Реєстрація та ліквідація ФОП в Україні
Мале та середнє підприємництво становить більшу частину економіки провідних країн світу. На жаль, Україна не може похвалитися успішною політикою в напрямку розвитку дрібного підприємництва. Якщо у вас вже давно є ідея для власного бізнесу, але ви досі побоюєтеся «підводних каменів» і не знаєте, як стати підприємцем, ми спробуємо вам допомогти.
Відкриття ФОП в Україні
Від ідеї до власного прибуткового бізнесу непростий шлях. Але подолати його може кожен. Перший крок – реєстрація ФОП.
Діяльність господарських одиниць регулює ряд нормативних документів: Господарський та Податковий кодекси і ряд інших, які говорять про те, як відкрити ФОП.
Згідно з Господарським кодексом «підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку».
Відкриття ФОП, надає вам переваги, а саме:
- ФОП повинен платити значно менше податку, ніж особа, яка не зареєстрована (в розмірі 3 (5)% або 18% в залежності від обраної системи господарювання);
- Підприємець усуває ризики кримінальної та адміністративної відповідальності за ухилення від сплати податків;
- Оформлення ФОП дозволяє вільно наймати працівників, укладати ділові папери, формувати історію власного бренду, рекламувати його тощо;
- Законодавство пропонує спрощений бухгалтерський облік (в залежності від обраної системи оподаткування);
- Проста і доступна процедура державної реєстрації, а також можливість працювати без найманих працівників (в окремих випадках);
- ФОП в Україні не здає величезну кількість паперових звітів (тільки мінімальний пакет);
- ФОП має можливість працювати віддалено і звітувати через інтернет.
Категорії | 1 група | 2 група | 3 група |
Суб’єкти | Фізичні особи | Фізичні особи | Фіз. і юр. особи |
Прибутки за календарний рік | До 300 тис. грн | До 1,5 млн. грн | До 5 млн грн |
Наймані робітники | Заборонено | До 10 людей | Без обмежень |
Єдиний податок (на 01.01.2020) | До 10% прожиткового мінімуму (192 грн/міс.) | До 20% від мінімальної зарплати (834,6 грн/міс.) | – 3% від прибутку для платників ПДВ – 5% від прибутку для неплатників ПДВ |
Єдиний соціальній внесок (на 01.01.2020) | 1039 грн/міс. | 1039 грн/міс. | 1039 грн/міс. |
Діяльність | Надання послуг населенню та роздрібний продаж виключно на ринках | Надання послуг платникам ЄП або населеннюВиробництво і реалізація товарівРесторанний бізнес | Будь-яка дозволена законом підприємницька діяльність, оподатковувана за системою спрощеного оподаткування |
*тут ви можете більш детально ознайомитися з інформацією щодо ЄСВ і єдиного податку.
Об’єктивності заради, варто звернути увагу і на недоліки дрібного підприємництва, зокрема:
- заборона здійснювати окремі види діяльності;
- можуть виникати проблеми із залученням кредитних коштів, оскільки часто виникають труднощі в питаннях достовірності реального фінансового стану ФОП;
- на відміну від юридичної особи, несе відповідальність своїм майном.
Визначення КВЕД для ФОП
Визначили улюблену справу – вибирайте відповідний КВЕД, згідно з класифікатором.
В Україні існує дві системи оподаткування: спрощена і загальна.
Як зареєструвати ФОП або юридичну особу – регулює Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 р .. № 755-IV».
Документом передбачено реєстрацію ФОП способами:
- через реєстратора, шляхом заповнення та подання документів: особисто або поштою;
- за допомогою електронних сервісів: за наявності електронного цифрового підпису.
Варто пам’ятати, що незалежно від обраного способу реєстрації, сама процедура відбувається протягом одного робочого дня.
У містах або об’єднаних територіальних громадах, де успішно діють Центри надання адміністративних послуг “паперову» процедуру державної реєстрації можуть проводити адміністратори, реєстратори або будь-який нотаріус. Правда, реєстрація або перереєстрація через нотаріуса, буде коштувати вам великих грошей.
