Середня зарплата в Україні
- Середня зарплата: основні відомості, суть терміна
- Реальна і номінальна зарплата
- Розрахунок середньої зарплати: які нарахування включати
- Калькулятор середньої зарплати
- Середня зарплата для розрахунку пенсії
- Середня заробітна плата по роках в Україні
- Середня заробітна плата у чоловіків та жінок
- Середня заробітна плата по містах і регіонах
- Середня зарплата в інших країнах
- Як змінилася середня зарплата в 2023 році
Середня заробітна плата є усередненим показником заробітку певної категорії населення і демонструє рівень життя громадян країни. Також цей показник використовують при розрахунку розміру соціальних виплат, які залежать від зарплати. За останніми даними Держстату, показник середньої зарплати в Україні в 2023 році зросте до 18 261 грн.
Середня зарплата: основні відомості, суть терміна
Середня заробітна плата – це середній показник величини зарплати за певний період на підприємстві, в географічному або адміністративному регіоні, галузі або країні.
Середня заробітна плата є не тільки показником зростання добробуту населення, а й важливою складовою при:
- розрахунку виплат за листами тимчасової непрацездатності
- розрахунку пенсійного забезпечення
- розрахунку відпускних
- інших розрахунках
Середня заробітна плата використовується аналітиками при складанні прогнозів розвитку економіки в цілому і окремих її галузей.
Середня заробітна плата по роках дає уявлення про динаміку платоспроможності населення, що в свою чергу враховується при перспективному бізнес-плануванні.
Середній показник заробітної плати в регіоні або галузі може використовуватися працівниками як орієнтир при порівнянні зарплат.
Дані про середню з \ п регулярно публікуються на офіційному сайті Держстату та зберігаються у відкритому доступі, так що всі зацікавлені особи можуть ознайомитися з цією інформацією.
Реальна і номінальна зарплата
Напевно, всім відомі поняття реальної і номінальної заробітної плати. Те, що перед нами у вигляді сухих цифр – це і є номінальна заробітна плата.
Під терміном «реальна заробітна плата» мається на увазі її значущість і вагомість в умовах діючих цін і податків.
Іншими словами, – скільки товарів чи послуг можна придбати на ці гроші.
Офіційна статистика говорить про те, що темпи зростання номінальної зарплати випереджають темпи приросту реальної зарплати.
У 2018-2019 роках реальна зарплата збільшувалася повільніше номінальної, що означає певне зниження її купівельної «цінності».
Розрахунок середньої зарплати: які нарахування включати
Метод розрахунку вказано в Інструкції зі статистики заробітної плати. Держкомітет статистики затвердив цей документ у 2004 році.
Формула розрахунку досить проста і полягає в тому, щоб підрахувати всю суму нарахувань і розділити на кількість працівників (або якщо мова йде про один працівника, то розділити на кількість відпрацьованого часу цим працівником).
- Середня заробітна плата
4.1. Середніми показниками номінальної заробітної плати є:
- 4.1.1. Середня заробітна плата одного штатного працівника облікового складу, що визначається діленням суми нарахованого фонду оплати праці штатних працівників на середньооблікову кількість цих працівників за відповідний період (місяць, квартал, півріччя, рік).
- 4.1.2. Середня заробітна плата на одного працівника в еквіваленті повної зайнятості, що визначається діленням суми нарахованого фонду оплати праці найманих працівників (штатних та позаштатних) на їхню середню кількість в еквіваленті повної зайнятості за відповідний період.
- 4.1.3. Середня заробітна плата на одну оплачену або відпрацьовану годину, що визначається діленням суми нарахованого фонду оплати праці штатних працівників на кількість оплачених або відпрацьованих цими працівниками людино-годин за відповідний період. У разі визначення заробітної плати за відпрацьовану годину з фонду оплати праці виключаються нарахування за невідпрацьований час.
- 4.2. Для визначення середньомісячної величини заробітної плати за квартал (рік) або будь-який інший період отриману величину заробітної плати за квартал (рік) необхідно розділити на кількість місяців у періоді.
- 4.3. Обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та інших нарахувань, виходячи з розмірів середньої заробітної плати, здійснюється згідно з чинним законодавством.
Згідно з Інструкцією, при розрахунку включаються:
- основна з / п
- додаткова з / п
- заохочувальні та компенсаційні нарахування
Якщо щодо нарахованої основної заробітньої платою питань не виникає, то щодо додаткової з / п, заохочувальних та компенсаційних виплат часто виникають складності: що включати і що не включати до складу середньої з / п.
