Який штраф за відсутність страховки на автомобіль в Україні?
Після покупки автомобіля, важливо оформити страховку від відповідальності або ОСАГО. Але багато хто нехтує цим обов’язком. Даремно! Адже поїздки без поліса чреваті наслідками! Так, існує штраф за відсутність страховки. Такі санкції зафіксовані в правилах дорожнього руху. При цьому сума фінансового стягнення може змінюватися, в залежності від обставин. У цій статті ми розглянемо питання, який штраф за відсутність страховки.
Для чого потрібен поліс?
Багато жителів нашої країни сприймають страховку, як черговий податок. Насправді – це не так. Адже поліс захищає вас від фінансової відповідальності під час ДТП. Так, якщо аварія сталася з вашої вини, то збиток постраждалій стороні (повністю або частково) оплачує страхова компанія. Виплата стосується, як ремонту пошкодженого транспортного засобу, так і компенсації постраждалим людям.
Не варто плутати ОСАГО і КАСКО. Страховка від відповідальності поширюється тільки на компенсацію для постраждалої сторони. Оплата ремонту вашого транспортного засобу – не передбачена. Якщо ж ви хочете убезпечити автомобіль повністю, варто додатково оформити КАСКО.
Вартість поліса ОСАГО може залежати від багатьох параметрів. Зазвичай в страхових компаніях орієнтуються на такі моменти:
- об’єм двигуна;
- водійський стаж;
- місто реєстрації;
- призначення транспорту (особистий, таксі, вантажоперевезення і т. д.);
- термін дії договору;
- наявність пільгової категорії.
Також на цінову політику впливає і тип договору, що укладається. Можливо оформлення одного з таких полісів:
- Одне авто і один або кілька водіїв. Цей поліс підходить сім’ям, де машина одна, але за кермом бувають кілька людей. Вартість такої страховки невисока.
- Одне авто і кілька водіїв. Поліс для організацій передбачає можливість вписати в документ більше кількість осіб, які мають право на управління. Зазвичай його використовують підприємства.
- Один водій і кілька автомобілів.
Ці чинники є основними критеріями під час підрахунку ціни поліса ОСАГО. Дізнатися точну вартість можна, використовуючи онлайн калькулятор, або ж звернувшись до представників страхової компанії безпосередньо.
Правила дорожнього руху про ОСАГО
Чи потрібно завжди возити з собою документ про страховку від відповідальності? Це наболіле питання для автолюбителів. Потрібно! Адже присутність поліса обов’язкова при будь-яких поїздках на власному авто. Ця інформація вказана в ПДР. Як свідчить § 2, п. 2.1., при виїзді з гаража або зі стоянки обов’язково мати при собі певний перелік документів:
- права;
- документацію про реєстрацію ТЗ;
- дозвіл на застосування проблискових маячків (при їх наявності);
- маршрут, а також графік переміщення (тільки для вантажного транспорту, що перевозить небезпечні вантажі);
- поліс ОСАГО.
Відсутність будь-якого документа вважається серйозним порушенням. Це тягне за собою адміністративну відповідальність. Також в правилах зазначено, що певним категоріям громадян штраф за відсутність страховки в Україні не загрожує.
Кому не потрібно оформляти ОСАГО?
Винятком з правил є представники деяких пільгових категорій. Так, не зобов’язані оформляти поліс такі особи:
- учасники бойових дій;
- водії, керуючі автомобілем, який знаходиться у власності у особи з інвалідністю I гр.;
- інваліди війни та I гр.
Але варто пам’ятати: у разі ДТП, що сталося з вини особи з даної категорії, виплата компенсації лягає на плечі фондів Моторного бюро України. Це затверджено на офіційному рівні, відповідно до Закону «Про ОСАГО», ст. 13.
Коли показувати поліс ОСАГО для перевірки?
Пред’явлення документа, що підтверджує наявність страховки від відповідальності, не може бути приводом для зупинки автомобіля. Але інспектор або співробітник прикордонної служби має право вимагати поліс в таких ситуаціях:
- оформлення протоколу ДТП;
- у одного з учасників ДТП;
- під час перетину державного кордону на транспортному засобі.
