Корисна інформація

Пільги багатодітним сім’ям в Україні

2 Березня 2023
188
admin Читать на русском
 1. Закони, що регулюють право багатодітної сім’ї на отримання пільг
 2. Які пільги призначені багатодітним сім’ям?
 3. Де і яким чином отримати пільги багатодітним сім’ям в Україні?

Світова економічна криза і несприятлива екологічна обстановка в ряді регіонів України змушують людей замислюватися про те, чи варто розширювати свої осередки суспільства, і чи мають право на пільги багатодітні родини в 2024 році. Якщо простіше – чи варто народжувати в наш нелегкий час, особливо, коли у вашій родині вже є одна або дві дитини.

Щоб виховати і виростити малюка, будуть потрібні значні витрати грошових коштів, також як і великі витрати моральних сил. Кожен, у кого є хоча б одна дитина, підтвердить це. Якщо ж мова йде про сім’ї багатодітні, то в цьому випадку витрати збільшуються в багато разів, – адже здорова їжа і одяг, іграшки та книги, школи і інститути стоять досить дорого і батьківська зарплата, найчастіше, не в змозі покрити всі витрати і нагальні потреби дітей. У таких випадках держава намагається прийти на допомогу, надаючи право на пільги багатодітним сім’ям.

Закони, що регулюють право багатодітної сім’ї на отримання пільг

Спочатку треба визначитися, що означає «багатодітна сім’я», і дізнатися, який із законів України визначає норми для цієї соціальної категорії.

У статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» зазначено, що, якщо шлюб зареєстрований офіційно, і разом з батьками на одній житлоплощі проживають троє дітей або більше, то така сім’я потрапляє під визначення “багатодітна” і може розраховувати на підтримку від держави. Якщо трьох або більше дітей має тільки мати або тільки батько – сім’я теж буде вважатися багатодітною, але зможе отримати ще й додаткові пільги, якщо оформить статус «мати-одиначка / батько-одинак».

Пільги багатодітним сім’ям регулюються наступними законами і постановами:

 • “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”
 • “Про плату за землю”
 • “Про пенсійне забезпечення”
 • “Про приватизацію житлового державного фонду”
 • “Про відпустки”
 • “Про фізичну культуру і спорт”
 • “Про позашкільну освіту”
 • Постанова Кабміну “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів”
 • Постанова Кабміну “Про додаткові заходи щодо соціального захисту багатодітних сімей”

Багатодітні сім’ї мають право на отримання всіх типів матеріальної допомоги відповідно до чинного законодавства: виплати при народженні дитини, допомога по догляду за дітьми до 3-х років, додаткові виплати сім’ям з невеликим доходом, якщо батьки мало заробляють.

Сім’я може користуватися пільгами, поки діти не досягнуть 18 років, однак, якщо вони після досягнення повноліття числяться в будь-якому навчальному закладі, то допустимий вік продовжується до 23 років.

Більш детальну інформацію про виплати, пов’язані із народженням і доглядом за дітьми, дивіться в інших статтях на нашому сайті:

 • Розмір декретних виплат;
 • Соц виплати на дитину;
 • Посібник матерям-одиначкам.

В обов’язковому порядку дітям і батькам повинні бути видані спеціальні посвідчення, які є підтвердженням статусу багатодітної сім’ї, що регламентовано статтею 13 Закону України. Видає такі посвідчення управління праці та соціального захисту населення.

Які пільги призначені багатодітним сім’ям?

инфографика льготы многодетным семьям

Багатодітні сім’ї мають такі пільги:

 1. Першочергове отримання житлоплощі.
 2. Знижка в розмірі 50% на експлуатацію нерухомості і на оплату житлово-комунальних послуг (електроенергія, газопостачання, водопостачання та ін.) Пільги на ЖКП не залежать від виду житлоплощі і форми власності. Згідно з чинним законодавством України, площа житла, достатня для отримання знижки – 21 кв. м загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає на цій житлоплощі, а також додатково 10,5 кв.м – на всю сім’ю.
 3. Матеріальна допомога, якщо середньомісячний сукупний дохід багатодітної сім’ї нижче сумарного прожиткового мінімуму. Розмір допомоги – це різниця між прожитковим мінімумом і доходом сім’ї. При цьому сума допомоги повинна бути більше 75% від прожиткового мінімуму для сім’ї.
 4. Додаткова оплачувана відпустка для одного з батьків (при певних обставинах відпустка може досягати терміну до 17 днів). Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, щорічно надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.
 5. Пільги на отримання твердих сортів палива (з даного питання члени сім’ї повинні звернутися в управління праці та соціального захисту населення відповідно до місця своєї реєстрації);
 6. Мати п’ятьох і більше дітей, яких вона виховувала до шести років, може претендувати на статус матері-героїні, а також право претендувати на пенсійні виплати за заслугу перед державою. Жінки, які народили 5 або більше дітей і виховують їх до повноліття, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років.
 7. Пільги на податки (за місцем роботи багатодітних батьків надається право на зниження вирахування податкової суми із зарплати в розмірі суми соціальної пільги в 200% за кожну дитину).
 8. Звільнення від сплати податку на земельні ділянки.
 9. Сім’ям, які мають 4 і більше дітей, плата за утримання дітей в дошкільних установах знижується на 50%.
 10. Багатодітним сім’ям, які виховують 3-х і більше дітей, за перебування та харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах встановлено знижку в розмірі 50%, а сім’ї, середньомісячний сукупний дохід який нижче гарантованого мінімуму в розрахунку на одну людину, взагалі звільняються від плати за перебування та харчування дітей в цих закладах.

Якими правами володіє дитина з багатодітної сім’ї?

 • отримання безкоштовних лікарських препаратів відповідно до рецепта лікаря;
 • обслуговування позачергово в лікувальному закладі профілактичного типу – поліклініках, лікарнях, аптечних пунктах, проходження диспансеризації із залученням всіх необхідних фахівців;
 • право на безкоштовний проїзд в будь-якому виді міського громадського транспорту, маршрутному таксі, автобусах, а також в поїздах і водних типах транспортних засобів, незалежно від маршруту і відстані;
 • безоплатні оздоровчі процедури і відпочинок в таборах і санаторіях (Закон України «Про відпочинок та оздоровлення дітей»);
 • звільнення від оплати за освіту у вищому навчальному закладі (за умови, що це перша вища освіта, друга – підлягає оплаті).

Де і яким чином отримати пільги багатодітним сім’ям в Україні?

инфографика получить льготы многодетной семьи

Всі пільги багатодітним сім’ям в Україні повинні виплачуватися з державного або місцевих бюджетів. Але, перш ніж скористатися своїми правами, багатодітна сім’я повинна буде пройти дуже непростий і довгий шлях – відвідати не одну інстанцію і зібрати великий пакет документів.

На жаль, без цього не обійтися. Справа в тому, що багатодітна сім’я має бути вписана до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб. Щоб потрапити в цей реєстр, потрібно подати в орган по управлінню праці відповідно до місця проживання наступний перелік документації:

 • Документ, який свідчить про кількість проживаючих домочадців;
 • Свідоцтва про народження дітей;
 • Книжки розрахунку з ЖКГ;
 • ІПН кожного з батьків;
 • Паспортні документи матері і батька.

В першу чергу, потрібно отримати документ, що засвідчує статус багатодітної сім’ї. Для цього треба написати заяву до відділення соціального захисту за місцем проживання. Детальніше про порядок видачі свідоцтва для членів багатодітної сім’ї можна дізнатися з постанови Кабміну № 209.

Основним фактором, який враховується при присвоєнні статусу багатодітної сім’ї, є середній номінальний грошовий дохід.

Щоб отримати пільгу на комунальні послуги, багатодітна мати або батько повинні подати в службу комунального господарства необхідну заявку, до якої необхідно додати документ, що засвідчує багатодітність сім’ї, і документ, який свідчить про право на надання пільг. При зарахуванні дітей в дитячий дошкільний заклад або школу передбачена така ж процедура.

Підготовка документів і ходіння по інстанціях займають велику кількість часу і сил, до того ж надавати всю документацію необхідно щороку. Однак, якщо нехтувати цими правилами, то сім’ю можуть позбавити статусу багатодітної і вона буде позбавлена ​​всіх пільг.


