Ексклюзив

В курсі з Maanimo: аналіз і прогноз курсу валют 29 червня – 13 липня

1 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»
  2. Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро
  3. Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі
  4. Сергій Гнезділов, начальник департаменту з роботи на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»
  5. Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу

Перший день липня сколихнув фінансовий сектор новиною про відставку глави Нацбанку Якова Смолія, що і стало причиною різкого стрибка долара по відношенню до гривні. Українські банкіри та експерти, спеціально для Maanimo, аналізують коливання курсу валют і роблять прогноз поведінки ринку на наступний тиждень.

Оксана Чепіжко

Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:

Відставка глави НБУ Якова Смолія в перший день липня струснула банківський сектор і, звичайно, позначилася на курсі валют. На цьому ж тижні курс гривні до долара, ймовірно, стабілізується. Багато чого буде залежати від того, хто буде претендувати на посаду нового керівника Нацбанку.

Також є ймовірність, що поки в Національному банку залишиться стара команда топ-менеджерів – американська валюта буде залишатися в проміжку 27,0-27,7 за гривню.

Це підтверджує і сьогоднішній день. На 6 липня НБУ встановив офіційний курс на рівні 27,17 гривень за долар, що на 1 копійку нижче в порівнянні з попереднім банківським днем.

У найближчі сім днів долар на міжбанку буде торгуватися близько 27,1-27,5 грн, а готівковий долар в банках буде торгуватися близько 27-27,5 грн.

Олег Курінний

Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:

Минулий тиждень був скороченим за кількістю робочих днів, але багатим за курсовою динамікою: спокійний старт на рівні 26,7 грн у вівторок і плавний дрейф до 26,85 грн в середу змінилися різким стрибком котирувань до тижневого максимуму 27,3 грн в четвер з подальшим відкатом до 27,1 грн на фініші.

Офіційний курс гривні знизився на 48 копійок: з 26,69 грн до 27,17 грн, заявлених на cьогодні.

При цьому кожен з днів мав свій унікальний сценарій:

Вівторок: фактор закінчення фінансового місяця, кварталу і півріччя, і відповідна активність учасників ринку по фіналізації своїх розрахунків з контрагентами, а банків – щодо закриття заявок клієнтів і фіксації валютних позицій дозволили завершити червень на оптимістичному рівні нижче 26,7 грн, а Нацбанку скористатися моментом і викупити в резерви більше 170 млн доларів.

Середа: характерне для старту нового фінансового місяця обережна пропозиція і активний попит стали підставою для помірного зростання котирувань долара, при цьому скромні результати чергового аукціону Мінфіну, який розмістив ОВДП на 1,3 млрд грн, не стали фактором впливу на курсову динаміку, особливо з урахуванням календарного періоду виведення нерезидентами дивідендів.

Четвер: новини про відставку глави НБУ і про скасування розміщення Мінфіном 12-річних євробондів на $ 1,75 млрд сколихнули ринок і привели до різкого посилення девальваційного тренда; рятувальниками ситуації виступали регулятор і держбанки, які продавали валюту, що стримало розкручування курсової спіралі на рівні 27,2 грн.

П’ятниця: ринок прийшов в себе і відіграв емоційний рух вгору практично в дзеркальному відображенні: ранковий старт показав, що покупці не готові до курсу вище 27,2 грн, тому котирування плавно пішли вниз, а пропозиція активізувалося, намагаючись встигнути в останній вагон; в результаті гривня закрила тиждень на позиції 27,10 грн.

Готівковий ринок, який вступив в фазу літнього затишшя, що не встигав за широкими мазками міжбанку і не зміг до ладу розігнати ажіотажний попит: його котирування виросли з 26,63-26,67 грн до 27,05-27,15 грн з подальшою корекцією до індикатора 27 грн.

Нацбанку вдалося зберегти скромне позитивне сальдо купівлі-продажу валюти: куплені на старті тижні 170 млн доларів «схудли» до її закінчення до скромних 19 млн доларів, які поповнили резерви після продажу регулятором більш 150 млн доларів з метою гасіння курсової пожежі.

Курсова динаміка поточного тижня буде залежати від подальших кадрових рішень по керівництву НБУ, розвитку епідемічної ситуації та жорсткості заходів протидії їй, темпів відновлення бізнес-активності, кон’юнктури зовнішніх ринків, що впливають на співвідношення валютного попиту та пропозиції в Україні. При їх збалансованому прояві ми очікуємо, що торги будуть проходити в діапазоні 26,90-27,30 грн за долар США.

Вадим Іосуб

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі:

За минулий тиждень курс долара до гривні помітно виріс на всіх сегментах валютного ринку на 1,4-1,8%. Так, з минулого понеділка офіційний курс долара США, встановлений НБУ, зріс з 26,70 грн до 27,12 грн (+ 1,6%).

Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «Укрділінг», за цей же час зросли з 26,70/26,72 грн до 27,17/27,20 грн (+ 1,8%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках за тиждень виросли з 26,56/26,77 грн до 26,93/27,22 грн (+1,4%/+ 1,7%). При цьому спред між середнім продажем і середньої купівлею розширився з 0,8% до 1,1% за рахунок більш швидкого зростання курсу покупки в порівнянні з продажем.

Падіння гривні, очевидно, пов’язано з відставкою глави НБУ Якова Смолія та побоювань з приводу майбутньої незалежності Нацбанку в грошово-кредитній політиці. Цікаво, що незважаючи на динаміку ринку, НБУ залишився на минулому тижні чистим покупцем валюти. 30 червня регулятор купив $169,8 млн а з 1 по 3 липня продав $150,9 млн. Таким чином чиста покупка за тиждень склала $18,9 млн. З початку року регулятор купив на чистій основі $940,9 млн. Ця сума пішла на збільшення валютних резервів.

Цього тижня ми очікуємо зростання курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень поблизу 27,6-27,7 грн, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 27,3/27,7 грн.

Сергій Гнєзділов

Сергій Гнезділов, начальник департаменту з роботи на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»:

Готівковий долар підскочив на минулому тижні через одну новину – відставку голови Національного Банку України.

Відставка глави НБУ тягне за собою багато питань – і кредити від МВФ, і поведінка інвесторів, в тому числі нерезидентів.

Все інше: розміщення Мінфіном ОВДП, кінець місяця, відшкодування ПДВ – ніякого істотного впливу на курс не зробило.

Прогноз на тиждень – 27,00/27,30 грн.

Артем Красовський

Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу:

Минулий тиждень відзначився різкою девальваційною динамікою для національної валюти і, перш за все, завдяки інформаційній хвилі з приводу несподіваної відставки глави НБУ Якова Смолія. Хоча, треба визнати, що підвищений попит на валюту і тиск на курс гривні почав відчуватися починаючи відразу з першого дня липня, ще до новини про відставку – з одного боку, початок місяця традиційно період для покупки валюти іноземними дочками під виплату дивідендів, а з іншого боку – позначилося припинення великих продажів валюти державними компаніями, які у великих обсягах були присутні на ринку протягом червня.

У підсумку, після відкриття ринку на рівні 26.67/73 дол/грн у вівторок, перший торговий день тижня і останній календарний день місяця, і мінімальних курсових коливань протягом дня не дивлячись на великі продажу від державних компаній (оскільки все викупив НБУ, поповнивши резерви за один день на майже 170 млн дол), в середу 01 липня курс робить перший ривок вгору і до закриття торгової сесії сягає відміток 26.87/91. А вже на наступний день, після оголошеної напередодні ввечері новини про відхід Якова Смолія, на тлі заявленого політичного тиску, ринок розвернувся на повну спекулятивну міць і на цій хвилі з самого початку торгів курс заганяють вище психологічного рубежу 27.00 гривень за долар США.

Нацбанк відразу вийшов з інтервенцією, але перші виставлені на продаж 100 млн дол за 27.15 пішли «як вода в пісок», а курс пішов далі і тільки на рівнях вище 27.25 регулятору вдалося стримати цей політ, виставивши на продаж другі 100 млн дол за 27.20, на яких запал покупців уже почав вичерпуватися і ринок до закриття заспокоюється на відмітках 27.20/23. П’ятниця була малопримітна, спекулянти з ранку спробували продовжити розкручувати девальваційну спіраль, але ринок уже був явно не готовий до ще одному дню агресивного зростання, перший бурхливий ефект від новини про відставку глави НБУ почав поступово згасати, з’явилися бажаючі встигнути зафіксувати продаж за хорошою ціною, і валютна тиждень закривається невеликим відкотом курсу з піків попереднього дня до більш помірних рівнів 27.10/18.

? Проте, результат тижня залишає бажати кращого – національна валюта девальвувала до долара майже на 50 копійок, а регулятору для стримування курсових коливань довелося продати з резервів трохи більше 150 млн дол (хоча в цілому тижневий результат інтервенцій залишився позитивним – плюс 19 млн дол).

На наступному тижні ми очікуємо деякої стабілізації курсових коливань після насиченої попереднього тижня, а курс, ймовірно, повернеться нижче рівня 27.00, хоча і навряд чи досягне позначок 26.60/70, що передували стрибка. У фокусі уваги буде відбір потенційних кандидатів на пост глави НБУ.

Наш валютний прогноз на тиждень: 26.80-27.30 гривень за долар США.

Залишіть коментар

Коментарі