В інших випадках поліцейські не мають права вимагати надання цієї документації.
Врахуйте: відмова від пред’явлення поліса ОСАГО у випадках, передбачених законом, тягне з собою адміністративну відповідальність. Якщо документ оформлений, і ви просто його забули – варто попросити родичів, щоб ті його доставили. Якщо ж поліс відсутній – вам загрожує не тільки компенсація збитку потерпілим, а й штраф за відсутність страховки ОСАГО.
Проект електронного контролю
Багато водіїв не оформляють ОСАГО, так як знають, що поліс можна не надавати, за винятком ДТП. Але така самовпевненість в будь-який момент може бути покарана. Адже в найближчому майбутньому буде введено електронний контроль.
Це система камер стеження, які, в основному, стануть в нагоді при фіксації ДТП і інших порушень. Але ці ж пристрої доповнюються функцією розпізнавання номерів та перевірки транспортних засобів. В ході короткого аналізу, програма проводить ідентифікацію власника машини, а також перевіряє наявність страховки. Якщо поліс відсутній – автолюбителю буде відправлений штраф. І зупинка інспектором при цьому не обов’язкова!
Чи може же не бути штрафу? Так, винятком із правил є водії, які оформили ОСАГО за 5 діб до фіксації камерою. Саме стільки часу може піти на реєстрацію вашого поліса в інформаційній базі представниками страхової компанії.
Коли водія не покарають за відсутність страховки?
Поліцейські не має права виписувати штраф за відсутність поліса або навіть попередження в таких випадках:
- рух зі швидкістю до 20 км/год на особистому авто;
- представникам пільгових категорій – інваліди I гр. і їх водії, учасники бойових дій.
Ці виключення прописані на законодавчому рівні. Якщо ви не є представником таких категорій, то варто оформити поліс. Так як в разі його відсутності, відповідальності не уникнути.
Можливі причини штрафу
Автолюбителям слід пам’ятати, що штрафні санкції передбачені не тільки при відсутності поліса. Приводом для адміністративного покарання служать такі моменти:
- страховка прострочена (поліс діє лише протягом певного терміну);
- повна відсутність поліса;
- транспортним засобом керує особа, яка не вписана в страховку.
Штраф за відсутність страховки при цьому може залежати від багатьох факторів.
Скільки штраф за відсутність страховки?
В Україні адміністративне покарання відрізняється відносною лояльністю. У багатьох випадках поліцейські можуть обмежитися попередженням. У більш розвинених державах ситуація складніша. Так, в країнах ЄС сума штрафу за їзду без страховки становить від 300 євро і вище. При цьому покарання може не обмежитися фінансовим стягненням – нерідко за таке порушення позбавляють прав на керування автомобілем.
Отже, який штраф за відсутність страховки в поточному році на території України:
- 450 грн – якщо поліс є, але водій забув його вдома (можна умовити інспектора обмежитися попередженням);
- 850 грн – такий штраф загрожує в двох випадках, якщо поліс відсутній (зовсім не оформлявся) або якщо водій пред’являє прострочений документ.
Врахуйте: незнання закону не звільняє вас від відповідальності! Тому, купивши машину, важливо враховувати всі аспекти законності управління нею. Це стосується і наявності повного комплекту документів, включаючи страховку.
Варто пам’ятати, що сплата штрафу повинна проводитися протягом 15 діб з моменту його отримання. Якщо ви з яких-небудь причин не вклалися в цей термін, то розмір стягнення автоматично збільшується в 2 рази. Така санкція прописана на законодавчому рівні: ст. 130, ч. 1-4.
Штрафувати чи не штрафувати при транзитних номерах?
Багато автолюбителів вважають, що тільки придбаний автомобіль може їздити без страховки до проведення реєстрації. Насправді, відсутність поліса неприпустима. Адже машина – джерело підвищеної небезпеки. Тому і страхування відповідальності має виконуватися в день покупки.
