Процедура прописки і виписки в Україні: документи, нюанси реєстрації та штрафи
- Документи для прописки дорослої людини
- Правила прописки дітей в Україні
- Документи для прописки новонародженого
- Тимчасова прописка в Україні: що необхідно зробити для її отримання?
- Як в Україні вклеїти фото в паспорт не за місцем прописки?
- Який штраф за відсутність прописки передбачений в Україні?
- Підсумки
Кожна друга людина стикається з проблемою отримання прописки в Україні. Це процес, який вимагає дотримання встановлених законодавством правил. У минулому році правила прописки в Україні трохи змінилися. Які ж документи знадобляться тепер для здійснення подібних операцій?
Документи для прописки дорослої людини
Доросла людина може отримати прописку в Україні, звернувшись до органів місцевого самоврядування, в ЦНАП або до виконавчих органів сільської місцевості. Подібні організації видають перелік паперів, які необхідні для здійснення таких операцій.
Але які документи потрібні для прописки дорослої людини? Їхній стандартний перелік наступний:
- заява, що підтверджує реєстрацію місця проживання;
- папір, до якого вносять основні відомості, пов’язані з вашим місцем проживання;
- квитанція, що підтверджує те, що ви сплатили суму адміністративного збору.
Наступні папери:
- договір найму, ордер, договір оренди та інші документи, які підтверджують, що ви маєте право на проживання в житлі;
- право на вселення в житлове приміщення, підкріплене рішенням судових органів;
- визнання за вами права власності на житлове приміщення або право користування ним;
- адреса військової частини, якщо ви проходите службу на території України;
- прописка в Україні буде отримана, якщо у вас є право на перебування в спеціалізованому соціальному закладі або закладі соціального обслуговування;
- громадяни, які підлягають постановці на військовий облік або ж уже перебувають на військовому обліку, повинні надати військовий квиток або посвідчення про приписку;
- заява про те, що ви бажаєте знятися з реєстрації попереднього місця проживання.
ВАЖЛИВО! Якщо раптом вищеописані документи відсутні, місце проживання реєструється за згодою власника житла та інших членів його сім’ї.
Це документи для прописки дорослої людини, які потрібно буде зібрати. Актуальний перелік вам завжди можуть підказати у відповідних органах.
Правила прописки дітей в Україні
Щоб прописка дитини на території України не викликала проблем, необхідно пам’ятати про існування важливих моментів. На місце проживання і прописки дитини безпосередньо впливає її вік. Якщо дитині не виповнилося 18 років, вона вважається неповнолітньою. У неї є можливість самостійно вирішити, де вона хоче жити.
Прописка дитини в Україні віком до 10-ти років залежить від місця проживання батьків або опікуна. Також на цей процес впливає місцезнаходження медичного або навчального закладу, в якому живе дитина.
Які документи потрібні для реєстрації дитини на території України? Ось їхній стандартний перелік:
- заява, написана за встановленою формою. Бланк вам видадуть в тих органах, в які ви звернетеся;
- свідоцтво про народження дитини;
- документ, що підтверджує те, що ви сплатили адміністративні збори;
- паспорти обох батьків або, у крайньому випадку, одного з них. Знадобиться і письмова угода другого з батьків.
Ці документи для реєстрації дитини потрібно зібрати в обов’язковому порядку. Якщо їй ще не виповнилося 14 років, необхідна згода від обох батьків. У момент підтвердження факту прописки потрібно запросити посадова особа. Особливо це стосується тих ситуацій, коли батьки дитини прописані не за однією адресою. Якщо прописка дитини в Україні здійснюється без присутності одного з батьків, то його згоду необхідно завірити у нотаріуса.
Прописати дитину без згоди другого з батьків теж можливо. Але в такому випадку доведеться звертатися в органи опіки або до суду. У рішенні судових органів має бути присутня фраза «визначити місце проживання дитини з матір’ю або батьком». Щоб отримати такий документ, потрібно подати позов до суду з проханням про визначення місця прописки дитини.
Чи можлива прописка дитини без згоди власника квартири? Це реально тільки в тому випадку, якщо мова йде про неповнолітню дитину. У такій ситуації можна прописати її за своїм місцем реєстрації без відома власника житла. Якщо ви не знаєте, що потрібно для реєстрації дитини таким способом, то зберіть перераховані вище документи. Також вам знадобиться згода другого з батьків. Порядок реєстрації дитини без відома власника квартири залишається незмінним.
