Як оголосити себе банкрутом в Україні?
Поступальний розвиток економіки України та вдосконалення законодавчої бази є взаємопов’язаними явищами. Прийнята в Україні процедура банкрутства закладає основи для цивілізованого вирішення проблеми неплатоспроможності як підприємств або організацій, так і фізичних осіб.
Давайте розглянемо основні положення Проекту Кодексу, зокрема, як оголосити себе банкрутом, як може допомогти банкрутство при заборгованості перед банком, яким умовам слід відповідати, щоб оголосити банкрутство тощо.
Банкрутство: що це значить?
У світлі положень Проекту Кодексу, боржником може бути визнана не тільки юридична, а й фізична особа, неплатоспроможність якої не викликає сумнівів, а також існують значні зобов’язання (борги) перед іншою людиною або компанією. Таким чином, процедура банкрутства – це програма дій боржника, згідно з якою проводиться реструктуризація боргу, часткове або повне його списання, санація, ліквідація підприємства тощо. Не виключається і прийняття мирної угоди між сторонами.
У рамках реструктуризації боргу може бути проведений розпродаж майна боржника на користь його кредиторів. Щоб оголосити себе банкрутом, слід звернутися до суду з відповідною заявою.
Банкрутство буває:
- Добровільне – боржник звертається до суду із заявою про визнання його (заявника) банкрутом.
- Вимушене – до суду звертається кредитор із заявою про визнання банкрутом компанії або фізичної особи, що має заборгованість перед заявником.
Важливо! В обох випадках відбувається подання заяви до суду з однією лише різницею: при добровільному банкрутстві заявником виступає сам боржник, а в разі вимушеного банкрутства заявником виступає кредитор. На це варто звертати увагу, оперуючи поняттям «заявник».
Хто може оголосити себе банкрутом?
Проект Кодексу за процедурами банкрутства передбачає наступні умови для оголошення банкрутства для фізичних осіб:
- якщо вимоги кредитора до боржника складають не менше 100 (ста) min розмірів заробітної плати;
- якщо вимоги кредитора до фізособи-підприємця становлять 300 (триста) min заробітних плат;
- якщо протягом двох місяців боржник не проводить платежі на користь своїх кредиторів або розмір таких виплат повинний бути 50% від суми кожного із кредитних зобов’язань;
- якщо дохід боржника скоротився більше, ніж на 50% за наявності боргів перед кредиторами;
- якщо розмір заборгованості перевищує вартість майна боржника більш ніж на 50%;
- якщо вартість майна (майнових об’єктів) боржника скоротилася більш ніж на 50% за існуючої заборгованості перед кредиторами;
- якщо прийнято постанову про відсутність у боржника майна для покриття боргу;
- якщо встановлені інші обставини про можливу неплатоспроможність.
Ці норми прописані у статті 127 Проекту Кодексу, де також відзначається, що до складу грошових вимог не включаються борги по штрафам та пені, а в разі смерті боржника заяву про банкрутство можуть подати спадкоємці в установленому порядку.
Керуючись цими правилами, можна скласти програму дій, як оголосити себе банкрутом перед банком або іншою фінансовою установою. Найчастіше питання, як оголосити себе банкрутом і не платити кредит, ставлять собі люди, що потрапили в складні життєві ситуації. На щастя, на зміну тіньовим схемам повернення грошового боргу приходять цивілізовані рішення, які стануть можливими з прийняттям законів, що відповідають вимогам часу.
Як оголосити себе банкрутом перед банком і не платити кредит?
У попередньому розділі наведено законодавчі норми, у яких прописуються умови для оголошення себе банкрутом. Якщо виходити з того, що банк, який видав кредит фізичній особі, є кредитором, а фізична особа, яка взяла кредит і припинила сплачувати за нього, стає боржником, то при виконанні хоча б однієї з перерахованих Кодексом (стаття 127) умов можна почати процедуру банкрутства.
Однак, без допомоги юристів у цій справі не обійтися. Щоб фізичній особі оголосити себе банкрутом, потрібне не тільки дотримання умов щодо платоспроможності, а й виконання процедурних вимог при складанні або подачі заяви до суду. Розділ II про відкриття провадження справи про банкрутство містить досить великий перелік документів, які повинні подаватися разом із заявою про банкрутство.
В перелік документів входить:
- назва всіх кредиторів;
- опис майна, яке знаходиться у власності боржника ;
- список майна в заставі;
- копія трудової книжки;
- інформація про роботодавця боржника;
- доказ того, що фізична особа не займається підприємницькою діяльністю.
Цей список служить підставою для прийняття судом рішення про банкрутство. Наскільки правильно і грамотно буде виконано документальний супровід, багато в чому залежить від досвідченого адвоката. Ця умова також стосується і боргу перед банком за простроченим або безнадійним кредитом.
Першим кроком може стати реструктуризація боргу зі зміною термінів платежів, повним або частковим списанням відсотків/простроченої заборгованості або іншими умовами, які відповідають платоспроможності боржника. Якщо етап реструктуризації пропускається, то для погашення боргу може відбутися розпродаж належного боржнику майна.
Слід знати, що незалежно від того, хто виступив ініціатором банкрутства, боржник або його кредитор, буде призначений судом арбітражний керуючий, послуги якого оплачує заявник.
Коли боржник повинен оголосити банкрутство?
На відміну від попереднього розділу, в якому розглядалися умови, коли боржник може оголосити банкрутство, існують обставини, які накладають суворий обов’язок боржника звернутися до суду для банкрутства.
Умови для обов’язкового звернення до господарського суду із заявою про банкрутство:
- якщо сумарна заборгованість перевищує 300 min заробітних плат (для фізичної особи);
- якщо сумарна заборгованість перевищує 500 min заробітних плат (для фізособи-підприємця);
- якщо існує загроза неплатоспроможності, виражена в неможливості платити по боргах після задоволення вимог одного або кількох кредиторів;
- якщо боржник втратив єдине джерело доходів, в тому числі внаслідок важкої хвороби.
Висновок
У цій статті ми розглянули, як оголосити себе банкрутом. Потрібно сказати, прийняття Кодексу високо оцінюється фахівцями, які відзначають його сучасний підхід до процедури банкрутства, забезпечення прозорості процедур та захист інтересів сторін. Серед змін варто відзначити наступні:
- введення процедури банкрутства для фізичних осіб;
- проведення електронних торгів майна для виключення тіньових схем, підвищення відкритості і виключення можливих зловживань;
- спрощення ініціювання банкрутства;
- накладення автоматизованого арешту коштів.
Коментарі