Корисна інформація

Податкова соціальна пільга для громадян України

12 Травня 2021
1
Aleksej Karyi Читать на русском
  1. В яких випадках застосовується податкова соціальна пільга?
  2. Розмір податкової соціальної пільги в 2023 році
  3. Які категорії населення мають право на застосування збільшеної податкової соціальної пільги?

Законом «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено – 2 589 грн. Відповідно, одночасно зі збільшенням прожиткового мінімуму для громадян, відбудеться чергове збільшення розміру податкових соціальних пільг. Спробуємо розібратися з нововведеннями в цій статті.

У Кримінальному та Адміністративному кодексах України неоподатковуваний мінімум використовується для оцінювання майна в разі крадіжки або грабежу, стягнення штрафу адміністративного правопорушення, розрахунку державного мита, розміру плати за отримання ліцензії, розміру принесених збитків при вчиненні злочину.

Платник податків має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, як передбачено в п. 169.1 ПКУ.

У Податковому кодексі поняття НМДГ було замінено на податкову соціальну пільгу (ПСП) в січні 2004 р. Вона використовується при нарахуванні заробітної плати, розмір якої не перевищує встановленого порога.

В яких випадках застосовується податкова соціальна пільга?

Податкова пільга доступна всім працюючим людям, які отримують заробітню плату і виплачують прибутковий податок. Однак вона не застосовується до інших видів доходу. Для її використання необхідно дотримуватися наступних умов:

  1. Сумма місячного заробітку не повинна перевищувати певної величини, що встановлюється на початку року і діє на всій його довжині. Граничний розмір доходу, до якого застосовується податкова соціальна пільга у 2020 році становить 2940,0 грн., Цей розмір обчислюється як твір місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн . – (2102,0 х 1,4) – п.п.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ. Отже, працівник, якому за місяць було нараховано заробітну плату в розмірі, меншому вказаного значення, має право на використання неоподатковуваного мінімуму. У 2019 р обмеження діяло на зароблені 2690 гривень, в 2018 році на 2470 грн, 2017 на 2240 грн, а в 2016 – 1930 грн.
  2. Податкова пільга не застосовується, у разі якщо працівнику виплачується стипендія або забезпечується майнова підтримка як студенту, учню, аспіранту, ординатору, асистенту або військовослужбовцю.
  3. Неоподатковуваний мінімум вираховується тільки з однієї заробітної плати. Тому, співробітник, що працює в декількох компаніях, повинен вибрати, в яку з них подати заяву на застосування неоподатковуваного мінімуму, виходячи з найбільш вигідного варіанту.
  4. Щоб скористатися неоподатковуваним мінімумом, працівник повинен подати заяву за місцем роботи і пред’явити документи, що засвідчують права на застосування НМДГ. При цьому заявка буде врахована з дня її подачі. Для ілюстрації: співробітник був прийнятий на роботу в лютому 2020 р. проте подав заяву в травні. В цьому випадку неоподатковуваний мінімум буде вирахуваний лише з травневої заробітної плати.

Розмір податкової соціальної пільги в 2023 році

Неоподатковуваний мінімум НМДГ, ідентичній податковій соціальній пільзі, становить 50% від місячного прожиткового мінімуму працездатних осіб.. На початку 2023 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб дорівнює 2589 грн. – відповідно, податкова соціальна пільга для громадян України становить 1051,0 грн. Саме стільки віднімається із заробітної плати, після чого з суми, що залишилася знімається прибутковий податок.

Як це застосовується на практиці?

Враховуючи, що з 1 січня 2019 року мінімальна заробітна плата та граничний дохід для застосування ПСП дорівнює 4723 грн., а граничний дохід для застосування ПСП дорівнює 2940 грн, то податкова соціальна пільга не застосовуватиметься практично до всіх працівників. Така ситуація склалася через суттєву різницю між мінімальною заробітною платою і прожитковим мінімумом, а також збереженням порядку розрахунку податкової соціальної пільги, що залежить від нього. Таким чином, застосування ПСП в Україні в 2023 році можливо тільки для певних категорій населення, які мають право на збільшений розмір ПСП, а також співробітники, які працюють на неповну ставку, в результаті чого їх заробітна плата може бути менше 4723 грн.

Які категорії населення мають право на застосування збільшеної податкової соціальної пільги?

У сім’ях, де є не менше двох дітей віком до 18 років, сума ПСП множиться на їхню кількість. Причому пільга застосовується для обох з подружжя. Наприклад, в сім’ї з двома дітьми, для кожного з батьків податкова соціальна пільга становитиме: 1051 × 2 = 2102, з чотирма: 1051 × 4 = 4204 грн.

Також, для одного з батьків верхня межа зарплати (для використання ПСП) збільшується пропорційно кількості дітей. Наприклад, якщо в сім’ї троє дітей (які не досягли 18 років), для одного з батьків максимально допустимий розмір заробітку (дозволяються для застосування пільги) складе: 4723 × 3 = 14 169 грн. При цьому для другого з батьків обмеження залишиться колишнім – 4723 грн. Абсолютно ясно, що скористатися завищеним кордоном слід тому з подружжя, чий дохід перевищує стандартну норму.

Крім цього, для деякої категорії осіб надається завищена ставка податкової пільги. На 150% ПСП в Україні мають право наступні особи:

  1. Виховують дітей (які не досягли вісімнадцятиріччя) в неповній сім’ї. При цьому їх кількість помножується на збільшену ставку.
  2. Які утримують дитину-інваліда (у віці до 18 років). Якщо таких дітей кілька, ставка неоподатковуваного мінімуму збільшується на їх число.
  3. Учні, студенти та інші аналогічні особи.
  4. Піддалися переслідуванню за відстоювання загальнолюдських цінностей (наприклад, в журналістиці) і отримують соц. виплати довічно.
  5. Інваліди I і II груп, інваліди дитинства (виключаючи інвалідів війни).
  6. Ті, хто отримав інвалідність I і II груп внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

200% від ПСП застосовують до наступних осіб:

  1. Пережившим блокаду Ленінграда.
  2. Вивезеним з СРСР у воєнний період в країни, що знаходилися під владою фашистів.
  3. В’язням концтаборів, які зазнали репресії.
  4. Ветеранам та трудящим в тилу.
  5. Воювали за межами Батьківщини, які мають статус Героя, нагородженим орденами.

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Xenia Nolde
    01.04.2019

    Я думаю, что морально покарает и народ, а вот за “преступления” когда нужно платить налоги за 0 доход, за это ответят когда нибудь, либо кто нибудь начнет играть в GTA пожизни