Отже, можна підбити підсумки з усього, що сказано вище:
- дитина, якій ще не виповнилося 10-ти років, повинна бути прописана з одним з батьків. Для дітей, які проживають на території навчального або лікувального закладу, діють інші правила. Вона прописується за місцем свого знаходження;
- зареєструвати місце проживання дитини, якій ще не виповнилося 14-ти років, можна тільки за згодою обох батьків. Але бувають ситуації, що батьки прописані не за однією адресою, а за різними. Саме тому другий з батьків обов’язково повинен бути присутнім під час подачі документів до відповідних органів. Якщо такої можливості у нього немає, йому потрібно дати свою письмову згоду, яке завірено в нотаріальній конторі;
- можна прописати дитину і без згоди другого з батьків. Однак у такій ситуації доведеться звертатися до суду з відповідним позовом. Також можна звернутися до органів опіки та піклування, зібравши всі необхідні документи;
- деякі органи влади вимагають принести довідку з ЖЕКу, в якій зазначено, що дитина не прописана за місцем проживання другого з батьків. Ці дії не можна назвати правомірними. У законодавстві подібних вимог немає, тому ви можете відмовитися від надання подібного документа.
Щоб прописати дитину в Україні, дотримуйтесь описаних вище правил. Тільки в такому випадку процес пройде без зайвих проблем. Заздалегідь відвідайте відповідні органи, щоб взяти список необхідних для отримання реєстрації документів. Це дозволить вам заощадити чимало часу, адже ви одразу ж приступите до справи.
Документи для прописки новонародженого
Не всі знають, чи обов’язкова прописка в Україні новонародженої дитини. Насправді, додаткових прав дитині вона не дає. Призначена прописка для того, щоб державні органи вели облік громадян на території України.
Прописка новонародженого в Україні відбувається шляхом передачі персональних даних малюка в Державну міграційну службу органами соціального захисту населення.
Які документи потрібні для реєстрації дитини, розглянемо докладніше:
- заповнений бланк, який ви отримаєте у відповідних органах;
- квитанція, що підтверджує факт оплати державного мита;
- свідоцтво про народження малюка;
- прописка дитини в Україні вимагає документів, які підтверджують те, що ви є власником житла.
Тепер ви знаєте, які документи потрібні для реєстрації дитини. Їх не так вже й багато, тому зібрати їх можна за мінімальний часовий проміжок. Але важливо, щоб в цьому процесі брали участь обидва батьки.
Якщо раптом один з батьків не може бути присутнім в момент прописки новонародженого, необхідно взяти у нього письмовий дозвіл. Документ складається за шаблоном, встановленим законодавством. Але він не має сили без печатки нотаріуса. Саме тому даний момент не можна випустити з уваги. В іншому випадку прописка новонародженої дитини може значно затягнутися.
Тимчасова прописка в Україні: що необхідно зробити для її отримання?
Реєстрація іноземних громадян на території України – це клопіткий і непростий процес. Тимчасова прописка може бути надана тільки після працевлаштування людини. Це обов’язкова процедура, без якої перебувати на території країни неможливо.
Щоб перебувати в Україні тривалий термін, іноземному громадянину знадобиться тимчасова прописка в Україні. Ця умова встановлена у відповідному законодавстві, тому її порушення тягне за собою кримінальну відповідальність.
Іноземний громадянин повинен зареєструватися в ОВІР. Адресу реєстрації місця проживання підшукує нерезидент. Але деякі фірми можуть надати допомогу у вирішенні такого питання. Завдяки цьому можна заощадити набагато більше часу, оскільки нерідко пошуки адреси реєстрації місця проживання викликають чимало проблем і складнощів.
Але які документи потрібні для прописки в Україні на тимчасовій основі? Потрібно підготувати папери, що підтверджують, що власник житла дає дозвіл на реєстрацію нерезидента. Цей документ необхідно завірити у нотаріуса. Якщо подібного паперу немає, то відповідні органи не мають права прописати вас за певною адресою. Це правило прописано у відповідному законодавстві, тому його порушення тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність.
Звичайно, тимчасова прописка в Україні видається на певний термін. Всю важливу інформацію ви зможете уточнити в тих органах, в які подаєте документи. Там вам пояснять особливості терміну реєстрації та правила, які допоможуть її продовжити.
Як в Україні вклеїти фото в паспорт не за місцем прописки?
Багато людей задають питання: чи можна вклеїти фото в паспорт не за місцем прописки? Це цілком можливо, оскільки в законодавстві прописані відповідні пункти.
