Корисна інформація

Рідкісні монети України: як визначити дорогу?

11 Лютого 2023
38
Aleksej Karyi Читать на русском
 1. Про особливості ужиткового «дрібняка»
 2. Нестандартні та цінні монети України
 3. Трохи про рідкісні та цінні колекційні примірники
 4. Найдорожчі монети України
 5. Як визначити цінну монету?

Історія появи перших українських монет починається в далекому 1991 році. Саме тоді наша держава стала незалежною, вийшовши зі складу СРСР. В ті роки і були виготовлені перші і самі рідкісні монети України.

Перший український «дрябняк» з’явився у 1992 р. Уже тоді почалися експерименти по дизайну і особливостям українських монет. У ті роки наша держава ще не володіла власними виробничими потужностями, замовляючи перші зразки в Італії. Така ситуація тривала до 1993 р. Саме тоді запрацював завод з карбування монет у Луганську і виробництво було перенесено на батьківщину.

Але початок виготовлення не став моментом запуску виготовлених зразків монет в обіг. Повноцінний перехід на гривню і копійки стався після 1996 року. Тоді було вилучено купони і впроваджені національні грошові одиниці України.

Ті роки стали знаковими для нумізматів. Адже впровадження власної валюти – відмінний привід для творчих і технічних випробувань. Поряд з традиційними номіналами, періодично чеканили й експериментальні монети України: рідкісні 15 копійок, всілякі варіації звичної дрібниці з нетиповим малюнком і т. д.

Корисно знати: унікальні зразки вважаються особливо цінними. Такі монети коштують дорого і користуються попитом у колекціонерів.

Сьогодні в побуті зустрічаються монетки з таким номіналом: 1, 2, 5, 10, 25, 50. Також досить поширені монети в 1 і 2 гривні. Останні почали вводитися в обіг в 2018 році. Так як кількість їх поки обмежена, є перспектива, що перші зразки скоро стануть колекційними.

Про особливості ужиткового «дрібняка»

Нумізмати мають свою термінологію, яка використовується під час оцінки рідкісних обігових монет України:

 • аверс – такий термін застосовний для позначення лицьового боку або решки;
 • реверс – їм називають гербову частину або орла;
 • гурт – це ребро або боковина вироба.

Від стану і вигляду даних елементів і залежить підсумкова ціна зразка. Так, якщо потертості мінімальні, то і вартість вища.

Вважається, що найбільш цінні монети України – перші 1-2 копійки, випущені в 1992, ще до впровадження національних грошових одиниць в ужиток. Але крім них, фінансову значимість мають і такі зразки:

 • 10,25 и 50 коп. 1992 р.;
 • 1 гривня 1992 р.;
 • 2 коп. 1993 р.;
 • 1, 5 і 10 копійок, випущені в 1994;
 • 25 коп. 1995 р.;
 • 1 грн. цього ж року;
 • 1, 2, 5 і 50 коп., викарбувані у 1996;
 • 5, 10, 25 і 50 копійок 2001;
 • 2, 25 і 50 коп., выпущених у 2003;
 • 1 гривня 2008 року.
Редкие монеты Украины 50 копеек

Однак не завжди виявлення вищеописаних монет України з таблиці обіцяє швидке багатство. Адже в багатьох випадках цінуються виключно особливі і рідкісні екземпляри з нюансами. Серед них варто виділити такі монети:

 1. 1 коп. 92 р.Її вартість може суттєво зрости, якщо на лицьовій частині присутні великі плоди калини. Також звертайте увагу на смужку над буквою «Й» в слові «копійка», що на реверсі. Якщо вона виділена жирним – це експериментальний зразок, що стоїть дорожче стандарту.
 2. 1 коп. 1994. Можна зустріти екземпляри з нестандартних матеріалів: сталь, мідь, бронза, срібло.
 3. 2 коп.1992. Це представник найдорожчих монет України. Збільшити її ціну здатний вузький вінок. Такий малюнок з’явився на деяких екземплярах внаслідок помилки карбування, яку швидко усунули. Подібна монета вважається величезною рідкістю і може коштувати не один десяток тисяч гривень.
 4. 2 коп. 1993. Цінні всі монети, виконані не з алюмінію.
 5. 1 коп. 1996. Це рідкісна монета, викарбувана з використанням великого шрифту для написів. Також вона часто виконана з нестандартних сплавів.
 6. 2 коп. 1996. Також виготовлені з нестандартного матеріалу і були випущені лімітованим тиражем.
 7. 10 коп. 1992. Ця монета цікава широким спектром дизайнерських рішень. Зокрема, кількість грон калини на решці може бути різним.
 8. 50 коп. 2001. Вартість монети збільшиться, якщо на вашому екземплярі традиційний вінок віддалений від окантовки.

