Проблемні гроші: чи будуть дешеві кредити для МСБ?
За новою державною програмою кредитування малого і середнього бізнесу, яка стартує 1 лютого 2020 року, підприємці зможуть отримувати пільгові кредити під 5-9% річних. У цьому процесі беруть участь Німецько-Український фонд, Міністерство фінансів і деякі банки. Maanimo розбирався, чи дійсно в Україні запрацює програма підтримки МСБ, хто і як візьме на себе погашення різниці в 11-15% в кредитних ставках банків, враховуючи, що зараз їх розмір становить 16- 20% і вище.
Присутність держави є, але вона невагома
Деякі експерти вважають, що в принципі нічого епохального з початку лютого не відбудеться. Заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло в коментарі для maanimo зазначив:
«В Україні за всі роки незалежності існував ряд програм кредитування МСБ різними світовими і європейськими інституціями. Однак, дійсно, 5-9% річних для нашої країни в нинішніх реаліях є досить низькими процентними ставками, і якщо у держави є резерви для погашення різниці в кредитних ставках банків, то така програма здається корисною».
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян прояснює ситуацію інакше. Так, за його словами, залучення держави до цієї програми дійсно є, однак не можна сказати, що воно вагоме.
«Головна роль в цьому питанні належить Німецько-Українському Фонду, який був переданий під управління Міністерства фінансів України і є фінустановою особливого типу».
Інші донори теж є
Киян уточнив, що в той же час ця інституція знаходиться під наглядом Нацбанку. Цей фонд і буде через банки-партнери надавати кредити МСБ. При цьому НУФ буде компенсувати різницю (частина) процентної ставки за кредитами для малих і середніх підприємств країни.
Експерт також вважає, що НУФ для втілення цілей у життя, буде використовувати свій статутний капітал і кредити, які будуть надаватися Міністерством фінансів.
Однак є суттєва деталь – наповнення Німецько-Українського фонду також буде залежати від внесків інших донорів і партнерів, включаючи гранти. Таким чином, саме Мінфін України має право використовувати кошти, отримані з українських і закордонних джерел.
Єгор Киян вважає, що з компенсацій процентних ставок Мінфін може домовитися з кожним конкретним банком. Також частка участі самого банку в сумі кредитування може доходити до однієї третини від загальної суми кредиту.
Хто візьме участь?
Таким чином, не тільки держава і іноземні донори, але і самі банки будуть приймати участь в погашенні різниці кредитування МСБ. І це, звичайно ж, в першу чергу будуть держбанки. Серед тих, хто співпрацює з НУФ, вже є ПіреусБанк, Ощадбанк, КредоБанк, Укргазбанк і деякі інші. Як видно, крім державних, в програмі беруть участь і комерційні фінустанови.
В Кредобанку maanimo підтвердили участь в програмі. На сайті банку знаходиться інформація по кредитуванню за програмою НУФ, де вказано загальну процентну ставку по кредитах – 16,01%.
Для МСБ є свої складності
За словами Ярослава Жаліло, в таких документах, як правило, не враховуються особливості керівників і менеджменту МСБ в нашій країні. Адже в переважній кількості вони мають дуже низький рівень підприємницької культури.
Єгор Киян впевнений, що розробити бізнес-план під які виділяються кошти за такою програмою менеджменту МСБ буде вельми непросто:
«Також досить часто (що і прогнозую щодо цієї програми), МСБ освоюють лише малу частину виділених кредитних коштів, наприклад, від ЄБРР. Спрацьовує також фактор прозорості розподілу грошей. Кількість коштів часто є обмеженою. Відповідно, не всі бажаючі з числа МСБ зможуть отримати бажані кредити».
Експерт підкреслює, що в той же час існує обмеження, яке відлякує підприємців – отримувач кредиту повинен інвестувати в проект, в якому беруть участь і кредитні кошти банків, не менше 20% власних грошей.
Бізнес боїться брати дешеві кредити?
Жаліло каже, що МСБ часто відмовляються брати участь в таких програмах через те, що багато хто з них працюють в непрозорому законодавчому полі. Зрозуміло, що, взявши кредит, такий підприємець, по суті, повинен працювати чесно і вести подвійну бухгалтерію у нього не вийде. Тому представники донорів повинні надавати і інституційну підтримку МСБ: навчити їх правильно і прозоро працювати, надати необхідну правову допомогу.
У той же час експерти виділяють і сильну сторону цієї нової програми кредитування: стимулювання підприємницької діяльності в країні. Адже, безперечно, певна частина МСБ отримає вигідні кредити, і підприємства стануть сильнішими і конкурентоздатними.
В цілому, якщо говорити про простих українських споживачів, то експерти однозначно стверджують, що ефект для них буде незначним. У той же час, дрібним підприємствам дійсно буде набагато легше конкурувати, і вони додадуть трохи відсотків до зростання загального ВВП країни в 2020 році.
Матеріал підготував Олег Громов
Коментарі