Корисна інформація

УБКІ (Українське бюро кредитних історій) – ваша кредитна історія онлайн

18 Листопада 2020
admin Читать на русском
  1. Що таке УБКІ? Напрямки діяльності
  2. Чотири причини знати свою кредитну історію
  3. Як дізнатися, чи є кредит у людини в Україні?
  4. Як перевірити кредитну історію безкоштовно? Чи потрібен ІПН?
  5. Чому я опинився в чорному списку і де мені тепер взяти кредит?

Щоб у вас з’явилася кредитна історія, достатньо лише один раз оформити позику або купити товар в розстрочку. Так почне накопичуватися інформація про те, з якою установою ви домовилися про видачу кредиту, коли це було, яку суму ви займали, чи вчасно виплачували борг і чи були поручителем за кредитами інших людей.

Що таке УБКІ? Напрямки діяльності

Українське бюро кредитних історій збирає дані про фінансову дисципліну громадян і надає довідки про те, наскільки добре позичальник виконує свої зобов’язання по кредитах. УБКІ отримує інформацію від банків і небанківських фінустанов – страхових і лізингових компаній, кредитних спілок, мікрофінансових організацій – в цілому більш ніж від 3,5 тисяч партнерів.

При цьому позичальник дає письмову згоду на використання інформації про транзакції тій установі, з якою має справу. Більшість установ, де українці беруть кредити, співпрацюють з УБКІ.

УБКІ функціонує з 2005 року, а його засновником є ​​ПриватБанк. Це не єдине бюро кредитних історій в Україні, але інформація тут найповніша. База даних «Українського бюро кредитних історій» зареєстрована і внесена до Державного реєстру баз персональних даних.

На даний момент бюро зберігає понад 68 млн кредитних історій, хоча ще у липні в базі було 55 млн, а це значить, що інформація весь час доповнюється. Відзначимо, що 10,6 млн кредитних історій при цьому – негативні. У бюро зберігаються дані майже 23,4 млн осіб.

У бюро є спеціальний сайт ubki.ua, на якому можна запросити відомості про свою кредитну історію в онлайн-режимі, цілодобово. Консультацію можна отримати в чаті сайту, по електронній пошті або по телефону. До початку січня 2020 року в УБКІ надійшло вже більше 248 млн запитів.

Чотири причини знати свою кредитну історію

Банки постійно цікавляться, чи позитивна у вас історія, щоб позбавити себе від можливих проблем з вашого боку. Люди ж часто не переймаються перевіркою своєї історії кредитів, тому що покладаються на банки. Але будь-яка фінустанова може помилитися.

Крім того, вас можуть до пори до часу не турбувати, і ви дізнаєтеся погану новину про свою кредитоспроможність в найневчасніший момент – наприклад, коли вам повідомлять, що нову позику ви отримати не можете. І тоді вам доведеться довго розбиратися, в чому справа. Щоб не виникла така ситуація, корисно бути в курсі своєї кредитної історії і регулярно її перевіряти.

Ось кілька основних причин звернутися в УБКІ:

