Робота за кордоном для українців: як знайти легальну роботу?
За опитуваннями GfK Ukraine, до війни українці вибирали для роботи Польщу (21%), Чехії (15%) та Італію (11%). В основному за кордон виїжджає молодь від 18 до 35 років і трохи менший відсоток трудових мігрантів у віковій категорії 35-50 років.
На це впливає нестабільна економічна ситуація в країні та зменшення робочих місць на підприємствах. До 2025 року в Україні анонсовано створення 1 млн робочих місць, з яких 200 тисяч – уже в 2020 році. Однак ще невідомо, чи вдасться реалізувати цей план, тому поки велика ймовірність, що існуючий тренд може зберігатися і надалі.
Як виїхати працювати за кордон?
Робота за кордоном для українців є найпростішим варіантом переїзду в іншу країну. Знайти роботодавця можна самостійно, для цього існують спеціальні сайти. В основному потрібні фахівці IT, рекламщики, маркетологи, аналітики, а також кваліфіковані інженери та будівельники. Є попит і на працівників низької кваліфікації, переважно в сфері послуг і будівництві. Якщо раніше у вас не було досвіду працевлаштування за кордоном, то в цьому випадку краще скористатися допомогою посередників. Зрозуміло, умови і заробіток буде сильно відрізнятися від обраної вами професії.
Робота за кордоном для чоловіків і жінок, сезонні роботи для студентів
Тривалий час лідируючі позиції за кількістю трудових мігрантів з України посідала Росія. Але з 2012 року тенденції сильно змінилися і зараз українці переважно знаходять роботу в Польщі. З популярних напрямків варто відзначити також Ізраїль, Німеччину, Італію, Канаду, Литву, Болгарію і Чехію.
Робота за кордоном – це не обов’язково Європа, скажімо в ОАЕ багато пропозицій в сфері туризму та обслуговування. Вакансії перукарів, офіціантів, майстрів манікюру, аніматорів і інших. Хоча б елементарне знання англійської дозволить заробляти в Еміратах від 600 до 1000 доларів на місяць. При цьому часто харчування, проживання і навіть страховка оплачується роботодавцем.
Є варіанти працевлаштування за кордоном в раніше недоступних Канаді, США або Австралії. Але потрапити туди все так само непросто і дорого. Значно спрощує пошук знання англійської на хорошому рівні. Але цьому навику необхідно підтвердження, тому доведеться пройти спеціальне тестування, яке в себе включає граматику, аудіювання та розмовна розділ.
Українські студенти можуть знайти сезонні вакансії через агентства з працевлаштування за кордоном. Інформацію про необхідних фахівців в інших країнах можна дізнатися на кафедрі університету, де навчається студент. Багато молоді їде за програмами обміну Work and Travel, і шукають пропозиції за кордоном на літній період.
Затребувані вакансії для українців в різних країнах
У країнах з розвиненим туризмом (Італія, Туреччина, Єгипет, Туніс, Іспанія) завжди є вакансії аніматорів і гідів. Працювати мінімум 6 днів на тиждень за ненормованим графіком. Для працевлаштування за кордоном адміністратором або гідом обов’язкове знання англійської. Великим плюсом буде німецький, французький, італійський. Заробіток від 500-800 доларів/місяць.
Можна знайти пропозиції Aupair. Це вакансії домашніх помічників:
- няні;
- доглядальниці;
- домробітниці.
В основному це робота в Німеччині, Канаді, США. Особливо популярний Aupair серед українських студентів. Учасники програми заробляють від 500 доларів щомісяця (в залежності від країни), причому всі витрати за харчування та проживання бере на себе запрошуюча сторона. З недоліків такого варіанта працевлаштування – один вихідний і відсутність чіткого графіка.
Якщо потрібна робота за кордоном без знання мови, то варто звернути увагу на сферу обслуговування. Багато вакансій доглядальниць, покоївок, офіціантів, прибиральників в США, Канаді та Німеччині. Умови ті ж, що і в Aupair, але заробіток в межах 500 доларів.
Є робота в Польщі водієм-далекобійником, а також водієм автобусів громадського призначення та ін. До речі, такі пропозиції дуже затребувані в багатьох країнах Європи. З умов: обов’язково англійська (upper intermediate) і права необхідної категорії. Така робота за кордоном в основному для чоловіків у яких великий водійський стаж і досвід. Перед тим, як приступати потрібно пройти стажування (два місяці). Заробіток від 1, 4 до 2 тисяч доларів. Якщо говорити про Польщу, то стажуватися можна і з українським водійським посвідченням, але в подальшому необхідно отримання польських дозвільних документів.