Документи, необхідні для вклеювання фотографії в паспорт, подають за місцем проживання. Для цього потрібно звернутися до тих працівникам житлово-комунальних служб, які займаються обслуговуванням вашого місця проживання. Але ви можете звернутися в органи МВС, минаючи ЖЕК, тобто, безпосередньо. Сюди потрібно подати заяву, згідно з якою у вас буде можливість вклеїти в паспорт нову фотографію, не порушуючи встановлене законодавство.
Якщо ви отримували паспорт в одному місті, але в момент необхідності зміни фото проживаєте в іншому місці, вам не доведеться повертатися туди, де ви його отримували. Вклеїти фотографію набагато простіше, адже особливих проблем подібна операція не викликає. Це зроблять органи МВС, які функціонують на території того міста, в якому ви проживаєте на даний момент.
Тепер ви знаєте, чи можна вклеїти фото в паспорт не за місцем прописки. Пам’ятайте про існування законодавства, щоб в будь-який момент отримати можливість відстояти свої права.
Який штраф за відсутність прописки передбачений в Україні?
Стаття 197 Кодексу України встановлює відповідальність за проживання без прописки, тому необхідно чітко дотримуватися визначених в законодавстві правил. Якщо проживати без реєстрації місця проживання, можна отримати адміністративне попередження. Це перший крок влади до того, щоб оштрафувати людину.
Правопорушення, вчинене повторно протягом 12-ти місяців, карається більш суворо. Людина отримує штраф за відсутність прописки, розмір якого дорівнює 1-3 мінімальним доходам громадян, які не обкладаються податками.
В законодавстві прописано пункт, що стосується прострочення реєстрації новонароджених дітей. Виписується штраф за прописку в тому випадку, якщо у батьків не було поважних причин для такого вчинку. Розмір штрафу такий же, як і в попередньому варіанті. Батькам доведеться заплатити від 1 до 3 мінімумів неоподатковуваних доходів. Однак примітно те, що попереджень органи влади не роблять. Вони одразу ж штрафують людей, керуючись правилами, прописаними у відповідному законодавстві.
Якщо людина виконувала норми адміністративного і кримінального законодавства, то розмір штрафу зменшується. Він складе 50% прожиткового мінімуму на кожний місяць для тих осіб, які є працездатними. Такий штраф за несвоєчасну прописку вказано в Податковому кодексі України пунктом 169.1.1.
Підсумки
Редакція Maanimo в цій статті розглянула основні питання, які стосуються отримання прописки в Україні в 2020 році. Вам необхідно зібрати всі потрібні документи і взяти до уваги важливі нюанси. Тільки в такому випадку даний процес не викличе у вас проблем і складнощів. Також в статті вказана актуальна нормативно-правова документація, яка допоможе відстояти вам свої права. Якщо у вас є питання, можете їх задавати в коментарях.
Коментарі
Доброе время суток. Вопрос о прописке . Как можно прописать ребенка если нет своего жилья? То есть живём на съёмном жилье, о каких штрафах речь , было бы где прописывать прописали бы!
Предлагаю поддержать петицию об исключении военного билета их списка необходимых документов для выписки/прописки:
petition.president.gov.ua/petition/90402
Доброго дня. У мене є до вас запитання. Я буду дуже вдячний за вашу відповідь. Я зіткнувся з такою проблемою на даний час. Моїй дитині 8 років. Реєстрацію в РАГСі ми маємо і відповідний документ. Але, нажаль, так сталося, що дитина не була прописана за місцем проживання батьків. На той час і до нині не вникали в це питання да і ніхто не підказав, так як живемо не самі а в батьків дружини. Ми в батьків прописані з дружиною, але не власники. Чим це мені може загрожувати? Дуже дякую, якщо відпишите.
Непонятно, какие именно
“граждане, которые подлежат постановке на воинский учет или же уже находятся на воинском учете, должны предоставить военный билет или удостоверение о приписке;”
(например, если у мужчины нет билета или удостоверения?)
И к каким именно документам относится примечание
“ВАЖНО! Если вдруг вышеописанные документы отсутствуют, место жительства регистрируется с согласия собственника жилья и прочих членов его семьи.”
Здравствуйте.Мой сын студент дневного отделения ВУЗа.Он переселенец из Донецка.Он временно был прописан в студенческом общежитии .На новый учебный год ему было отказано в общежитии.Сейчас он без прописки.Как ему не нарушить закон