Корисна інформація

До скількох можна шуміти в квартирі і на подвір’ї? Поради та рекомендації

17 Лютого 2023
admin Читать на русском
 1. Закон про тишу в Україні: до скількох можна шуміти?
 2. До скількох можна шуміти при будівельних роботах в квартирі: коли не можна шуміти?
 3. Порушення дотримання закону про тишу: в яких випадках можна шуміти?
 4. Допустимий рівень шуму: законодавчі норми
 5. Правила захисту від шуму для Києва: до котрої години можна шуміти?
 6. Як визначити рівень шуму в квартирі?
 7. Який штраф за шум у квартирі?
 8. Як втихомирити галасливих сусідів: практичні поради
 9. Нестандартні методи боротьби з галасливими сусідами
 10. Підсумкові тези

Дотримання режиму тиші регламентується законодавством України (Закон про тишу) і є обов’язковим для всіх вимогою. Будучи членом спільноти, кожен з нас повинен виконувати певні правила цивілізованого добросусідства: не видавати гучні звуки в нічний час, не проводити ремонтні або інші роботи, виконання яких пов’язане з використанням верещалих, свистячих, деренчливих інструментів і пристосувань.

Навіть проводити домашні репетиції, граючи на музичних інструментах, слід дуже акуратно, щоб не створювати дискомфорт своєму близькому і сусідському оточенню. Що робити, якщо у вас є «гучні» сусіди, куди звертатися і як діяти, якщо гучна музика або працююча техніка порушує ваш нічний відпочинок, в описі нижче.

У статті дається відповідь на питання: ««До скількох можна шуміти?», розглядаються випадки, які найбільш часто зустрічаються порушенням тиші, наводяться приклади, які правила і законодавчі норми діяли в Україні в 2023 році щодо допустимого рівня шуму.

Закон про тишу в Україні: до скількох можна шуміти?

Закон про дотримання тиші, був прийнятий ще в 1994 році, але з тих пір зазнав безліч поправок і доповнень. Закон про тишу прописує, коли можна шуміти, а коли слід строго дотримуватися максимальної тиші.

Серед безлічі будівель виділяють категорії приміщень, які називаються захищеними і де обов’язково повинен дотримуватися режим тиші:

 • житлові багатоквартирні будинки і дворові території;
 • медичні та освітні заклади, санаторії, клуби, театри;
 • готелі;
 • хостели;
 • магазини, кафе, ресторани, сервісні побутові центри, які знаходяться на території населеного пункту;
 • міські парки і зони відпочинку, арт-простору і прогулянкові площадки.

Перераховані вище об’єкти відносяться до категорій захищених і на них поширюються санітарні вимоги щодо рівня шуму.

На захищених об’єктах заборонено з 22 годин до 8 годин:

 1. Голосно співати;
 2. Голосно кричати;
 3. Включати програвачі, радіо, медіа системи на всю потужність;
 4. Користуватися будь-якими іншими джерелами шуму, в тому числі рупори, гучномовці, ретранслятори;
 5. Підривати піротехнічні засоби;
 6. Запуск феєрверків і салютів.
Спасение от шума

До скількох можна шуміти при будівельних роботах в квартирі: коли не можна шуміти?

Нинішнє законодавство України окремо виділяє і регламентує «гучні» роботи, звуки від яких можуть проникати в закрите приміщення.

На захищених об’єктах забороняється проводити будівельні, відновлювальні, ремонтні або декоративні роботи, які супроводжуються звуковими ефектами, в період:

 • з 21 години до 8 години у будні;
 • цілодобово (24 hours) – у вихідні;
 • цілодобово (24 hours) – у святкові дні.

Таким чином, якщо ваші сусіди затіяли свердлити стіни в вихідний або святковий день, вони порушують закон. Якщо будівельний шум чути після 21 години, має місце порушення правил дотримання тиші на захищеному об’єкті, до якого, як вказувалося вище, відноситься будь-яке житлове приміщення. У таких випадках ви маєте повне право вимагати припинити роботи, посилаючись на букву закону.

Порушення дотримання закону про тишу: в яких випадках можна шуміти?