Сезонна робота за кордоном пропонується на фермах – досить поширений варіант серед студентів., Сюди відноситься збір полуниці, овочів, квітів та ін. Постійні вакансії такого характеру є Польщі, Англії, Данії, Швеції і Фінляндії. Знання англійської є не обов’язковою умовою найму. На таких роботах можна заробити від 600 до 1000 доларів. Робота на фермах важка, як для чоловіків, так і жінок, зміни тут по 10-12 годин, а вихідний тільки раз в тиждень.
Великим попитом користуються наші медичні працівники. Робота в медичній сфері вважається престижною і добре оплачується за кордоном. Кваліфікована медсестра отримує від тисячі доларів, а лікарі – 6-12 тисяч. Приймаюча сторона часто забезпечує житлом і службовим авто. Із приємних бонусів – один раз на рік переліт додому оплачує роботодавець.
Робота в Польщі
Сьогодні робота в Польщі для українців найпростіший спосіб працевлаштуватися за кордоном. Законодавство цієї країни лояльно до працівників з України та постійно спрощує умови для отримання візи нашим співвітчизникам. Запрошення на роботу в Польщі не обов’язково, по біометричному паспорту можна жити тут до трьох місяців без робочої візи. Мінімальна ставка з недавніх пір складає 3 євро/год.
За відгуками в Польщі багато сезонної роботи в сфері сільського господарства, є пропозиції і для висококваліфікованих фахівців (інженери, лікарі та ін.).
Далі йдуть робочі спеціальності і робота в Польщі для сімейних пар. Без посередників знайти легальну роботу в Польщі легко, самі польські роботодавці створюють російськомовні сайти з вакансіями. Якщо боїтеся ризикувати і укладати трудові договори напряму, то для першого разу можна скористатися послугами агентства. Але врахуйте, що воно візьме не лише одноразовий платіж за послугу (близько 250 доларів), а й певний відсоток з вашого заробітку.
Робота в Ізраїлі
Українцям для роботи в Ізраїлі варто орієнтуватися на міжнародні компанії, де досить знати англійську на середньому рівні. Але якщо в планах тривале перебування в країні, то варто пройти інтенсивні курси і вивчити місцеву мову. Їх тривалість від 3 до 5 місяців.
Офіційна робота в Ізраїлі можлива тільки при наявності відповідного дозволу та робочої візи В1. Видається вона на рік з правом продовження до 5 років. У документі вказується певний рід діяльність, тому при зміні місця роботи візу потрібно оформляти заново. Для жінок робота в Ізраїлі представлена такими вакансіями, як: доглядальниці, помічниці по будинку, прибиральниці і так далі. Для чоловіків легко знайти вакансії в сфері будівництва, причому для них не знадобитися знання мови.
Працевлаштування в Канаді
Для українців робота в Канаді цікава в першу чергу високими заробітними платами. Хороший спеціаліст може розраховувати на оклад в 5 тисяч канадських доларів на місяць, але щоб стільки отримувати, потрібно досконало володіти англійською і бути насправді професіоналом своєї справи.
Зрозуміло, є робота в Канаді і без обов’язкового знання мови, освіти та досвіду, але в такому випадку заробіток буде значно нижче – від 500 канадських доларів. Наприклад, можна пошукати вакансії нянь або доглядальниць, така робота за кордоном більше для жінок. Для цього існує канадська програма «live in caregiver», розрахована на два роки. Серед чоловіків популярна робота моряком, інженером, зварювальником, будівельником або далекобійником.
Особливою популярністю у канадських роботодавців користуються наші програмісти, веб-дизайнери та хірурги.
Працевлаштування в Туреччині
Переважно робота в Туреччині для українців представлена пропозиціями в сфері туризму, в таких містах як Стамбул і Анкара. Зустрічаються такі вакансії:
- працівники музеїв;
- менеджери з туризму;
- адміністратори в готелі;
- гіди-екскурсоводи;
- персонал в готель (аніматори, масажисти та ін.).
Зрозуміло, що така робота в Туреччині буде тимчасовою, на певний сезон, коли в країні найбільше туристів і не вистачає місцевих ресурсів, щоб їх зустріти і обслужити. Зазвичай наші співвітчизники працюють у Туреччині півроку, тобто в розпал сезону, а другу половину відпочивають. Досить часто вони працевлаштовуються нелегально, тим самим отримуючи проблеми з боку міграційної служби.
Влаштуватися в Туреччині фахівцем певної кваліфікації досить важко, таких вільних вакансій тут не багато.
Робота в Німеччині
Країна в першу чергу приваблива для фахівців сфери IT рівнем життя і високими заробітками. Середня зарплата програміста 4000-5000 тисяч євро. Для іноземців з рідкісною і затребуваною професією в Німеччині є спеціальні пільгові програми для отримання віз і оподаткування. Продавці тут заробляють 1-1,4 тисячі євро, біля цієї суми мають і офіціанти. Водії, медсестри і будівельники отримують від 1,5 тисячі.
