Корисна інформація

Пенсійна реформа в Україні: останні новини, особливості, зміни, критика

5 Березня 2023
17
admin Читать на русском
  1. У чому суть пенсійної реформи в Україні
  2. Новини пенсійної реформи
    1. Види пенсій
    2. Цілі пенсійного реформування
    3. Турбота про пенсійне забезпечення
  3. Пенсійна реформа: таблиця виходу на пенсію
  4. Пенсійна реформа для працюючих пенсіонерів

Питання пенсійного забезпечення в Україні протягом багатьох років залишається найважливішим, вимагаючи ефективного і грамотного рішення. Протягом довгого часу велися палкі дискусії серед чиновників і парламентарів про те, як реформувати пенсійну систему.

В результаті Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», виконавши тривалий шлях узгоджень, уточнень, коригувань, був прийнятий депутатами Верховної Ради України 3 жовтня 2017 року. У цій статті викладені основні тези, зміни та принципи розрахунку пенсій для різних категорій громадян в світлі нових законодавчих нововведень. У чому їх суть – мова піде нижче.

На сьогоднішній день плани зі зміни пенсійної системи стають реальністю. Завдяки прийнятим Законам стартувала процедура осучаснення пенсій, за яким послідують і інші норми, прописані в документі. Ухвалення цього найважливішого документа є серйозним кроком на шляху реформування як пенсійної системи, так і сфери соціального забезпечення в цілому.

Населення України, зокрема пенсіонери і ті, хто ось-ось переступить межу пенсійного віку, намагаються зрозуміти, чого чекати від пенсійної реформи, в чому полягає суть змін, які плани держави на цей рахунок і в які терміни слід чекати нововведень. Розібратися в складнощах пенсійних реформ допоможе ця стаття, в якій викладена інформація з офіційних джерел, думки аналітиків і відповіді на самі «гарячі» запитання.

У чому суть пенсійної реформи в Україні

Отже, ще в 2017 році в Україні стартував перший етап пенсійної реформи, що неодноразово анонсувалося як на урядовому рівні, так і в засобах масової інформації. Більш ранні версії пенсійної реформи виявлялися нежиттєздатними, при всій їхній амбітності не принесли очікуваного підвищення рівня пенсій і не стали гарантією забезпеченої старості для громадян України.

Нові кроки з реформування стали результатом партнерства України з МВФ (International Monetary Fund), з яким було укладено Меморандум про співпрацю. Відповідно до прийнятого документа, Уряд України повинен вжити ряд суттєвих кроків щодо реформування пенсійної системи, розробивши відповідну законодавчу базу і підготувавши умови для адміністрування. Як відомо, пенсійне забезпечення є показником благополучності суспільства і економічної стійкості держави.

Саме ці умови сприяли розробці і прийняттю поправок до Закону про пенсії, за які проголосували народні обранці 3 жовтня 2017 року.

У сфері соціальної політики держава зобов’язана піклуватися про своїх громадян, які досягли похилого віку або втратили здатність продовжувати трудову діяльність. Ця турбота повинна полягати в регулярній виплаті пенсій, розмір якої забезпечує нагальні потреби осіб похилого віку. Як справа йде насправді, – поговоримо трохи пізніше, а поки перейдемо до суті пенсійної реформи.

Реформування полягає у впровадженні трирівневого пенсійного забезпечення, яке до теперішнього дня складається з солідарної системи та накопичувальної пенсії. Якщо перша частина пенсійної системи так-сяк працює в країні, то накопичувальні пенсії практично залишаються нереалізованим сектором.

У планах Уряду України – запуск механізму солідарної пенсії в комплексі з добровільним пенсійним страхуванням, яке повинно стати невід’ємною частиною всієї пенсійної системи в країні:

  • солідарна система
  • загальна накопичувальна
  • добровільна недержавна накопичувальна

Новини пенсійної реформи

У планах Кабміну і профільних міністерств – скорочення дефіциту ПФУ, який становить понад 145 млрд грн. Цей розрив між дохідною і видатковою частиною покривається коштами Державного бюджету України.

Середній розмір пенсій збільшиться і це також призведе до зростання видаткової частини бюджету ПФУ. Таким чином, при зрослої видаткової частини скорочення дефіциту ПФУ можна сприймати як суттєвий крок щодо виправлення ситуації в пенсійному забезпеченні.

Стаття 26 Закону України «Про загальне державне пенсійне страхування», відповідно до прийнятих поправок тепер регламентує пенсійний вік 60 років при наявності страхового стажу не менше 15 років (див. таблицю).

Вытяжка с закона

Право на достроковий вихід на пенсію мають жінки 1961 року народження і старше, які мають необхідну кількість років страхового стажу.