З боку ж держави ці дії цілком виправдані, так як за рік в багатодітній родині можуть відбутися значні зміни – може підвищитися дохід, а діти можуть стати дорослими. Тому ці кроки страхують бюджет країни від непередбачених витрат.

Відзначимо, що з 1 січня 2020 року в Україні стартував проект “Е-малятко”, в рамках якого можна за спрощеною процедурою отримати посвідчення члена багатодітної сім’ї і оформити допомогу для таких сімей.

Залишіть коментар

Коментарі

 1. И Г
  25.12.2020

  Я считаю, что то что наше правительство платит 1700грн многодетным семьям, это хорошо, но мало! Очень мало! Но платят только до 6лет, а дети старше 6, кушать не хотят?

 2. Олічка Довга
  22.12.2020

  Скажіть будь ласка куди звертатись, щоб стати на чергу, до отримання житла?

 3. Виктория Смайлик
  21.09.2020

  Прописана в Кировоградской области….дом в селе ,где я прописана не жилой…после пожара…хозяйка( моя мать)спалила дом…также сгорели документы на этот дом,но есть акт….и документ что я там действительно прописана…на жилищную очередь меня не поставили…обьяснили это тем ,что мне ни кто ни чего не даст….у меня четверо детей…один ребенок инвалид детства….я также на группе…сейчас возобновляю свою инвалидность…отца у детей нет…живу в Киевской обл в сьемном жилье….могу ли я в другой области добится хоть какого то жилья?Есть ли шанс что ни будь получить от государства?И куда можно обратится с таким вопросом?

 4. Валерий Малай
  13.09.2020

  Першочергове отримання житла, це записують у чергу під ном. 1785 при тому що максимум 1,2 квартири в рік, в кращому випадку, може і дають… От і перша пільга…
  А взагалі ці коментарі, ті хто придумують закони і ті хто їх тут публікують, не читають.

 5. Женя Лобас
  18.08.2020

  В поликлиниках имеют ли родители и дети на бесплатное лечение у стоматолога

 6. Наталия Карась
  17.08.2020

  Чому при нарахування загальної суми 2000 грн за комунальні послуги, пільга 289 грн. Якщо маючи трьох дітей пільга 50%….

 7. Nata Ashatan
  03.08.2020

  Скажите пожалуйста, что делать если в нашем регионе власти не хотят предоставлять жилье? У меня трое детей и сейчас ждём четвёртого, живём все в одной комнате,домик маленький, одна комната ,кухня и коридор.Мы обратились в нашу селищную раду,они крутят носом и говорят что ничем не могут нам помочь! Куда нам обратиться,и что делать???

 8. Marina Bursevich
  16.07.2020

  Скажите многодетная мама плотит за проезд? У меня удостоверение и мне сказали в маршрутке оплатить проезд, мол без платно только детям

  • Мария Бриль Клининг в Одессе
   21.01.2021

   Для одного взрослого, сопровождающего, бесплатно

 9. Светлана Николаевна
  07.07.2020

  Имеет ли право, ребенок с удостоверением “многодетная семья”, на безплатний проезд в поезде??? Что для этого нужно??

 10. serhej ivanko
  27.04.2020

  Когда будет льготы на уголь многодетным в этом году?

 11. Алина Серая
  28.02.2020

  Правда что если у меня временное удостоверение многодетной семьи(нет у них сейчас книжечек)то детям не положено 50 процентов на питание?

 12. Лена Ковальчук
  24.02.2020

  Підскажіть будь ласка маю 4дітей.Чоловік працює неофіційно. Я в пошуках роботи. Чи можу я отримувати хоть якусь допомогу на дітей? Пільги неможу оформити так як требують справку з роботи офіційної. Дякую.

 13. Тамара Лозинська
  20.02.2020

  Погоджусь з оксаною фактично пільг немає!!!

 14. Юлия
  19.12.2019

  Добрый вечер! Если женщина оформила статус многодетная семья, но двое детей не проживают, а получает все льготы и деньги дополнительные .Также не занимается детьми вовсе, ни школой ни чем, если в месяц возьмёт детей на 1 выходные то хорошо! Куда жаловаться чтобы лишить льготы многодетная семья???

