Ексклюзив

В курсі з Maanimo: аналіз і прогноз курсу валют 23 листопада – 7 грудня

4 Січня 2021
admin Читать на русском
  1. Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»
  2. Вадим Іосуб, старший аналітик «Альпарі»
  3. Євгенія Ахтирко, аналітик Concorde Capital

Долар продовжує стабільно зміцнюватися незважаючи на загрозу введення карантину. Крім того, на зростання американської валюти також впливає і факт відмови МВФ виділити Україні черговий транш. Українські банкіри та експерти, спеціально для Maanimo, аналізують коливання курсу валют і роблять прогноз поведінки ринку на наступний тиждень.

Оксана Чепіжко

Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:

В Україні на тлі затримки бюджету на 2021 рік, можливого посилення карантину та економічної кризи, курс долара може вже в перший тиждень грудня піднятися на 10-15 копійок і досягти позначки в 28,6 грн за долар. Цьому сприяють новини про те, що Україна в цьому році вже не отримає черговий транш від МВФ, а також і можливий майбутній локдаун. Іноземці бояться погіршення ситуації і намагаються позбутися українських цінних паперів.

В останній же день листопада Національний банк України встановив офіційний курс на рівні 28,46 гривень за долар. Що на 2 копійки вище в порівнянні з попереднім банківським днем. Можна очікувати, що в перші дні грудня продовжиться помірне зростання курсу долара до гривні. Американська валюта на міжбанку може торгуватися поблизу 28,6 грн, а готівковий долар може торгуватися за 28,5-28,7 грн.

Вадим Иосуб

Вадим Іосуб, старший аналітик «Альпарі»:

За підсумками листопада гривня виявилася досить стабільна до долара, але помітно знизилася по відношенню до євро. Офіційний курс долара, встановлений НБУ, зріс за місяць з 28,4383 грн до 28,4681 грн (+ 0,10%). Офіційний курс європейської валюти зріс за цей час з 33,2984 грн до 33,9596 грн (+1,99%). Приблизно таку ж динаміку показали за місяць курси готівкового ринку. Настільки стрімке зростання євро по відношенню до гривні при майже незмінному курсі долара пов’язане із зростанням самого євро на світовому ринку. Так, валютна пара EUR/USD виросла за місяць з 1,1710 до 1,1930 (+1,88%), повернувшись до рівнів самого початку вересня.

У порівнянні з жовтнем зростання долара сповільнилося, а євро, навпаки, прискорилося. Місяцем раніше ці валюти зросли на 0,49% і на 0,51% відповідно.

Серед валют колишнього СРСР гривня показала в листопаді не найслабший результат по відношенню до долара. Слабкіше гривні виявився таджицький сомоні (-8,5% за місяць), киргизький сом (-3,5%), вірменський драм (-2,9%), грузинський ларі (-2,5%), молдавський лей (-1 , 2%), і узбецький сум (-0,5%). Якщо говорити про динаміку з початку року, гривня знизилася до “американця” на 16,8%. За цим показником її «випереджають» білоруський рубль (-18,5%), російський рубль (-18,4%) і киргизький сом (-17,9%).

З хороших для гривні новин на кінець листопада – Міністерство фінансів успішно завершило переговори з МВФ щодо основних параметрів проекту держбюджету на 2021 рік. Це було однією з головних передумов для початку першого перегляду програми Stand-by, визначення дати візиту місії Європейського департаменту МВФ в Україні і отримання чергового траншу. Йдеться про скорочення дефіциту бюджету 2021 року зі 6% до 5,5% ВВП або на 24 млрд грн.

Очікування відновлення співпраці з МВФ можуть підтримати гривню в середньостроковій перспективі. Долар протягом місяця буде торгуватися в діапазоні 27,9-29,0 грн, євро – в діапазоні 33,3-34,6 грн. Втім, курс євро трохи менш передбачуваний, і може вийти за зазначені рамки в разі сильних коливань валютної пари EUR/USD на світовому ринку.

Евгения Ахтырко

Євгенія Ахтирко, аналітик Concorde Capital:

Ми очікували, що деяке зміцнення курсу, яке ми спостерігали в першій половині листопада, буде тимчасовим явищем і не стане тривалим трендом. В деякій мірі, це була «компенсація» досить стрімкої девальвації, яку ми спостерігали у вересні-жовтні.

У першій половині місяця попит на валюту на міжбанку був слабким, а пропозиція достатньою, тому покупці мали перевагу і намагалися протиснути курс до позначки 28,10 грн/дол. США, у другій половині листопада тон на ринку стали задавати продавці і стали повертати ринок вгору до позначок 28,4-28,5 грн/дол. США.

На самому початку місяця НБУ продав на міжбанку 20 млн дол. США, що є порівняно невеликою сумою, після цього до кінця місяця регулятор з інтервенціями на ринок не виходив. Це було розумним рішенням з боку НБУ утриматися від покупки валюти в першій половині місяця, коли, як могло здатися, курс став зміцнюватися занадто швидко. Як бачимо, ситуація на ринку змінилася в протилежну сторону і без втручання регулятора.

Вже зрозуміло, що фінансування від МВФ і МФО до кінця року Україна не отримає, і швидше за все, цей фактор, як то кажуть, «в ціні» валюти, яка склалася на ринку зараз.

В кінці цього року ми не очікуємо додаткового тиску на курс, який часто мав місце в грудні, коли на ринок викидався великий обсяг бюджетних грошей. Швидше за все, цього не станеться через відомі труднощі з фінансуванням дефіциту бюджету.

Прогноз курсу на кінець року – 28,5 грн/дол. США.

Залишіть коментар

Коментарі