Дія Закону України про тишу не регламентує деякі «гучні» ситуації, зокрема:

 • коли працюють екстрені служби в умовах лих, аварій, подій;
 • при наданні медичної допомоги, при оперативній роботі представників органів правопорядку (наприклад, при затриманні правопорушника або при попередженні правопорушення);
 • при запобіганні аварійних ситуацій, усунення вогневих ризиків, інших факторів, які можуть спричинити за собою пошкодження майна або нести загрозу життю людей;
 • при проведенні термінових (аварійних) робіт із залученням техніки (наприклад, при аварії на магістральному трубопроводі, газопроводі тощо);
 • під час проведення заходів за участю численної публіки: мітингів, демонстрацій, які проводяться з відома муніципалітетів;
 • при запуску святкових феєрверків, які узгоджені з органами місцевого самоврядування;
 • якщо «гучні» заходи не заважають оточуючим, а звуки не доносяться назовні.

До цього списку слід додати можливість розширення (або скорочення) випадків порушення тиші, які затверджуються або узгоджуються з місцевими органами влади.

Допустимий рівень шуму: законодавчі норми

Дозволені граничні показники рівня шуму в приміщеннях, які належать до категорії захищених, прописані в будівельних нормах – «Державнi будiвельнi норми».

№ п/п Категорія приміщення Min, дбА Max, дбА
1 Житлові приміщення (квартира) в денний час 40 55
2 Житлові приміщення (квартира) в нічний час 30 45
3 Житлові кімнати в гуртожитку, денний час 45 60
4 Житлові кімнати в гуртожитку, нічний час 35 50
5 Спальні приміщення в дитячих садах, вдень 40 55
6 Класи, навчальні кабінети, аудиторії 40 55
7 Конферент.зали, бібліотеки, читальні зали 40 55
8 Торгові зали магазинів, вокзалів, аеропортів 60 75
9 Прибудинкові території в денний час 55 70
10 Прибудинкові території в нічний час 45 60

Правила захисту від шуму для Києва: до котрої години можна шуміти?

Максимально допустимі норми шуму можуть відрізнятися за регіональною або адміністративною ознакою, оскільки місцеві органи влади наділені повноваженнями змінювати їх у бік зменшення максимально допустимих показників шумового фону. Наприклад, у Києві, відповідно до Правил благоустрою, в житлових багатоквартирних будинках рівень шуму не повинен перевищувати 40 дбА в денний час і 30 дбА – в нічний. Крім цього, правилами для киян заборонено протягом доби встановлювати на балконах і лоджіях звукову апаратуру і відтворювати музику зі звуковою потужністю вище 40 бдА.

На території біля житлового будинку також забороняється протягом доби включати на повну потужність гучномовці, радіотранслятори, музичні програвачі тощо. Ремонтні роботи в житлових приміщеннях також заборонено проводити після 19 годин до 8 годин в будні – у вихідні та святкові дні. Зрозуміло, на ремонтні роботи, які не супроводжуються підвищеним шумом, заборона не поширюється.

Як визначити рівень шуму в квартирі?

Якщо вище говорилося про те, до скількох і зі скількох можна шуміти, то закономірно виникає питання: як зрозуміти, що шум у квартирі перевищує допустиму норму? Покладатися на особисте сприйняття не варто, оскільки оціночні критерії сприйняття у кожного індивідуальні. Комусь здається гучним шепіт, а інші і зовсім не звертають уваги, якщо шумлять сусіди.

Вимірювати рівень шуму і, відповідно, зробити висновок про перевищення допустимої норми, можна за допомогою спеціального шумовимірювального приладу. Але це досить специфічний прилад і навряд чи він є у когось вдома.

Пропонуємо ознайомитися з порівняльною таблицею рівня шуму. У ній наведено еквіваленти, хоча і вони не можуть вважатися абсолютно точними.

Характеристика звуку Порівняльний аналог звуку Рівень, дбА
Тихо Шепіт 30
Чути Неголосна розмова 35
Добре чути Розмова до 45
Чітко чути Активна розмова 50
Шумно Розмова на підвищених тонах до 70
Шумно Крик, плач, сміх, лайка 75
Дуже шумно Гучний крик, рев мотора 85
Дуже шумно Дуже гучний крик, звук вантажного ж/д вагона 90
Дуже шумно Вагон метро 95
Вкрай шумно Вереск газонокосарки, грім 100

Який штраф за шум у квартирі?

