Корисна інформація

Стипендія в Україні: розмір, види та останні новини

16 Лютого 2023
2
admin Читать на русском
  1. Чи буде підвищення стипендії?
  2. Стипендії в Україні у 2024 році: які є види?
    1. Соціальна стипендія в Україні в 2024 році: що являє собою?
    2. Академічна стипендія в Україні 2024: як проводиться розрахунок?
    3. Президентська стипендія в Україні 2023: кому надається?
  3. Який прийнятий розмір стипендій в Україні в 2023 році?
  4. Кому дістануться підвищені стипендії в Україні?
  5. Як розраховується рейтинг успішності?

Всіх без винятку студентів хвилює питання про підвищення стипендій в Україні, так як прожити самостійно на кошти, що виділяються державою, практично неможливо. Учні аспірантури, очної форми навчання вищих навчальних закладів, коледжів і ПТУ щомісяця отримують стипендіальну винагороду, яка не може покрити численні витрати студентів на проживання та навчання.

Доводиться розраховувати на допомогу батьків або шукати додатковий підробіток, який негативно позначається на навчанні, вимагаючи багато часу.

Питання стипендій в Україні стає все більш актуальним та злободенним, обговорюється на різних соціальних і політичних рівнях, в громадських рухах та партіях. Після урядових реформ в освітній системі держави багатьом студентам не вдасться отримати стипендію, маючи заборгованості і «хвости».

Чи буде підвищення стипендії?

Після підвищення стипендій в 2019 році уряд поки не планує збільшувати розмір виплат студентам в 2020 році. Держбюджет на поточний рік передбачає підвищення прожиткового мінімуму, але це не вплине на стипендії.

Влада планує переглядати систему нарахування виплат студентам, оскільки на даний момент майже половина з них отримують гроші, не докладаючи особливих зусиль.

У 2023 році на стипендію можуть претендувати лише 15% студентів ВНЗ.

Спящий студент

Стипендії в Україні у 2024 році: які є види?

Стипендії в Україні поділяються на такі види:

  • соціальна стипендіальна виплата;
  • академічна покращена стипендія;
  • президентська стипендія.

Соціальна стипендія в Україні в 2024 році: що являє собою?

Соціальні стипендії набувають студенти певних розрядів: сироти та діти, які проживають без батьківського піклування та батьківської уваги на час навчального процесу з поважних приводів. Навіть за умови, що ці учні зможуть досягти верхнього рівня в загальному рейтингу і нагороджуватися академічною стипендією, соціальні нарахування будуть проводитися без обмежень. У нашій країні соціальна стипендія виплачується таким студентам-очникам, як:

  • сироти, батьки яких не мають батьківських прав;
  • переселенці з міст і сіл, що потрапляють в зону АТО;
  • учні, батьки яких в антитерористичних операціях загинули або пропали безвісти;
  • інваліди 1-3 групи;
  • діти, вихованці з багатодітних сімей, з малим доходом;
  • діти, батьки і матері яких трудяться в шахтах і є учасниками бойових операцій при наявності підтверджувальних документів.

Соціальна стипендія у 2020 році в Україні виплачується із соціальних фондів організацій захисту населення. Для учнів, які претендують на соціальну стипендію, застосовуються умови відсутності боргів по успішності і наявності високої рейтингової ступені.

Академічна стипендія в Україні 2024: як проводиться розрахунок?

Виплата академічної стипендії 2024 в Україні проводиться з урахуванням студентів, що мають різне громадянство. Основним критерієм є висока успішність і популярні позиції в списку учнів ВНЗ, до уваги беруться дані по кожному предмету.

Студенти не будуть пред’являти свої права на академічну стипендію, маючи заборгованості при переході на наступний курс і здачі обов’язкових іспитів. Академічна стипендія в Україні передбачає оцінки не нижче 10 балів і має значну перевагу перед сумою соціальної стипендії.

Академічна стипендія в два рази більше звичайних соціальних виплат, тому існують рамки вагомих обмежень. Середній коефіцієнт студентів, які отримують академічну стипендію в Україні, варіюється в межах 3% від загальної кількості абітурієнтів. Керівництво ВНЗ до початку навчального року визначає число студентів, домагаючихся підвищеної компенсації, по завершенні сесії кандидати стають відомими. 

Президентська стипендія в Україні 2023: кому надається?

Підвищена стипендія в Україні згідно з Указом Президента уготована призерам конкурсів та олімпіад всеукраїнського масштабу. Бюджетні статті на виплату президентської стипендії мають такі нормативи:

  • учням ПТУ – 1420 гривень;
  • студентам вищих структур 1-2 ступеня акредитації – 2130 гривень;
  • студентам університетів та академій 3-4 ступеня акредитації – 2720 гривень.

Призові місця у всеукраїнській олімпіаді нагороджуються виплатами 2600 гривень, такою ж сумою преміюється дослідницька діяльність в Малій академії наук України. Міністерство фінансів розглядає можливість підвищення Президентської стипендії в Україні, але за умови зменшення претендентів. Це означає, що тільки найдостойніші і перспективні студенти нашої країни зможуть отримувати фінансові кошти, що виділяються спеціальними фондами. Саме в них уряд хоче побачити потенціал і майбутнє України. Грошові заохочення повинні провокувати розумовий розвиток, розвивати прагнення до знань і прояв здорової конкуренції в студентському середовищі.

Выпускники

Звучить все не так вже й погано, якби нечасті затримки заохочувальних виплат. Студенти правомірно вимагають чесно заробленої підвищеної стипендії в Україні, яка нараховується щомісяця, але не завжди виплачується. Керівництво навчальних закладів зобов’язане взяти на себе зобов’язання за контролем і повним розрахунком зі студентами, принаймні, до кінця навчального року.

