Міжбанк онлайн
Курс валют на міжбанку України
Оновлення курсу 20.12.2024 17:00
Валюта | Час |
---|---|
USD / UAH | 17:00 |
EUR / UAH | 17:00 |
EUR / USD | 17:00 |
Графік котирувань валют на міжбанку
Згідно чинного валютного законодавства купувати валюту на міжбанку можуть: банки, юридичні та фізичні особи. При цьому для юр. і фіз. осіб існує кілька обов’язкових вимог:
- юр. особи можуть купити валюту тільки в об’ємі, вказаному у зовнішньоекономічному контракті, який також повинен відповідати вимогам податкового та митного законодавства;
- не можна купувати валюту в борг або на майбутнє;
- якщо з якоїсь причини оплати за контрактом не було, то юр. особа зобов’язана продати валюту назад протягом 5 днів після закінчення терміну оплати;
- фіз. особа для того, щоб купити валюту повинна мати підтверджуючі документи про необхідність оплати в іноземній валюті. Наприклад: оплата навчання, лікування, виплата аліментів нерізедентам України, інші виплати за рішенням суду.
Крім покупки товарів валюта може бути витрачена на оплату послуг нерезидентів України, для лізингових або факторингових внесків. Якщо у НБУ виникнуть підозри про доцільність покупки валюти, то Нацбанк може відмовити в угоді.
Валютні торги на міжбанку
Торги на Міжбанку України (МВРУ) здійснюються тільки протягом банківського дня з 9:00 до 17:00 (до 16:00, якщо мова йде про п’ятницю або скорочений робочий день).
Для того щоб взяти участь у валютних торгах, Клієнт повинен звернутися до свого банку з заявкою до 10:00. Банк реєструє перелік попередніх заявок і суми обов’язкових продажів в системі ВалКлі до 11:00. Банк має право зареєструвати тільки клієнта, який володіє розрахунковими рахунками, відкритими саме в цьому банку. Дотримання цих правил дає можливість Нацбанку України оцінювати співвідношення попит/пропозиція на міжбанку в режимі реального часу і складати прогнози розвитку ходу торгів.
Якщо всередині банку достатній обсяг власних і покупців і продавців валюти і бажаючих взяти участь в угоді, банк може задовольнити заявки з купівлі продажу валюти між своїми клієнтами. В цей же день банк зобов’язаний надати через ВалКлі спеціальний файл, що містить всю інформацію по закритим усередині нього валютним операціям. Також в системі відображатимуться внутрішні валютні позиції банку. Доступ до всього масиву інформації дозволяє Нацбанку України моніторити ситуацію в режимі реального часу і вірно прогнозувати ключові тенденції на валютному ринку.
У разі, коли банк не в змозі забезпечити задоволення всіх заявок з купівлі-продажу валютних коштів самостійно, він звертається на міжбанк, залишаючи власну заявку в ВалКлі. Документ подається в електронному вигляді і обов’язково повинен містити дані про суму валюти на покупку або продаж і пропонований заявником курс. Інформація відкрита для всіх заявників системи, що дозволяє користувачам вибирати найкращі для себе пропозиції. Також банк може відмовитися від участі в торгах, просто відкликавши заявку. Через ВалКлі всі укладені угоди акцептуются і заносяться в загальну базу даних. Операцію, яка підтверджена системою ВалКлі, не має права анулювати жоден з її учасників. Для того, щоб укласти угоду, банківські дилери користуються програмним та інформаційним забезпеченням УкрДилінг, Reuters або Bloomberg. Фізично, переказ валюти проводиться через спеціальну систему SWIFT.
Угоди, які вступили в силу за допомогою системи ВалКлі, є обов’язковими до виконання. Також при укладанні угоди, дилери банку визначають і вказують в супутній документації трасу платежу і банки-контрагенти, крізь які пройдуть гроші. Ці реквізити доступні Національному Банку України, що дозволяє НБУ контролювати проходження валютних коштів по операціях при необхідності і аналізувати трасу платежу.
Якщо банк отримав заявку на продаж валюти, він повинен виконати її протягом п’яти банківських днів, якщо мова йде про валюту з групи Класифікатора №1 (долар, євро, швейцарський франк). Відлік ведеться від дати переказу валюти з особистого рахунку заявника на особливий рахунок фінансової організації для роботи на МВРУ. Якщо клієнт працює з валютою з груп №2 і №3 (російські рублі), то період виконання завдання не має обмежень. У разі, коли валюта, що надійшла, є виручкою від експорту, банк зобов’язаний реалізувати 75% загальної суми протягом одного дня з часу її заходу. Решта (25%) залишається на розсуд клієнта.
Після виконання заявки з продажу валюти, банк зобов’язаний перевести гривню на клієнтський рахунок не пізніше двох робочих днів. Найчастіше, банки проводять зарахування вже до кінця другого робочого дня.
Долар на міжбанку
Можливість здійснення операцій з продажу та купівлі валюти за гривню надається «системою підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку». Долар на міжбанку сьогодні – це символ стабільності і платоспроможності. Навряд чи знайдеться валюта, що володіє більшою стійкістю. Вона визнається у всіх країнах світу і охоче використовується в якості резервної.
Порядок визначення курсу долара на міжбанку
Незалежно від того, є клієнт юридичною або фізичною особою, виконання його заявок з обміну грошових коштів проводиться з орієнтиром на котирування міжбанківського ринку.
Моніторинг динаміки курсу долара на міжбанку починається о 9:30 ранку. Оновлені дані надходять кожні півгодини з початку і до самого закриття торгової сесії. Кожна з проведених операцій, як між банками, так і в межах одного з них, робить свій вплив на значення валюти в гривнях. Все, що відбувається протягом дня, дотримується певного графіка.
