Ексклюзив

Ринок зерна 2019-2020: низькі закупівельні ціни та рекордний експорт

16 Грудня 2020
Yaroslav Rizhok Читать на русском

У 2019 році Україна таки збере рекордний урожай зернових, який за різними оцінками складе від 73 до 75 млн тонн. Однак особливу конкуренцію українському зерну складуть Франція і Росія. Проте, ряд експертів впевнені, що і експорт цих культур буде також чималим. У свою чергу, господарства, що обробляють зернові культури, в 2019-2020 році з причини значного зниження закупівельних цін всередині країни отримають набагато менший прибуток, ніж в 2018 році.

Maanimo розбирався в ситуації, яка склалася на внутрішньому і зовнішньому ринках зернових культур.

Прогноз досить значний

Дійсно, урожай-2019 вже сміливо можна назвати рекордним. Однак точної цифри поки що немає. Як пояснила у коментарі для Maanimo перший заступник генерального директора консалтингової компанії «ПроАгро» Марія Колесник, станом на 27 листопада ще триває збір та переробка кукурудзи. Ця культура вже зібрана на 97% площ.

Тому на сьогодні можна озвучити лише прогнози щодо загального врожаю зернових. Так, згідно з даними Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, буде зібрано 73,4 млн тонн, а за версією Міністерства сільського господарства США – 75 млн тонн зерна. Відповідно, зростання обсягів збору, за прогнозами цих інституцій, у порівнянні з 2018 роком складе 4,7% і 7%.

Аналітики компанії «ПроАгро» стверджують, що валовий збір пшениці складе 27,55 млн тонн, а це на 15,3% більше, ніж у минулому році. Озимого ячменю буде зібрано на рівні 3,9 млн тонн, що на 1 млн тонн більше, ніж у 2018-м. Кукурудзи зберуть 35,6 млн тонн. За прогнозами Міжнародної ради по зерну, урожай останньої культури буде дещо менше – 33,6 млн тонн.

Взагалі багато експертів сходяться на думці, що наша країна в силах збирати щорічно до 100 млн тонн зернових культур. Це показує позитивна тенденція щорічного зростання валового збору.

Здавалося б, рекордний урожай-2019 повинен сприяти поліпшенню фінансового стану господарств, які зводять зернові, і набагато більшої активізації експорту різних зернових культур з нашої країни світу. І, звичайно ж, значному зростанню обсягів валютної виручки від продажу зерна за кордон, що, безсумнівно, позначиться на зростанні надходжень коштів до держбюджету. Однак цього року, як на українському, так і на світовому ринках зерна, існують свої цікаві особливості. Вони деяким чином не вписуються в традиційну картину минулих років.

Такого не було п’ять років…

По-перше, на світовому ринку зерна багато країн так само, як і Україна, зібрали рекордний урожай. Це особливо стосується Франції. Великі обсяги валового збору зернових у світі сприяли деякому зниженню цін на ряд головних культур. По-друге, закупівельні ціни на зернові від українських господарств нашими зернотрейдерами, які є експортерами, в 2019 році також істотно знизилися.

Так, директор ТОВ «Вікторія» (Одеська область) Микола Зубик каже, що закупівельні ціни на зерно, які пропонують великі агротрейдери, є найнижчими за останні п’ять років. «Агротрейдери, які вивозять збіжжя за кордон, нині пропонують викупити пшеницю третього класу за ціною 4,77 тисяч гривень за тонну. У вересні 2019 року тонна пшениці коштувала 5 тисяч гривень, таким чином, маємо подальше падіння її вартості. А, наприклад, у 2016 році тонна пшениці третього класу коштувала 6,15 тисяч гривень», – зазначає керівник.

Таким чином, сільгосппідприємства України, що обробляють пшеницю, у 2019-2020 маркетинговому році (з 1 липня 2019 року по 30 червня 2020 року) зароблять на продажу зернових значно менше. Експерти запевняють, що такий дохід на продажу цих культур знизиться на 20-25% порівняно з 2018-2019 МГ. Зниження закупівельних цін спостерігається і по інших культурах, наприклад, з ячменю.

Чимало керівників господарств стверджують, що у минулі роки низькі закупівельні ціни, як правило, були характерні для однієї культури. Тому завжди низьку ціну, наприклад, зі пшениці можна було «перекрити» більш високими цінами на інші культури, щоб отримати бажаний прибуток. Однак 2019 рік відрізняється тим, що закупівельні ціни впали повсюдно (на всі культури), і господарства у підсумку зіткнуться з проблемою низької прибутку від своєї діяльності.

Однак ці проблеми посилені ще й досить сильною гривнею по відношенню до американського долара. “Зміцнення гривні також надає значного впливу на зниження закупівельних цін від зернотрейдерів. Зрозуміло, що виробники зерна при такій ситуації отримують менше доходів», – зазначає Марія Колесник.

Конкуренція з Францією і Росією

Як ця тенденція і великі обсяги виробництва зерна в світі позначаться на українському експорті?

Українським агроекспортерам в 2019-2020 маркетинговому році, безсумнівно, складніше просувати зернові в світі, ніж в минулому році. Так, наприклад, великий урожай зернових у Франції вже зробив свою справу: знижуються обсяги експорту української кукурудзи в країни ЄС.

Що стосується пшениці, то з початку 2019-2020 МГ, як відзначають фахівці ринку, Україна скористалася більш сприятливою кон’юнктурою ринку в липні-серпні 2019-го і стала активніше продавати цей товар. Так, за даними ПроАгро, вже в цьому маркетинговому році наша країна експортувала 13,2 млн тонн пшениці з 19,5-20 млн тонн прогнозних. 

Ще більш обнадійливі цифри надає компанія «УкрАгроКонсалт». Там вважають, що в 2019-2020 році з України буде експортовано до 53 млн зерна, що значно більше, ніж було в 2018-2019 році – 49,7 млн тонн.

Таким чином, прогнозна картина на сьогодні є досить позитивною. Однак Україна цього року жорстко конкурує за збут свого зерна в одному з найбільших імпортерів світу, Єгипті, з Росією і Францією.

Днями влада Польщі запропонували ЄС не надавати Україні нових преференцій для імпорту кукурудзи (60% цього товару на європейському ринку нібито мають українське походження). Є певні проблеми зі збуту українського зерна і на ринках близькосхідних країн.

Тим не менш, президент Української зернової асоціації Микола Горбачов заявив Maanimo, що в 2019-2020 МГ наша країна традиційно продасть близько третини свого зерна на ринок Європи, третину – в Азію і третину – в країни Північної Африки і Близького Сходу.  Більш того, як він, так і ряд інших експертів запевняють, що Україна все-таки вийде на свій експортний рекорд.

А ось сказати, чи зароблять наші експортери в цьому році більше валюти, ніж в минулому, як запевняє Марія Колесник, поки складно. Все буде залежати від щомісячної поточної кон’юнктури, яка буде складатися на світовому ринку зерна. Наприклад, в 2018 календарному році Україна продала зерна в зарубіжні країни на суму 7,2 млрд доларів.

Тут потрібно враховувати також фактор значного зміцнення української валюти у відношенні до долара і євро. Це сприяє деякому зменшенню експортної виручки в перекладі на українську гривню.

Матеріал підготував Олег Громов

Залишіть коментар

Коментарі