Корисна інформація

Які пільги мають учасники бойових дій в Україні?

3 Березня 2023
37
admin Читать на русском
 1. Куди звернутися за наданням допомоги учаснику бойових дій?
 2. Пільги військовим – яка знижка передбачена?
 3. Інші види допомоги учасникам АТО
 4. На які виплати можуть розраховувати учасники АТО?
 5. Зміни в системі освіти
 6. Пільги непрацездатним учасникам АТО
 7. Перелік пільг для учасників АТО

Сьогодні багато українців задаються питанням про те, які пільги мають учасники АТО. В державне законодавство періодично вносяться зміни, що стосуються цієї злободенної теми.

Незважаючи на це, вже сьогодні можна систематизувати цю інформацію і визначити алгоритм дій військовослужбовців за контрактом, для оформлення і отримання допомоги від держави. При вирішенні даного питання необхідно враховувати також пільги ветеранам військової служби.

Куди звернутися за наданням допомоги учаснику бойових дій?

Всім учасникам АТО, які бажають отримати допомогу від держави, необхідно звернутися до регіонального відділення Всеукраїнського центру допомоги учасникам АТО. Перед візитом необхідно зібрати такі документи:

 • заява про намір громадянина отримати необхідну підтримку;
 • посвідчення особи та його копію;
 • оригінал посвідчення учасника АТО, його копія;
 • довідка про склад сім’ї;
 • ідентифікаційний код платника податків (ІПН);
 • дані про житло та житлові умови, інформація, що вказує на суми щомісячних виплат за комунальні послуги.

Соціальний фонд обробляє отримані дані, вносить інформація в базу даних, в якій відбувається реєстрація осіб, які мають право отримувати пільги на комунальні послуги.

Через певний проміжок часу орган видає фізичній особі на руки довідку, яка є своєрідним дозволом на одержання знижок при оплаті комунальних послуг. Копію цього паперу необхідно зареєструвати в усіх інстанціях, які обслуговують платника.

Відвідувати кожну організацію доведеться самостійно, так як соціальний фонд не співпрацює безпосередньо з постачальниками послуг населенню.

Пільги військовим – яка знижка передбачена?

За чинним законодавством знижки на газ та електроенергію надаються:

 • воєнним;
 • дружинам і дітям військових;
 • іншим членам сім’ї, які проживають спільно.

Пільги родині загиблого в АТО нараховуються на загальних державних підставах, регламентованих законом.

Загальні комунальні послуги, що надаються всім громадянам України, сплачуються учасником бойових дій зі знижкою сімдесят п’ять відсотків. Ветеранам військової служби необхідно дотримуватися встановленого соціального мінімуму по споживанню води, газу та електроенергії для отримання знижки. Перевищення покладеного мінімуму спричинить за собою застосування тарифів, загальних для всіх громадян України.

Інші види допомоги учасникам АТО

Користування зниженими тарифами є лише одним напрямком програми підтримки учасника бойових дій. Всього в законі регламентовано близько двадцяти видів пільг, на які можуть розраховувати військові.

Пільги учасникам АТО в обов’язковому порядку передбачають отримання лікарських і медичних препаратів на безкоштовній основі. Також військовий має право на медичне обслуговування, консультацію та обстеження.

Особливо важливою сферою допомоги є протезування. Враховується не тільки стоматологічне обслуговування. Громадяни з особливим соціальним статусом можуть отримувати безкоштовні протези та інші, необхідні для повноцінного життя, вироби, консультації та обстеження.

Є приємні дрібниці і при встановленні засобів зв’язку. Учасники бойових дій та інваліди війни-позачергово обслуговуються компаніями, що надають послуги зв’язку. Держава забезпечує і знижки на надання послуг такого роду. Учаснику АТО доведеться платити всього двадцять відсотків від загальної суми тарифу. Додаткові витрати, пов’язані зі зв’язком і установкою стаціонарного телефону, знижуються на п’ятдесят відсотків. Абонентська плата нараховується в розмірі п’ятдесяти відсотків від загальної суми тарифу.

Пільги учасникам бойових дій передбачають обов’язкову щорічну фінансову допомогу, яка виплачується до п’ятого травня кожного року. КМУ встановлює розмір допомоги, ґрунтуючись на індивідуальних особливостях участі громадянина в бойових діях.

До переліку пільг учасникам АТО входять і транспортні знижки. Військові та інваліди війни можуть скористатися п’ятдесятивідсотковою знижкою або один раз на рік отримати квитки (туди і назад) на абсолютно безкоштовній основі. Враховується транспорт:

 • залізничний;
 • автомобільний;
 • авіаційний.

