Корисна інформація

Розрахунок відпускних в Україні: методика, таблиця, приклади

5 Березня 2023
14
admin Читать на русском
 1. Відпускні: основні відомості
 2. Калькулятор розрахунку відпускних
  1. Які доходи включаються до розрахунку середньої зарплати
  2. Святкові та вихідні в період відпустки
 3. Відпускні: покроковий приклад розрахунку
  1. Розрахунок відпускних, якщо працівник відпрацював менше 12 місяців (1 рік)
  2. Як розрахувати відпускні, якщо працівник не відпрацював повний місяць
 4. Розрахунок відпускних онлайн
  1. Розрахунок компенсації за невикористану відпустку
  2. Компенсація при звільненні: що має право вимагати працівник
  3. Що робити, якщо роботодавець відмовляється виплатити відпускну компенсацію?
 5. Особливості розрахунку відпускних

З наближенням літнього сезону працюючі українці частіше задаються питанням про суму відпускних, на які вони можуть розраховувати при складанні відпускного «бюджету».

Зробити попередній розрахунок своїх майбутніх відпускних, дізнатися новини законодавства в частині їх нарахування, а також на конкретному прикладі розібратися в тонкощах розрахунку відпускних у 2020 році допоможе ця стаття. Тут Ви знайдете опис того, як відбувається нарахування відпускних та приклади розрахунку.

Відпускні: основні відомості

Згідно з українським трудовим законодавством, кожен працюючий громадянин має право на оплачувану відпустку, тривалість і регулярність якої передбачається для окремих категорій працюючих. Наприклад, робота на шкідливому виробництві заохочується (компенсується) додатковими днями відпустки.

Типи відпусток:

 • Трудова (її також називають щорічною);
 • Творча;
 • Додаткова;
 • Соціальна;
 • У зв’язку з навчанням.

Більш докладно ознайомитися, в чому полягають відмінності названих типів відпусток можна в першоджерелі, яким є Закон України «Про відпустки». Першоджерело тут http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show.

Всі вищеназвані типи відпусток оплачуються, що також гарантовано Кодексом Законів про працю України та іншими законодавчими актами.

Відпустка за свій рахунок або, як її ще називають, адміністративна, є неоплачуваною. Дні, проведені в такій відпустці, не оплачуються, але за працівником зберігається його робоче місце. Цей період не буде включений в розрахунковий, коли буде проводитися нарахування відпускних.

Втім, цей вид відпустки не є предметом розгляду в цій статті. Наша мета – у простій та доступній формі пояснити механізм розрахунку та нарахування відпускних.

Календарь

Калькулятор розрахунку відпускних

Відпускні – це і є грошове утримання працівнику за весь період його відпустки. Для розрахунку величини відпускних слід суму середньоденної зарплати за останні 12 календарних місяців помножити на кількість днів відпустки:

Відпускні = Середньоденна зарплата х Тривалість відпустки в днях

Формула проста, але для того, щоб отримати коректний результат, слід визначити розмір середньоденної зарплати. Для цього береться загальна сума виплат, яку отримав працівник протягом 12 місяців, що передують початку відпустки.

Наприклад, якщо відпустка починається 1 квітня 2020 року, то до уваги будуть прийняті виплати за період з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року.

У разі, якщо відпустка починається в середині місяця, то при розрахунку враховується дохід за повністю відпрацьовані місяці, який передував відпустці.

Наприклад, відпустка починається 15 квітня 2023 року, значить в розрахунок середньоденної зарплати береться дохід за період з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року.

Розрахунок середньої зарплати працівника, який планує відпустку, але який відпрацював менше року, проводиться за період відпрацьованих повних місяців.

Приклад: працівника прийнято на роботу 10 серпня 2022 року, він збирається у відпустку з 1 травня 2023 року. У цьому випадку до розрахунку середньої зарплатні береться дохід за період з 1 вересня 2022 року по 31 квітня 2023 року.

Таблиця розрахунку відпускних містить такі параметри:

 • Кількість відпрацьованих днів (місяців);
 • Величина заробітної плати;
 • Тарифний або посадовий оклад;
 • Невідпрацьований час;
 • Розрахунковий період;
 • Тип відпустки;
 • Кількість днів відпустки.

На сьогоднішній день бухгалтер на підприємстві проводить розрахунок відпускних та інших виплат по заробітній платі, користуючись новітніми програмними продуктами, що істотно прискорює процес розрахунку.

Внесені в алгоритм розрахунку константи і коректні дані змінних величин дають можливість робити обчислення не тільки оперативно, але й максимально точно.