Керуючись Інструкцією, пропонуємо наступний перелік нарахувань, які включаються до складу заробітної плати при розрахунку середньої:
- доплати, надбавки, компенсації (в тому числі за суміщення, за роботу в нічний час або в умовах шкідливого виробництва)
- премії (в тому числі за вислугу років, що мають систематичний характер)
- оплата роботи у святкові і вихідні, понаднормові виплати
- відпускні
При розрахунку середньої заробітної плати не включаються:
- лікарняні
- суми виплат при народженні дитини та догляду до 3-х років
- суми допомоги по вагітності та пологах
- допомогу на поховання
- оплата перебування в санаторіях, путівки
Калькулятор середньої зарплати
Для розрахунку середнього показника заробітної плати деякі спеціалізовані інтернет-ресурси розробили сервіси миттєвого розрахунку, які є в публічному доступі. Ці онлайн-інструменти дозволяють внести дані з заробітної плати та інших нарахувань, які включаються до розрахунку середньої з \ п, і отримати миттєвий результат.
Більшість фахівців, які у своїй професійній діяльності використовують показники середньої зарплати, вважають за краще використовувати статистичні дані. На підприємствах розрахунком середньої заробітної плати займається бухгалтер, в розпорядженні якого є сучасні комп’ютерні програми, що дозволяють точно і швидко розрахувати середню з \ п по кожному співробітнику за потрібний період.
Тому калькулятором для розрахунку середньої з \ п найчастіше користуються приватні особи або підприємці, у яких немає відповідного програмного забезпечення.
Середня зарплата для розрахунку пенсії
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розрахунок заробітної плати при визначенні розміру пенсії відбувається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
- Зс – середня зарплата по Україні за три календарні роки
- Ск – сума коефіцієнтів заробітку за кожен місяць (Кз1+Кз2+Кз3+…Кзn)
- К – кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітку
Середня заробітна плата по роках в Україні
Динаміка розміру середньої заробітної плати по роках наочно демонструє зміну рівня життя.
При цьому треба враховувати інфляційні процеси. Абсолютне зростання величини середньої зарплати можна розцінювати як успіх за умови, якщо темпи зростання середньої з / п випереджають темпи зростання інфляції. В цьому випадку ми побачимо зростання життєвого рівня громадян.
Згідно зі статистикою, в грудні 2018 року номінальна середня зарплата штатного працівника українського підприємства становила 10573 грн, тобто, була в 2,8 рази більше, ніж «мінімалка» в той час. У червні 2019 року даний показник виріс до 10783 грн, а в грудні 2019 року досяг вже 12264 грн, і це в 2,9 раз більше, ніж розмір “мінімалки” на той момент, коли вона становила 4173 грн.
По рокам (в грн)
- 2010 рік – 2250 грн.
- 2011 рік – 2648 грн.
- 2012 рік – 3041 грн.
- 2013 рік – 3282 грн.
- 2014 рік – 3480 грн.
- 2015 рік – 4195 грн.
- 2016 рік – 5183 грн.
- 2017 рік – 7392 грн.
- грудень 2018 року – 10573 грн
- грудень 2019 року – 12264 грн
У грудні 2018 року найвищий показник середньої зарплати був зафіксований в Києві – 16,5 тисячі грн. Якщо розглядати ситуацію в галузевому розрізі, то вище інших були зарплати в секторі IT – 15518 грн, в науково-технічній сфері – 15490 грн, і в сфері “Фінансова та страхова діяльність” – понад 18 тисяч грн.
У грудні 2019 року найбільше середня номінальна заробітна плата зросла в Миколаївській, Рівненській, Хмельницькій та Київській областях. У Києві середній рівень оплати праці досяг 18869 грн. Мінімальний показник зафіксований в Чернігівській області – 8851 грн. У більшості областей показник коливався від 10 до 11 тисяч грн.
В галузевому розрізі найбільші зарплати отримували співробітники підприємств сфери «Фінансова та страхова діяльність» (22198 грн), а найменші – працівники сфери охорони здоров’я (8505 грн) та громадського харчування (7280 грн).
Відзначимо, що в грудні виплати значно перевищили середні показники в інші місяці 2019 року.
Середня заробітна плата у чоловіків та жінок
Цікава статистика щодо розміру середньої зарплати за гендерною ознакою: практично у всіх галузях зарплата чоловіків вище зарплат у жінок.
За даними Держстату, середньомісячна зарплата жінок в третьому кварталі 2019 року становила 9348,42 грн або 75,7% від середньої зарплати чоловіків (12350 грн).
Варто відзначити, що жінки стали заробляти менше по відношенню до чоловіків. Так, в першому кварталі 2019 року зарплата жінок була на рівні 8473 грн або 77,2% від зарплати чоловіків (10968 грн), а в другому кварталі – 9210 грн або 77,8% від зарплати чоловіків (11838 грн).