 15. Юлия Кот
  27.11.2019

  Вы – молодая мама, которой общение нужно как воздух❓ Хочется посоветоваться с другими мамами или поделиться своим успешным опытом воспитания❓

  Чат mamanimo – то место, где вы подзарядитесь энергией, успокоитесь и получите ответы на все сложные вопросы: t.me/mamanimo✅

  Поделитесь своими чувствами, советами и рекомендациями в нашем чате для молодых мам и убедитесь, что вы – хорошая мать и «все так делают»❗️

 16. Oksana Pivonchuk
  21.11.2019

  Фактично пільг немає

 17. Юрий Неизвестная
  19.11.2019

  Как правильно должны начислять льготы многодетной семье на газ и с какой суммы её удерживать

 18. Oksana Pivonchuk
  14.11.2019

  Це не пільги,це муляж.При наступному оформленні соцдопомоги,кошти компенсовані державою за минулих півроку включаються в доходи сім’і.І ніяких безкоштовних ліків по рецептах немає!

 19. Олег Войтов
  30.10.2019

  странные дела. Сегодня пошёл платить за комуналку( вода, мусор) и выяснилось что скидка 50% пропала – сказали оплатить в полном размере. Обьяснили это отменой льгот многодетным семьям..завтра пойду выяснять что за бред.

  • Олег
   25.11.2019

   Подскажите пожалуйста – разобрались ли Вы со своей проблемой? У Нас обнаружилась также проблема – за октябрь не начислены льготы.

 20. Ксения Морозова
  19.10.2019

  Питание в садике должно быть бесплатным для вашего ребенка.

 21. Светлана Шмыгля
  09.10.2019

  Здравствуйте. Кто сталкивался, у меня есть удостоверение многодетной семьи, могут ли мои дети питаться в школе и садике по каким-то льготам?

 22. Жанна Капура
  07.10.2019

  Здравствуйте , что нужно чтобы взять ребенку бесплатные билеты на поезд по льготе многодетная семья ? И что такое налоговая льгота и когда она оформляется ? При выходе на работу после декрета или как ?

 23. elena BOSA
  01.10.2019

  Подскажите, если статус многодетных получили в 2017 году, а налоговую льготы нам не выплатили, можно её оформить сейчас?

 24. Эми nail
  23.09.2019

  Здравствуйте!Подскажите пожалуйста я многодетная мама но никакой помощи от государства не получаю.
  Пологается ли нам какая то помощь если муж работает не официально.
  А я домохозяйка деткам 13, 10, и 3года.
  Даже в субсидии на отказали якобы потому что муж работает не официально или сказали надо платить единый налог каждый месяц

  • Мирон и мама
   20.10.2019

   Здравствуйте!Как минимум-Вы можете оформить помощь на третьего ребёнка до 6-ти лет.1700,00 гривен.Поспешите!)

 25. Оксана Нудыщук
  14.09.2019

  Налоговая социальная льгота в размере 100%,а не 200.

 26. Светлана Кричунова-Шпак
  10.08.2019

  Добрый день. Мы многодетная семья. Подскажите, пожалуйста, скидка 50% на оплату коммунальных услуг должна быть 50% ? Нам на воду( счетчика нет) дали только 10%. Так может быть? От чего зависит размер скидки?

 27. Stella Kovaleva
  03.07.2019

  Подскажите пожалуйста,на какой номер можно позвонить,если не могу оформить 1700,так как нет документа у ребенка (льготный по многодетству). Говорят в Киеве корочки нет. Все документы принесла еще 2 месяца назад.

  • Алла Федончук
   22.08.2019

   1545 это ” Урядова гаряча лінія”

  • Angelika Amerianove
   30.11.2019

   вам нужно сначало оформить статус многодетной получить ети корочки а потом идти и оформлять 1700. Ето у них такая последовательность с доками и никакая линия вам тут не поможет таков порядок я тоже так же оформляла в такой же последовательности)

 28. Оля Лучка
  26.06.2019

  Здраствуйте!В пос. Чаплино Днепропетровской обл. отказываються выдавать на пасажирский поезд по удостоверению многодетной семьи. Куда обратиться подскажите, пожалуйста?