Відкриття ФОП через інтернет
Якщо ви обрали відкриття ФОП онлайн, без електронного цифрового підпису ніяк.
Отримати електронний цифровий підпис, можна безпосередньо відвідавши акредитований центр (ДФС або Мін’юсту) або за допомогою системи Приват 24, якщо у вас відкрито особовий рахунок в цій банківській установі. До того ж це зручно, оскільки за необхідності, легко можна скористатися допомогою банківського працівника або слідувати он-лайн підказкам. Не слід забувати, що електронний цифровий підпис має термін дії 1 рік. Тому раз на рік його варто міняти.
Наявність електронного цифрового підпису для підприємця гарантує мінімальну кількість відвідувань державних органів при поданні звітності.
Відкриття ФОП на сайті Міністерства юстиції
Сьогодні за допомогою електронного ресурсу iGov або Кабінету електронних сервісів Мін’юсту доступна реєстрація ФОП в режимі реального часу. &Nbsp; Для цього вам необхідно провести наступні приготування:
- зробити скани документів: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду;
- файли повинні бути багатосторінкового формату: “.tiff”;
- зображення чорно-біле;
- обсяг – не більше 1 мб.
Але, на жаль, в Україні ще не всі бажаючі можуть скористатися послугою електронної державної реєстрації – лише жителі окремих міст.
Реєстрація відбувається в межах територіальної одиниці, де прописана людина, яка планує стати підприємцем. При онлайн-реєстрації не має значення місце прописки.
Реєстрація в податковій
ФОП, реєструючись у фіскальному органі, повинен надати:
- документ про державну реєстрацію у вигляді виписки;
- ксерокопію паспорта та документ про присвоєння ідентифікаційного коду;
- заяву про форму оподаткування;
- книгу обліку доходів.
Реєстрація книги обліку доходів
Форма книги обліку доходів залежить від того, на якій системі оподаткування буде перебувати ФОП. Різниця в формах книги в кількості граф і послідовності викладу. Отже:
- платникам податку на загальній системі оподаткування необхідна книга, затверджена в формі, згідно Наказу Міністерства прибутків від 16.09.2013 року №481;
- платникам податку третьої групи, без набуття статусу платника ПДВ, потрібна книга обліку доходів, затверджена Наказом Міністерства фінансів №579 від 19.06.2015;
- платникам податків першої, другої і третьої групи, неплатникам ПДВ потрібна книга обліку доходів у формі, згідно з Наказом Міністерства фінансів 19.06.2015 р .. № 579.
Книга обліку доходів і витрат необхідна для того, щоб складати відповідну звітність, передбачену чинним законодавством. Якщо книга обліку доходів не зареєстрована встановленим способом, то підприємницька діяльність вважається недійсною.
Щоб не витрачати свого часу, перед тим, як відвідати фіскальну службу, слід підготуватися:
- придбати книгу;
- пронумерувати і прошити сторінки;
- заповнити у книзі титульний лист, вказавши необхідні дані;
- написати заяву в довільній формі начальнику фіскальної служби.
Зазначена книга реєструється в фіскальних органах безкоштовно шляхом проставлення реєстраційного номера, підписується керівником і проставляється печатка.
На жаль, в чинному законодавстві немає граничної дати реєстрації. Крім цього, передбачено ведення електронної книги обліку доходів і витрат. Але єдиного технічного програмного забезпечення не визначене.
Далеко не всі можуть займатися підприємницькою діяльністю. Існують кілька обмежень на підприємництво, зокрема:
- не можуть бути ФОП особи, які не досягли 18 років (тільки за згодою батьків);
- державні службовці та посадові особи органів місцевого самоврядування;
- військовослужбовці, які перебувають на службі або в складі передбачених законом військових формувань (цивільного захисту, СБУ, міліції: на які поширюється дія ч. 1 ст. 25 Закону України «Про попередження корупції» від 14.10.2014 р .. № 1700 -VII) й інші.
