Корисна інформація

Податок на спадщину в Україні: порядок оподаткування

4 Листопада 2020
15
admin Читать на русском
  1. Яка власність оподатковується на спадщину?
  2. Ставки податку на спадщину в Україні
  3. Зміни в оподаткуванні спадщини
  4. Оподаткування спадщини: нюанси і порядок сплати

Успадковане майно є доходом успадковуючих осіб, через що оподатковується. Податок при вступі в спадщину стягується відповідно до Закону України «Про оподаткування доходів фізичних осіб», який визначає характер майна, що підлягає оподаткуванню, і розміри процентної ставки.

Дане податкове зобов’язання сплачується до бюджету України резидентами і нерезидентами із застосуванням різних процентних ставок.

Яка власність оподатковується на спадщину?

При розрахунку розміру податкового зобов’язання береться до уваги практично все майно, яке піддається оцінці в грошовому еквіваленті і яке здатне принести прибуток особі, який став його власником. До переліку входять:

  • об’єкти нерухомості – квартира, житловий будинок, в тому числі що знаходяться в процесі побудови, господарські споруди, павільйони, земельні ділянки (паї);
  • рухоме майно – автомобілі, твори мистецтва, предмети антикваріату і старовини, вироби з дорогоцінних металів;
  • різна комерційна власність – акції, цінні папери, авторські права на твори мистецтва, права на інтелектуальну власність, права на частку в комерційному підприємстві;
  • грошові кошти в готівковій або безготівковій формі, розміщені на банківських вкладах або знаходяться в обороті фірм і організацій, що зберігаються в банківських скриньках, сертифікати фінансових організацій і фондів операцій з нерухомістю;
  • суми страхового відшкодування, що належать до виплати від страхових фірм, кошти, що знаходяться на пенсійних рахунках і вкладах державних і недержавних фондів..

Ставки податку на спадщину в Україні

Оскільки податок на вступ в спадок – це окремий випадок ПДФО, то він розраховується як певний відсоток від вартості об’єктів успадкованої власності. Ставка податку застосовується в рівній мірі до всіх об’єктів, які переходять у власність спадкоємця.

Який податок повинен бути сплачений на майно, отримане в спадщину за заповітом або за законом, залежить від ступеня родинних стосунків між спадкоємцем і спадкодавцем, рідко – від соціального статусу особи спадкоємця. У 2024 актуальні такі ставки:

  • 0%, або звільнення від сплати;
  • 5%;
  • 18%.

Нульова процентна ставка застосовується в Україні при спадкуванні родичами першого ступеня споріднення. До них відносяться:

  • батьки спадкодавця;
  • його/її чоловік або дружина;
  • діти;
  • діти чоловіка або дружини від попередніх шлюбів;
  • усиновлені діти.

З 2016 року в Україні скасована обов’язковий оцінка успадкованого майна (незалежно від його виду) при його отриманні спадкоємцями першої черги.

Ставка 5% при спадкуванні застосовується по відношенню до осіб всіх рівнів спорідненості, крім першої, і до осіб, які не перебувають в родинних стосунках зі спадкодавцем. Спадкоємці другої і наступних черг при вступі в права власності повинні самостійно замовити у сертифікованих суб’єктів оцінку майна та визначити фактичну суму, що підлягає сплаті до держбюджету.

Зміни в оподаткуванні спадщини

Підписаний 24 березня 2017 року Президентом України Закон №1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» спрощує оформлення спадщини для найближчих родичів спадкодавця. Відповідно до цих змін, спадкоємці другого ступеня споріднення (рідні брати і сестри, бабуся, дід і внуки) звільняються від сплати ПДФО у вигляді 5% вартості спадщини. Крім того, спадкоємці 1 і 2-го ступенів спорідненості також звільняються від необхідності проведення оцінки успадкованих об’єктів спадщини для цілей оподаткування.

