Фальшиві гривні в Україні: як відрізнити і перевірити?
Останні роки економічна ситуація в нашій державі невпинно загострюється. Відсутність адекватного доходу стало стимулом для шахраїв, і в побуті все частіше з’являються фальшиві гроші. Це купюри різного номіналу, виготовлені в кустарних умовах або ж в цілих лабораторіях. Спроба збути такі банкноти запросто закінчиться позбавленням волі на строк від 3 до 12 років (Ст. 199, Кримінальний Кодекс України).
Де найчастіше можна наштовхнутися на фальшиві гроші?
Стати жертвою фальшивомонетників може кожен. Адже основний принцип таких діячів: виготовлення і швидкий збут по 1-5 банкнот в одній точці. Подібні маніпуляції допомагають «обміняти» підроблені гривні на справжні.
Цікавий факт. Найбільш безпечним вважається безготівковий розрахунок. Якщо ви віддаєте перевагу готівці, краще здійснювати покупки в магазинах обладнаних детекторами валют. Тут проводиться швидка перевірка грошей ще до потрапляння в касу. Це зводить ймовірність отримання підробки до мінімуму.
Місця для збуту таких купюр повинні бути масовими, де людина поспішає, а перевірка фальшивих грошей буде відбуватися на швидку руку. На думку експертів до групи ризику входять такі точки:
- ринок;
- дрібні магазини;
- ярмарки, концерти та інші масові заходи;
- вуличні фаст-фуди, кав’ярні.
Також вкрай ризикованою є продаж цінностей через дошки оголошень в інтернеті. Часто при оплаті товару готівкою недобросовісні покупці підсовують фальшиві банкноти.
Врахуйте. Обмінники і банкомати також не гарантують відсутності підробок. Тому важливо знати, як відрізнити фальшиві гроші від справжніх. Це дозволить швидко зреагувати і не понести фінансових збитків.
Убезпечити себе від отримання підробки нескладно. Досить дотримуватися таких правил:
- користуйтеся безготівковим розрахунком;
- бажано придбати портативний детектор банкнот, що дозволить перевіряти купюри, не відходячи від каси;
- обмін валют краще здійснювати в банках або перевірених обмінниках;
- не проводьте обмін дрібних грошей на більші в місцях масової торгівлі або ж на прохання перехожих.
Завжди перевіряйте отримані гроші на місці. Якщо ви помітили сумнівну купюру – повідомте про це касиру і викличте поліцію. Краще втратити пару сотень гривень, ніж отримати термін за збут фальшивих грошей. Але зазвичай в подібних ситуаціях менеджер магазину змінює кошти на банкноту не викликає підозр.
Як визначити фальшиві гривні?
За роки практики досвідчені фальшивомонетники навчилися друкувати банкноти і цінні папери так, що відрізнити їх досить складно. Зовні вони виглядають також як і нормальні купюри, а деякі навіть мають водяні знаки, захисну стрічку. Але досконалих підробок не буває.
Досвідчені експерти точно знають, як визначити фальшиві гроші. Першою ознакою, яка повинна насторожити, є якість паперу. Якщо банкнота підозріло гладка, варто до неї придивитися. Також значення має колір – відтінок фальшивки відрізняється від оригіналу і в них не використовуються оптико-змінні фарби. На таких банкнотах нерідко відсутні обов’язкові елементи захисту: водні знаки, полімерна стрічка, рельєф і т. д.
Якщо вам попалася сумнівна купюра – уважно розгляньте її. Фахівці з банківської сфери настійно рекомендують звертати увагу на такі деталі:
- Наявність водяних знаків. Помістіть банкноту так, щоб вона була проти світла (лампа або сонячні промені цілком підійдуть). Оригінальні гроші містять прихований малюнок, що повторює портрет історичної персони зображеної з лицьового боку. Там же можна помітити знак гривні і номінал купюри в цифрах.
- Прихована картинка. Тепер поверніть гроші так, щоб світло падало на них під гострим кутом. Вгорі або збоку, де раніше був помітний тільки темний прямокутник, проявиться ще одне приховане зображення – номінал.
- “Spark” або застосування оптично-змінної фарби. Елементи, надруковані нею, переливаються і змінюють колір, якщо розглядати їх під різними кутами. На старих гривнях нею були надруковані ромби і номінал купюр, а на 500-ці зразка 2015 р. такою фарбою зображена відкрита книга.
- Наскрізний елемент. Знову подивіться на банкноту проти світла. У верхньому лівому кутку малюнок формує номінал купюри цифрами. Якщо просто розглядати гроші – ви побачите лише частину напису.
- Захисна полімерна стрічка. Подивіться на банкноту проти світла. Ви побачите тонку темну смугу розташовану поперек. На ній видно напис з номіналом, а також знак гривні.