Всі грошові одиниці зі списку, включаючи рідкісні монети України в 50 копійок 1992 року, примітні тим, що були випущені обмеженим тиражем. В іншому вони не мають особливостей.

Нестандартні та цінні монети України

Звідки ж взялися такі рідкості? Насправді, всі нумізмати нашої країни знають, що стандартна дрібниця з’явилася в побуті лише в 1996 році. Але карбування національних грошей на Луганському машинобудівному заводі стартувала ще в 1992. Це були 4 роки експериментів, шлюбу і нестандартних варіантів. Саме такі оригінальні екземпляри цінні серед колекціонерів.

Особливо затребувані вироби з нетипових сплавів, з оригінальним малюнком або ж ті що з’явилися в наслідок помилок карбування. Також цінні кроки, розмірний дрібняк зі срібла або бронзи і знамениті 15 копійок – експеримент був проведений, але подальше карбування так і не затвердили. Вони вкрай рідкісні і користуються попитом у нумізматів.

Редкие монеты Украины 15 копеек

Корисно знати: кроки – це особлива група монет, без вказівки року випуску і з погано вираженим номіналом.

Особливе місце виділяється для браку на виробництві. У ті часи робочих могли запросто звільнити за подібні проблеми або ж, у кращому випадку, позбавляли премії. Але сьогодні такі наслідки помилок вкрай затребувані в середовищі колекціонерів. Захват у нумізмата здатний викликати такий список цінних монет України, що складається з браку:

 1. 10 коп. 1994. Вона цікава, якщо на латунній монеті відразу 2 аверси.
 2. 50 коп. без року випуску. Цей латунний зразок більш цікавий, якщо у нього подвійний реверс.
 3. 1 грн. 1992 року, 50 коп. 92 і 96 років. Цей дрібняк, вироблений з бронзи і латуні, цікавий аверсом, розташованим під нестандартним кутом. Простіше кажучи, зображення на лицьовій частині знаходиться під нахилом.

Це далеко не повний список рідкісних монет України. Адже карбування триває і сьогодні, а щорічний випуск лімітованих серій лише збільшує кількість майбутніх раритетів.

Редкие монеты Украины 1 копейка

Трохи про рідкісні та цінні колекційні примірники

Увага нумізматів приваблює не тільки стара дрібниця або відбраковка. Також їх цікавлять досить рідкісні монети України, ціна яких досить висока. Їх карбують лімітованими серіями і приурочують до певних дат, ювілеїв або подій. Також їх випускають заради отримання інвестицій.

Такі грошові одиниці виконуються з цінних металів: золота, срібла, біметалу. Кількість екземплярів часто обмежене декількома тисячами і багато хто просто не встигає викупити новинку. Цільова аудиторія подібного карбування – еліта, богема, вузьке коло підприємців і депутатів, які цінують ексклюзивність. Також їх нерідко підносять у дар політикам з інших держав і почесним гостям нашої країни.

Якщо ви хочете їх придбати, можна знайти такі рідкісні монети України в каталозі Національного банку або солідної фінансової організації. Але їх вартість досить висока і часом становить кілька десятків тисяч гривень.

Цікаво знати: однією з найбільш дорогих «копійок» в Україні є монета номіналом в 500 грн., Випущена до фіналу Євро-2012. Тираж був дуже малий – всього 500 одиниць. Незважаючи на її спочатку невисоку вартість, купити її встигли не всі бажаючі. Сьогодні такі монети продають на аукціонах, і вартість стартує від 350 000 грн.

Це далеко не всі цінні монети України – таблиця каталогу Нацбанку яскраве тому підтвердження. У ній можна знайти масу цікавого, включаючи карбування знаменитих 500 грн. під замовлення. Серед найдорожчих виробів варто також виділити масивні кілограмові монети-зразки, виконані з чистого срібла.

Найдорожчі монети України

Рідкісний дрібняк, включаючи цінні монети України 1992 року, представлена в таблиці нижче.

