Корисна інформація

Як приватизувати земельну ділянку в Україні? Скільки це коштує і як оформити власність?

4 Листопада 2020
9
admin Читать на русском
  1. Безкоштовна приватизація землі в Україні: порядок і нюанси
  2. Як оформити землю у власність?
  3. Які документи потрібні для оформлення приватизації?

Приватизація землі – це переклад певної ділянки у власність приватних осіб. Вирішення питання, як оформити право власності на земельну ділянку, пов’язане в Україні з оформленням великої кількості документів і на практиці виявляється непростим процесом.

Як приватизувати землю в Україні, які вимоги висуваються до власників і скільки може коштувати ця процедура?

Безкоштовна приватизація землі в Україні: порядок і нюанси

Законодавство України дає громадянам країни право на отримання землі в особисте користування безкоштовно. Земельний кодекс в ст. 121 містить вказівки про те, на яких підставах і в яких розмірах громадянин може узаконити приватне володіння земельною ділянкою без оплати мита. Норми такі:

  1. Для побудови та господарського забезпечення приватного будинку – до 25 соток в сільській місцевості, до 15 соток в селищах і до 10 соток в межах міста.
  2. Для побудови дачі – до 10 соток.
  3. З метою садівництва – до 12 соток.
  4. Для будівлі гаража – до 1 сотки.
  5. Для облаштування особистого господарства – до 2 га.
  6. Для організації фермерського господарства – розмір ділянки відповідає розміру паю, визначеного для учасників сільськогосподарських підприємств, що знаходяться на території тієї ж адміністративної одиниці (міста, села, селища), що і фермерське господарство, або розміру середнього паю по даному району.

Всі повнолітні громадяни України мають право одноразової безкоштовної приватизації для кожного з цільових варіантів використання землі.

Як оформити землю у власність?

Порядок приватизації земельної ділянки спочатку залежить від того, чи користується громадянин даною ділянкою чи ні. Варіантів використання ділянки при відсутності правовстановлюючих документів на землю може бути кілька:

  • громадянин володіє приватним будинком, розташованим на землі, виділеній йому під забудову до 1991 р.;
  • заявник є учасником дачного кооперативу, який виділив дану земельну ділянку;
  • громадянин фактично користується ділянкою в господарських цілях, але юридично прав власності на нього не має. В цьому випадку мінімальний термін фактичного користування, при якому заявник може перевести землю у приватну власність, становить 15 років.

Порядок оформлення земельної ділянки починається з подачі заяви на приватизацію землі в сільську чи селищну раду або місцеву держадміністрацію, в залежності від територіального розташування ділянки.

Як оформити земельну ділянку, що знаходиться за межами населеного пункту? Для цього необхідно звернутися в одну з організацій:

  • Головне обласне управління Держслужби України з питань геодезії, картографії та кадастру – отримання ділянки з метою садівництва та ведення особистого селянського господарства;
  • районна держадміністрація – у всіх інших випадках.

Крім заяви подається викопіювання земельної ділянки, паспорт і ІПН заявника.

Другий етап оформлення – прийняття рішення в держорганах про передачу ділянки в приватну власність. Зазвичай займає близько 1 місяця.

Третій етап – виготовлення техдокументації на землю і видача акту про приватизацію.

Які документи потрібні для оформлення приватизації?

На першому етапі оформлення приватизації до заяви, поданої до органів місцевого самоврядування, необхідно додати:

  • копію паспорта та ІПН заявника;
  • копію правовстановлюючого документа на розташовану на ділянці нерухомість, якщо приватизується земля під приватним будинком;
  • документи, що підтверджують участь в дачному кооперативі і видачі ділянки з певним номером;
  • документ про користування ділянкою, виданий територіальним органом самоврядування;
  • акт про погодження меж ділянки землі.

Список необхідних документів на оформлення землі може бути доповнений – наприклад, перед тим, як оформити право власності на земельну ділянку, яка планується використовувати для організації фермерського господарства, потрібно пред’явити підтвердження досвіду роботи в сільськогосподарській сфері або диплом аграрного навчального закладу.

Перед тим, як приватизувати земельну ділянку, не маючи на неї правовстановлюючих документів, буде потрібно довести факт користування землею протягом 15 років (набувальною давністю). Доказом можуть служити свідчення сусідів, але частіше в таких випадках організується судовий розгляд.

В ході приватизації заявнику знадобиться оплатити послуги організацій, що займаються проведенням землевпорядних робіт в даному районі. Скільки коштує приватизація землі в Україні, залежить від конкретної ситуації, розташування і розмірів ділянки. Розміри витрат на оформлення складають від 3 до 10 тис. грн.

На етапі розробки і затвердження проекту землеустрою організації можуть запитувати додаткові документи від заявника. Після оформлення проекту необхідно подати заяву в Реєстраційну службу або через державного кадастрового реєстратора. Через 14 днів видається Свідоцтво про право власності на земельну ділянку.

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Алексей Башмаков
    02.05.2019

    Добрый вечер! Во время приватизации земельного участка была неправильно установлена межа между соседними домовладениями, в итоге площадь участка стала меньше чем по техпаспорту на 1 сотку! Что можно сделать в этом случае, и к кому обращаться, чтоб исправить это?

    • Maanimo Адміністрація сайту
      06.05.2020

      День добрый! Если спорный вопрос не получается решить мирным путем, можно привлечь к процессу третьих лиц. Решают подобного рода вопросы суды, органы местного самоуправления и органы исполнительной власти по вопросам земельных ресурсов. Только суд рассматривает споры о владении и распоряжении землями, которые находятся в собственности граждан.

  2. Ирина Голенко
    10.04.2019

    Здравствуйте как приватез. землю в херсоне дом наш по документам ,а землю нужно приватизировать

  3. Дмитрий Зергов
    13.03.2019

    Как приватизировать гараж в ПГТ ?

  4. Оля Матійчик
    25.10.2018

    Сталкивалась с приватизацией земли под частным домом…

  5. Сергей Гохтурн
    07.01.2018

    семь лет запорожгеокадастр не хочет приватизировать просто абсурдю

  6. Игорь
    04.11.2017

    Оформление земли в среднем год – полтора. Это если не ускорять этот процесс.

  7. Аноним
    09.09.2017

    Маразм кролячий и петушачий, обещали пакращення и все бесплатно завтра…..В мышеловке только все бесплатно…..

  8. Елена
    07.07.2017

    Подала документы на приватизацию земли 6 соток,уже год прошел а документы еще не готовы…Говорят депутаты никак не могут собраться,это жесть как то, сколько еще ждать можно…