Які доходи включаються до розрахунку середньої зарплати

Згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати №100 від 1995 року з поправками і доповненнями регламентує види доходу, що включаються у розрахунок середньої заробітної плати при визначенні величини відпускних виплат.

До розрахунку відпускних в Україні 2020 року включається такий дохід:

 • Сукупний розмір нарахованої зарплати;
 • Доплата за роботу в додатковий час;
 • Надбавка;
 • Преміальні нарахування;
 • Винагорода за підсумками роботи за рік, так звана, 13-а зарплата. Величина цієї виплати ділиться на місяці року, за який проведено розрахунок;
 • Виплати за час, проведений у відрядженні, при виконанні повноважень державного характеру. До цієї категорії також належить заняття громадською діяльністю, за якої зберігається середній заробіток працівника;
 • Лікарняні виплати (перші 5 днів за рахунок підприємства та інші-за рахунок коштів ФСС).

Більш детальний перелік виплат для розрахунку середньої, міститься у вищеназваному Порядку №100. Там же викладені виплати, які не беруться до уваги для визначення середньої зарплати.

Святкові та вихідні в період відпустки

Досить часто при настанні відпустки як працівник, так і бухгалтер, який робить нарахування відпускних, задаються питанням про те, включати чи не включати в період відпустки святкові дні. Працівники кадрових департаментів знають, що співробітники вважають за краще вибирати відпускний період таким чином, щоб початок відпустки збігався з початком тижня.

При цьому створюється ефект більш тривалого відпочинку.

І якщо з вихідними днями проблем не виникає, оскільки відпустка надається на календарні дні (в число яких входять і вихідні), то з святковими днями завжди виникають питання.

Слід знати, що святкові дні, що припадають на період відпустки, не йдуть “у залік” відпускного часу. Іншими словами, святковий день не включається у відпускний період, але є чудовим приводом продовження відпочинку працівника.

Наприклад, працівник пішов у відпустку 6 березня 2020 року на 14 днів.

Припадає на цей період святковий день 8 березня який дає працівнику додатковий день відпочинку. Таким чином, на роботу співробітник вийде 21 березня 2020 року, після 14 днів відпустки і 1 святкового.

Рабочий календарь

Відпускні: покроковий приклад розрахунку

Працівник написав заяву на надання йому трудової відпустки на 14 днів. Початок відпустки – 22 червня 2023 року (понеділок). На період відпустки припадає святковий день 28 червня.

 • Сукупна заробітна плата, яка використовується для розрахунку середньої, з липня 2019 року по травень 2020 року сумарно становить 37500 грн.
 • Премія за 1 квартал 2020 року склала 1500 грн
 • Лікарняні (10 днів у лютому) – 1800 грн

Загальна сума для розрахунку середньої – 40800 грн

Кількість календарних днів у році – 365

Кількість святкових днів – 11 (перелік святкових днів затверджено трудовим законодавством)

Розрахунок середньоденної заробітної плати виглядатиме так: 40800 грн: (365-11) = 115,25 грн

Розраховуємо суму відпускних: 115,25 грн х 14 = 1613,50 грн.

Таким чином, працівник отримає за відпускний період оплату в розмірі 1613,50 грн. Виплата відпускних повинна бути проведена не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.

Розрахунок відпускних, якщо працівник відпрацював менше 12 місяців (1 рік)

Працівник прийшов на підприємство 1 вересня 2019 року, написав заяву на надання йому відпустки з 1 травня 2023 року терміном на 18 днів.

Розрахунковим періодом у цьому випадку буде вересень 2019 року-квітень 2020 року.

За цей період заробітна плата склала 36000 грн. Кількість календарних днів буде визначено також за період вересень-квітень: 242 дні.

За цей період святкових було три дні: 1,7 січня, 8 березня, 19 квітня.

Для розрахунку береться 242 – 4 = 238 днів

Сума середньоденної зарплати:

36000 : (242 – 4) = 151,26 грн

Сума відпускних:

151,26 х 18 = 2722,69 грн.

Як розрахувати відпускні, якщо працівник не відпрацював повний місяць

Наприклад, працівник влаштувався на підприємство 28 березня 2019 року і звернувся до відділу кадрів з заявою про надання йому відпустки для здачі екзаменаційної сесії 20 квітня 2020 року строком на 21 день. Як відомо, навчальна відпустка оплачується в повному розмірі і розрахунок відпускних проводиться за формулою, аналогічною для щорічної відпустки.

Труднощі в даному випадку полягають у визначенні розрахункового періоду, вірніше, суми доходу за розрахунковий період. Вище було сказано, що в розрахунок приймається заробітна плата або інші виплати, які були проведені протягом повністю відпрацьованих місяців.