Вытяжка с закона 2

У віці 65 років можуть вийти на пенсію особи, які мають на 1 січня 2023 року кількість років страхового стажу, зазначеного в таблиці нижче.

Вытяжка с закона 3

Наразі проводиться істотне осучаснення пенсій, а працюючим пенсіонерам надається право отримання пенсій в повному обсязі. 

У чому полягає сенс осучаснення пенсій:

  • Єдиний показник середньої зарплати, який використовується при призначенні пенсії на рівні 3764,4 грн
  • Вартість показника страхового стажу – 1%
  • Страховий стаж для жінок – 30 років, для чоловіків – 35 років.
  • На перехідний період для нових пенсій вартість року страхового стажу залишиться 1,35%.
  • Для удосконалення розрахунку пенсій передбачається їх автоматичний перерахунок.

Якщо застрахована особа має стаж 30 років (жінки) і 35 років (чоловіки), то передбачається пенсія на рівні прожиткового мінімуму. Щорічно буде проводитися індексація пенсій: у 2019-2020 р.р – за рішенням Кабінету Міністрів України, починаючи з 2021 року – з урахуванням індексу споживчих цін.

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 прожиткових мінімумів для працездатних громадян. Така ж норма передбачається для страхових виплат особам, які втратили годувальника.

Скасовуються спеціальні пенсії для:

  • Державних службовців
  • Наукових діячів
  • Посадових осіб місцевого самоврядування
  • Прокурорів
  • Депутатів
  • Журналістів

Пенсії, що були призначені в більш ранні терміни, залишаються в колишньому обсязі. При нестачі страхового стажу передбачається його «покупка» з коефіцієнтом 2 – до 12 місяців і з коефіцієнтом 1,5 – до 24 місяців.

Поправки до Закону про пенсії також передбачає цілий ряд механізмів вдосконалення пенсійних нарахувань і виплат. Це стосується і можливості автоматичного перерахунку без звернення до Пенсійного фонду, і спрощення перевірок документів про заробітну плату, інших процедурних питань.

Види пенсій

Пенсії поділяються на чотири види:

  • по досягненню певного віку
  • після отримання інвалідності
  • при втраті (відсутності) годувальника
  • військові пенсії

Пенсії, які призначаються по досягненню певного віку, будуть перебувати під адмініструванням ПФУ, Фонд буде акумулювати грошові кошти і здійснювати виплату пенсій.

Пенсії по інвалідності буде виплачувати Фонд соціального страхування. Пенсії по втраті годувальника також фінансуватиме ФСС – Фонд соціального страхування України.

Пенсії за вислугу років залишаться тільки для військовослужбовців, які мають вислугу не менше 25 років. Вислуга буде фіксованою, але внески, що сплачуються з фонду оплати праці, будуть перераховуватися в подвійному розмірі. За словами міністра соціальної політики, пенсійні виплати військовослужбовцям до 60 років будуть проводитися за рахунок коштів Державного бюджету, понад 60 років – за рахунок коштів Пенсійного фонду.

У зв’язку зі збільшенням пенсійного віку в Україні варто відзначити, що наша країна навіть після підвищення пенсійного віку залишається одним з найнижчих в Європі. Наприклад, в ряді країн пенсійний вік становить 60-65 років як для чоловіків, так і для жінок, а в Швеції ведеться обговорення питання про підвищення пенсійного віку до 75 років.

Безумовно, не цілком коректно порівнювати соціальне забезпечення досить благополучній Швеції і тільки вибудовує свою національну економіку Україна. Але поступовий перехід на європейські соціальні та життєві стандарти є необхідною умовою розвитку нашого суспільства на новому якісному рівні.

Цілі пенсійного реформування

Пенсійна реформа, крім того, що вона обумовлена вимогами Меморандуму з МВФ, несе в собі механізм поступального розвитку соціального забезпечення в Україні. Фахівці сходяться на думці, що пенсійне реформування принесе ряд позитивних результатів, а саме:

  • Забезпечить надійність і стабільність пенсійних виплат
  • Оптимізує механізм управління коштами, які надходять в ПФУ
  • Стимулює українців відмовлятися від зарплат в конвертах, щоб своїми внесками забезпечити собі пенсію за віком
  • Підвищує свідомість громадян в частині турботи про своє майбутнє
  • Підвищить рівень життя пенсіонерів, що є найголовнішою метою пенсійної реформи.

Турбота про пенсійне забезпечення

Однією з цілей реформування є розвиток у кожного громадянина відчуття відповідальності за своє майбутнє. Перекладати відповідальність на державу, сподіваючись, що воно буде піклуватися за людиною в старості, – трохи безвідповідально. На жаль, наша держава поки що не в змозі забезпечити гідне грошове забезпечення людей похилого віку.