- О 9:00 оголошується початок торгів. Кілька банків, готових до здійснення угод, встановлюють бажані для них котирування.
- З 11:00 на ринку з’являються дилери. Звертаючись з проханням про покупку або продаж, упродовж 2 годин вони оформляють більше 80% денних угод;
- З 13:00 і до 16:00 банки, що з’явилися на початку торгів, здійснюють операції, закриваючи оборот;
- В останню годину, до 17:00, відбувається підтвердження угод, проводяться фінальні розрахунки з використанням міжнародних систем підтвердження – ValCli, SWIFT або TELEX.
Валютний ринок працює тільки по буднях. Для завершення угод і формування курсу долара на міжбанку сьогодні в Україні використовується система підтвердження ValCli (ВалКлі). Під системою підтвердження розуміється програмне забезпечення, що реєструє минулі угоди.
Однією з таких систем, розробленою Національним банком, і є ВалКлі. Оперативне звернення до неї дозволяє моніторити ситуацію, оцінювати кількісне співвідношення покупців і продавців. Саме коливання попиту і пропозицій і визначають поточний курс долара на міжбанку в онлайн режимі.
Курс долара на міжбанку на maanimo.ua
Maanimo пропонує кожному бажаючому оцінити курс долара на міжбанку сьогодні в Україні в онлайні. Цифри оновлюються кожні півгодини – відразу ж після надання системою відповідних даних. Також доступний перегляд історії котирувань валюти, починаючи з 2010 року і закінчуючи сьогоднішнім днем. Інформація подається в зручному для сприйняття графічному вигляді. Відомості про кількість угод, підтверджених в системі ВалКлі, оновлюються раз на добу.
Стежити за курсом долара на міжбанку в онлайні разом з нами – це:
- швидко;
- просто;
- зручно;
- не потребує ніяких матеріальних витрат.
Вплив курсу долара на міжбанку на Україну
Курс долара на міжбанку для України особливо цікавий, тому що саме ця світова резервна валюта істотно впливає на експортні можливості інших держав. Що не може не позначитися на національній економіці.
Нестабільність долара по відношенню до гривні сьогодні, завтра або коли б то не було, зважаючи на збільшення ризику, веде до погіршення зовнішньоекономічних зв’язків. Тому так важливо мати уявлення про стан валюти і прикладати зусилля для стабілізації гривні на світовому ринку.
Курс євро на міжбанку
Будь-які операції по безготівковому обміну євро в Україні відбуваються на валютному міжбанківському ринку. Реєстрація всіх операцій купівлі та продажу євро, як і інших валют, проводиться в системі ВалКлі, що розроблена Національним банком України (НБУ). Доступ до ВалКлі мають тільки ті банки, які мають ліцензію на здійснення операцій на валютному ринку.
Крім внутрішніх розрахунків між власними клієнтами, банки мають можливість купувати євро і для власних потреб. Це необхідно для видачі валютних кредитів, повернення валютних депозитів, проведення операцій з роздрібного обміну євро для населення. Банк зобов’язаний точно дотримуватися всіх вимог валютного законодавства.
Якщо будуть виявлені відхилення або порушення цих вимог, то НБУ має право тимчасово відключити даний банк від системи ВалКлі, призупинити або навіть відкликати ліцензію. Це означає, що банк більше не зможе здійснювати ніякі валютні операції.
Процес торгів і формування курсу євро на міжбанку аналогічний порядку, описаному вище для американського долара.
Курс рубля на міжбанку
Онлайн курс рубля на Міжбанку визначається також Національним Банком і залежить від співвідношення пропозицій як з купівлі, так і з продажу валюти від всіх українських банків, що працюють в системі ВалКлі.
Методика формування заявок і здійснення операцій з купівлі та продажу російського рубля абсолютно ідентична описаній вище схемі для американського долара. НБУ приймає заявки від українських банків на купівлю-продаж валюти до 10:00 і до 11:00 реєструє їх в ВалКлі. Це дозволяє Нацбанку до початку дня прогнозувати хід торгів.
Орієнтуючись на кількість заявок на купівлю-продаж та їх співвідношення один до одного, НБУ має можливість в директивному порядку прийняти або відхилити клієнтські заявки. Цей механізм дозволяє НБУ контролювати і регулювати курс рубля на Міжбанку в Україні, не допускаючи ажіотажного попиту або спекуляцій.
Вплив НБУ на курс валют на міжбанку
На підставі даних за заявками в ВалКлі, Нацбанк України прогнозує розвиток торгів і робить висновки про надлишки або дефіцит валют під час торгів. Якщо НБУ необхідно втрутитися, він виходить на міжбанк з інтервенцією і впливає на курс. Щоб домогтися цього, Нацбанк або купує валюту з ринку за встановленим ним курсом, або продає частину золотовалютних запасів.
Національний банк України володіє важелями управління обсягами попиту/пропозиції на валютному ринку. НБУ може відмовити комерційному банку в реєстрації клієнтських заявок, після чого банк не зможе здійснювати валютні операції.
Нацбанк здатний, але не зобов’язаний брати участь в торгах. Якщо НБУ не виходить з інтервенцією, він може просто спостерігати за трендом, якщо не задоволений курсовим діапазоном. Сьогодні Нацбанк став ключовим гравцем торгів, адже його участь з інтервенціями значно впливає на курс. Участь НБУ на торгах дає позитивний ефект, навіть коли Нацбанк не задовольняє всі заявки на купівлю/продаж, сама участь такого великого гравця стримує інші банки і не дає їм різко міняти курс в ту чи іншу сторону.