Ексклюзив

Допомогти по-сусідськи: чому поляки багатші за українців?

25 Листопада 2020
Tatiana Garkusha Читать на русском

Кожен українець, який хоч би раз побував в Польщі на відпочинку або у робочих справах, напевно помічав для себе, що рівень життя поляків на порядок вище, ніж в Україні. І задавався питанням, чому ж сусідня держава, з якою наша країна була пов’язана століттями, ще якихось 30 років тому знаходилася з Україною на одній позиції, а зараз пішла далеко вперед? Maanimo розбирався в цьому.

Українські політики люблять говорити про досвід Південної Кореї і Сінгапуру, хоча більше спільного у нас саме з Польщею. Обидві країни пережили диктатуру, планову економіку і дефіцит, та й менталітет у українців ближче до польського, а не корейського. Однак наші сусіди домоглися набагато більших економічних успіхів і вступили до Євросоюзу, а Україна до цього тільки йде. Що ж такого вдалося зробити Польщі, і як цей досвід можуть використовувати українські політики?

Структура населення та рівень ВВП

В Україні прийнято вважати, що демографічна катастрофа – це наслідок низького рівня життя в країні. Однак в більш успішній в економічному плані Польщі відсоток працездатного населення мало відрізняється від нашого. Більш того, польські громадяни, як і українці, часто залишають батьківщину в пошуках кращого життя і зарплат за кордоном, наприклад, в Німеччині.

Хоча в Польщі менше населення і у них немає таких виробничих потужностей, як в Україні, рівень ВВП на душу населення в сусідній державі майже в 4 рази вище, ніж у нас. У Польщі за 2019 рік рівень ВВП становив $15 595, а в Україні – лише $3 660. Багато в чому полякам допомогло членство в Євросоюзі: країна отримала не просто доступ до європейських ринків, а й 65 мільярдів євро дотацій. Але ж поляки вибороли право вступити в Євросоюз, в тому числі і завдяки своїм економічним успіхам. Рівень номінального ВВП Польщі в 2019 році також вище – він склав $566 млрд, в Україні цей показник дотягнув лише до планки в $153,78 млрд, що майже в 4 рази менше.

Інвестиційна привабливість

Україні відчутну допомогу надають саме трудові мігранти, які щомісяця висилають пристойні суми грошей, тому в країні рівень ВНД значно превалює над ВВП, що буває в розвинених країнах, коли держава отримує значну частину доходів з-за кордону. Йдеться саме про інвестиції. Але в Україні все виявилося набагато прозаїчніше – країну щосили підтримують заробітчани.

На жаль, Україна, на відміну від Польщі, поки малоприваблива для західних інвесторів. Вигідне розташування і дешева робоча сила допомагають залучити іноземні інвестиції, що і було доведено Польщею. Сальдо прямих іноземних інвестицій у наших сусідів становить $11 млрд. Це означає, що в країну вклали на $11 млрд більше, ніж польські громадяни інвестували в зарубіжні компанії. Аналогічний український показник менше в 37 разів. Війна на Сході країни – тільки одна з причин спаду, оскільки обсяги інвестицій почали скорочуватися ще в 2013 році.

Зарплати і пенсії

Рівень українських зарплат і пенсій поки також відстає від польських – в 2020 році мінімальна зарплата в Польщі становить 2 600 злотих, що еквівалентно 19 100 гривень або $700. В Україні ж мінімалка з 1 вересня доросла до 5000 гривень, що майже в 4 рази нижче польських показників.

Середня зарплата поляків у 2020 році становить 5 300 польських злотих, що еквівалентно 39 000 гривень або $1 400. Для порівняння, в Україні цей показник знаходиться на рівні 11 579 гривень, що майже в 3,5 рази менше. З пенсіями справи йдуть майже так само – мінімальний розмір пенсії в Польщі становить 1 200 злотих, що рівноцінно 8 800 гривень або $320. В Україні її розмір коливається в рамках 1 712 гривень, а це в 5 разів менше.

Експорт товарів

Польща стала виробляти менше сировини і більше конкурентної продукції. У світі продовжують активно знижуватися ціни на сировину, що і є основною причиною кризи в українській економіці. А тим часом, ВВП Польщі продовжує збільшуватися, з 2004 року він жодного разу не падав. Наші сусіди продають в інші країни товари, які цілком здатна виробляти і наша країна: вагони, автобуси, сільськогосподарську техніку. Однак українським виробникам простіше експортувати сталь або пшеницю, а не налагоджувати виробництво готових товарів. Тому Україна заробляє на експорті в рази менше, ніж Польща, ще й залежить від цін на сировину.

Реформи

Щоб досягти сьогоднішнього рівня Польщі, Україні необхідно за рахунок структурних реформ забезпечити зростання протягом 20 років в середньому на 6% щорічно. Часткові реформи і зростання середнім темпом в 4% зможуть вирішити це завдання тільки на 50%. Так вважає постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

За словами Люнгмана, в разі повного реформування і подолання цього відставання (ринок землі без обмежень, зростання ВВП 6% щорічно протягом 20 років), Україна зможе досягти рівня Польщі тільки в 2038 році. Зараз же Україна знаходиться в списку 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період з 1990 по 2017 роки, показавши п’ятий з кінця результат – в середньому -0,2% щорічно. Тому про підвищення рівня добробуту українських громадян поки говорити дуже рано.

Польща – далеко не найбагатша країна в Євросоюзі, але досить забезпечена. І Україна цілком могла б не тільки зрівнятися з нею, а й перевершити, оскільки після розвалу СРСР на нашій території залишилася потужна промислова база, про що полякам можна тільки мріяти.

Однак успіхи Польщі були обумовлені не промисловою гонкою, а чіткими економічними реформами, які змогли залучити в країну іноземних інвесторів. Україна ж тільки знаходиться на етапі модернізації економіки, тому така уразлива до криз, коливань іноземної валюти і падіння цін на сировину. Якщо ж українське керівництво наважиться провести ряд успішних реформ, взявши приклад зі своїх більш розвинених сусідів, можливо, Україні вдасться повторити успіх Польщі.

Матеріал підготувала Христина Труфанова

Залишіть коментар

Коментарі