Робота в Сполучених Штатах Америки
Робота в США за кваліфікованих спеціальностях можлива тільки при наявності диплома про повну вищу освіту і добре володіння англійською. Є й інша робота в США для українців, які не мають професії, в основному в сфері обслуговування. Це:
- прибиральники;
- покоївки;
- різноробочі;
- помічники кухаря;
- няні та ін.
Досить поширеним способом виїхати в Америку є робота волонтером.
Працевлаштування в Чехії
Робота в Чехії для українців представлена в основному будівельними спеціальностями. Також нестача кадрів відчувається в сфері медицини і послуг. Середній заробіток – 80-110 крон / год. В місяць на будівництві можна отримати до 1500 євро, покоївки і працівники на кухні заробляють менше – від 700 євро.
Деякі українці приїжджали на роботу до Чехії по польській візі, але таке працевлаштування не вважається легальним. Для більшого заробітку і гарантії його виплати краще влаштовуватися офіційно. У більшості випадків робота в Чехії, за відгуками наших громадян, характеризується и других странах і хорошими умовами праці.
Робота в Австралії
Австралійська влада не перешкоджають потенційним мігрантам, але при цьому роботу тут знайти не так і просто. Головною умовою для найму іноземця є його кваліфікація, досвід, знання англійської, а також попит на його спеціальність.
Ідеальним способом працевлаштування на роботу в Австралії вважаються програми професійної імміграції. Для пошуку потрібно скласти резюме та супровідний лист, зорієнтоване на місцевих роботодавців. Отримання візи займе близько двох-трьох місяців. Пошук підходящої роботи в Австралії для українців може зайняти трохи більше часу.
Робота в Китаї
Як і в інших країнах, щоб влаштуватися на добре оплачувану роботу в Китаї потрібна освіта і знання мови. Часто зустрічаються пропозиції для танцюристів, артистів і музикантів у великих населених пунктах: Пекін або Шанхай. Робота в сфері розваг і обслуговування оплачується від 1, 2 тисячі доларів.
Особливо виділити варто вчителів іноземних мов. Вони мають заробітки від 2000 доларів на місяць, при цьому диплом вчителя зовсім необов’язковий, головна умова – добре знання мови.
Робота в Італії
Для українців, які не володіють іноземними мовами, підходить сезонна робота в Італії. В основному потрібні помічники в літню пору на термін від 3 до 6 місяців. Плюсом такого варіанту є відсутність витрат на харчування і проживання. Їх бере на себе роботодавець.
Якщо говорити про постійну роботу, то затребувані вакансії нянь і домашньої прислуги. Трохи складніше йдуть справи з офіційним працевлаштуванням в сфері будівництва.
Як влаштуватися на роботу за кордоном легально
Найпростішим способом легально працевлаштуватися за кордоном є укладення трудового договору через спеціальне агентство. Витрати на оплату послуг виправдаються через пару місяців. При цьому за 2-3 роки контракту можна заробити від 60 до 80 тисяч доларів. У деяких країнах, якщо до найманої працівнику не буде претензій, то можливе продовження договору, а в перспективі навіть громадянство.
Легальне працевлаштування передбачає оформлення трудового договору між роботодавцем і здобувачем. Щоб убезпечити себе від шахрайства, яке часто зустрічається в сфері зарубіжного працевлаштування, потрібно ознайомитися з договором до оплати послуг агентства. У наданому документі повинні бути чітко вказані:
- рід занять і характер роботи, яка надається;
- умови роботи і проживання на території іноземної країни;
- розмір заробітної плати, особливості її нарахування та виплати, наявність в компанії системи штрафів і стягнень, їх розміри і т.д .;
- права і обов’язки сторін – роботодавця і працівника;
- порядок розірвання договору;
- надання або відсутність уніформи, страховки, житла для співробітника і інших соціальних гарантій.
Крім власне договору між роботодавцем і працівником, легальна робота за кордоном для українців передбачає оформлення ще кількох документів, без яких виїзд на роботу в країни зарубіжжя неможливий. Це:
- закордонний паспорт (не закінчується терміни дії);
- дозвіл на роботу, підтверджене роботодавцем;
- для країн Євросоюзу – шенгенська віза, цільова віза, для деяких країн – додаткова робоча віза;
- медична страховка;
- довідки про стан здоров’я;
- документ про відсутність судимості в Україні.
Оформляючи робочу візу, необхідно перевірити, чи правильно в неї внесені наступні дані:
- номер паспорта;
- ПІБ;
- дата народження;
- термін дії візи;
- її категорія;
- статус, в якому особа буде перебувати за кордоном.
Останній пункт особливо важливий. Робота за кордоном для українців, які прибули за візою, яка є гостьовий або туристичної, є незаконною і може спричинити за собою проблеми, аж до депортації.