Середня заробітна плата по містах і регіонах
Середню зарплату розраховують окремо по регіонах країни, з розподілу на сільських і міських жителів, а також за віковим принципом.
Якщо говорити про те, як відрізнялася середня зарплата по регіонах України в 2019 році, то п’ятірку лідерів по найбільшим зарплатах в грудні склали:
- Київ– 18869 грн
- Донецька область – 13177 грн
- Київська область – 13259 грн
- Миколаївська область – 12833 грн
- Запорізька область – 12249 грн
Найнижча зарплата:
- Чернігівська область – 8851 грн
- Кіровоградська область – 9450 грн
- Чернівецька область – 9608 грн
- Івано-Франківська область – 9625 грн
- Тернопільська область – 9651 грн
Середня зарплата в інших країнах
Міжнародна організація праці регулярно складає і публікує рейтинги країн за величиною середньої зарплати, вивчаючи ситуацію більш ніж в 70 країнах світу. Для зручності всі суми вказані в доларовому еквіваленті.
ТОП-10 країн, де рівень зарплат вважається найбільш високим. Дані за 2019 рік:
- Швейцарія – 6244 долл\мес
- Данія – 6192 долл\мес
- Люксембург – 5854 долл\мес
- Норвегія – 5450 долл\мес
- Ісландія – 5436 долл\мес
- Німеччина – 4392 долл\мес
- Японія – 3998 долл\мес
- Бельгія – 3930 долл\мес
- США – 3921 долл\мес
- Фінляндія – 3908 долл\мес
Важливо враховувати рівень життя і систему оподаткування в кожній країні, щоб оцінити реальну картину.
У липні 2019 року середня зарплата українців в перерахунку на іноземну валюту досягла позначки 427 доларів на місяць (10783 грн).
За всю історію незалежності України таке сталося в третій раз. Вперше середня зарплата в 400 доларів в українців була в 2008 році – 1930 грн при курсі 4,85 грн \ дол, а другий раз в 2013 році – 3430 грн при курсі 8 грн за долар.
Як змінилася середня зарплата в 2023 році
Як відомо, в 2023 році мінімальна заробітна плата становитиме 6700 грн. Це підвищення вплине на розмір середньої зарплати в поточному році, оскільки безпосередньо впливає на тарифікацію працівників бюджетної сфери.
Другий фактор, який також вплине – інфляційні процеси, які будуть спостерігатися протягом року. За останніми даними НБУ, інфляція в грудні істотно сповільнилася – показник впав до 4,1%.
Коментарі
Отрасль IT
По отрасли 15518грн.
Из них:
Женщины – 11467 грн; Мужчины – 14804
——————-
Банки, страхование по отрасли 18088
Из них:
З/п у женщин – 11752 грн; З/п у мужчин – 19342 грн
———-
Научная деятельность по отрасли 15490
Из них:
Для женщин – 9887 грн; Для мужчин – 12033 грн
Чтото с математикой на сайте уж совсем плохо, как это может быть что средняя по отрасли выше чем женщин и мужчин по этой же отрасли. По крайней мере у когото она всетаки должна быть выше чем общей по отрасли. Хотя может здесь не учли трансгендеров, детей и родителей номер1 и номер2?
Полностью согласна с Сергей Афон. У нас из людей делают дураков. Какой-то директор-олигарх получает миллион, а 20 подчиненных по 5 тисяч. Вот и считайте, средняя на предприятии получается 100 тисяч. И так по всей Украине. А слабо придумать какую-то другую формулу?
Средняя зарплата на бумаге слишком завышена,так как учитывается кучка жирных котов, как Коболев,,Нефтегаз,,и ему пододных жуликов .Они жрут мясо,а остальные миллионы нищих подьедают капусту .А в общем голубцы и есть это СРЕДНЯЯ! А когда суды НАБу кинул за решетку этих….то средняя по стране будет 4000 грн как макс.
показатели среднюю зарплату по украине уменьшить. п онизив з-п от депутатов и выше стоящим . т.к это з-п в 3тыс и в 1мил – составит среднюю. это немыслемо. никакого бюджета не хватит удовлетворить аппетиты слуг народных. понятно они должны получать больше обычных укр – но не в краты раз!!!!!!!!
Шановна Ірина! Ви не праві. Депутатам від суги народу потрібно платити разів в десять більше, чим попереднім. Вони працюють на знос,як раби на галерах. І це ради народу який їх вибрав. Народ повинен високо оцінити їх роботу і пишатись такими депутатами, які безупинно тільки й тет роблять, що піклуються про свій народ. Ото ж.