Корисна інформація

Декларація про доходи фізичних осіб

24 Листопада 2020
1
admin Читать на русском
 1. Для кого декларування доходів обов’язково?
  1. Хто звільнений від декларування доходів в 2022 році?
  2. Терміни подачі декларації про доходи
 2. Як подати декларацію про доходи в 2022 році?
  1. Бланк декларації про доходи та зміни в заповненні
  2. Декларування доходів при отриманні житлової субсидії
  3. Декларування для державних чиновників
  4. Відкрите декларування доходів держслужбовців
  5. Ініціатива уряду: обов’язкове декларування для всіх

З початком року стартувала щорічна процедура подачі податкових декларацій. У зв’язку з цим Державна фіскальна служба України нагадала про необхідність декларування доходів для ряду категорій фізичних осіб з метою визначення зобов’язань в частині ПДФО.

З 1 січня 2020 року платники податків подаватимуть декларацію про майновий стан і доходи за новою формою. Відповідні зміни до форми податкової декларації внесені наказом Міністерства фінансів України від 25.04.2019 № 177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859».

Для кого декларування доходів обов’язково?

Серед тих, хто повинен надати в податкові органи відомості про отримані доходи в минулому році:

 •  іноземні громадяни;
 •  підприємці на загальній системі оподаткування;
 •  особи, самостійно зайняті професійною діяльністю (нотаріуси, адвокати, арбітражні фахівці);
 •  особи, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання.

Обов’язок декларувати отримані доходи поширюється на громадян, які отримали дохід:

 •  від угод з інвестиційними та / або іноземними активами;
 •  від здачі в оренду майна;
 •   якщо дохід отриманий від осіб, які не є податковими агентами.

Крім цього, обов’язкове декларування доходів також поширюється на осіб, які займаються продажем власної сільгосппродукції, вирощеної на земельних ділянках, розмір яких дорівнює або перевищує 2 гектари. Також обов’язкові для декларування доходів внаслідок отримання спадщини або в результаті дарування від осіб, які не є близькими родичами, і ще в ряді інших випадків.

Для тих, хто серйозно ставиться до прозорості своєї підприємницької діяльності, а також турбується про бездоганну репутацію як платника податків, існує достатньо можливостей, щоб детально вивчити умови і терміни подачі декларації про доходи в 2019 році. Для цього варто відвідати офіційні веб-сайти Державної фіскальної служби, відповідних міністерств і відомств, Урядовий портал або консультаційні служби. Як правило, в період напливу кількості осіб, які подають декларації про доходи, ДФС відкриває «гарячу» телефонну лінію або веде консультації в режимі он-лайн по всім додатковим актуальним питанням.

Заполнение декларации

Хто звільнений від декларування доходів в 2022 році?

У попередньому розділі надана інформація про те, для кого здача декларації про доходи є обов’язковою процедурою. Але є винятки:

 1. Працівники підприємств, фірм, організацій позбавлені необхідності декларування своїх доходів, оскільки за них це робить роботодавець, виступаючи податковим агентом.
 2. Також звільнені від подання декларації про доходи особи, які не досягли повноліття або визнані недієздатними. Ця норма поширюється при отриманні названими особами доходу або винагороди в будь-якому розмірі. Однак, декларування повинен здійснити опікун або піклувальник такої особи за місцем проживання свого підопічного і в терміни, встановлені законодавством.
 3. Існує ще одна категорія громадян, які звільнені від подання декларації про доходи: це ті, хто проходить строкову військову службу, по відношенню до яких обрано запобіжний захід у вигляді арешту, а також наші співвітчизники, що знаходяться в полоні на території інших держав.

Терміни подачі декларації про доходи

Дотримання термінів подачі декларації про доходи дозволить Вам уникнути штрафів. Для різних категорій громадян існують деякі особливості:

 • Ті хто виїжджають на ПМЖ подають декларацію не пізніше ніж за 60 днів до планованого виїзду.
 • Підприємці на загальній системі оподаткування звітують до 9 лютого 2020 року.
 • У 2020 останній термін подання декларації про доходи за 2019 рік припадає на 1 травня.
 • Платники податків, які розраховують на отримання податкової знижки, можуть відзвітувати по 31 грудня 2020 року. Сплата нарахованого податку проводиться фізичною особою самостійно в строк до 1 серпня поточного року.
 • Фізичні особи-підприємці, які завершили за власним рішенням підприємницьку діяльність, відзвітувати повинні протягом 30 днів після дати, коли було внесено до Державного реєстру відомості про припинення підприємницької діяльності.