Рік випуску Номінал Ціна
1992 2 копійки до 8 000 грн.
1992 1 гривня до 4 000 грн.
1994 5 копійок до 3 500 грн.
2003 25 копійок до 800 грн.
1995 25 копійок до 600 грн.
2003 2 копійки до 300 грн.
2001 5 копійок 50 – 500 грн.
2001 10 копійок 50 – 500 грн.
2001 25 копійок 50 – 500 грн.
2001 50 копійок 50 – 500 грн.
1996 2 копійки 50 – 500 грн.

Практично кожен солідний каталог рідкісних монет України містить хоча б кілька позицій з цієї таблиці. Сотні нумізматів із задоволенням викуплять цінний дрібняк, щоб поповнити свою колекцію або ж перепродати новинку за вигіднішою вартістю.

Як визначити цінну монету?

Щоб зрозуміти, що перед вами вартий зразок, варто виконати кілька простих дій:

 1. Перевірка магнітом. Для копійок з жовтого металу тяжіння може вказувати на їх цінність. Чим краще вони магнітяться, тим вище їх потенційна ціна. Сріблясті монети ж навпаки, не повинні прилипати до магніту. Винятком з правил є 2 коп. 92-94 років.
 2. Оцінка гурту. Це друга дія, що допомагає визначити які перед вами монети України: цінні чи ні. Якщо на ребрі немає насічок, за винятком 1-2 копійок, дрібняк має потенціал і може сподобатися колекціонерам.
 3. Перевірка співвісності лицьової частини до реверсу. Відхилення, що перевищує 25 °, має цінність для нумізматів. Але найцікавішими є екземпляри, в яких неспіввісність становить 95° або 180° в одну зі сторін.
 4. Перевірка року карбування. Регулярно переглядайте дрібняк. Цілком можливо, вам попадуться екземпляри рідкісного року випуску, а вони можуть коштувати досить дорого.

Також впізнати цінні монети України зі списку бажань нумізматів допоможуть відомості про їх особливості.

Отже, рідкісна дрібниця відрізняється такими нюансами:

 1. 1 копійка 92 р. Вона має товсту смужку над «Й», а також великі грона калини.
 2. 2 коп. 93 р. Цінні достатком використовуваних сплавів. Не представляють інтересу лише ті, що виготовлені з алюмінію. Інші метали обов’язково викличуть інтерес у колекціонерів.
 3. 5 коп. 92 р. Цінність представляють лише вироби, що мають великі насічки на ребрах, вузький зубець тризуба, неспівосність аверсу з реверсом і зразки з товстим зубцем тризуба які не магнітяться. Також цікаві п’ятаки інших років випуску (крім 96 і 2001), що володіють перерахованими властивостями. Їх ціна може скласти від 2 500 грн.
Редкие монеты Украины 1

Серед лімітованих серій варто виділити такі рідкісні монети:

 • 1 коп. 2000 р. – зображення на реверсі розміщено догори ногами;
 • 2 коп. 2001 р., мають аналогічний дефект;
 • 5 коп. 1990 року, на которых у герба присутствует буква «М»;
 • 5 копійок 96 р.;
 • 1 гривня 94 і 96 років випуску.

Також популярністю у нумізматів користуються копійки, що потрапили в ужиток з пробних накладів. Їх кількість вкрай мала, але до сих пір можна абсолютно випадково стати власником однієї з таких монет:

 • 1 коп. 94 – сьогодні її ціна може зрости до 2,5 тисяч гривень;
 • 2 коп. 92 року – тираж склав близько 100 шт., актуальна ж вартість становить близько 8-18 тисяч грн. (Ціна залежить від металу, з якого копійка викарбувана);
 • 5 коп. 94 року. – розцінки на цю монету різні (100 – 4 000 грн.) і залежать від зовнішнього вигляду і складу;
 • 25 коп. 95 р. – випущені в кількості близько 20 000 шт., тому їх вартість становить близько 500 – 600 грн.;
 • 1 грн. 92 р., потрапила в масовий обіг 12.03.97, – в накладі було всього 150 шт., а ціна 1 монети становить 2 500 – 7 500 грн.;
 • 1 грн. 1995 – пробний екземпляр з білого металу, що зустрічається вкрай рідко, і має вартість в 150 – 4 000 грн.

Такі монети відрізняються підвищеною якістю і є частими екземплярами приватних колекцій.

Корисно знати: якщо вам попалася дрібниця, що має помітні відмінності від інших монет аналогічного номіналу – не варто її витрачати. Краще показати її досвідченому оцінювачу або нумізмату, він зможе визначити потенційну цінність вироби. Також не забудьте викласти фото на профільному форумі, так ви виключите заниження ціни.