Якщо ваші сусіди не знають, до скількох можна робити ремонт, в який час і в які дні можна шуміти, а в які це робити категорично заборонено, то їх слід попередити і попросити поважати ваш простір (в тому числі і звуковий). Однак, якщо ваші зауваження ігноруються, то до порушників режиму тиші можна застосувати штрафні санкції, які прописані Кодексом України про цивільні правопорушення.

Згідно зі статтею 182 ЦКУ, розмір штрафу становить від п’яти до п’ятнадцяти НМДГ, якщо таке ж порушення зафіксовано неодноразово, то штраф сягає тридцяти неоподатковуваних мінімумів. Штраф накладається після складання протоколу із залученням представника правоохоронних органів.

Важливо розуміти, що перевищення шуму (що вже є порушенням) найчастіше супроводжується іншими протиправними діями. Якщо таке сталося, то штраф буде значно вище або замінений іншою, більш суворої, мірою адміністративного стягнення.

Як втихомирити галасливих сусідів: практичні поради

 • Якщо ваше терпіння закінчується, спробуйте спочатку домовитися «по-хорошому», – в дуже ввічливій і доброзичливій формі попросіть зробити звук тихіше, вимкнути джерело шуму і дотримуватися режиму тиші.
 • Другим аргументом в досягненні домовленості повинна стати інформація про ваш намір звернутися в поліцію зі скаргою на гучну музику/звуки/крики.
 • Якщо перспектива приїзду поліції не привела до тями розгулявшихся сусідів, просто зробіть дзвінок в поліцію. Будьте готові, що оператор на лінії попросить вас представитися і описати ситуацію. Іноді на повідомлення про порушення тиші з боку сусідів або розгулялися у дворі галасливих компаній можна отримати відповідь, що цим займаються дільничні. Будьте наполегливі і не здавайтеся, на ваш виклик повинна послідувати відповідна реакція правоохоронних органів.
 • При зверненні в поліцію подбайте про те, щоб у вас були свідки, які підтвердять факт порушення режиму тиші. У цьому сенсі також незайвим буде зробити фотознімки або аудіозаписи попереджувальних розмов з порушниками спокою.

Нестандартні методи боротьби з галасливими сусідами

Втихомирити неспокійних сусідів можна своїми силами, не залучаючи до цього представників органів правопорядку. Наскільки ці методи дієві, судіть самі, але як показує практика, іноді вони працюють:

 • Клин клином: якщо за сусідською стіною лунає тупіт танцюючих ніг і гучна музика, робіть те ж саме, але в ранкові години. Як тільки порушники вашого спокою втомляться веселитися, включайте музику і свою уяву, даючи зрозуміти, що за кожною безсонною ніччю піде такий же безсонний ранок, але вже для них.
 • Спробуйте відключити автомати на електролічильнику, тим самим знеструмивши квартиру сусідів.
 • Вступіть з ними в жанрове протистояння, якщо вони вважають за краще техно або хард-рок, здолайте їх класичними аріями для сопрано.
 • Чи давно ви працювали з перфоратором? Може, варто відновити свої навички під музичний супровід, що доноситься з-за стіни.

Якщо розглядати проблему всерйоз, то вибір за вами: або змиритися з неповажним відношенням до вашого відпочинку або протидіяти цьому. Способи, якими ви будете діяти, залишаємо на ваш вибір.

Соседи шумят

Підсумкові тези

 1. На сьогоднішній день діє норма, що дозволяє відтворювати шум виключно в денний час в будні.
 2. З настанням 10 години вечора (PM) до 8 години ранку (AM) заборонено видавати або відтворювати гучні звуки.
 3. Ремонт, який викликає багато шуму, можна проводити з 8 години ранку (AM) до 7 години вечора (PM). Така норма діє щодня, крім суботи та неділі. У вихідні будь-який стук по стіні вважається незаконним і таким, що порушує режим тиші і правил добросусідства.
 4. Якщо потрібно терміново «пошуміти», то заручитися згодою оточуючих.
 5. Шуміти в нічні години можуть тільки представники екстрених служб для усунення аварій або надання медичної допомоги.
 6. Штраф за порушення режиму тиші в будинку або на прибудинковій території досягає 255 грн. при первинному порушенні і 510 грн. при повторному.
 7. Норми шуму для житлових будинків, установ і зон відпочинку встановлюють муніципальні органи влади.

Залишіть коментар

Коментарі