У цьому випадку застосовується норма, описана у положенні № 100, суть якої полягає у застосуванні посадового окладу або тарифної ставки.

Середньоденна з/пл визначається:

посадовий місячний оклад 4000 грн х 12 місяців : (365-10) = 135,21 грн

Сума відпускних = 135,21 грн х 21 день

Всього 2839,41 грн.

Важливо мати на увазі, що право на повну основну відпустку мають ті, хто вже відпрацював на підприємстві не менше півроку (6 місяців). Відпустка меншої тривалості надається в залежності від кількості відпрацьованого часу (пропорційно). Якщо спростити, то за кожен відпрацьований місяць працівник має право на 2 дні відпустки. Таким чином, відпрацювавши 3 місяці, він може написати заяву на надання 6 днів відпустки.

Зрозуміло, кадрова політика на кожному підприємстві спрямована на певну лояльність по відношенню до своїх співробітників. У цьому сенсі керівництво компанії або підприємства у виняткових випадках може надати відпустку (основну) своєму співробітнику, так би мовити, авансом. Така практика досить ризикована, але може себе виправдати як один з видів заохочення початківців співробітників.

Розрахунок відпускних онлайн

Ряд спеціалізованих веб-сайтів, присвячених тематиці розрахунку заробітної плати в цілому та відпускних зокрема, пропонують користувачам можливість зробити попередній розрахунок відпускних в режимі онлайн. Скористатися сервісом нескладно, досить внести дані по середній заробітній платі і кількості днів відпустки.

Алгоритм розрахунку відпускних онлайн на подібних ресурсах, як правило, складений з урахуванням поправок в законодавство з бухгалтерського обліку.

Грамотний бухгалтер ретельно відстежує всі зміни і доповнення щодо нарахування виплат з праці, а також враховує всі нюанси щодо трудової діяльності працівника.

У цьому сенсі, цілком очевидно, що розрахунок відпускних в режимі онлайн може відрізнятися від розрахунків, зроблених бухгалтером підприємства. Якщо у користувача сервісом розрахунки відпускних онлайн виникнуть питання, то найрозумніше буде звернутися за роз’ясненнями до бухгалтера по зарплаті або своєму безпосередньому керівникові.

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

При звільненні кожен працівник має право розраховувати на виплату компенсації за невикористану відпустку. Період невикористаної відпустки визначається кадровими службами відповідно до трудового законодавства.

На сьогоднішній день тривалість трудової відпустки визначається 24 днями. Таким чином, за кожні 12 відпрацьованих місяців співробітник підприємства будь-якої форми власності має право на відпуск такої тривалості. Якщо на день звільнення працівник «відгуляв» меншу кількість днів відпустки, йому виплачується грошова компенсація.

І навпаки, – за наявності надмірно використаних днів відпустки, з такого співробітника утримується сума відпускних за дні, які перевищили норму. Зазвичай кількість надмірно використаних днів відпустки не перевищує 2-5 днів, оскільки за цим ретельно стежить кадрова служба на підприємстві.

Методика розрахунку компенсації за невикористану відпустку не відрізняється від формули при розрахунку щорічної відпустки.

Офисный сотрудник

Компенсація при звільненні: що має право вимагати працівник

Роботодавець і найманий працівник перебувають у трудових відносинах, одним з аспектів яких є виконання права співробітника будь-якої компанії або організації на щорічну оплачувану відпустку. Сюди ж відноситься і обов’язковість виплати компенсації за невикористану відпустку, якщо працівник прийняв рішення про звільнення. Якщо звільнення відбувається з ініціативи керівництва компанії або організації, то компенсація за відпустку також обов’язкова для нарахування і виплати.

Що робити, якщо роботодавець відмовляється виплатити відпускну компенсацію?

На практиці трудові взаємовідносини можуть складатися досить конфліктно, але виплата компенсації ні в якому разі не може стати інструментом для маніпулювання. Звільнений працівник, незалежно від причини звільнення, повинен отримати всю суму належних виплат.

Якщо таке не відбувається або виплата проводиться у неповному обсязі, з порушенням строків виплати, звільнений може направити звернення до територіальної державної Інспекції праці або написати звернення прямо на веб-сайті Державної Інспекції України з питань праці – www.dpu.gov.ua.

Недотримання права працівника на оплачувану щорічну відпустку тягне за собою накладення великих штрафних санкцій на юридичну особу, яка виступає роботодавцем і посадова особа, яка здійснює керівництво компанією або організацією.

Особливості розрахунку відпускних

Відпускний сезон 2020 не повинен принести додаткових труднощів у роботу бухгалтера, оскільки правила розрахунку залишилися незмінними.