Який прийнятий розмір стипендій в Україні в 2023 році?

Величина коштів, що виділяються на всі категорії стипендій і типів студентів, визначається в бюджеті України, що приймається Верховною Радою України. Принаймні, припинилися розмови про платну магістратуру, і чітко позначені цифри розмірів стипендії в українській державі:

  • мінімальною сумою при очному навчанні в університетах та інститутах 3 і 4 ступеня є 1300 гривень. Відмінники можуть планувати грошове заохочення в сумі 1660 гривень;
  • навчальні заклади з акредитацією 1-2 рівня пропонують своїм студентам 980 гривень на місяць;
  • виплати ПТУ мають знижений розмір 490 гривень для студентів-очників;
  • студентам, які прийняли рішення навчатися в напрямку складних спеціальностей, що вимагають високих знань з точних наук, буде нараховуватися 2036 гривень або 1536 гривень за календарний місяць залежно від ступеня акредитації навчального закладу;
  • соціальні стипендії в Україні абітурієнтам ПТУ дорівнюють 1000 гривням;
  • соціальні виплати для раніше позначених студентів вузів варіюються в межах 2000 гривень на місяць;
  • розмір академічних стипендій в Україні визначено в межах 1600-2100 гривень для різних навчальних закладів;
  • Президентські стипендії в Україні є вагомим стимулом для підлітків, так як можуть досягати 2200 гривень в залежності від типу заохочення;
  • стипендії в аспірантурі мають рівень від 1975 гривень до 3225 гривень в місяць за наявності наукового ступеня до зарахування на кафедру.

Таблиця 1. Відмінність стипендіального заохочення в Україні від студентських виплат в інших країнах світу.

Назва країни Стипендіальні виплати у валюті країни Особливості нарахування та виплат
Росія Сума коливається в межах від 1000 рублів до 14000 рублів Розмір студентських виплат залежить від рівня навчальної структури, їх ступеня акредитації
Україна Стипендіальні суми позначені від 830 гривень до 3225 гривень на місяць Сума стипендій в Україні в 2020 році визначається рейтингом і рівнем акредитації навчальних закладів
США Від 1000 до 15000 долларів Практичне навчання в США має контрактну основу, але передбачено багато різних грантів
Польша 850 злотих на місяць Стипендії в Польщі нараховуються студентам, які мають високу успішність або перебувають у нелегкому фінансовому становищі
Німеччина Від 800 євро до 1000 євро на місяць Навчання має безкоштовну основу, стипендія нараховується найбільш перспективним студентам
Великобританія Від 1000 до 6000 фунтів стерлінгів Надається фінансова підтримка студентів з високим потенціалом і учнів аспірантури
Молдова Від 480 леїв до 1250 леїв на місяць Виплачується соціальна та підвищена стипендія

Кому дістануться підвищені стипендії в Україні?

Порядок нарахування і компенсації підвищених стипендій в Україні активно застосовується з початку цього року, що дозволяє зробити деякі висновки. Академічної стипендії удостоєна практично половина студентів університетів денного відділення. Згідно з встановленими нормативами Постанови КМУ № 882 на підвищену стипендію претендує близько 5% учнів, які показали високі результати здачі сесії. Вузи наділені правом самостійного визначення обсягу стипендій за правилами, схваленими засіданням навчальної ради.

Останньою вирішальною інстанцією щодо боніфікацій стипендій у 2020 році є загальновизнаний колектив:

  • керівництво, декан навчальної структури;
  • представник державного фінансового органу;
  • студенти, обранці органів студентського самоврядування.

Комісія може приймати рішення, скільки виплачувати стипендії студентам кожного навчального закладу в Україні, дотримуючись виділеного стипендіального бюджету.

Студенты

Як розраховується рейтинг успішності?

Показник успішності, що повністю регламентує розмір стипендії студентів в Україні, підраховується підсумовуванням балів з профільних предметів. Важливим фактором є не тільки навчальні досягнення, а й прояви в спортивному, громадському та науковому студентському житті. Студенти, які навчаються у ВНЗ з обов’язковим підписанням договору про платне навчання, не можуть отримувати стипендіальних заохочень.

Критерії відбору студентів, що домагаються підвищеної стипендії в Україні, абсолютно однакові у всіх навчальних установах нашої країни. Рейтинги стають доступними через деякий час після сесії, щоб учні мали можливість ознайомитися з позицією в повному списку.

За статистичними даними, в 2019 році Президентська стипендія в Україні була виплачена 270 особам, які довели свої знання та навички на практичних конкурсних заходах та олімпіадах. Академічної підвищеної стипендії удостоїлися 1400 студентів, які показали високий рівень освіти.

Реформи в системі освіти викликали абсолютно дві протилежні думки. Деякі чиновники, особи урядової влади і самі студенти вважають, що стипендію в Україні необхідно заслужити, підтверджуючи свою придатність отриманими знаннями. Багато хто вважає, що малі виплати штовхнуть масу студентів на підробіток, що негативно позначиться на рівні навчання. Хто правий, розсудить час…

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Olga Zhuravel
    06.11.2019

    Скажите пожалуйста, моя дочь вышла на стипендию по рейтингу, но пришлось уйти из колледжа, она имеет право получать стипендию, ведь она же ее заработала. Это как зарплата за проработанное время.???

  2. Елена Землянка
    27.10.2019

    Почему задерживают выплаты стипендии?
    Хгади, (Харьковская государственная академия дизайна и искусств)?
    1 курс.