Ще одна особливість підприємництва в тому, що не всі види діяльності можна здійснювати в статусі ФОП, зокрема:
- надавати фінансові послуги;
- послуги телерадіомовлення;
- будівництва доріг;
- організації вищої освіти.
Для державної реєстрації ФОП, незалежно від обраного способу, необхідно заповнити документи встановленого зразка:
- заяву за формою 10 (відповідно до Наказу Мін’юсту від 18.11.2016 р № 3268/5);
- заяву про обрання спрощеної системи оподаткування за формою, передбаченою наказом Мінфіну від 20.12.2011 р .. № тисяча шістсот сімдесят-п’ять (за умови, що ФОП вибирає спрощену систему оподаткування).
Якщо така заява не подається платником податку, то він автоматично стає платником на загальних підставах. Слід пам’ятати, що перехід з однієї системи оподаткування на іншу відбувається один раз на квартал. Тому таку заяву слід подати фіскалам не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення кварталу, що передує переходу на спрощену систему оподаткування.
У разі необхідності, подається довіреність, завірена нотаріально, якщо документи передає особа, яка представляє ваші інтереси. Реєстратором можуть бути затребувані додаткові документи тільки в конкретних випадках, передбачених законодавством.
Всі документи заповнюються виключно державною мовою, друкованими літерами і не можуть мати позначок і закреслень.
Після внесення всіх даних протягом доби ви отримаєте результат: реєстрацію або відмову. Факт внесення даних в « Єдиний державний реєстр» можна перевірити онлайн через безкоштовний доступ на сайті Міністерства юстиції. Якщо ви реєструвалися в ЦПАП або у нотаріуса, то вони безкоштовно видадуть виписку з державного реєстру зі своєю печаткою.
Якщо реєстрація відбувалася онлайн, подбайте про те, щоб роздрукувати один примірник витягу з державного реєстру. Такий документ може бути скороченим або мати розширений перелік інформації.
Після внесення відомостей, тобто фактичної реєстрації, інформація автоматично потрапляє в бази даних всіх контролюючих органів, про що ви побачите позначку в документі.
Після державної реєстрації ви можете сміливо звертатися в банк для відкриття рахунку для ФОП.
Пам’ятайте, що рахунок фізичної особи та ФОП – це два різних рахунки. З переліком необхідних документів можна ознайомитися на офіційних сайтах або у відділенні будь-якого з обраних банків.
Ліквідація ФОП
Бувають випадки, коли в силу різних обставин, вам необхідно швидко і без наслідків закрити ФОП. Як не дивно, але в підсумку опитування можна зробити висновок, що багато хто боїться цього процесу ще до відкриття підприємницької діяльності. Як закрити ФОП? Спробуємо відповісти на це питання.
Якщо необхідно закрити ФОП, ваші дії повинні бути наступними:
- заповнюємо заяву (форма 12);
- подаємо заяву на анулювання статусу платника єдиного податку (і ПДВ, у разі необхідності) і знімаємось з обліку в фіскальному органі за місцем державної реєстрації;
- складаємо та подаємо останній звіт у відділення пенсійного фонду за місцем обліку;
- оплачуємо відповідні нарахування, включаючи внески (пізніше 30 днів з дня ліквідації);
- отримуємо довідку про внесення відомостей про ліквідацію ФОП від реєстратора;
- якщо рахунок був відкритий в банку, то закрити його.
Перший етап ліквідації ФОП – звернення до реєстратора, адміністраторові або нотаріусу, де подається відповідним чином заповнена форма. Документи з помилками або виправленнями неприпустимі. У разі відсутності підстав для відмови в ліквідації ФОП, реєстратор вносить відповідну інформацію до ЄДР. Але це тільки початок процесу ліквідації.