  • Якщо ви оформили багато кредитних карт, та ще й в різних банках, то вам буде незручно самостійно відстежувати стан всіх своїх рахунків. Бюро кредитних історій дозволяє швидко скласти загальну картину. Так ви зрозумієте, що саме банк знає про вас, і на який рейтинг надійності спирається, коли приймає рішення про те, чи надавати вам ще один кредит чи ні. Бюро також проаналізує, на яку суму кредиту ви можете розраховувати. І якщо банк відмовиться видавати вам кредит, то ви будете знати, чому. Часто трапляється, що людина навіть не знає, що у нього є борги, тому що банк може нараховувати відсотки навіть на кілька копійок, які залишилися несплаченими, і з часом може «набігти» значна сума.
  •  Ви можете оскаржити зміст персонального звіту онлайн. Для цього можна прямо на сайті оформити заяву і описати в ньому помилку або неточність. Співробітники бюро направлять запит в банк, де інформацію скорегують і повідомлять вам про це, а ви зможете перевірити, чи з’явилися ці зміни в історії. Якщо протягом 15 днів банк не відреагує на запит, то УБКІ має право внести зміни зі слів клієнта. Якщо банк відмовиться виправляти дані, і ви не згодні з таким рішенням, то доведеться розбиратися вже безпосередньо з банком безпосередньо, і, можливо, навіть звертатися до суду. Однак в кредитну історію можна буде вписати короткий коментар розміром до 100 слів.
  • Відповідно, стежити за власними рахунками потрібно, щоб мінімізувати ризик зіткнутися з ситуацією, що вимагає подібних розглядів. Ви будете точно знати, де ви самі допустили прострочення і які рішення приймали, і швидко зрозумієте, якщо вашим рахунком скористається якийсь шахрай, або банк вкаже невірні дані. Також, якщо ви втратили паспорт, свою кредитну історію потрібно перевірити негайно і заблокувати можливість використовувати свої паспортні дані. Щоб це зробити, треба скористатися послугою УБКІ «Реєстрація загубленого / вкраденого паспорта». Ви реєструєте документ в базі, після чого шахрай вже не може ним скористатися.
  • Через заборгованість по кредиту вас можуть не випустити за кордон. Щоб не дізнаватися про це раптово прямо на митниці, краще уточнити стан ваших можливих боргів заздалегідь. Кожен українець може дізнатися не тільки свою кредитну історію в УБКІ, але і перевірити, чи є обмеження на виїзд, на сайті Державної прикордонної служби України.
Инфографика УБКИ

Як дізнатися, чи є кредит у людини в Україні?

З огляду на те, що УБКІ ретельно захищає інформацію, чужу кредитну історію дізнатися не можна, тільки свою. Проте, ті банки і фінансові організації, яким клієнт давав письмову згоду на використання інформації, можуть за нею звертатися в бюро.

Крім того, за допомогою бюро можна дізнатися про банкрутство підприємства. УБКІ надає послугу «Статус Контрагента», що дозволяє отримати інформацію про зміни в статусі вашого ділового партнера. За подібну довідку потрібно заплатити всього 1 гривню.

Існує можливість запросити кредитну історію про іншу людину, тільки якщо у вас є нотаріально завірена довіреність з проханням надати інформацію від імені цієї людини.

Згідно із законом «Про організацію формування та обігу кредитних історій», ви маєте право знати, хто запитував доступ до вашої інформації, тобто її не можна отримати таким чином, щоб ви про це не знали.

У розділі сайту «Реєстр запитів» буде зберігатися інформація про всіх запитах на перевірку вашої історії. Також ви можете підключитися до послуги «SMS-Контроль» і отримувати sms-повідомлення, якщо хто-небудь зацікавиться вашими даними.

Всі кредитні звіти, які були оформлені, лежать на сайті в розділі «Журнал-Замовлення». Щоб отримати доступ до даних на сайті, потрібно авторизуватися за допомогою мобільного телефону.

Як перевірити кредитну історію безкоштовно? Чи потрібен ІПН?

У будь-якого українця є право один раз на рік безкоштовно дізнатися свою кредитну історію. Усі наступні запити будуть платними. УБКІ візьме за цю послугу 50 грн. Для підприємств перший запит також є безкоштовним, проте в подальшому ця послуга буде коштувати 100 грн. Кредитну історію можна замовити поштою. Для цього потрібно надіслати заяву на адресу ТОВ «Українське бюро кредитних історій», 49044, р.Дніпро, а / я 2733.

До заяви потрібно додати ксерокопії ІПН, першої та другої сторінок паспорта, а також сторінки з позначкою про реєстрацію. Всі копії потрібно завірити підписом. Протягом двох днів з моменту отримання заяви УБКІ відправить вам рекомендований лист з усією необхідною інформацією. Ще можна особисто прийти в офіс бюро і написати заяву на місці. Якщо виявиться, що кредитна історія відсутня, то бюро надасть довідку про це. Якщо ви точно знаєте, що оформляли кредит, але інформація про нього в історії відсутня, це означає, що організація, яка оформила вам позику, не співпрацює з УБКІ.

Щоб дізнатися свою кредитну історію онлайн, потрібно зайти на ubki.ua, ввести свій номер телефону і дату народження, щоб система вас ідентифікувала. Потрібно вводити номер мобільного телефону, який ви хоч раз вказували в якості контактного при оформленні кредиту. Якщо в різних кредитах ви використовували різні номери – нічого страшного, в базі будуть всі ваші номери. В розділі «Приватним особам» є пункт «Кредитна історія». Онлайн-послуга буде платною в будь-якому випадку.

