Корисна інформація

Як економити електроенергію, газ та воду? Прості поради з мінімізації витрат на комуналку

10 Листопада 2020
1
admin Читать на русском
  1. Як економити електроенергію? Рекомендації та поради
  2. Як економити газ ефективно?
    1. Економія газу у квартирі
    2. Як зменшити витрату газу у приватному будинку?
    3. Економічний газовий котел
    4. Утеплення стін і ліквідація протягів
  3. Як економити воду?
  4. Висновок

Розумне споживання будь-якого виду ресурсу – один з аспектів ефективності не тільки будь-якого виробництва, але і нашої повсякденної життєдіяльності. Для кожної людини очевидною необхідністю є турбота про своє здоров’я, духовний і матеріальний добробут.

Дбайливе ставлення потрібне при споживанні їжі та води, використанні предметів побуту, експлуатації техніки, будівель і споруд, природних або інтелектуальних ресурсів.

Можна бездумно споживати ресурси, а можна визначити правила їхнього оптимального використання.

У цій статті піде мова про те, як звести до мінімуму неефективне використання електроенергії, газу та води, тим самим скоротити витрати на оплату комунальних рахунків і поліпшити свій сімейний бюджет. Економія електрики, води, газу в кожному будинку сприятиме скороченню споживання цих ресурсів у національному масштабі і принесе користь не тільки нашій екосистемі, а й економіці.

Лампочка

Як економити електроенергію? Рекомендації та поради

Економія електроенергії полягає у простих правилах, дотримання яких здатне скоротити її сукупне споживання на третину. Цей фінансовий ефект найбільш буде помітний, якщо зіставити річне споживання у звичному режимі і споживання в режимі економії. Що для цього потрібно, і як економити електроенергію?

  • Якщо йдете, вимикайте світло! Звичний заклик, який можна зустріти у вигляді графічних написів у службових приміщеннях, офісах. Іноді такі таблички зустрічаються в під’їздах багатоквартирних будинків, у навчальних закладах, адміністративних установах. Все, що потрібно, – вимкнути освітлення та електротехніку. У квартирах і будинках перед тим, як закрити за собою вхідні двері, переконатися, що у приміщенні відключений телевізор, комп’ютер, мультимедійні пристрої, пральна і посудомийна машина, а також лампочки у ванній і туалетній кімнатах.
  • Справність електропроводки. Неякісна, застаріла або дефектна електропроводка становить потенційну загрозу не тільки короткого замикання, але є причиною витоку електроенергії. Якщо говорити більш точно, то подача електрики пошкодженою електропроводкою тягне втрати, а значить, збільшує рахунки на оплату.
  • Установка багатозонного електролічильника. Економія електроенергії може досягати 50%, якщо встановити багатозонний лічильник електроенергії. Такий облік електроенергії дозволить платити за спожите з 23 години до 7 ранку світло зі знижкою 50% від звичайного тарифу.

Для прикладу наводимо таблицю з розрахунком оплати за 100 кВт/год електроенергії при різних видах обліку.

Двозонний

При двозонному тарифі в період з 7:00 і до 23:00 діє загальний базовий тариф. А ось вночі з 23:00 і до 7:00 встановлений понижуючий коефіцієнт 0,5.

Зона Час доби Коефіцієнт
День з 07:00 до 23:00 1,0
Ніч з 23:00 до 7:00 0,5

Тризонний

У тризонний тариф, крім понижуючого коефіцієнта 0,4 для нічного споживання з 23:00 до 6:00, встановлений підвищувальний коефіцієнт 1,5, який діє в період пікових навантажень на енергосистему – вранці з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00 вечора. В інший час електрика споживається за загальною вартістю.

Зона Час доби Коефіцієнт
Ніч з 23:00 до 06:00 0,4
День з 7:00 до 8:00з 11:00 до 20:00з 22:00 до 23:00 1,0
Пікове навантаження з 8:00 до 11:00з 20:00 до 22:00 1,5

Дізнатися точну вартість електроенергії зі встановленим дво- або тризонним лічильником ви можете, помноживши коефіцієнт на ціну за 1 кВт, а дізнатися останню можна тут.