Наступний етап – похід у фіскальний орган за місцем реєстрації. Як показує досвід, цей процес складний. Термін завершення даного етапу залежить від кількох важливих речей:
- оподаткування, на якому знаходився платник податків;
- наявності звітних документів та правильності розрахунків за ним;
- повноти сплати податкових зобов’язань.
Проведення документальної перевірки – обов’язкова складова успішного зняття з обліку. Для проходження перевірки вам знадобиться:
- надати необхідну звітність за останні 1095 днів (три роки);
- документи про нарахування та сплату єдиного соціального внеску;
- оплатити санкції, у випадку їхнього нарахування.
З моменту отримання заявки про відмову від статусу платника єдиного соціального внеску протягом двох робочих днів податковий інспектор приймає рішення про зняття з реєстрації.
Платник податків, який закриває свою підприємницьку діяльність, зобов’язаний надати ліквідаційну звітність протягом 30 календарних днів. Закриття ФОП триває протягом періоду від двох робочих днів до одного року.
Якщо ФОП перебував на загальній системі оподаткування, то відповідно до п.177.11 ПКУ господарююча одиниця повинна подати звітність за рік. Крім того, сплатити податок і військовий збір відповідно документам не пізніше 10 к.д.
Якщо підприємець здійснював свою діяльність, пов’язану з торгівлею або виробництвом підакцизних товарів (наприклад, продаж алкоголю), то він повинен подбати про повернення ліцензій на ведення такої діяльності та РРО та зняття з обліку.
Зняття з обліку в органах Держкомстату
Після отримання інформації від реєстратора про ліквідацію ФОП, Держкомстат передає в ЄДР номер і дату зняття з обліку. Цього достатньо для того, щоб ФОП був ліквідований. Однак, навіть після припинення господарської діяльності, він не звільняється від відповідальності подати останні звіти.
Зняття з обліку в Пенсійному фонді
Знятися з обліку в Пенсійному фонді стане можливо тільки після того, як ФОП буде знятий з обліку як платник ЄСВ в органах ДФС. При цьому органи пенсійного фонду перевіряють правильність і повноту нарахування внесків. ФОП повинен розрахуватися з бюджетом за всіма нарахованими внесками і штрафних санкцій, якщо такі були.
Як закрити рахунок в банку
Згідно з п.69.7 Податкового Кодексу України ФОП самостійно повідомляє банк або банки про закриття підприємницької діяльності та розрахункових рахунків, які використовувалися для роботи. Заява може бути подана письмовій або в електронній формі, з використанням електронного цифрового підпису.
Варто врахувати
- Ліквідацію ФОП можна здійснити онлайн, через відповідні сервіси Міністерства юстиції або IGov. Але без особистого відвідування фіскального органу за місцем реєстрації не обійтися.
- При ліквідації ФОП будь-який контролюючий орган має право перевірити ведення вами бухгалтерського обліку та нарахування, які мали місце протягом останніх 1095 днів. Тому варто подбати про правильність ведення обліку і зберігання документів.
- Якщо у вас були наймані працівники, необхідно звернути особливу увагу на правильність розрахунку їм страхового стажу.
- Намагайтеся не вести з державними органами усних бесід, використовуйте електронні сервіси і офіційне листування. Адже саме так ви можете заощадити час, нерви і гроші.
Висновок
Підприємницька діяльність – це основа сучасної економіки. Саме малий і середній бізнес є основою розвитку передових економік світу, таких як Німеччини, США, Японії та ін. Порядку 70-80% надходжень до скарбниці в цих країнах роблять саме вони.
Така перспектива чекає і на Україну, про що свідчить і спрощення ведення звітності (перехід на електронну звітність), ліквідація печаток тощо. Але, незважаючи на ці досягнення, перед урядом нашої країни стоїть ще багато невирішених завдань.
Коментарі
Хорошая статья, все довольно просто написано про открытие ФОП !!!
Что за бред,по поводу обязательных проверок и снятия с непонятного учета в налоговой.Нету в законе нормы про ее обязательном прохождении