Ексклюзив

НБУ знижує ставку: що буде з кредитами для бізнесу і населення

8 Грудня 2020
1
admin Читать на русском
  1. Приплив капіталів був недооцінений
  2. Прогнози по кредитних ставках не виправдалися
  3. Істотне зниження ставок в 2020-2021 роках

Поступове зниження облікової ставки Нацбанком в 2019 році, включаючи останню до 13,5%, експерти розглядають як правильне, але дещо запізніле рішення. Однак, як свідчить попередній досвід, це не чинить істотного впливу на встановлення більш низьких кредитних ставок банками для населення і бізнесу. Втім, до кінця 2020 року при подальшому падінні рівня річної інфляції нижче 5% ці показники повинні бути набагато меншими.

Maanimo розбирався, чи правильно чинить регулятор, вже вкотре знижуючи облікову ставку в 2019 році, і як її зниження вплине на відсоткові ставки за кредитами банків.

Приплив капіталів був недооцінений

Національний банк України з 13 грудня знизив облікову ставку до 13,5%. Керівництво регулятора пояснило свої дії тим, що воно і далі пом’якшує монетарну політику, оскільки в цьому році відбувається стрімке зміцнення курсу національної валюти. А останнє, в свою чергу, сприяє зниженню інфляції великими темпами, навіть несподіваними для самого регулятора.

«НБУ йде у правильному напрямку, знизивши ставку до 13,5%. Сьогодні, згідно з даними Держстату України, річна інфляція буде перебувати на рівні 5,1%. Це говорить про те, що ситуація в країні розвивалася не так, як собі уявляв регулятор ще кілька місяців тому. Думаю, що керівники Нацбанку недооцінили роль припливу капіталів від нерезидентів на ринок ОВДП і валютний ринок. Таким чином, зміцнення гривні стало більшим, ніж очікувалося, що і позитивно вплинуло на інфляцію », – заявив maanimo економіст, член ради НБУ Віталій Шапран.

На його думку, дуже добре, що ця помилка в очікуваннях регулятора була на користь і державі, і споживачам, однак існує занепокоєння з приводу того, що все-таки в монетарній політиці регулятора є свої прорахунки.

Тим часом, Віталій Шапран, хоч і вітає зниження облікової ставки, проте відзначає, що така ініціатива Нацбанку сьогодні виглядає дещо запізнілою.

Прогнози по кредитних ставках не виправдалися

Нагадаємо, що керівники фінансових установ кілька місяців тому припускали, що Нацбанк повинен до Нового року знизити ще раз свою облікову ставку. Однак мова тоді йшла про більш скромні масштаби такого зменшення. Так, наприклад, заступник голови правління банку «Південний» Максим Цимбал тоді прогнозував, що до кінця 2019 року НБУ знизить ставку лише до 15%, а рівень ставок по кредитах для бізнесу може становити 15,5-16%.

Заступник голови правління Ощадбанку Андрій Стецевич теж був сповнений оптимізму і говорив про те, що, з огляду на темпи зниження Нацбанком своєї облікової ставки (а регулятор це робив протягом року кілька разів), до кінця 2019 року ставки по кредитах повинні знизитися до 14%.

Наскільки ж у цих банках знизилися відсоткові ставки по кредитах із початку листопада 2019 року, коли в кінці жовтня Нацбанк в черговий раз знизив свою облікову ставку до 15,5%?

Так, згідно з інформацією, виставленою на сайті Ощадбанку, в середині грудня 2019 року його пропонував кредит на іпотеку для фізосіб зі ставкою від 20,49%, кредит на купівлю житла на вторинному ринку – від 19,99%.

Іпотека в банку «Південний» була трохи дешевше – від 17%, автокредити – від 18,9%. Таким чином, прогнози топ-менеджерів щодо зниження кредитів в своїх банках не виправдалися.

Гривна

Чому? На це питання цілком розумно і об’єктивно відповів заступник голови правління Нацбанку України Дмитро Сологуб. За його словами, самого зниження облікової ставки регулятора недостатньо для значної активізації кредитування населення і бізнесу. Експерт вважає, що видача кредитів – це не тільки питання відсоткових ставок, а роботи банківських установ, стану фінансової системи та економіки в цілому. «Уявіть собі, що в один прекрасний день Нацбанк знизить облікову ставку до 3%. Ви що думаєте, банки тоді почнуть видавати кредити під 8% річних? Звичайно ж, ні», – зазначає топ-менеджер регулятора.

Істотне зниження ставок в 2020-2021 роках

Проте, варто зазначити, що ще в липні 2019 року НБУ опублікував прогноз облікової ставки. Згідно з цим документом, вона в найближчі два роки повинні знизитися до 8-9%. Пан Сологуб вважає, що в тому випадку, якщо щорічні темпи інфляції становитимуть не більше 5%, то таке зниження стає цілком реальним. І тоді буде досить істотним зниження відсоткових банківських ставок.

Згідно з прогнозом того ж регулятора (липень 2019 роки), річна інфляція на кінець 2019 року в Україні повинна скласти 6,5% (ми маємо на кінець 2019 року ставку 5,1%), і в 2020-2021 роках буде не вище 5% .

Таким чином, істотне зниження ставок по кредитах від наших банків, швидше за все, почнеться десь ближче до кінця 2020 року. Хоча воно буде активізовано протягом усього року. Зрозуміло, якщо інфляція в 2020 році складе не більше 5%, а краще – менше 5% (4,3-4,7%).

Але ж, ризики по її зростанню і зміні ситуації на гірше на валютному ринку і зростання інфляції в 2020-му, звичайно ж, існують. Нацбанк їх виділяє досить чітко: посилення загроз для макрофінансової стабільності внаслідок судових рішень і тиску на НБУ (маються на увазі позови по ПриватБанку і іншим фінустановам – Авт.), повне припинення транзиту газу з Росії по території України (це суттєвий ризик і досить реальний), посилення торгових воєн і ескалація військового конфлікту.

Матеріал підготував Олег Громов

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Максим Корольов
    16.12.2019

    Как обычно, дорогие кредиты.