  • Електроплитка. Як економити електрику при експлуатації електроплитки:
  1. Використовувати посуд із діаметром, що збігається за розміром із нагрівальним елементом плитки. Менші за розміром каструлі не зможуть повністю поглинати виділене тепло, а значить, витрата електроенергії буде нераціональною;
  2. Вимикати електроплитку за кілька хвилин до закінчення процесу приготування їжі, розпечений нагрівальний диск здатний без електроживлення ще якийсь час постачати тепло;
  3. Готувати їжу на малих і середніх потужностях. Це дозволить уникнути інтенсивного кипіння, випаровування вологи, а значить, буде економити електрику.
  • Холодильник. Заощадити на електроенергії також можна за оптимального регулювання режиму роботи холодильника, за регулярного його розморожування та встановлення самого холодильника далеко від нагрівальних приладів. Ці прості заходи допоможуть скоротити витрату електрики й економити електроенергію.
  • Енергозберігаючі лампочки. Світлодіодні LED лампочки також сприяють економії електроенергії в побуті. При використанні таких ламп можна заощадити від 70 до 90% обсягу енергоспоживання. Крім того, що енергозберігаючі лампочки прослужать набагато довше звичайних, вони відрізняються стійкістю до чисельних включень і миготіння. Як і при використанні звичайних ламп, енергозберігаючі лампочки повинні вимикатися, якщо немає потреби в освітленні.
  • Фонова робота телевізора і медіасистеми. Телевізор, що працює у фоновому режимі, музичний центр або інші медіапристрої – це додаткові витрати електроенергії. Подумайте, наскільки можна порівняти ефект звукового або візуального наповнення приміщення з ефектом економії. Вибір робіть самостійно, проте, позбувшися звички вмикати телевізор просто для фону, можна також скоротити споживання електроенергії. Орієнтовно, в місяць сучасний працюючий LED телевізор споживає 20 кВт/год.
  • Комп’ютер. А ось працюючий комп’ютер за місяць здатний «з’їсти» від 30 кВт/год. Подбайте про те, щоб його вчасно вимикали, переводили в режим очікування або обирали інші енергоефективні варіанти використання цього виду техніки. Навіть зменшення контрастності і яскравості дисплея здатне скоротити загальне споживання електрики.
  • Пральна машина. Нагрівальні елементи цих приладів слід вчасно очищати від накипу, яка істотно збільшує час нагрівання, а значить, призводить до перевитрати енергії. При експлуатації машини вибирайте режим повного завантаження, це ефективніше, ніж повторювані цикли прання з незначними обсягами.
  • Електрочайник, бойлер. Кип’ятити в чайнику слід той обсяг води, який потрібно, не більше. Здавалося б, очевидна річ, але багато хто, не замислюючись, щодня (а то і по кілька разів на день) кип’ятить абсолютно непотрібну воду. Це призводить до перевитрати електроенергії і збільшує витрати на оплату рахунків.

Експлуатація бойлера залежить від його моделі, але вигідніше підтримувати мінімальну температуру, ніж кожен раз вмикати його заново. Кожен запуск бойлера є енерговитратним, тому при покупці обирайте бойлер із можливістю установки контролю температури, а при експлуатації не забувайте обирати режим енергозбереження.

Для прикладу наводимо таблицю з зазначенням витрати електроенергії. Можливо, це стане стимулом для економії або приводом повністю відмовитися від використання будь-яких електроприладів.

Потребление энергии приборами

Як економити газ ефективно?

Економити газ, враховуючи його вартість, стає життєвою необхідністю. Газ в Україні став не тільки важливим енергоресурсом, а й інструментом для політичного шантажу. Не так давно у країні пройшла акція «Прикрути», коли в умовах протистояння держави і російських постачальників газу потрібно скоротити споживання цього ресурсу. Скоротивши витрати газу і знизивши температуру на 1 градус у масштабах країни, вдалося подолати енергетичну кризу і забезпечити безперебійну роботу підприємств і об’єктів інфраструктури. Ця акція може служити наочним прикладом того, яких результатів можна досягти при розумній оптимізації всіх технологічних процесів.

Для жителів міст і сільських населених пунктів спробуємо визначити кілька правил ефективного споживання газу.

Економія газу у квартирі

Якщо говорити про газові плитки, то готувати їжу слід при оптимальних режимах газового пальника. Надмірний вогонь не тільки може зіпсувати страву, пошкодити посуд, але і призводить до надмірної витрати газу. У ряді джерел вказується важливість дотримання «середнього вогню», оскільки максимальний нагрів забезпечують кінчики полум’я. Слідкуйте, щоб запалена конфорка не розпорошувала полум’я по бічних краях посуду, а направляла його по центру дна.

