Микола Тимощук (UFuture): «Нас чекає мінімум ще один обвал фондового ринку в цьому році»
Світова пандемія істотно вплинула на всі галузі економіки України, і наслідки тривають: бізнес і виробництво зупиняються, іноземні інвестори згортають свої проекти, а сфера освіти та інновацій відсувається на другий план. Про те, наскільки Україна приваблива зараз для інвесторів, в якому стані перебуває український бізнес, де МСБ і стартаперам шукати підтримку, а також про багато іншого в інтерв’ю для Maanimo розповів CEO холдингової компанії UFuture Микола Тимощук.
Про інвесторів
– Що зараз говорять про Україну іноземні інвестори? Наскільки їм підходить інвестиційний клімат в нашій країні, особливо з огляду на останні події в світі, пов’язані з пандемією?
– Іноземні інвестори зараз переважно піклуються про спільне виживання, тому їм не до України. Хоча, деякі з тих угод, які почалися до коронакризи, тривають. Зокрема, за типовими проектами UFuture нічого не призупинено, ми продовжуємо закривати угоди із іноземними інвесторами і банками. Тут все залежить від галузі і конкретного проекту. Дуже добре, що Україна продовжила співпрацю з МВФ і ЄС, це точно дає плюс макрофінансовій стабільності в країні, а це один з найважливіших критеріїв для будь-якого інвестора.
В цілому, думаю, нас може чекати ще одна хвиля пандемії і економічного обвалу восени цього року, тому, швидше за все, в 2020 році багато нових іноземних інвесторів в Україну не прийде, але після апогею кризи наша країна може стати більш привабливою для інвесторів, оскільки багаті розвинені ринки будуть не швидко відновлюватися після кризи і дуже нескоро зможуть давати таке повернення на інвестиції, як деякі сектори в Україні, наприклад, переробка аграрної сировини, виробництво будівельних товарів і продукції для будинку, фармацевтика, IT, нерухомість, відновлювальна енергетика.
Про адаптацію бізнесу
– Наскільки бізнес успішно адаптувався під нові реалії? Який іноземний досвід може взяти для себе Україна?
– Я б сказав, бізнес все ще адаптується. Перш за все, всі почали різати витрати і собівартість, що, якщо підходити до цього з розумом і по совісті, завжди робить бізнес більш ефективним і конкурентоспроможним. Також майже всі компанії навчилися ефективно працювати поза офісом, а багато хто і не поспішає повертати людей із домівок з різних причин – хто з цілей безпеки, хто для зменшення витрат.
Ще багато компаній максимально перенаправили свої ланцюжки підрядників і закупівель на український ринок, щоб менше залежати від нестабільного імпорту. Це добре для країни, так як це стимулює споживання на внутрішньому ринку і підтримує українську економіку. І, звичайно ж, тепер всі серйозно зайнялися цифровізацією процесів і створенням цифрових продуктів, до яких раніше не доходили руки – сьогодні це вже багато в чому запорука виживання.
Що стосується держави Україна, то тут ще дуже багато потрібно зробити. Перш за все, негайно потрібна потужна програма підтримки українського бізнесу по всіх фронтах: податкові канікули і пільги, великі кредитні програми, експортно-кредитне агентство, нарешті – пільги для індустріальних та інноваційних парків.
Всього цього поки що, на жаль, не робиться. Але я знаю, що деякі люди в уряді та Офісі президента України вже думають про це, тому, сподіваюся, в цьому році буде реалізовано хоч щось з вищесказаного.
Про перспективні сфери
– Очевидно, що в усьому світі люди переглянули свої потреби. У що зараз можна інвестувати, які сфери будуть перспективними?
– Перш за все, все, що стосується здоров’я, безпосередньо або опосередковано. Це не тільки банальні засоби захисту і гігієни (хоча це стає золотим ринком), а й усілякі гаджети, які допомагають людині стежити за станом свого тіла, приміщення, навколишнього середовища. Такі продукти і сервіси будуть користуватися попитом як у простих людей, так і у організацій, і держустанов. Звичайно ж, значимість і інвестиційна привабливість фармацевтики і галузі охорони здоров’я також істотно підвищилася.
Також інтернет-торгівля і безпосередньо пов’язані сектори доставки, логістики та складів. Тепер майже все, що не продається онлайн, приречене на провал в середньостроковій перспективі. Це стосується і ринку харчування: будь-який ресторан повинен мати меню на винос. Звідси ж і зростання всіх сервісів доставки і логістики в цілому, а також істотне зростання попиту на складську нерухомість.
Ще дві галузі – житлова нерухомість і товари для дому. Після дна економічного спаду, тут можна очікувати як бум, так і істотну реструктуризацію попиту. Дім – це вже не просто місце для ночівлі і епізодичних вихідних, тепер це місце, де людина може і працювати більшу частину часу, і в принципі проводити набагато більше часу. Я майже впевнений, що як тільки доходи людей знову почнуть рости, вони кинуться облаштовувати нові гніздечка, і попит вже буде на великі площі і функціональність. Також може вирости попит на заміську нерухомість.
