ОСАЦВ (обов’язкове страхування автоцивільної відповідальності)

ОСАЦВ (обов’язкове страхування автоцивільної відповідальності) – вид страхування транспортного засобу, який включає страховий захист авто і здоров’я пасажирів, які постраждали в разі ДТП. Дана страховка є обов’язковою для власників транспортних засобів та гарантує державний захист. Страховий поліс ОСАЦВ потрібно переоформлювати відразу ж після закінчення його терміну дії.

  1. Вартість автоцивілки в Україні в 2023 році
  2. Чи можна купити поліс ОСАЦВ онлайн?
  3. Перевірка полісу на справжність

Наявність полісу ОСАЦВ дозволяє потерпілим отримати від страхової компанії відшкодування збитку, нанесеного в результаті ДТП здоров’ю або особистому майну. Виплата проводиться за наявності у винуватця чинного поліса автоцивілки.

З 1 січня 2005 року в Україні діє закон «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», що забороняє експлуатацію легкових і вантажних автомобілів при відсутності поліса страхування. Іншими словами, власник автомобіля не має права управляти своїм транспортом, не маючи поліса ОСАЦВ.

Для оформлення поліса страхувальнику потрібно надати такі документи:

  • посвідчення особи заявника – паспорт, ІПН;
  • для юридичних осіб – свідоцтво про державну реєстрацію підприємства;
  • посвідчення водія (права);
  • реєстраційне свідоцтво транспортного засобу (тех. паспорт);
  • пільгове посвідчення (для пільговиків).

❓ Чи вважається порушенням відсутність поліса страхування? За невиконання вимог закону і керування автомобілем без поліса ОСАЦВ накладається штраф.

Звільнені від обов’язкового оформлення цього поліса такі групи населення:

  • учасники бойових дій;
  • інваліди війни;
  • інваліди I гр., які особисто керують автомобілем або присутні в момент управління.

❓ Чи потрібна довіреність на керування транспортним засобом, щоб оформити страховку? Для отримання поліса необхідно надати довіреність від власника авто, але для керування ТЗ вона вже не потрібна. На сьогодні в Україні дія поліса поширюється на один транспортний засіб і на будь-якого водія. Необхідність мати при собі довіреність на керування транспортними засобами скасована в Україні ще в 2011 році.

Вартість автоцивілки в Україні в 2023 році

Для визначення вартості автоцивілки в Україні в 2019 році використовується так звана база розрахунку вартості, яка дорівнює 180 грн. Вартість страховки ОСАЦВ визначається індивідуально для кожного транспортного засобу.

В залежності від характеристик конкретного ТЗ базова сума множиться на коефіцієнти, які підвищують ціну або знижують її. На підсумкову вартість поліса впливають такі чинники:

  1. місто реєстрації авто – чим більше населений пункт, тим дорожче в ньому буде коштувати автоцивілка, оскільки страхових ризиків в мегаполісі набагато більше, ніж в невеликому місті. Для Києва базу розрахунку вартості потрібно множити на коефіцієнт території 3,2-4,8; міста-мільйонники – 2,3-3,5; для жителів міст з населенням від 500 тис. до 1 млн – 1,8-2,8; від 100 тис. до 500 тис. – 1,3-2,5; до 100 тис. – 1-1,6; зареєстрований в іншій країні – 2-4.
  2. тип транспортного засобу – враховуються об’єм двигуна авто або мотоцикла (до 1600 см3 використовується коефіцієнт потужності рівний 1; 1601-2000 см3 – 1,14; 2001-3000 см3 – 1,18; більше 3000 см3 – 1,82), вантажопідйомність – для вантажних автомобілів, кількість сидінь – для пасажирського транспорту;
  3. частота та інтенсивність використання авто – машина, задіяна в службі таксі або службі доставки, буде знаходитися на дорозі більше, ніж автомобіль особистого користування, відповідно, будуть відрізнятися ризики і ймовірність настання страхового випадку (легкове авто фіз. особи – коеф. = 1, юр. особи – 1,1-1,4; автобуси, вантажні автомобілі, і причепи – 1; фіз. особи таксі або перевізники багажу – 1,1-1,4, аналогічно юр. особи – 1,1-1,5;
  4. наявність франшизи – здешевлює вартість страховки;
  5. вік і стаж водія – до 22 років вік і до 3 років стаж – коеф. = 1,27-1,76; більше 22 років і більше 3 років стажу – 1-1,76;
  6. термін дії договору – довгострокове оформлення виявляється дорожче короткострокового (6 місяців – коефіцієнт 0,7; 7 місяців – 0,75; 8 місяців – 0,8; 9 місяців – 0,85; 10 місяців – 0,9; 11 місяців – 0,95; 1 рік – 1);
  7. страхова афера – доведена спроба обману страхової компанії (коефіцієнт може бути збільшений до 2);
  8. безаварійний стаж, так званий Бонус-малус – 1 рік – 1; 2 роки – 0,95; 3 роки – 0,9; 4 роки – 0,85.

