Ексклюзив

На вірному шляху: країни з найбільшими золотовалютними запасами

29 Грудня 2020
2
admin Читать на русском
  1. «Золота» п’ятірка
  2. Тенденції під час пандемії

Сьогодні золото залишається основною міжнародною «валютою» і універсальним еквівалентом всіх фінансово-економічних цінностей в світі. Тому кожна країна намагається інвестувати в цей дорогоцінний метал, щоб використовувати його в якості стабілізаційного фонду на випадок фінансової кризи. Maanimo розбирався, які країни мають найбільші запаси золота, і яке місце в цьому рейтингу займає Україна.

Золотовалютний запас країни являє собою запаси не тільки фізичного золота, що знаходяться у веденні центробанків або міністерств фінансів держав, а й іноземної валюти, спеціальних прав запозичення і резервної позиції в МВФ. Як правило, під цінними металами мають на увазі золото в злитках і монетах, платину, срібло, паладій і алмази, а також інші дорогоцінні каміння і метали.

Багато держав інвестують в золото і срібло для того, щоб використовувати їх в якості стабілізаційного фонду на випадок фінансової кризи. Так і формується золотий запас держави, який зберігається в золотовалютних резервах країни.

Золотий ресурс дозволяє диверсифікувати фінансові накопичення, стабілізувати курс національної валюти, виконує антикризову роль, виступає як засіб оплати боргів.

Золото и доллары 2

«Золота» п’ятірка

За даними World Gold Council (Всесвітньої ради по золоту), сукупний обсяг золотих резервів становить 35,106 тис. тонн. Найбільш динамічний приріст золотих резервів за останню п’ятирічку спостерігався в Росії (919,1 тонн), Китаї (249,8 тонн), Казахстані (168,5 тонн), Польщі (125,7 тонн) та Індії (67,9 тонн).

Першу сходинку в рейтингу країн з найбагатшим золотим запасом все ще займає США. На частку Америки припадає 8133,5 тонн дорогоцінного металу. Відсоток від золотовалютних резервів – 74,5%. Майже 50% запасу американського золота знаходиться в сховищі колишньої військової бази Форт-Нокс, яка розташована в штаті Кентуккі. Друга частина запасу знаходиться в сховищі монетного двору на території міста Вест-Пойнт, штат Нью-Йорк, в Денверському монетному дворі в Колорадо і в сховище Федерального резервного банку (ФРБ) Нью-Йорка.

Другу позицію в рейтингу займає Німеччина – 3362,4 тонн, вона є рекордсменом за запасами золота в Європі. Відсоток від золотовалютних резервів – 70%. Раніше велика частина німецьких запасів золота знаходилася в банках Лондона, Нью-Йорка і Парижа. Однак з 2013 року німецький уряд почав повертати запаси на батьківщину із закордонних банків.

Третє місце по праву закріплено за Італією, яка має 2451,8 тонн золота. Відсоток від золотовалютних резервів – 65,4%. Італійці зберігають своє золото в злитках. За даними World Gold Council, цих злитків налічується 95493 штуки, вага кожного екземпляра варіюється від 4,2 до 19,7 кг. У резерві італійського центробанку також знаходяться і золоті монети, всього близько 4 тонн.

Банковское золото

Четверту сходинку в рейтингу займає Франція. У розпорядженні цієї європейського країни знаходиться 2436,1 тонн золота. Відсоток від золотовалютних резервів – 59,9%. Велика частина золотого запасу Франції знаходиться в сховищі банку Banque de France, яке розташоване на підземному мінус восьмому поверсі штаб-квартири установи.

І замикає п’ятірку країн з найбільшими запасами золота Росія – 2298,7 тонн. Російський центробанк тримає запаси золота в спеціальних сховищах з багаторівневою системою безпеки. Російський золотий запас складається з монет і злитків чистотою не нижче 995 проби, вага кожного з них варіюється від 10 до 14 кг. Вартість такого десятикілограмового злитка становить майже 30 млн рублів.

Україна ж в даному рейтингу займає всього 56 позицію. На 2020 рік весь запас українського золота можна вивезти на одній фурі. У засіках Національного банку знаходиться всього 25,2 тонни золота. Офіційні резервні активи нашої країни становили $26140,4 млн, при цьому монетарне золото (включаючи золоті депозити і золото в свопи) – всього лише $1533,7 млн ​​(5,87% від загального обсягу резервів). Більшу частину міжнародних резервів України складають активи в конвертованих валютах, які включають в себе цінні папери і депозити.

Структура золотовалютних резервів Національного банку України за даними МВФ за жовтень 2020 приведена нижче.

Резервы

Тенденції під час пандемії

На тлі пандемії деякі країни золотої п’ятірки почали активно поповнювати свої золотовалютні резерви. Наприклад, Росія, проявляє дуже сильний інтерес до цього дорогоцінного металу, оскільки золото дорожчає на тлі торгових війн і активного друкування непідкріплених грошей провідними центробанками світу, в тому числі ФРС, ЄЦБ, Народним банком Китаю та Банком Японії.

У центробанку Росії впевнені, що саме зараз дуже вдалий час для вкладень у золото, оскільки світовій економіці загрожує рецесія через пандемію коронавірусу. А це означає, що в будь-який момент країна, що має багатий запас золота, зможе скористатися накопиченими резервами для виконання бюджетних зобов’язань або ж підтримки програм підприємців і економіки в цілому.

Наслідувала приклад Росії і Туреччина, лише в березні її запаси поповнилися майже на 32 тонни, а також Індія, що збільшила свій золотий резерв майже на 7 тонн. Прикметно, що в списку World Gold Council знаходяться і країни, чиї резерви в 2020 році значно «схудли» в наслідок дії пандемії – це Шрі-Ланка, яка реалізувала 13 тонн золота, Таджикистан – 2,1 тонни, а також Монголія – ​​0,6 тонн. Деякі країни продавали золото зі своїх резервів, щоб побороти наслідки пандемії і виконати свої боргові зобов’язання.

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Игнат Хворостовский
    25.11.2020

    Я думаю, что насчет фуры, это явно преувеличено. Можно все золото Украины вынести, даже, и в рюкзачке. Там вместо слитков, скорее всего, муляжи. Ужас не статье, а золоту Украины.

    • Volodymyr Khmil
      25.11.2020

      Брякнул словно в лужу пёр.нул…Какой ты к дьяволу украинец,так,перекати-поле без роду без племени.Украина ВПОЛНЕ могла бы обойтись без таких вот “икспёрдов”!…!…