Ще один тренд, який тільки посилився кризою – перехід від викопного палива (вугілля, нафта, газ) до відновлюваних джерел енергії (сонце, вітер, біомаса, гідро). Взагалі ринку вуглеводнів завдано сильного удару, всі нафтогазові компанії скорочують свої інвестиції на наступні 5 років, і багато банкрутують. Майже всі країни і інвестори планують перенаправити інвестиції з нафтогазового сектора в нові джерела енергії.
Якщо ж ми говоримо про інвестиції на фондовому ринку, то, звичайно ж, великі технологічні та інноваційні компанії, такі як Facebook, Alphabet (Google), Microsoft, Amazon, Netflix, Tesla – стали тільки багатшими і більше під час кризи, і цей тренд посилиться і після кризи. Тільки на 2020 рік у цих компаній заплановані десятки злиттів і поглинань, це означає, що вони будуть консолідувати частки ринку і перспективи зростання.
Про нові проекти
– Які основні проекти зараз розвиває UFuture? Як підтримуєте український МСБ?
– По-перше, UFuture продовжує розвивати проекти у відновлюваній енергетиці через свою портфельну компанію UDP Renewables (UDPR). Компанія вже побудувала більше 100 МВт сонячних електростанцій і залучила ряд міжнародних інвесторів, включаючи іспанського мейджора – компанію Acciona. Але ми дивимося в майбутнє і почали проектувати вітропарки. Думаю, до 2022 року UDPR зможе запустити до 300 МВт в вітрі за участю місцевих і зарубіжних інвесторів.
Також ще одна наша портфельна компанія «Біофарма» сьогодні розробляє препарати для протидії COVID-19. Ще в 2019 році вона запустила новий завод світового класу з виробництва препаратів крові в Білій Церкві і вже експортує свою продукцію в більш, ніж 30 країн по всьому світу – від СНД і Близького Сходу до Південної Америки і Південно-Східної Азії.
Наш інноваційний парк UNIT.City зростає і розбудовується незважаючи ні на що. В цьому році ми залучили нових інвесторів і кредиторів, серед яких і Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Наш проект «Індустріальний парк «Біла Церква» теж розростається, будуються нові підприємства зарубіжних і вітчизняних виробників. Також наша група IT-компаній «ITernal» залучає нових клієнтів із США та Західної Європи. В рамках розвитку підприємництва та МСБ ми продовжуємо розвивати наш проект UNIT School of Business (USB). Як бачите – крутимося.
Про закриття UNIT Factory
– У травні стало відомо про закриття школи UNIT Factory на базі проекту UNIT.City, який міг стати українською Кремнієвою долиною в мініатюрі. У чому причина таких заходів, чи тільки в карантині? Очевидно, що це спричинить тепер величезні збитки, враховуючи, що в проект було вкладено 5 млн доларів.
– UNIT.City – це платформа, на якій ми розвиваємо цілий ряд бізнесів: офісна та житлова нерухомість, освіта, підприємництво, центри інновацій – лабораторії, акселератори, R&D центри, а також ряд проектів креативних галузей. Саме це називають проектом «української Кремнієвої долини», і ми жодним чином не припиняємо, а навпаки тільки прискорюємо і підсилюємо роботу над цим проектом.
Що стосується UNIT Factory, то це був один з освітніх проектів, з якого починався UNIT.City. Він зіграв важливу роль у розвитку парку, але еволюційно себе зжив. Це була франшиза французької «Школи 42», з досить жорсткими обмеженнями для розвитку та адаптації до нових реалій і потреб в Україні. Тепер же настав момент необхідності розвивати IT-освіту в UNIT.City і в Україні на новому рівні, і ми створили з нуля свою освітню програму «UCODE», яка користується великою популярністю, навіть під час карантину. Тому, як бачите, ми наполегливо, швидко і успішно рухаємося далі в напрямку розвитку IT-освіти.
Про ВДЕ і зелений тариф
– Як оцінюють інвестори сектор відновлюваної енергетики в Україні, з огляду на той факт, що з кожним роком уряд урізає «зелений тариф»?
– Тариф і повинен урізатися, так передбачається чинним законом. Це такий принцип, що діє у всьому світі, щоб швидко почати розвиток цього сектора: чим раніше інвестуєш і швидше будуєш, тим більше заробляєш. І все було б добре, якби діючий закон таким і залишався. Але проблема в іншому: держава вирішила одноосібно переглянути контракт з усіма інвесторами, які вклали в цю галузь в Україні понад 10 млрд доларів США, і знизити тариф ще більше, посилаючись, як зазвичай, на відсутність грошей у бюджеті.