На офіційному веб-сайті ДФС опубліковано інформаційне повідомлення, яке нагадує деякі важливі моменти в процедурі декларування доходів за 2019 рік.

 • Фізособи-підприємці в декларацію вносять дані не тільки про доходи від підприємницької діяльності, а й інші види доходу, отримані як в Україні, так і за кордоном.
 • Якщо останній день звітного періоду припадає на вихідний день, то закінченням терміну для звіту буде вважатися банківських день після вихідного.

Як подати декларацію про доходи в 2022 році?

Подачу декларації про доходи пропонується здійснити декількома способами:

 • В режимі онлайн із застосуванням обов’язкового електронного підпису;
 • Через уповноважену особу;
 • Особисто за місцем реєстрації в податковому органі;
 • За допомогою поштових сервісів, відправивши рекомендований лист з повідомленням про доставку не пізніше, ніж за 5 днів до кінцевого терміну декларування;
 • Через Електронний кабінет (для підприємців).

Обов’язковість подання декларації про доходи передбачає можливість накладення штрафних санкцій при ігноруванні цього зобов’язання, при несвоєчасному декларуванні, при спотворенні декларованої інформації та / або неповному її відображенні.

За несвоєчасну сплату нарахованого податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб передбачається штраф в розмірі 10-20% від нарахованої суми і в залежності від терміну затримки оплати, а також розраховується пеня на суму боргу.

Бланк декларації про доходи та зміни в заповненні

Для тих, хто вперше буде здійснювати декларування, корисно буде вивчити викладену інформацію на веб-сайті ДФС України. У розділі «Електронні форми документів» можна знайти новий бланк встановленого зразка та інструкцію щодо його заповнення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 25.04.2019 № 177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859».

Також, можна безкоштовно завантажити бланки податкової декларації про майновий стан і доходи, і детальну інструкцію клікнувши на посилання нижче:

СКАЧАТИ ФОРМИ ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ

СКАЧАТИ ІНСТРУКЦІЇ З ЗАПОВНЕННЯ

Наказ Міністерства фінансів України від 25.04.2019 № 177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859» містить зміни щодо обсягу заповнюється декларації в сторону її зменшення: замість чотирьох розділів – два.

Зміни:

 • доповнено рядок 8 декларації «категорія платника» новим критерієм «особа, яка заявляє право на податкову знижку», який застосовується для громадян, які декларують право на податкову знижку;
 • розрахунок суми податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов’язання при використанні права на податкову знижку, виокремлено у додаток Ф3;
 • в декларації у розділі ІІ «доходи, які включаються до загального оподатковуваного доходу» додатково виокремлено доходи «нарахований (виплачений, наданий) у формі винагород та інших виплат відповідно до умов цивільно – правового характеру» та «дохід, отриманий від фізичної особи – орендаря, який не є податковим агентом фізичної особи – орендодавця, від надання в оренду (суборенду, емфітевзіс) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених у натурі (на місцевості), які розташовані за місцезнаходженням, відмінним від податкової адреси орендодавця».

Декларування доходів при отриманні житлової субсидії

З метою спрощення порядку заповнення документів на отримання житлової субсидії була впроваджена нова процедура декларування доходів громадян. На офіційному веб-сайті Мінсоцполітики розміщена інструкція про те, як правильно скласти і заповнити бланк заяви на отримання субсидії та декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за отриманням субсидії на житлові платежі.

Залишимо без уваги заповнення форми заяви і розглянемо правила заповнення бланка декларації про доходи, в чому її відмінність від більш ранньої версії.

При заповненні декларації слід вказати вид доходу, отримуваного заявником у вигляді зарплати чи стипендії, пенсії, допомоги, аліментів тощо, а для підприємців необхідно вказати групу платника єдиного податку. Надання підтверджуючих документів (наприклад, довідки про заробітну плату з місця роботи) не потрібно. Також не потрібно вказувати розмір доходу.