Серед монет, випущених порівняно нещодавно, також зустрічаються цінні екземпляри:

 • 2 грн. 1999 року с Анатолієм Солов’яненко – оцінюють у 135 грн.;
 • 20 грн. 96 року з чистого серебра – 5 500 грн.;
 • пробні 25 коп. 96 року з никеля – більше 1 000 грн.;
 • 50 грн. 2008 р. с зображенням «Візиту Варфоломея», виконані з серебра, – 12-16 тисяч грн.;
 • 200 тыс. карбованців 95 року – приблизно 80-115 гривень;
 • Ще одні 200 000 карбованців 95, але з деякими відмінностями коштують 150-200 грн.

Незмінною популярністю користуються копійки англійського карбування. Також вкрай затребувані багато монет 92 року випуску, що мають втиснутий тризуб на опуклому тлі. Такий дефект став наслідком помилок в ескізі. Сьогодні вартість такої дрібниці становить до 2 500 грн.

Пам’ятайте: рідкісні монети України з таблиці тим і цінні, що випускалися обмеженим тиражем. Знайти їх серед дрібниці з супермаркету не так вже й просто. Тому не варто здаватися після перших же невдач. Адже шанси на успіх є у кожного!

Залишіть коментар

Коментарі

 1. Ангеліна Онисько
  28.06.2022

  Продам: 5коп. 1992р. 25коп. 2008р. 10коп. 2006р.
  Звертайтесь за номером: 0978312837

 2. Лілія
  20.06.2022

  Маю монети 1 копійка 2009 року, 10 копійок 1992,2005, 2006, 2014 років, 25 копійок 2009, 2010, 2013 років, 50 копійок 1992, 2007, 2014 років, 1 гривня (копійкою) 2001, 2005, 2018 років та 2 гривні (копійкою) 2018 року. Кому цікаво пишіть у вайбер 0977745024

 3. Александр Мороз
  14.06.2022

  Есть монета номиналом 25 копеек ,заводской брак ,вайбер 0674621603

 4. Володимир Царук
  08.06.2022

  Є 25коп 1992р товстий тризуб, і з хвостиком на цифрі 1. Якщо цікаво звертайтесь на вайбер 0680876534

 5. Валерій Валєра
  05.06.2022

  Маю 5 копійок-перевертиш 180 градусів 1992 року.0689228168.

 6. Виталий. Литвин.
  05.06.2022

  Супер!

 7. Виталий. Литвин.
  05.06.2022

  Полезная информация о особенности дорогой монеты.

 8. Vitalii Kondratiuk
  03.06.2022

  Маю 13 шт. по 5 коп.1992р

 9. Артем Голiвець
  29.03.2022

  Є багато монет 50 копійок 92-94 року,25 копійок 92 року,10 копійок 92 року і 5 копійок 92 року. 063 655 08 19 вайбер/телеграм.

 10. Виталий -
  18.03.2022

  Приветствую! Продам монеты номиналом в-50к-2 шт,1992 года/ и 25к-1 шт,1992 WhatsApp,Telegram +37360775698

 11. Виталий -
  18.03.2022

  Приветствую! Продам монеты номиналом в-50к-2 шт,1992 года/ и 25к-1 шт,1992

 12. Dima Albervovych
  17.02.2022

  В наличии монеты :
  25коп. 1992г.
  10коп. 1992г.
  50коп. 1992г.
  Viber +380931662964

 13. Тарас Гаврильчик
  09.12.2021

  Є багато монет 1992 року: 50коп, 25коп, 10коп, 5коп
  0983254108 Тарас

 14. Андрей Попко
  28.11.2021

  Здравствуйте есть монеты 1992 года по 1коп 2коп 5коп продам фото вышлю на Вайбер 0633962219

 15. Алена Бракіна
  17.11.2021

  Доброго дня маю такі монети
  50 коп 1992 року 10 шт
  1 коп 1992 року 1 шт
  2 коп 1993 року 1 шт
  50 коп 1994 року 1 шт
  1 гривня 2001 року 3 шт
  10 коп 1992 року 1 шт
  Также є деякі радянські монети.пишіть на вайбер 0634962612

 16. Галя Казибрід
  28.05.2021

  Маю 50 коп 1992р. – 7 шт, 25 коп 1992р. 1 шт. Тел 0974907417 пишіть на вайбер

 17. Антон Самадов
  26.04.2021

  есьть монети1992года 1коп,10 коп,25коп,50коп, каму нада пешите в фейсбук самадов антон

 18. Nika zadorozhna
  23.04.2021

  Продам 10 копійок 1992р пишіть на вайбер скину фото і все покажу +380980277591

 19. Діана
  12.04.2021

  Продам монету 50 коп 1992 року брак! подробнее смотреть на олх. “50 копійок 1992 года брак” саме перше вгорі.

