Ексклюзив

Криза зростанню не перешкода: в чому причини депозитного буму? – опитування банкірів

24 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Орися Юзвишин, директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку
  2. Дмитро Замотаєв, Начальник Департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ
  3. Сергій Міщенко, директор департаменту розвитку продуктів Ідея Банку

Навіть в умовах пандемії українські банки відзначають істотний приріст депозитних вкладів у нацвалюті. Причому українці зараз не стільки намагаються накопичити, скільки зберегти кошти і захистити від інфляції, створити фінансову «подушку безпеки», яка дозволить пережити другу хвилю пандемії. Maanimo запитав у банкірів про те, які фактори вплинули на зростання обсягу депозитних вкладів в 2020 році, і як довго триватиме ця тенденція.

Орыся Юзвышин

Орися Юзвишин, директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку:

Дійсно, протягом 2020 левову частку приросту коштів фізичних осіб склали кошти до запитання, сформовані в основному за рахунок припливу коштів, пов’язаних з оплатою праці, підприємницького доходу та інших доходів. Головними факторами, які вплинули на такі тренди стали, зокрема:

  • зниження споживчих настроїв, наприклад, на дозвілля і відпочинок, великі покупки (враховуючи невизначеність в майбутньому) і ін.;
  • істотне зниження відсоткових ставок за депозитами, які, відповідно, формують невеликий і незначний для клієнта дохід по невеликих вкладах;
  • негайний доступ до засобів, які знаходяться на рахунках до запитання;
  • відносна стабільність гривні, оскільки коливання курсу 7-8% не є значними.

На приріст у гривні істотно впливають валютні коливання, і в разі значного зростання курсу валют ми будемо спостерігати відтік в національній валюті, так як клієнти намагатимуться зберегти свої заощадження від знецінення.

Дмитрий Замотаев

Дмитро Замотаєв, Начальник Департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ:

Такі результати є наслідком стрімкого зменшення депозитних ставок, коли клієнти «морально» не готові прийняти, що нові депозити їм доведеться оформляти за ставкою практично в два рази нижче в порівнянні зі ставкою, яка була у них за депозитами, які закінчилися. Крім цього, в поточних умовах карантину багато клієнтів не впевнені в стабільності свого поточного фінансового становища і вважають за краще перестрахуватися, розмістивши гроші на депозитах до запитання, які дозволяють їм відносно вільно розпоряджатися даними коштами.

Свого роду «перший шок» від кардинального зменшення депозитних ставок пройшов, і зараз до клієнтів приходить розуміння, що новий рівень ставок прийшов «всерйоз і надовго». Відповідно, ми очікуємо, що клієнти в основній масі скоро повернуться до стандартної лінії поведінки з вільними коштами. Вони знову будуть розміщувати їх на депозити в банках, оскільки інші варіанти інвестування є більш складними і менш надійними. У зв’язку з цим, я думаю, що вже в останньому кварталі 2020 року банківська система повернеться до тенденції збільшення залишків за депозитами в національній валюті.

Идея

Сергій Міщенко, директор департаменту розвитку продуктів Ідея Банку:

Дійсно, як по банківській системі, так і по нашому банку, ми бачили приплив депозитів до запитання і більші, ніж зазвичай в цей період року, залишки на карткових рахунках.

Причини, як здається, очевидні. З причини невизначеності та можливості щось прогнозувати в локдауні і розвитку ситуації з пандемією, для наших клієнтів мати певний запас коштів на поточних рахунках і на депозитах до запитання – кращий варіант. Тобто превалювала потреба швидкої доступності коштів, але поки не отримання прибутку. Також вплинуло зменшення ставок за строковими депозитами. За останній рік ці ставки зменшилися, можна сказати, в 2 рази і, відповідно, заробіток на термінових депозитах скоротився.

На жаль, ми бачимо, що економіка сповільнюється, особливо в сегменті масового бізнесу та самозайнятих людей. Наші співвітчизники стали заробляти менше, відповідно, варто було б очікувати уповільнення припливу коштів. У той же час, з причини скорочення щоденного, іноді вимушеного споживання і турботи про майбутнє своє і своїх сімей, ми прогнозуємо, що наші співвітчизники продовжать зберігати кошти або на рахунках, або на депозитах до запитання. Можливе деяке уповільнення приросту депозитів в банках в передноворічний і святкові періоди, коли люди все ж захочуть реалізувати потрібні і відкладені в останні 9 місяців значні для себе покупки.

Залишіть коментар

Коментарі