Це найголовніше нововведення, яке буде реалізовано при декларуванні доходів з метою отримання субсидії на оплату комунальних послуг. Як прокоментували в Мінсоцполітиці, інформація про сумарну величину доходів буде отримана відомством в ході обміну даними з Пенсійним, Фондом соціального страхування, вузами, фіскальними або органами управління освітою.

Слід нагадати, що більш рання практика надання декларацій про доходи для отримання субсидій супроводжувалася великою кількістю арифметичних помилок, що допускаються з боку заявників. Ймовірно, нові правила усунуть не тільки неточності при розрахунку розміру субсидії, а й спростять сам процес декларування. Бланк декларації заповнюється власноручно або в режимі онлайн з присвоєнням електронного підпису заявника. На отримання субсидії не можуть розраховувати ті, хто протягом попередніх 12 місяців здійснював одноразову покупку товару або послуги, вартість яких перевищувала 50 тис. грн.

Заполнение декларации 2

Декларування для державних чиновників

Для державних службовців завжди пред’являються підвищені вимоги щодо декларування своїх доходів. Головним чином для того, щоб посилити протидію корупції серед чиновників, а також для підвищення довіри до державних службовців з січня 2017 року набула чинності норма, яка зобов’язує осіб, які є кандидатами на посади держслужбовців, декларувати належне їм майно і доходи.

Згідно з цим правилом, кандидати, які беруть участь у конкурсному відборі, зобов’язані надати інформацію про доходи протягом всього календарного року, передуючого даті подачі заявки в конкурсі. Про це досить широко інформувала прес-служба Національного агентства з питань державної служби. Після перемоги в конкурсному відборі претендент, який має намір зайняти вакантний пост держслужбовця, повинен повторно надати декларацію про доходи. Ця норма прописана в Законі України «Про державну службу».

Відкрите декларування доходів держслужбовців

Електронне декларування доходів чиновників, яке почалося в кінці 2016 року, продовжилася в 2017-м – 2018 м і буде здійснюватися в 2019 році. На думку фахівців, це дозволить не тільки вести облік доходів чиновників в частині оподаткування, а й здійснювати моніторинг їхнього способу життя.

Можна по-різному оцінювати ці результати, – хтось вважає це порушенням конфіденційності інформації, інші (і їх більшість) сприймає це як серйозний крок в боротьбі з корупцією, із запобіганням фактів незаконного збагачення або конфлікту інтересів.

За даними Світового банку, подібна практика відкритого декларування доходів перших осіб держави і чиновників, що займають державні посади, застосовується в більш ніж 150 країнах світу. Декларування доходів з метою оподаткування є одним з основних інструментів побудови економічного фундаменту нашого суспільства. Участь в декларуванні доходів для кожного громадянина має стати нормою, а отримання заробітної плати «в конверті» – неприйнятним.

Ініціатива уряду: обов’язкове декларування для всіх

Протягом 2018 року неодноразово обговорювалося питання про введення загального декларування громадян. Незвичайним в цій ініціативі є те, що таким чином можна здійснювати непрямий контроль за витратами платника податків. Проект такого закону планувався для розробки протягом 2018 року для того, щоб доходи за 2019 рік могли бути задекларовані уже в 2020 році.

В опублікованому на урядовому порталі документі під назвою «Середньостроковий план пріоритетних дій уряду до 2020 року» йдеться про те, що після прийняття законопроекту буде здійснюватися автоматизований електронний моніторинг платників податків в форматі «доходи-витрати», а також представниками фіскальних служб будуть проводитися заходи по непрямому контролю за повнотою оподаткування доходів. Як пояснила прес-служба уряду, це може виражатися в доступі до банківських рахунків, проведення опитування серед сусідів або товаришів по службі платника податків.

Втім, ця ініціатива поки не знаходить одностайної підтримки з боку парламентаріїв. За думкою голови комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, загальне декларування доходів має нести суто добровільний характер. На сьогоднішній день, на думку депутатів, система декларування доходів громадян досить всеосяжна, контроль за витратами знаходиться у веденні фіскальної служби, а одноразові покупки понад 50 тис грн, які також відстежують податківці, у більшості громадян України відсутні.

Залишіть коментар

Коментарі

 1. Nikita Zhuravel
  13.06.2019

  Петиция президенту Украины «Снизить ставку налогообложения для физических лиц»
  petition.president.gov.ua/petition/61600