Для осіб-резидентів, які отримали спадщину за кордоном, діє податкова ставка в розмірі 18%. При визначенні резидентства громадянство не має першочергового значення: резидентом України вважається особа, що перебуває на її території мінімум 183 днів протягом року. Навіть будучи громадянином України, але проводячи за її межами більше 183 днів в році, спадкоємець зобов’язаний сплатити максимальну податкову ставку при вступі у спадок.

При спадкуванні майна в Україні особами-нерезидентами ставка податку також дорівнює 18%. Розрахункова сума податку підлягає сплаті до держбюджету. Наявність і ступінь спорідненості не грає ролі в цьому випадку.

Для деяких пільгових категорій громадян діє оподаткування за ставкою 0% незалежно від їх ступеня споріднення зі спадкодавцем. Це стосується оподаткування успадкованого рухомого майна та/або нерухомості (квартири або будинку), якщо спадкоємець є:

  • інвалідом I групи;
  • дитиною, позбавленою опіки батьків;
  • дитиною-сиротою;
  • дитиною-інвалідом.

Однак, якщо отримане особою, яка належить до пільгової категорії, майно є об’єктом комерційної власності, а також у вигляді цінних паперів, акцій, страхових компенсацій і пенсійних коштів з недержавних фондів, то така спадщина буде обкладатися за стандартною ставкою.

Оподаткування спадщини: нюанси і порядок сплати

Відповідальність за сплату податку несе сам спадкоємець. Він зобов’язаний внести певну суму в бюджет країни за той звітний рік, в який було отримано спадщину і оформлено свідоцтво про право на нього. Нотаріус, який вів спадкову справу, після видачі свідоцтва передає в обов’язковому порядку дані в фіскальні органи.

Якщо спадкоємець сплатив належну суму податку в процесі вступу в права на спадщину, то він не повинен платити його повторно після видачі нотаріального свідоцтва. Відображати отриманий дохід у декларації при ставці 0% спадкоємець не зобов’язаний.

У деяких випадках є можливість уникнути сплати податку на спадщину. Це можливо, якщо ще за життя особи його майбутній спадкоємець укладає з ним одну з угод:

  • договір довічного утримання;
  • договір ренти.

У таких випадках майно стає власністю спадкоємця ще за життя спадкодавця, але натомість спадкоємець бере на себе певні зобов’язання – довічного догляду та утримання або сплати ренти. Таким способом може передаватися будь-яке майно, але частіше їм стають об’єкти нерухомості – будинки або квартири.

Отримавши спадок від родича або іншої особи за кордоном, громадяни і резиденти України стикаються з тим, що їм необхідно сплатити податок на успадковане майно двічі – в бюджет країни, в якій отримано спадщину чи резидентом якої є спадкоємець, і в бюджет України.

У цьому випадку особа-нерезидент або громадянин України має право на оплату податку в зарубіжній країні з пред’явленням фіскальним органам документа про сплату податкового зобов’язання за кордоном із зазначенням його розміру. Уже сплачена до бюджету зарубіжної країни сума буде вирахувана з розміру податку в Україні.

Норми Податкового кодексу України покладають відповідальність за повноту і своєчасність сплати податку на спадщину за самим спадкоємцем. Про це йдеться в пп.174.3 cт.174 ПКУ. Це означає, що фізичні особи-резиденти, які отримали спадщину в 2019 році (за винятком членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення), повинні в термін до 1 травня 2020 року задекларувати свої доходи і подати декларацію про майновий стан в податковий орган за місцем своєї реєстрації в якості платника податків.

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Александр Стоянов
    17.02.2020

    … Подскажите пожалуйста, в какую группу родства по наследству, входят родные племянники ?

  2. Visa days
    11.06.2019

    Такая ситуация,
    Дедушка нерезидент(Гражданин РФ) умер, оставил в наследство квартиру в Украине резиденту Украины.
    Вопрос, нужно ли платить 18% от рыночной (оценочной) стоимости квартиры для получения квартиры резиденту Украины,
    и при ее продажи в дальнейшем.
    Спасибо за ответ.

    • Елена Стрельцова
      17.02.2020

      Объясните, пожалуйста, ситуацию по этому случаю.