Новий розрахунок відпускних в Україні може бути введений тільки після прийняття відповідного нового закону. В частині законодавчих змін, мабуть, варто відзначити підвищення рівня «мінімалки», яке дійсне з січня 2020 року і становить 4723 гривні.

Розмір min зарплати в 2019 році дорівнював 4173 грн. Всім працівникам, хто не «дотягує» до рівня мін. зарплати, роботодавець зобов’язаний проводити доплату різниці. Це безпосередньо пов’язано з розрахунком відпускних таких працівників: при визначенні середньої з/п буде розглядатися оклад 4173 грн.

Залишіть коментар

Коментарі

 1. Екатерина Тарасенко
  05.01.2020

  Здравствуйте! Работаю на частное лицо с 1 апреля 2017г (официально с 1 марта 2018). График 3 через 3 (с 10:00 до 22:00), отпуска нету, если нужно договариваемся со сменщицами. Отпускные ещё ни разу не выплачивали, а кому выплатили, так половину прошлогодней зарплаты… Вопрос: когда должны были первый раз выплатить, сколько? Правильно ли они поступают? И как на них “надавить”?

 2. Сергей Мироненко
  21.11.2019

  подскажите пожалуйста я работаю в днепропетровской обл верхнеднепровский раён в городе верховцево на маслоэкстракционном заводе СОЛОМА ул новая 50а. я с 5.11.2019 по 28.11.2019 пошол в отпуск за 2018 год и мне до сих пор не выплатели отпускные что делать. и какая сумма будит отпускных.

 3. Татьяна Левицкая
  01.10.2019

  Здравствуйте ,я пошла в отпуск с29.08 по 10.010.отпуск у меня 42 дня.во время отпуска дают премиальные.но мне их не дают ,Бугалтер мне ответила так
  -мы же вам начислили наперед за октябрь отпускные вот теперь высчитали и вы ничего не должны.я впервые с таким сталкиваюсь помогите пожалуйста разобраться.
  ЗАРАНЕЕ ОЧЕНЬ БЛАГОДАРНА

 4. Света Пенькова
  10.09.2019

  Я хотела получить правильную помощь я не бухгалтерия а на работе правды не добьёшся

 5. Света Пенькова
  07.09.2019

  Здраствуйте у меня стаж 10 лет,оклад 3700,график день ночь 3 дня дома. Отпуск 49 дней в декабре прошлого года была в отпуске, и с 1 сентября этого года пошла в отпуск,не подскажите сколько я должна получать отпускных?

 6. бубочка
  29.08.2018

  здравствуйте . У меня зарплата 1600.00 гр по совместительству положен ли мне отпуск и отпускные. Проработала посовместительству больше 2 лет. А то Руководитель отмалчиваеться на такой вопрос.Спасибо.

  • Natali Ogeenko
   09.04.2019

   Вам положен отпуск при работе по совместительству в тот же период, что и на основной работе. Отпускные рассчитываются из Вашей зарплаты на этой работе.

 7. викапопова
  20.08.2018

  мне не заплатили отпускные и часть зарплаты. могу ли я рассчитывать на компенсацию от работодателя(гос. структура).без суда.

 8. ProLanser
  13.08.2018

  Здравствуйте.Взяла социальный отпуск на двоих детей 3 и 10 лет.Отпуск на 7 дней.С 10 по 19 августа.Зарплата у меня 1600 грн.Подскажите какую сумму отпускных я должна получить?Или выплата за соц.отпуск была включена в выплату за основной отпуск?

 9. мишель
  01.12.2017

  Ответьте пожалуйста почему при изменении минималки до 3200 отпускные нам начисляют по старому тарифу из расчета 1600 ? В расчетных ставят тариф 1600 а далее доплата до 3200 , Получаем минималку но при уходе в отпуск нам начисляют отпускные из расчета старого тарифа и вместо 3200 при уходе в отпуск нам начисляют половину, то есть за месяц отпускных всего 1600 . правомерно ли это? Цены поднялись а отпускные начисляют по зарплате 2016 года.

 10. мария
  14.07.2017

  я думаю,что калькулятор онлайн поможет многим посчитать свои отпускные не беспокоя своих бухгалтеров

 11. Юлия
  29.06.2017

  А почему, при расчете отпускных, отнимается 10 праздничных дней, если их уже 11?

 12. Наталия
  14.06.2017

  как правильно пощитать если сотрудник был в отпуске в 2016году 30к д а еще осталось 15к д

 13. Ирина
  11.05.2017

  Помогите рассчитать отпускные!