Приготування їжі в газовій духовці має відповідати витратам. Наприклад, якщо ввімкнена на повну потужність духова шафа використовується для запікання мінімальних обсягів їжі/продуктів, то це свідчить про неефективність і перевитрату газу. У таких ситуаціях краще скористатися мікрохвильовою піччю.

Газовий нагрівач води (газова колонка). Гарячої води при прийомі душа витрачається менше, ніж при прийомі ванни. Якщо ви вирішили зайнятися економією газу в побуті, зокрема на витраті газу для потреб гарячого водопостачання, то варто віддавати перевагу саме душу. Краще, якщо при цьому також замінити душову насадку з економною витратою води, так званим аератором.

Як зменшити витрату газу у приватному будинку?

Велика частина витрат газу у приватному будинку відводиться на опалення приміщень, тому домовласникам слід знати нижчевикладені постулати економії витрат газу.

Економічний газовий котел

Економія на опаленні безпосередньо залежить від типу встановленого газового котла. Рекомендується установка джерел тепла з сучасними системами автоматизації (температурними датчиками і реле нагрівання). Також важливим є установка режиму нічного нагріву, коли температура (а значить, і споживання газу) будуть на мінімальних відмітках.

При відсутності домочадців газовий котел слід відключати, задавши економну температуру для підтримки у приміщеннях. Ці функції закладені в сучасному обладнанні для обігріву, тому при покупці і налаштування важливо на це звернути увагу. Більш висока вартість таких газових котлів у перспективі окупиться і призведе до істотної економії на оплаті споживання газу.

Утеплення стін і ліквідація протягів

Яким би економним не був ваш газовий котел, всі зусилля будуть зведені до нуля, якщо в будинку не утеплені стіни, холодна підлога, є наскрізна циркуляція повітря, не утеплене горищне приміщення. Щоб утримати тепло в будинку, варто перевірити, наскільки герметичні віконні та дверні прорізи, провести фасадне утеплення, виключити інші варіанти витоку тепла, щоб зменшити витрату газу.

Утепление стен

Як економити воду?

Вода – це основна умова для існування живих організмів. Тому до неї потрібно ставитися з повагою і раціонально використовувати. До того ж вартість води підвищується з року в рік. Основні способи домогтися економії при споживанні води:

  • Якісна і справна сантехніка виключає будь-які протікання кранів та перевитрату води. Наприклад, якщо кран протікає, тільки протягом однієї доби перевитрата води складе близько 500 літрів. За даними ДТЕК «Київводокана», за одну хвилину витік води з крана досягає 10 літрів. Якщо це витік гарячої води, то це ще й марна трата газу для її нагрівання.
  • Установка важеля змішувача на крані забезпечує більш ефективне змішування гарячої і холодної води, що призводить до її заощадження в порівнянні з традиційними змішувачами.
  • При несправному туалетному бачку витік води може досягати до 2000 літрів в день. Виключіть протікання з бачка, а краще – встановіть економний і звичайний режим змиву (бачок з двома клавішами). Це скоротить витрату води при відвідуванні туалету з 10 літрів до 6 або навіть 3 літрів. Економія води при цьому складе від 25 до 75%.
  • Прийом душа заощаджує витрати води на 50%, а також зменшує енерговитратність при нагріванні. Для прийому душу використовується в середньому 30-50 літрів, для ванни буде потрібно до 160 літрів. Рекомендується встановити економні насадки для душа і аератори для змішувачів, які також сприяють скороченню витрат.
  • Інші способи економії води – вимикати кран під час чищення зубів, використовувати воду після миття овочів для поливу, мити посуд не під проточною водою, періодично вимикаючи кран, що не розморожувати продукти за допомогою включеного крана.
Расход воды

Висновок

Все, про що було написано у статті, – далеко не повний перелік способів економії цінних ресурсів. Впевнені, що є й інші методи раціонального і дбайливого використання води, електрики або газу. Наша стаття &andash; це тільки невелика підказка читачеві, яка може стати джерелом для власних ідей. А як економите воду ви і ваша сім’я? Поділіться своїм досвідом в коментарях.

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Максим Михайлов
    23.02.2019

    Солнечный теплогенератор от украинского производителя – ещё один способ сэкономить в перспективе(как раз к 2-х зонным счетчикам).
    solnechnygenerator

    Разработка совершенно новая, еще не раскручена, соответствует отечественному ГОСТу. Гарантия.