  3. Zoya Laut
    12.05.2019

    Моя квартира в Украине приватизирована на меня и мою дочь. Дочь не является гражданкой Украины. После моей смерти при вступлении в наследство ей придется платить налог на всю квартиру или только на мою половину?

  4. Станислав Боднарчук
    28.09.2018

    Если грозит налог на наследство- звоните в Бюро наследства и недвижимости! Минимизация налога на наследство в Украине.

  5. Николай Буренков
    05.03.2018

    Полный бред. Сколько еще налогов они придумают?! У меня моя двоюродная бабушка на обеспечение,на пожизненом содержание. Я заплатил уже несколько налогов. Получается,когда её нестанет я ещё должен буду заплатить налог за квартиру?!

    • Maanimo Адміністрація сайту
      05.03.2018

      Ну так в Европу идем, там за все налог платится. Налоги поднять до уровня ЕС – это первым делом, но по зарплатам и пенсиям – пока не спешат довести до европейских.

  6. Андрей
    05.10.2017

    Помогите пожалуйста. Моя родная тётя( сестра моего отца) родилась на Украине, но гражданства нет, она гражданка ПМР (Приднестровий), на неё записан дом моего дедушки, (её отца), она хочет написать завещание на меня (племянник) или родного брата, можете подсказать процедуру какие документы и процентную ставку, если завещать на отца или на меня. и имеет ли силу завещание утвержденное сельским советом, или надо у нотариуса? Благодарю!

  7. Галина
    09.08.2017

    Я имею посвидку и являюсь пенсионером

  8. Сергей
    26.07.2017

    Я живу в Белоруссии. Где мне узнать о необходимости уплаты и процентной ставке налога на наследство 1-й степени родства нерезидентом в Украине. Документы на право наследника я подал в течение полугода после смерти мамы. С какой суммы взыскивыается налог,если оценку имущества по новому законодательству делать не обязательно(может быть я не правильно что-то понял)?

    • Valentina Osmerka
      21.01.2018

      Я не юрист,но я так поняла,что Вы нерезидент,и Вам нужно будет оценивать имущество и оплатить 18% налога в бюджет Украины,не зависимо от того,что Вы сын матери..”Граждане-нерезиденты- это лица без гражданства, иностранцы, граждане Украины проживающие не в Украине постоянно, в том числе и те, кто пребывает на территории Украины временно.Критерий, определяющий статус резидента, не гражданство, а критерий места жительства, имеет значение где именно (в какой стране) постоянно проживает лицо. Резидент обязан постоянно проживать на территории Украины.Для принятия наследства иностранцем,налогообложение наследства осуществляется в соответствии с Налоговым кодексом Украины ст. 174.2.3, независимо от степени родства наследника и наследодателя.

  9. Екатерина
    03.07.2017

    Добрый день. Подскажите пожалуйста. Я вступила в наследство своей родной тетки в 2016 году. Заплатить налог мне надо было до мая 2017 года. В связи с изменениями с 24.03.2017 года имею ли я право не платить эти 5% ? Спасибо
    Ответить

  10. Юлия
    27.06.2017

    Добрый день. Подскажите пожалуйста. Папа вступил в наследство своего родного брата в 2016 году. Заплатить налог ему надо было до мая 2017 года. В связи с изменениями с 24.03.2017 года имеет ли он права не платить эти 5% ? Спасибо

  11. Ирина
    05.05.2017

    Доброе утро.Почему тогда мы заплатили за переоформление пая с мамы на сына 3000 грн. Были у государственного натариуса?

  12. Михаил
    28.03.2017

    Такая ситуация – завещание составлено в 2014 году, в том же году умерла бабушка. Через пол года обратился к нотариусу, начал собирать справки – ЖКХ, БТИ, но оценку квартиры не делали. Сейчас вступил в действие новый закон (или поправки) – решил оформить квартиру. Какие документы для этого необходимы, сколько придется оплатить (гос. нотариус говорит около 1500 грн)?