 29. Людмила Давыдяк
  24.06.2019

  Здравствуйте! Подскажите пожалуйста когда будут выплаты многодетным на уголь и газ.

 30. ирина маслова
  22.06.2019

  скажите а какие лекарства детям бесплатно выдают?

 31. Regina Dudkina
  21.06.2019

  Подскажите кто получил многодетную(1700), с каких вы регионов? А то Херсон молчит.

  • ирина маслова
   22.06.2019

   апреле сдала документы,а в конце мая дали за 2 месяца и в июне тоже пришли

   • Regina Dudkina
    22.06.2019

    С какого вы региона?

    • ирина маслова
     22.06.2019

     Харьков при всем этом мне в совбесе сами сказали когда прийти оформить

     • Regina Dudkina
      23.06.2019

      Хороший у вас инспектор. Мне не говорили и доси денег нет. Оформила 10 апреля. Херсон как обычно последний((((

      • NATALIIA TANARIS
       25.07.2019

       Я вначале апреля оформила свидетельство, в конце подала документы на 1700. В конце июня деньги уже пришли за 3 месяца, в июля плановая выплата по графику. Район Суворовский, к персоналу претензий нет. все сделала легко и быстро.

 32. avto lifehack
  19.06.2019

  Подскажите, если дети от разных отцов,и я в браке,могу ли я оформить многодетную семью?

  • Заряна Свистунова
   30.06.2019

   Конечно. Если деток трое или больше. Не зависит от того один у них отец или нет.

 33. Елена Стефинива
  17.06.2019

  Да получила,уже три месяца по 1700.первый раз пришли отдельно от детских за два месяца,а в июне вместе с детскими в один день

 34. Иришка Волошина
  07.06.2019

  Добрый день, подскажите кто то уже получил помощь многодетным , которое якобы с 1 апреля назначена… подала документы 8го апреля и все тишина. В Собесе говорят ждите, толком ничего внятного не отвечают

  • Заряна Свистунова
   30.06.2019

   Странно… Я оформила в начале мая, получила в июне вместе с детскими за 3 мес.

   • Иришка Волошина
    30.06.2019

    Вот и я думаю что странно, многие уже получают. Говорят ждите небыло финансирования еще(
    А Вы с какого города?

 35. Татьяна Писарева
  07.06.2019

  Нет,860 и 1700 это разные выплаты и приходить они будут в разные числа…

 36. Lana Davydenko
  28.05.2019

  Подскажите пожалуйста !Вот оформила соц.пом 1700 на 3-го ребенка , а ребенку 1,2 еще получаю 860 гр. просто интересно эту соц.пом будут как доплата до 860 или просто 1700 и всё ?

  • Елена Ивановская
   30.05.2019

   Да, это совсем другой вид пособия, будут платить вместе с 860 грн

 37. Pavel Nikiforeak
  15.05.2019

  Унас 3 деток (1.5;3;4)пособие(1700) до 6 лет положенно получать для всех или только для одного, для 3 тего .. Спасибо

  • Сергей Сомсиков
   27.05.2019

   Здравствуйте, толтко на 3го я узнавал

  • Ксения Морозова
   19.10.2019

   На третьего и последующих детей

 38. Наталья Кобзарь
  11.05.2019

  Подскажите когда начнут выплачивать пособие многодетным до 6 лет? (1700 грн)Документы сдала ещё 12 апреля.

 39. editor Иванова
  05.05.2019

  скажите, а есть ли льготы для одинокой матери? как ей прожить, если сейчас нет никаких выплат. Ей не легче чем многодетной. Часто в многодетных сохранены мужья…. Если работа на низкой зарплате но вровень с прожминимумом, ребенок и родители на руках?

 40. Оксана Ноготкова
  02.05.2019

  Здравствуйте! Интересует вопрос, если мы многодетная семья, работает один муж, я в декрете, можем мы получить льготы 50% на оплату коммунальных услуг?

  • Светлана Алдохина
   14.05.2019

   Нужно обращаться за льготами непосредственно в газ контору и облэнерго

  • Ксения Киев
   29.05.2019

   Льгота на оплату коммунальных услуг оформляется в собесе предоставляется на год.