Особлива увага при легальному працевлаштуванні приділяється стану здоров’я потенційних претендентів. Наприклад, для в’їзду на роботу в ОАЕ необхідно надати довідки про відсутність у претендента гепатитів В, С, ВІЛ-інфекції та деяких інших захворювань. Медичні вимоги для виїзду на роботу за кордон можуть відрізнятися в залежності від країни. Для виїзду на роботу в країни Європи необхідно також оформляти поліс обов’язкового медичного страхування.
Як перевірити сумлінність компанії з працевлаштування?
Влаштовуючись на роботу за кордон через посередників, необхідно перевіряти надійність самої фірми. Частково в цьому допоможуть реальні відгуки українців про роботу за кордоном, але остаточно рішення про працевлаштування часто доводиться приймати самостійно. Як не постраждати від дій шахраїв при пошуку роботи за кордоном?
Звертаючись в агентство за допомогою, необхідно з’ясувати кілька пунктів, які можуть прояснити ситуацію:
- який тип візи буде оформлятися для виїзду за кордон;
- хто займається оформленням віз;
- як саме буде проводитися оплата за працю – помісячно чи по завершенню контракту, готівкою або на картку і т.д .;
- хто бере на себе транспортні витрати, витрати на оформлення віз, харчування та проживання в іншій країні;
- буде роботодавець надавати медстраховку;
- нюанси трудового контракту в залежності від майбутнього місця роботи.
Особливу увагу слід приділити процесу оформлення візи. Якщо працювати пропонують по туристичній візі, працевлаштування буде нелегальним.
Якщо в легальності і типі виданої візи виникають сумніви, її можна перевірити через посольство країни, в яку передбачається виїзд. Система кодифікації віз в кожному з дипломатичних представництв встановлюється своя. Звернувшись в посольство і назвавши номер візи (він буде відзначений в закордонному паспорті), можна дізнатися достовірно, чи є віза робочої або туристичної.
Трудовий договір повинен бути складений з міжнародного зразку, містити всю інформацію про роботодавця, умови роботи і заробітної плати. Договір повинен бути переведений на українську мову і нотаріально завірений. Список агентств з негативними відгуками можна подивитися на сайті Zarobitchany.org.
Компанія, що займається працевлаштуванням за кордоном, обов’язково повинна мати дозвіл міністерства. Перш, ніж підписувати документи на послуги пошуку роботи в Китаї, Італії або будь-який іншій країні, потрібно перевірити наступне:
- наявність ліцензії міністерства праці та соціальної політики України на надання посередницьких послуг у працевлаштуванні за кордоном;
- договір із закордонним партнером завірений українським дипломатичним представництвом;
- дозвіл на працевлаштування в інших країнах або на посередницькі послуги, видане іноземної роботодавцю в країні його перебування.
Висновок
Підходи до найму іноземних працівників сильно відрізняються. У Великобританії, наприклад, робочу візу отримати складно. У Німеччині існують спеціальні програми для іноземних громадян з рідкісною або популярною спеціальністю. Причому вища освіта не є обов’язковою вимогою, цінуються сантехніки і молодший медперсонал. У деяких країнах потрібно підтверджувати освіту, що займає певний час. В цілому висококваліфіковані фахівці можуть влаштуватися на роботу практично в будь-якій країні Європи, Канаді, Австралії та Америці.
Коментарі
Проверить польского работодателя и оставить отзыв можно здесь в комментариях
Моя мама ездила на работу в Германию сиделкой пол года назад, мы сначала пытались найти что-то сами через знакомых за границей , потом я начала искать варианты самостоятельно через интернет. Конечно очень недоверчиво отношусь к этим всем фирмам которые предлагают услуги по трудоустройству. Обзвонила кучу мест, в итоге адекватно и понятно разъяснили что да как в двух фирмах. Короче остановились на одной, фирма немецкая но есть офис в Украине мы приехали познакомились , нам предоставили все документы. Так что если компания честная всегда без затруднений отвечают на все вопросы. Мы взяли время на раздумья и решили что попробуем. Единственное что нас смущало, что мама плохо знала немецкий , на уровне школы. В фирме предложили пройти курсы чтобы освежить знания. После курсов мама поехала в Германию ухаживать за пожилой женщиной. Все было хорошо, вообще ни каких проблем. Заплатили, подсказали все. Правда я редко пишу отзывы но тут прямо захотелось, так как реально помогли , планируем ещё поехать.
Чтобы найти работу за границей, нужно сразу определиться со страной, в которой вам хотелось бы жить. И лучше всего изучить язык, попробовать пожить там, и потом уже выбрать работу с достойной зарплатой. Вот, к примеру, знаю одну девушку, которая неплохо устроилась за границей, работает переводчиком Мы обращались к ее услугам, и она довольна, что работает и живет в Германии.
Как вариант, можно через агентства. По крайней мере есть у них бесплатные вакансии в Польше и Европе!