Скористатися такою можливістю можна тільки при наявності талона, який оформляється в певному відомстві. Для отримання дозволу на безкоштовний проїзд необхідно звернутися в той заклад, який займається питаннями оформлення особливого соціального статусу.

Також, учасники АТО звільнені від сплати військового збору, ставка якого дорівнює 1,5% від об’єкта оподаткування у всіх випадках.

Учасники АТО, які ведуть підприємницьку діяльність звільняються від сплати податків і зборів на період мобілізації.

На які виплати можуть розраховувати учасники АТО?

Пільги учасникам бойових дій в 2020 році передбачають підвищення пенсії або допомоги з утримання непрацездатних. Військовим пенсіонерам виплачується допомога в розмірі суми, яка перевищує прожитковий мінімум на двадцять п’ять відсотків. Дані виплати заміщають офіційну пенсію, на яку може розраховувати громадянин.

Додатковою допомогою є надбавка в розмірі сорока гривень, цільове призначення якої полягає в поліпшенні умов життя. Дана виплата не залежить від наступного:

 • рівня пенсії або соціальної допомоги;
 • надбавки;
 • премій;
 • нагород;
 • цільової допомоги;
 • додаткової пенсії.

Під час активних бойових дій громадянин може розраховувати на подвійну виплату за такими статтями:

 • робота за фахом;
 • стаж;
 • вислуга років;
 • стаж роботи в державній структурі.

Зміни в системі освіти

Державне законодавство захищає інтереси не тільки громадян, які брали безпосередню участь у захисті свободи України, а й сімей військових. Пільги для дітей учасників бойових дій України передбачають можливість отримання безкоштовної середньої технічної або вищої освіти у вищих навчальних закладах України.

Законодавство регламентує, які пільги надаються дітям учасників АТО. На отримання пільгової освіти можуть розраховувати:

 • учасники військових дій, небезпечних акцій протесту та збройних конфліктів;
 • діти військових, які брали участь в антитерористичній операції;
 • діти, чиї батьки загинули в процесі оборони суверенітету і свободи України;
 • діти, які мають державний статус переселенців.

Пільги дітям учасників АТО гарантовані законодавством України, тому кожен громадянин даної категорії може скористатися можливістю безкоштовного освіти.

На пільги учасникам АТО та їх сім’ям встановлюються чіткі стандарти в системі освіти. Діти, які не досягли двадцяти трьох років, можуть претендувати не тільки на бюджетне отримання освіти, але і на соціальні стипендії, безкоштовні підручники та методичні матеріали, а також проживання в гуртожитках державних університетів.

Питання про те, які пільги для дітей учасників АТО є, регулюється не тільки законами, які належать до військових дій на території Сходу України. Стандартизуючи правила і норми, влада враховує:

 • основи соціального захисту дітей;
 • охорону дитинства;
 • охорону материнства.

У деяких регіонах України вже діють пільги в школі для дітей учасників АТО. Безкоштовне харчування зможуть отримувати діти дошкільного віку в дитячих садках і школярі.

Пільги непрацездатним учасникам АТО

Залишається актуальним питання і те, якими пільгами користуються військові, які втратили працездатність або отримали серйозну травму при захисті суверенітету і територіальної цілісності України.

Пільги при військовій травмі встановлюються на основі висновку медичного закладу. Відсоток надбавки буде розраховуватися по групі інвалідності. Громадяни першої та другої групи отримують вісімдесят п’ять відсотків. Інваліди третьої групи можуть розраховувати на п’ятдесят відсотків.

Отримання лікарських засобів та медичної допомоги є правом кожної людини, яка отримала травму або втратила працездатність на полі бою. Після закінчення курсу лікування учасники бойових дій можуть пройти профілактичне та оздоровче лікування в профілакторії або санаторії.

Перелік пільг для учасників АТО

Основні пільги учасникам АТО, які надаються згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та Податкового кодексу України зібрані у списку нижче:

 • безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
 • першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
 • безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або отримання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
 • 100% знижка для інвалідів війни та 75% знижка учасникам бойових дій плати за користування житлом (квартплати) та комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає в житловому приміщенні (будинку) та має право на знижку плати, та додатково 10,5 м2 на сім’ю), а також 75% знижка на вартість палива для осіб, які проживають у будинках;
 • безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів незалежно від відстані та місця проживання;
 • користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
 • щорічне медичне обстеження та диспансеризація із залученням необхідних фахівців;
 • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних установах, аптеках і першочергова госпіталізація;
 • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
 • використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів у році;
 • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації;
 • першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом;
 • одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і надвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва;
 • першочергове право на вступ до житлово-будівельних кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічного обслуговування, садівничі товариства, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків;
 • безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50% знижкою;
 • пільги зі сплати податків, зборів, мит та інших платежів до бюджету відповідно до Податкового та митного законодавства;
 • позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата в розмірі 20% від тарифів вартості основних та 50% – додаткових робіт). Абонплата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів;
 • першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;
 • позачерговий устрій до установ соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення будинку. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;
 • учасникам бойових дій на території інших держав надається право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та переважне право на вступ до професійно-технічних навчальних закладів і на курси для одержання відповідних професій;
 • пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
 • щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України;
 • пільга зі сплати земельного податку. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання: для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 га, для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більше 2 га;
 • фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО та ЄСВ;
 • не обкладаються військовим збором на період участі в АТО;
 • безкоштовне оздоровлення для дітей учасників АТО, підручники, проживання в гуртожитку, соціальні стипендії, повне або часткове навчання за рахунок бюджету, довгострокові кредити на освіту на пільгових умовах, соціальні стипендії;
 • час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за фахом, а також до стажу державної служби у подвійному розмірі;
 • Учасникам бойових дій і АТО проживаючим без центрального опалення надається знижка розміром 75% на покупку палива, в тому числі і рідкого (дизеля, масла, мазуту та ін.).

Увага! Знижка надається УБД і АТО, а також членам їх сімей, які постійно проживають разом з ними. При цьому вид і форма власності житла не враховується.

Розмір знижки до 75% нараховується на максимальний розмір житлової площі, який регламентується нормами споживання і користування, вони встановлені Кабінетом Міністрів України. Кількість членів сім’ї, які не мають права на знижку, не береться до уваги.

Крім того, додаткові пільги та гарантії учасникам АТО можуть бути встановлені рішеннями органів місцевого самоврядування.

Залишіть коментар

Коментарі

 1. Марина Стр
  25.12.2020

  Могут ли ребенку участника АТО отказать в принятии в 10-ый класс лицея, в котором он учится?

 2. Герус Александр
  06.09.2019

  здраствуйте подскажите пожалуйста могут мои дети получить бесплатное лечение в больнице или операции

 3. Влад Сухойван
  10.07.2019

  Подскажите пожалуйста: если нет удостоверения участника боевых действий в ато, но есть справка что перебывал на службе в зоне ато. Является ли это документов , чтобы ребенок поступил на бюджет ?

 4. Мария Склярук
  23.05.2019

  Добрый день! Подскажите пожалуйста могу ли я перевестись с контрактной формы обучения на государственную если один из родителей участник АТО? Или это касается только поступающих?

 5. Виктор Бондаренко
  07.05.2019

  Подскажыте пожалуста я жыву в часном доме я могу провести воду бесплатно или со скидкой и могу получить права за счот государства кому не трудно ответьте

 6. Серёга Кондрашев
  13.04.2019

  Здраствуйте,у меня вопрос!
  Я Учасник Боевых Действий,есть ли выплата ежемесячныая или только раз в годуй на 5 мая?!

  • Nastya Ryabchevskyh
   06.08.2020

   Единоразовая есть выплата,что-то около 3тысяч,и ежегодная перед 5 мая около 900грн +- каждый год разная сумма.

 7. Татьяна Салли
  04.10.2018

  ложь. мы зарегистрированы в киеве, проживаем в николаеве, получить льготы по коммуналке невозможно, т к для собеса нужно собрать безумное количество справок из киева, включая Ф3, пока соберешь первые, последние уже просрочены, выстоять очереди за справками невозможно. типа лбготы есть, но вы их все рано не сможете оформить.

 8. ElenaK
  30.05.2018

  Статья хорошая, только вот множество из этих льгот не существуют, вернее их попросту никто не предоставляет. Вот к примеру. В органах соц.защиты населения, действительно предоставляют путёвки для сан.-кур. лечения, но исключительно для тех участников боевых действий, которые на данный момент уже не являются действующими военнослужащими. У меня вопрос: как получить положенное по закону сан.-кур.лечение или его компенсацию? Если органы соц.защиты не имеют отношения к действующим военнослужащим, а по месту прохождения службы, делают большие глаза,и говорят что они вообще о сан.-кур.лечении или его компенсации “ни сном, ни духом…”

 9. Тина Фабиан
  14.05.2018

  Да

 10. Олександр Павлов
  30.03.2018

  Хорошо пишут на бумаге но в действительности всё не так. Я сам участник АТО проживаю в Станице-Луганской не одной льготы уже как два года не получил. местная власть завралась и зажралась или может ждут прихода путина что бы потом отчитаться ему что мы льготы лекарства землю итд. не давали. Вообщем не знаю что они ждут но то что пишут на таких сайтах как этот, просто сказки по сравнению с реальной жизнью. Если мы участники АТО сейчас не кому не нужны то после окончание войны нас просто забудут.