❗️ Підсумкова формула розрахунку вартості ОСАЦВ = базовий тариф * К1 (тип засобу пересування) *К2 (територія реєстрації) * К3 (сфера експлуатації) * К4 (стаж) *К5 (період експлуатації) * К6 (випадки шахрайства) * Бонус-малус * Знижка для пільговиків.

Ліміти виплат по ОСАЦВ в 2019 році:

  • 200 000 грн. по життю і здоров’ю потерпілих;
  • 100 000 грн. по майну потерпілих осіб.

Деякі страховики надають послугу збільшення ліміту виплат за додаткову плату.

На сайтах багатьох страхових компаній можна скористатися калькулятором ОСАЦВ, який проводить розрахунок вартості поліса онлайн з урахуванням всіх цих даних. Сума, отримана за допомогою калькулятора, буде приблизною, але досить близько до підсумкової вартості. Щоб розрахувати ОСАЦВ онлайн, потрібно внести до відповідних полей всі необхідні дані про власника і транспортний засіб. Чим більше інформації надасть страхувальник, тим точніше буде розрахована сума страховки.

Чи можна купити поліс ОСАЦВ онлайн?

З 2 лютого 2017 року в Україні законодавчо з’явилася можливість отримувати електронний поліс ОСАЦВ. Купити поліс страхування можливо через Інтернет, оформивши заявку онлайн. Після цього, страховик формує договір і реєструє номер поліса в базі даних МТСБУ. Потім власник транспортного засобу погоджується з умовами договору (акцепт).

Підтвердженням укладення електронного договору ОСАЦВ є відправка клієнту електронного документу – візуальної форми страхового поліса.

Наявність електронного полісу ОСАЦВ в паперовому вигляді не є обов’язковим, але водіям рекомендується роздрукувати його і показувати співробітникам поліції на вимогу. Поліція, у свою чергу, має доступ до централізованої бази даних МТСБУ і в режимі онлайн може перевірити страховий поліс на справжність.

Зразок електронного страхового полісу ОСАЦВ виглядає так:

❗️ При скануванні QR-коду повинен відкриватися сайт МТСБУ (Моторно-транспортного бюро України) і реквізити страхової компанії.

Перевірка полісу на справжність

В останні кілька років в Україні почастішали випадки махінацій з видачею та використанням полісів страхування транспортних засобів. У деяких випадках власники авто вирішують заощадити на страховці – враховуючи, скільки коштує оформити ОСАЦВ в надійній страховій компанії, вони звертаються в неперевірені організації, які видають недійсні документи.

Варіанти підроблених полісів можуть бути такими:

  • поліс зі зміненими даними – наприклад, про початок або кінець терміну дії;
  • поліс-двійник – при збігу всіх даних в документах на один і той же договір виявляється 2 різних власника;
  • підробка полісу друкарським способом, іноді – зі збігом реальної серії і номеру документа;
  • поліс страхової компанії, яка припинила свою діяльність на ринку. У таких випадках страховик зобов’язаний повернути невикористані бланки в МТСБУ, але іноді вони виявляються в руках недобросовісних агентів.

Поліс страхування можливо перевірити за номером за допомогою інтернет-ресурсу Моторно-транспортного страхового бюро України. Бланк полісу ОСАЦВ – це документ суворої звітності, який має свій індивідуальний номер, який не підлягає дублюванню.

Отримуючи новий документ, необхідно дізнатися у страхового агента серію і номер полісу, який він збирається видати страхувальнику. Ввівши ці дані на сайті, можна дізнатися статус полісу, що видається. При перевірці система повинна видати, що поліс не був раніше використаний. Статуси «загублений» або «зіпсований» вказують на шахрайські дії з боку страхового агента.