 20. Наталя Саюк
  10.04.2021

  Доброго дня є монети
  Пишіть вайбер 0966864601

 21. Sergio Hmarny
  04.03.2021

  Можливо ви будете не перекладати статті з російської Гугл Транслейтом, а в ручну? “Це були 4 роки експериментів, шлюбу і нестандартних варіантів” Який шлюб?

 22. Роман Кичма
  13.12.2020

  Есть монеты 5 коп 1992 года и другие этих годов. Пишите на вайбер, телеграм 0990211157

  • Kolea Plaksivuy
   12.05.2021

   Эсть 3 монеты по 5 1992

 23. Михаил Пивовар
  03.10.2020

  Продам 25-50 коп 1992-1996гг
  +380960160793 вайбер,телеграм

 24. Вікторія Гнітецька
  30.06.2020

  Продам 10 коп – 1992 та 1994 року
  50 коп -92 -го
  25 коп -92 го
  2 коп -94 го

 25. Людмила Троценко
  23.05.2020

  Продам 3 монеты по 1 коп 1992г

 26. Богдан Шовковый
  14.05.2020

  Здравствуйте . Продам монеты :
  5 копеек 1832г.
  5 копеек 1980-1981г.
  3 копейки 1975 , 1969г.
  2 копейки 1988г.
  15 копеек 1983 , 1981 ,1978 , 1961г.
  20 копеек 1962г.

  Пятьдесят копеек – пятьдесят лет советской власти.

  +380973262173 ( viber , whatsApp )

 27. Дмитрий Сергиенко
  15.02.2020

  Плохого ничего не думаю,вот только у меня вопрос,как выложить монету,одна гривна,60 лет освобождение Украины от фашистких захватчиков,просто интересно,она чего-то стоит или нет?спасибо

  • Maanimo Адміністрація сайту
   07.05.2020

   Здравствуйте! Так как тираж такой монеты составил 5 млн штук, то она не является редкой. Стоимость – 20 грн

 28. Олександра Груша
  21.01.2020

  Стаття супер ! Я маю монети 1992-1994 р . І одну 1966 р . Як їх оцінити

 29. Carpe Dim
  11.11.2019

  Продам 1 копейку 1992 (3), 2000 (2)

 30. Avgustin Gora
  07.10.2019

  Продам
  10 коп 1992
  25 коп. 1994
  1 грн 2001 (3шт)
  2005(2), 2006(1)
  5 коп 1992(3 шт)
  0963129295 (viber)

 31. Роман Мейер
  03.05.2019

  Новачкам мені здається взагалі простіше на великих профільніх форумах радитися. Зайшов, спитав що як по конкретній монеті і не думаєш і не гадаєш

 32. Гончар Евгений
  01.04.2019

  Продам 70 шт. Монеты 25 копеек 1992 года.
  0930512**3

  • Валерия Золотарёва
   21.11.2020

   за сколько продаёте? интересно, так, как точно такие же лежат дома.

 33. Дмитрий
  06.03.2019

  Продам монеты Украины
  10 копеёк (1шт) 1992г
  25 копеёк (2шт) 1992г

  Монеты СССР
  5 копеёк (1шт) 1949г
  2 копеёк (1шт) 1931г
  2 копеёк (1шт) 1963г
  2 копеёк (1шт) 1967г
  2 копеёк (1шт) 1982г
  10 копеёк (1шт) 1961г
  10 копеёк (1шт) 1974г
  20 копеёк (1шт) 1941г
  1 кпеёк(1шт) 1906г

  Связь со мной [email protected]

  • Валерия Золотарёва
   21.11.2020

   за сколько продаёте 25 копеек 1992 года? интересно так, как 17 штук лежит дома, не знаю за сколько можно продать

 34. Gold Spike
  13.01.2019

  Добрый вечер, сколько стоит 2 копейки 1993? Они намного легче, неделе остальные.