 11. Снежана Выставкина
  03.03.2018

  Какой размер компенсации по третьей группе инвалида войны после АТО, по состоянию на сегодняшний день !? И подскажите в течении какого срока будет выплачена эта компенсация ? Подал документы месяц назад результата нету))

  • Alexandr Galkin
   03.06.2019

   от месяца до года ждать выплаты страховки ,3 группа в раене 300 тысяч гривенн каждый год увеличивают

 12. Александр
  26.12.2017

  Добрый вечер,скажите я проходил службу в резерве в этом году в сентябре,в части сказали что выплата типо премия будет перечислена к новому году,вчера позвонил в часть нач-фину он сказал что деньги придут не в этом году а в следующем то есть в 2018,это обман?

 13. Ирина Меремес
  28.11.2017

  Мой сын служит в АТО. Я работающая пенсионерам. Имею я какие то льготы при
  получении медицинской помощи.

  • Анастасия Красина
   20.10.2021

   Если исходить из того ,что написано выше и всех указов , да ,имеете. Как минимум вас должны обеспечить бесплатными медикаментами ,обслуживать вне очереди в любом мед учреждении и так далее

 14. ирина
  28.11.2017

  Полезная информация.

 15. виталий
  23.11.2017

  я АТОВЕЦ-прошел все инстанции на получения земли в Кривом Роге-убедился что земли для нас нет а в горисполкоме отвергают первоочередное право на получение земли.Игнорируя указ президента ставят в общую очередь.

  • Nastya Ryabchevskyh
   06.08.2020

   Ищите сами участок,и в землеустрой обращайтесь уже именно за ним,а так они всегда говорят что земли нет.Муж с своей ротой вообще в другом городе оформили участки.

 16. Mario
  01.11.2017

  Я сам ветеран АТО¡И мне кажеться что надо в первую учередь уважать нас!

 17. Руслан
  29.10.2017

  Как получить компенсацию стоимости самостоятельного санаторно—курортного лечения.

 18. алексей
  22.08.2017

  на счет бесплатного образования для детей участников АТО бред и неправда.

  • Анастасия Красина
   20.10.2021

   Моя одногрупница дочь участника АТО и поступила на бюджет по льготам,собрав необходимые документы . Возможно не везде так

 19. Руслан.
  03.08.2017

  Чтоб льготы выщитывали правильно положено 75% значит так на камуналку а то век приходил а они щитами только35%.и где справедливость

 20. людмила
  02.08.2017

  я думаю, что их НЕ выполняют на местах – сплошь и рядом !

 21. игорь
  01.08.2017

  после ато я стал биржу меня сняли через 10месяцев правильно ли это

 22. Дмитрий
  26.07.2017

  Куда надо обратиться Участнику Б.Д, если он с оккупации?!

 23. Дима
  21.07.2017

  Я устроялся офицеально на роботу через сколько месацов я могу взять атошный отпуск

 24. Вадим
  01.06.2017

  Бесплатный проезд один раз в два года (туда и обратно) воздушным транспортом, или проезд один раз в год (туда и обратно) указанными видами транспорта с 50% скидкой.
  Вопрос: Можно ли оформить льготу на брата или сестру?

  • Nastya Ryabchevskyh
   06.08.2020

   Нет

 25. Людмила
  13.04.2017

  Да никаких. Мой муж был участником АТО. Вскоре после возвращения он умер. И я с детьми ничего не имею, только детям пенсия по 600 гривен по потере кормильца. А вы о каких то льготах говорите. За кого там воюют наши мужья и сыновья?

 26. Владимир
  26.03.2017

  А что льготу на страхование личного транспорта отменили ??? Почему здесь за это ничего не сказано.

 27. Владимир
  26.03.2017

  А что льготу на стахование личного транспорта

 28. Виталя
  22.02.2017

  Все перечисленные льготы назначены для участников АТО справедливо.

 29. Семен
  21.01.2017

  Я хочу узнать какие льготы у участника ато при открытие спд

 30. Савицкий Виталий
  12.12.2016

  когда и я смогу получить квартиру или жиле я стал на очередь 5 месяцев назад а жыву на даный момент у53квадратных метрах из 5 членами моей семи

  • Nastya Ryabchevskyh
   06.08.2020

   Вы о чем!?Жилье получат только верхушки,если вы солдат то забудьте про это!На очереди ещё афганцы стоят ,а вы надеетесь что атошникам выделят!