Все це почалося ще задовго до кризи і, звичайно ж, не через відсутність грошей, а тому що український ринок енергоресурсів все ще відмовляється жити за цивілізованими і прозорим законами ринкової економіки.
Політикам вигідно тримати субсидії, тобто неринкові ціни для певних груп споживачів, що створює дефіцит в енергоринку, за який повинен платити бюджет, а він не гумовий. Відповідно, замість того, щоб платити інвесторам, які ризикнули своїми мільярдами для розвитку стратегічного для України ринку відновлюваної енергетики, уряд вирішує платити за політичний рейтинг. На жаль.
Трохи оптимізму вселяє те, що минулого тижня учасники ринку змогли досягти якогось компромісу з урядом по майбутнім ставкам тарифу, але поки це не буде чітко і однозначно виписано на рівні закону, радіти рано. Ми в UFuture все ще віримо і інвестуємо в цей сектор, сподіваюся, не пошкодуємо. Головне, щоб наші політики теж думали хоч трохи наперед.
Про кредити для МСБ
– Бізнес в Україні ніколи не відчував себе добре, і тільки в січні 2020 року стартувала програма підтримки українських підприємців «5-7-9», поки вона тільки набирає обертів. Чому Україна намагається створювати сприятливі умови для іноземних бізнесменів, але так мало досі приділяла уваги українським підприємцям? Адже ефективність «5-7-9» залишається під питанням.
– Звичайно ж, «5-7-9» – це не панацея і вже точно не запорука нашого економічного успіху. Україні треба перестати постійно і у всьому винаходити велосипед, який вічно нікуди не їде і розвалюється на старті. Ми можемо – і нас просять про це всі наші іноземні партнери – взяти найкраще з досвіду їх країн і швидко і ефективно впровадити.
Візьмемо хоча б індустріальні парки і вільні економічні зони: вони є у всіх країн-сусідів України, скрізь! Окрім нас. Як і кредитно-експортні агентства існують всюди, крім України. Це ж сюрреалізм якийсь. Тобто будь-яким компаніям будувати заводи і виробляти вигідніше де завгодно навколо, тільки не в Україні.
Мене постійно запитують про те, як ваш індустріальний парк існує без державної підтримки і пільг? У чому сенс? Де бізнес? Я відповідаю: «Ми беремо сервісом, якістю і професіоналізмом». Люди щиро дивуються.
Далі, наприклад, розвиток науки та інновацій: звільніть області наукового та інноваційного розвитку (інноваційні парки, R&D-центри, лабораторії, науково-дослідні інститути і т. п.) від податків на наступні 10 років. Це теж вкрай необхідно, якщо ми хочемо перестати експортувати тільки сировину і безцінні мізки з нашої країни. Таких прикладів можна навести ще сотні, і про це всі говорять вже десятками років, але мало що змінюється. Поки рятує тільки бізнес, який сам викручується в фінансуванні розвитку науки і інновацій, як може. Але ситуацію в державі так не змінити.
Про ситуацію на фондових ринках
– Яка ситуація зараз на фондових ринках? Кажуть, що є надлишок неінвестованих коштів. На що можуть розраховувати українські стартапи?
По-перше, потрібно чітко розділити фондовий ринок (ринок акцій приватних компаній) і ринок венчурних інвестицій, який, як правило, інвестує в стартапи.
За ситуацією на фондовому ринку – це якесь Задзеркалля. У сенсі, що вся економіка в усьому світі падає до рекордно низьких рівнів з часів Другої світової. У світі близько 200 млн безробітних, вакцини і близько немає, а фондовий ринок зростає як ні в чому не бувало.
Все тому, що США і Європа надрукували трильйони фінансової допомоги, велика частина якої пішла в акції приватних компаній. Але ось у чому фокус: у більшості цих компаній справи-то не змінилися, попит не відновився і клієнтів більше не стало. Більш того, більша частина соціальної фінансової допомоги, яку отримали люди, пішла в заощадження, а не в споживання, тому зараз фондовий ринок вкрай спекулятивний, на ньому можна заробити, але він абсолютно не відображає економічної реальності в світі. Я думаю, нас чекає мінімум ще один обвал фондового ринку в цьому році.
Що ж стосується ринку венчурних інвестицій в стартапи, то він якраз досить сильно просів. Думаю, він не відновиться до кінця кризи і відновлення економічного зростання. Звичайно ж, все залежить від конкретного стартапа: якщо це актуальний продукт і галузь, то гроші знайти ніколи не було проблемою що в Україні, що в світі. Наша проблема в тому, що в Україні вкрай мало стартапів з актуальним, глобальним, комерційним продуктом, який можна масштабувати. І ще більша проблема – з умінням його продавати, тому українським стартапам потрібно інвестувати в свою освіту, сподіватися на себе і партнерів, перш за все, в Україні. Ось, до речі, нехай звернуться до нашого Bootcamp в UNIT.City.
Коментарі