- Мікротексти. Даний елемент можна побачити тільки за допомогою збільшувальних стекол. Він розташований в кутку купюри і містить повторювані написи, виконані дрібним шрифтом.
Як бачите, візуальна перевірка фальшивих грошей займе всього пару секунд. Така обережність допоможе уникнути фінансових втрат.
Що робити, якщо виявив у себе фальшиві гроші?
Виявлення підробки часто приводить власника купюри в стан шоку. Багато хто намагається скоріше збути сумнівну валюту. Марно. Адже якщо вас зловлять за цим процесом кримінальної відповідальності не уникнути.
Важливо знати. Згідно зі статтею 199 КК України, збут фальшивих грошей загрожує позбавленням волі на строк від 3 до 7 років, за умови, що за даною справою людина помічена вперше. Якщо ж особа повторно збуває фальшивку, покарання збільшується: від 5 до 10 років. У випадках, коли діє група зловмисників та/або мова йде про особливо великі суми – термін позбавлення волі сягне від 8 до 12 років з подальшою конфіскацією майна.
Нерідко фальшивка виявляється під час поповнення картки або оплати послуг у банку або ж при обміні валют у профільній установі. У таких випадках співробітники організації зобов’язані відправити купюру на перевірку в Національний Банк, склавши ордер про прийом матеріальних цінностей. Процес триває 5 робочих днів. Якщо банкнота підроблена – про це повідомлять в поліцію. Якщо гроші справжні – їх повернуть власнику.
При самостійному виявленні підробки, співробітники поліції рекомендують виконати такі дії:
- негайно повідомте правоохоронні органи, зателефонувавши за номером «102»;
- вкажіть реквізити купюри (серійний номер, номінал, рік випуску і т. д.);
- постарайтеся згадати обставини отримання фальшивки (зовнішність особи, яка збула підробку; час і місце передачі купюри вам і т. д.);
- дочекайтеся приїзду поліції і пред’явіть банкноту уповноваженим особам;
- напишіть пояснювальну записку, вказуючи всі обставини отримання фальшивих грошей;
- не забудьте підписати ордер (у двох примірниках: ваш і поліції) про передачу цінностей, в якому будуть вказані всі реквізити грошової одиниці.
Важливо. Якщо людина, від якої отримана сумнівна банкнота, ще не пішла – не варто хапати її за руки і намагатися затримати. Такі дії можуть загрожувати вашої особистої безпеки. Єдине, що ви можете зробити – відвернути його, задавши якийсь відсторонений питання і потягнувши час до приїзду поліції.
Нерідко зустрічаються сумнівні купюри, у них є елементи безпеки, але вони погано відображаються або частково пошкоджені. У такому випадку банкнота відправляється на перевірку справжності в Національний Банк України. Через 5 робочих днів приходить відповідь. Якщо гроші справжні – їх повернуть власнику за пред’явленням ордера і документа, що підтверджує особу.
У разі якщо підтвердиться, що купюра фальшива, можна стягнути збитки з особи, від якої вона була отримана. Але подібні дії проводяться виключно в ході судового розгляду. Якщо особа фальшивомонетника не встановлена, то збиток не відшкодовується. Але набагато краще втратити пару гривень, ніж сісти у в’язницю за спробу витратити фальшиві гроші.
Які купюри підробляють найчастіше?
Згідно зі статистикою, з кожним роком кількість фальшивих банкнот зростає на 1 мільйон гривень. Так, в кінці 2019 року кількість фальшивок на один мільйон курюр становила 2,9 штуки.
У процентному співвідношенні, серед виявлених підробок частіше зустрічаються гроші такого номіналу:
- 500 грн. – 61 %;
- 100 грн. – 17 %;
- 50 грн. – 13 %;
- 200 грн. – 7%.
Дрібні купюри, номіналом 1, 2, 5, 10 і 20 гривень, підробляють рідко. Їх виявлення – швидше вийняток, ніж правило, але поодинокі випадки бувають.
Цікаво знати. В Європі показники за фальшивими євро набагато вище. Так, на 1 млн. грошових одиниць там зустрічається 33 підробки.
Підбиття підсумків
Зіткнутися з фальшивими грошима може кожен. Головне – не втрачати пильність і діяти відповідно до вимог чинного законодавства. Адже ціна свободи набагато вища, ніж пара сотень гривень. Ця стаття дала вам поради та рекомендації як відрізнити фальшиві гроші від справжніх, а також не потрапити в негарну ситуацію. Будьте пильні!
Коментарі
Не рекомендую покупать! Один раз взял у канала @falsh_ua_grn по наложенному платежу, так вот сливать их очень трудно и страшно..
Будте очень бдительны. На этом рынке ВСЕ вас кинут. Grivna_gann это швырялы. Очень наглые причём. Они обязательно изменят свой канал, но мы будем следить