У країні, де економіка підірвана військовими діями на сході країни, а також олігархічними і політичними чварами, знімати з себе відповідальність за власне благополуччя, м’яко кажучи, нерозумно. Говорячи словами класика, «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». Ця думка опосередковано укладена в третю складову пенсійної системи, – в добровільному пенсійному страхуванні.

Для довідки: на сьогоднішній день в Україні 12 млн пенсіонерів, на яких припадає 10 млн працюючих громадян. Внески у вигляді ЄСВ, який утримується з фонду оплати праці, є джерелом доходної частини бюджету ПФУ. Стає очевидним, що вихід з «тіні» виплат по заробітній платі буде сприяти збільшенню обсягу надходжень до ПФУ.

У минулому році розмір єдиного соціального внеску був істотно знижений. Уряд сподівався таким чином ліквідувати дефіцит бюджету пенсійного фонду за рахунок збільшення притоку фінансування. На жаль, цього не відбулося, а дефіцит бюджету ПФУ збільшився ще більше.

Пенсійна реформа: таблиця виходу на пенсію

Очікується, що реформування пенсійної системи принесе пенсіонерам стабільність і підвищення розміру пенсії.

Инфографика выхода на пенсию

Пенсійна реформа для працюючих пенсіонерів

Для працюючих громадян пенсійна система принесе чітке розуміння, що чекати при настанні пенсійного віку, в якому віці він настане в залежності від року народження. Пенсійне реформування також дасть можливість працездатним громадянам брати активну участь в добровільному пенсійному страхуванні, щоб підготуватися до виходу на пенсію і забезпечити собі благополучну старість.

З боку держави для працюючих, які розглядаються як потенційні пенсіонери, слід чекати подальших кроків по реалізації пенсійної реформи, поліпшення адміністрування фінансових потоків і стимулювання роботодавців проводити регулярні відрахування в ПФУ.

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Александр Остряков
    03.08.2020

    Цікаво, які професії маються на увазі під визначенням ” важкі та шкідливі”, які як зазначено будуть застосовуватися для пенсіонерів, що будуть йти по вислузі років?

  2. Юлия Дзевель
    25.04.2020

    Словами та обуренням змін до пенсійної системи не внести. Тому є тільки єдиний шлях – аналіз чинного законодавства України, розуміння свого пенсійного забезпечення та дії до настання 60 років у забезпеченні свого майбутнього. Особисто прийнято рішення альтернативи того, що пропонує мені у старості держава. Будуть від неї якісь виплати, то добре (бо я офіційно сплачуюю податки до ПФУ), але основою для мене є недержавна пенсія. Реальність така, що треба зорієнтуватися як умога раніше та не втрати час, щоб потім в останню мить не залазити в борги на закупівлю стажу заради мінімалки чи соцдопомоги. На них не прожити і це факт!
    Як порада, звертайтеся за консультаціями через сайт www.soczahist.com.ua , зможете розпитати там про пенсійну реформу та про альтернативні рішення.
    Зараз мені 38 років, але з 27-ти років я вже формую свою особисту пенсію. Неважливо чи буде ПФУ, за це десятиріччя на свої очі переконалася, що альтернатива є. Вже сьогодні українці отримують недержавну пенсію довічно чи на визначений строк. Якщо цікаво, то не витрачайте час на обурення, а вже аналізуйте, дізнавайтеся та вирішуйте це питання.
    Усім здоров’я!

  3. Антонина Юрченко
    24.10.2018

    Сегодня свой страховой стаж можно узнать онлайн. Для этого понадобится электронный ключ Ваш или Вашего работодателя. Подробнее здесь avistaagent.com.ua/novosti/274-elektronnye-spravki-o-strakhovom-stazhe

  4. Ольга
    11.11.2017

    Пока пенсия будет привязана к бывшей у человека 20-30 лет назад зарплате , всегда будет это несправедливо. Ведь находясь на пенсия все пенсионеры деньги получают за счет работающих в настоящее время и отчисляющих в пенсионный фонд частичку своей зарплаты.То есть для работающего все пенсионеры одинаковы , и бывшие руководители, и врачи, и учителя, и инженеры , и уборщицы. Они все вносили свой вклад в развитие и существование страны как могли и не их вина,что зарплаты давно ушедших дней делают многих из них нищими. на пенсии сегодня. Поэтому ,наверное, более справедливо было бы за основу брать прожиточный минимум в стране (который может быть и пенсией для не имеющих рабочего стажа), стаж работы, а потом условия в которых работал человек( шахта и др). Если человек был на высокооплачиваемой работе когда-то, он имел возможность и отложить и обеспечивать свои запросы, но это не означает, что на пенсии его должны обеспечивать работающие сегодня,

  5. Светик
    08.11.2017

    Там прочитайте в фейсбуке новости ..отец Гройсмана бешенные деньги прячет на счетах и дома . А луценчиха машины дорогие покупает, а Турчинов ,он же бапцист ,веруючий а такой палац выстроил. А Ляшко сколько награбил и все на маму записал

  6. Свет
    08.11.2017

    Сами люди выноваты! Зачем выбрали президентом?! Почему все пишут коментарии, ругаются, а не хотят поддержать Саакашвили?. Сейчас он возле В/Р в палатке призывает народ выходить и бороться с олигархами, президенту импичмент (снять с президента), а люди сидят по домам и ждут что Саакашвили сам все сделает. Саакашвили инностранец а хочет хорошей жизни для украинцев.