Якщо реєстрація авто буде проводитися в іншому місті – важливо оформити тимчасовий поліс на 10-15 діб. Цього часу достатньо для того, щоб перегнати машину і поставити її на облік. Існує 3 типи таких полісів:
- для незареєстрованих автомобілів, на термін до постановки на облік;
- для транспортних засобів, які зареєстровані на певний час – поліс оформляється до постійної реєстрації;
- якщо машина зареєстрована в іншій державі, що не бере участь у програмі «Зелена карта», слід оформити ОСАГО на період перебування на території України.
Головне, не забувайте, що навіть новеньке авто, тільки виїхавши з салону, потребує швидкого оформленні поліса ОСАГО. Адже навіть найменше порушення ПДР призведе вже до подвійного штрафу: за недотримання правил і за відсутність страховки.
Про ОСАГО для іноземців в Україні
Наявність страховки є обов’язковою. Але деякі іноземці прибувають з країн-учасників «Green Card». В такому випадку вони можуть не оформляти український поліс. У разі ДТП, їм буде достатньо пред’явити страховку «Зелена Карта».
Якщо ж іноземець не має такого поліса, то оформлення ОСАГО є обов’язковим. При відсутності страховки йому загрожує штраф.
Поліс ОСАГО – не податок, а страховий захист
Користь обов’язкового страхування неоціненна. Варто згадати недавнє минуле, коли через ДТП доводилося продавати майно, щоб виплатити компенсацію постраждалим. З ОСАГО ж все по-іншому. Страхові компанії беруть на себе виплати за завдані збитки.
На сьогоднішній день, ліміти виплат по ОСАГО складають:
- 100 000 грн – для компенсації матеріального збитку;
- 200 000 грн – відшкодування фізичної шкоди;
- до 50 000 грн – в ході врегулювання по європротоколу.
З ОСАГО ви легко уникнете солідних фінансових витрат, адже на дорозі трапляється всяке. Також не доведеться платити штраф за відсутність страховки – в 2020 його розмір досить високий.
Перевірка справжності ОСАГО
Деякі автолюбителі «грішать» використанням підроблених полісів. Хтось купує бланки, інші просто роздруковують їх на принтері. Перш ніж зробити таку дурість слід усвідомити, що це незаконно. Також важливо пам’ятати, що підробка документації може прирівнюватися до шахрайства, що тягне за собою кримінальну відповідальність.
Вагомим аргументом проти фальсифікації поліса ОСАГО є простота перевірки даних. Адже згідно зі ст. 56 про «Інформаційну взаємодію» із Закону «Про ОСАГО», державні структури (МВС і МТСБУ) обмінюються інформацією зі страховими компаніями. Тому співробітникам поліції досить дати запит до профільних інстанції, щоб довести вашу винність.
Корисно знати: обмін даних заснований на принципі конфіденційності. Тому така процедура не вимагає рішення суду і не порушує ваших прав.
Штраф за фальшиву страховку
Багато автолюбителів намагаються заощадити, купуючи поліси в сумнівних закладах. Це дуже ризикований процес. Адже розкрадання бланків для ОСАГО – не рідкість, при цьому кожен документ має власний номер. При цьому відомості про загублені бланки страхові компанії передають в профільні інстанції.
Якщо з’ясовується, що ваш поліс виданий на такому документі – його визнають сфальсифікованими. У цій ситуації, вам в кращому випадку загрожує штраф. При цьому довести свою невинність практично неможливо.
Корисна порада: оформляйте поліс ОСАГО тільки в перевірених страхових компаніях. Так ви зможете уникнути багатьох неприємних моментів. При цьому справжність документів не викличе сумнівів.
Висновок
Оформлення поліса ОСАГО є обов’язковим на території України. Цей документ допоможе уникнути масштабних витрат у разі ДТП. Це ваш фінансова захист під час поїздок на власному автомобілі. Не забувайте, що в разі її відсутності є штраф.
Коментарі