Є можливість встановити додатки для смартфона, через які ви зможете моніторити інформацію – «Кредитна історія на Google Play» для Android і «Кредитна історія на App Store» для iOS. У терміналах ПриватБанку, а також в Privat24, встановлені сервіси УБКІ. У розділі онлайн-банкінгу «Мої рахунки» є вкладка «Кредитний рейтинг», а в терміналі отримати доступ до сервісу можна в меню «Банківські операції».

Клієнт може підключити послугу «SMS-Контроль», що дозволяє отримувати миттєві повідомлення на мобільний. Крім того, що можна дізнаватися, хто запитував ваші дані, можна отримувати повідомлення про прострочення, відкриття і закриття кредитів. Пакет послуг включає тільки функцію повідомлень і коштує 15 грн\міс.

Розширений пакет послуг “СтатусКонтроль” дозволяє необмежено користуватися послугами «Кредитна історія» і «Кредитний звіт», а також включає ще й опцію Freeze, тобто ви можете повідомити банкам, що тимчасово не збираєтеся відкривати нові кредити. Вартість такого пакета – 500 грн на рік.

Кредитная история

Чому я опинився в чорному списку і де мені тепер взяти кредит?

Таким чином, банки знають практично про всі ваші прострочення і несплати і можуть прийняти рішення не видавати вам кредити, якщо оцінять вашу кредитну історію негативно.

Більшість банків можуть пробачити вам прострочення до 30 днів без поважних причин. Але якщо ви не платили за зобов’язаннями довше 30 днів, то вам доведеться пояснити, чому так вийшло. «Плями» на репутації можуть зіпсувати умови по кредиту, навіть якщо вам його все ж видадуть – розмір ставки може вирости на кілька відсотків.

Поінформованість про свої помилки допоможе вам виправити кредитну історію. Щоб поліпшити свій рейтинг, потрібно погасити ту заборгованість, що у вас накопичилася, і продовжити брати кредити, погашаючи їх своєчасно.

Клієнт може переконати банк у своїй фінансовій дисципліні навіть при наявності боргів, надавши документи, що підтверджують платоспроможність (право власності на житло або на автомобіль, довідку про доходи з місця роботи)

Мікрофінансові організації (МФО) теж можуть допомогти вам відновити свою репутацію. МФО не так прискіпливо розглядають кредитну історію позичальника, і будуть кредитувати вас, навіть якщо ви «проштрафилися». Але велику позику ви при цьому отримати не зможете, так як зазвичай МФО видають суми тільки в межах 1000-7000 грн.

Якщо ви просто закриєте старий кредит і не будете оформляти нові, то банки не зможуть зрозуміти, що ви «виправилися» як добропорядний позичальник і що ваша платоспроможність повноцінно відновилася. Кожен новий кредит, оплачений вчасно, покращує рейтинг, а старі позики з простроченнями втрачають вплив на думку банків про вас. Деякі банки уважно вивчають історію клієнта тільки за останні два-три роки.

Ваша історія зберігається в базі даних Українського бюро кредитних історій протягом 10 років. Видалити її звідти протягом цього часу самостійно не можна. Тобто, інформація про те, що раніше ви могли бути неблагонадійним позичальником, там залишиться ще довго. І навіть якщо банк, де ви брали кредит, збанкрутував і закрився, то ваші невиконані зобов’язання залишаться в статусі невиконаних.

Але чим більше буде доказів вашої кредитоспроможності на сьогодні, тим краще. Кредити варто брати і погашати почергово, тому що, якщо ви відкрили одночасно багато кредитів, це може знизити ваш рейтинг.

Раніше можна було лавірувати між банками, оформляючи кредити в тих установах, які не співпрацюють з бюро, де зберігається інформація про ваші борги перед іншим банком. Але в даний час це вже майже неможливо, тому що бюро постійно розширюють свою область взаємодії.

Наостаннє слід сказати, чого точно робити не варто. Не варто намагатися заборонити банку дивитися свою кредитну історію, відмовляючись ставити підпис у відповідній графі при оформленні кредиту. Така заборона є законною підставою для відмови в кредиті.

Залишіть коментар

Коментарі