  7. Светлана
    08.11.2017

    лучше бы эти депутаты сами получали такую же пенсию как мы получаем а по телевизору показывают депутаты дерутся им мало зарплаты а нам по 1 тыс. с чем то очень много за жилье нечем платить долги растут а живем полу голодные

    • Виктория Гриненко
      22.03.2021

      Если бы “они” получали такую зарплату и пенсию как мы то их бы там уже давно не было…

  8. Любовь
    25.10.2017

    Нельзя верить ни каким обещаниям, все ложь.

  9. Оксана
    21.10.2017

    Это не реформа, а насмешка над пенсионерами. Практически большинству подняли пенсии на 100-150 грн., а преподносят это как достижение. Моей маме, у которой почки 40 лет стажа подняли пенсию на 190 грн, свекрухе на 150 грн, тёте на 90 грн. Супер. Может Гройсман считает, что пенсионер должен быть в восторге от их реформ с пенсией максимум в 2000 грн. Зато пенсионеры, которые имели пенсию 2500 получили добавку больше тысячи. Где справедливость? Чем пенсионер, который вышел на пенсию не в последние несколько лет и получил хорошую пенсию отливается от других пенсионеров. Я за них рада, но есть же и такие которые имея такие пенсии работают, с них же кстати ещё сняли и 15%. Молодёжь негде работать, а они получають по 5 тысяч пенсии и зарплаты.

  10. Ольга
    20.10.2017

    Это не пенсионная реформа ! Это обман ! Людей довели до голодомора. При стаже 40 лет мне добавили 153 грн. А тем кто не работал минимальная 1412 грн неработающим добавили около 500 грн. Надо было работать, чтобы разница в пенсии была 238 грн. Коэфициент уменьшили возвраст добавили. Цены на продукты и на коммунальные услуги стали бешенные зарплаты и пенсии нищенские !
    Пускай назовет президент Украины Порошенко и премьер Гройсман в какой стране люди получают зарплату в месяц 100 евро и пенсию 50 евро. Поставили на все цены европейские , а зарплаты и пенсии нищенские. Надо на такие пенсии и зарплаты посадить президента Украины ,Гройсмана , депутатов , госслужащих , потом они поймут как людям тяжело живется в нищете.

  11. Владимир
    11.10.2017

    У новых пенсионеров украли 26% пенсии! Реформа? Грабеж!

  12. Ольга
    09.10.2017

    Пенсионная реформа на Украине-это откровенный грабеж народа.С работы да на кладбище.Как могут люди соглашаться с подобными “реформами”.Может лучше посадить дармоедов в Киеве на нищенские пенсии и зарплаты ?Глядишь и государственная казна пополнится!

  13. Наталья
    22.08.2017

    Все делают для того,чтобы не дожить до пенсии, еще со Швецией сравнивают….

  14. Светлана
    13.06.2017

    Мне интересно знать, почему женщинам увеличили пенсионный возраст, а мужчинам нет? Почему, я, имея стаж уже почти 39 лет, не могу выйти на пенсию и получать достойную пенсию за всю жизнь работы, а ждать 60-ти лет? С 17- лет я работаю и плачу все пенсионные взносы, почему Я ДОЛЖНА ЖДАТЬ?

  15. Татьяна
    10.06.2017

    Правительство требует для женщин повышение лет выхода на пенсию. обязательный страховой стаж, но как скажите воспитывать, детей при таких условиях , как вырастить достойных членов общества ,ведь женщина она не только рабочая “лошадь” она еще и мама. В нашем обществе как оставить ребенка школьника без присмотра не говоря уже за дошкольника.Теперь о тех, кто ждет не дождется пенсии Когда приватизировали предприятия на улице оказывались тысячи людей трудоспособного возраста. Чтобы не умереть с голоду и как-то кормить семью, приходилось соглашаться на любую работу и не всегда официальную.Но старались всеми силами чтобы стаж был ,согласно тогдашнего законодательства. Но нельзя рубить с плеча если и делать реформы , то это должно касаться будущих поколений и стаж повышать постепенно. . .

  16. Виктор
    13.05.2017

    подкинули возможность досрочно уйти на пенсию а сейчас за них забыли