Ексклюзив

Записи в зошиті: як звикли економити в Японії

4 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Не відхиляємося від плану
  2. А мене тато навчив!
  3. Потрібно бути незалежним
  4. Карти — це зло

Заможні японці завжди вважали поганим тоном, коли людина виставляє все багатство напоказ. Тому що за великим рахунком багата людина може спокійно жити в простій квартирі і їздити на середньому автомобілі. Набагато важливіше сума на банківському рахунку, а не атрибутика. Тому для рядового японця дисконтні купони, обіди, принесені з собою на роботу, відкладання на майбутнє навіть малими частинами – це повсякденна практика.

Maanimo розповість, як у японців виходить економити, і при цьому жити в достатку в одній з найдорожчих країн світу.

Не відхиляємося від плану

З давніх-давен японці створили свою систему розподілу сімейного бюджету, якою користуються вже сотні років. Називається вона Kakebo, що в перекладі означає «Книга домашньої економії». Ці принципи придумала домогосподарка Мотоко Хані в ХХ столітті. На сьогоднішній день ці ідеї сповідують багато сімей Японії, а торгові магазини заробляють на цьому, продаючи зошити для планування по системі Kakebo.

Такий підхід передбачає необхідність фіксування руху грошей, по суті, роблячи витрати помітними. Багато сімей ведуть відразу два зошити для планування бюджету та його контролю. У перший максимально точно записуються всі витрати за місяць, а в другий – приблизні плани.

Куди японці планують витрачати зароблені гроші? Весь план покупок ділиться на 3 великі блоки: дохід, накопичення і витрати. В першу графу записуються всі джерела надходження грошей, наприклад, здача в оренду житла, повернення боргу, відсотки за вкладом у банку та інші. Звичайно ж, протягом місяця, виходячи з подій, в план можна вносити корективи.

Наступний етап – планування накопичень. Що примітно, японці на самому початку вирішують, скільки грошей потрібно відкласти для заощаджень, а з огляду на залишок, формують місячний бюджет. При цьому якщо на накопичення направляти різницю між доходами і витратами, яка залишається до кінця місяця, то є ризик, що потрібної суми не набереться.

Книжка

Після того, як всі гроші отримали, частину відклали, починається планування майбутніх витрат. Відбувається це в два етапи. Спочатку підраховують обов’язкові витрати (оплата комуналки, кредити, страховки і т.п.), а решту грошей розподіляють на чотири кошики:

Життя – покупка продуктів, засобів гігієни, одягу і ліків;

Освіта – курси, тренінги, покупка книг, виставки і музеї;

Дозвілля – кафе, ресторани, концерти та інші розважальні заходи;

Інше – всі витрати, які не ввійшли в попередні категорії.

Завдяки цій системі японці виховали в собі такі риси, як порядок, економія, спокій, дисципліна і контроль. Вони практично повністю відмовилися від спонтанних покупок, що дозволяє економити 20-30% коштів.

Ідея балансу між доходами і витратами приносить мир японцям. Вони не думають постійно про гроші і можуть зосередитися на чомусь більш важливому.

А мене тато навчив!

З дитинства жителі Японії вчаться розпоряджатися фінансами з розумом, тому що багато батьків традиційно дарують своїм чадам гроші на свята. При цьому вони говорять, що не можна стрімголов відразу бігти в найближчий магазин і витрачати все на «вкусняшки» або іграшку. Краще покласти цю суму в банк, і через деякий час накопичення стануть більш істотними. Уже тоді всю суму можна буде витратити на покупку цінної і дорогої речі.

Японский ребенок

Ще в школі японські діти починають вести спеціальний зошит, в якому записують всі свої щоденні витрати. До переліку шкільних предметів входять курси, на яких дітям викладають основи фінансової грамотності. Знаннями після таких курсів вони будуть користуватися і в самостійному житті.

Потрібно бути незалежним

У «Країні сонця, що сходить» ніхто не любить просити гроші в борг у колег, знайомих і друзів. Кожен намагається вирішити фінансові проблеми без допомоги третіх осіб.

Крім того, японці стали менше оформлювати споживчих кредитів в різних фінансових організаціях. За останні 20 років загальний борг японських домогосподарств скоротився більш ніж на 10% (з 72 до 58% ВВП).

Карти — це зло

Звичайно ж, Японія є високорозвиненою в технологічному відношенні країною, але в побутовому і фінансовому плані громадяни дуже консервативні. Два роки тому частка платежів пластиковими картами і електронними грошима в країні становила всього 20%. Решту покупок здійснювали за готівку.

Чому так? Тому що японці повністю впевнені, що якщо будуть розраховуватися тільки готівкою, то зможуть істотно заощадити. Адже при такій оплаті ви дістаєте гроші з гаманця і бачите, як «тікають» зароблені гроші. Для порівняння: в Україні за 2019 рік частка електронних платежів склала 50% від загальної кількості покупок, а до 2021 року може зрости до 55%.

Кредитная карта

У цьому плані можна дозволити собі не погодитися з думкою японців, тому що якщо регулярно стежити за своїми витратами, то, по суті, все одно, де гроші лежать – на карті або в гаманці. На сьогодні всі витрати по карті відображаються в інтернет-банкінгу, що дозволяє вести облік своїх витрат.

Щоб уникати спонтанних покупок, досить завести звичку купувати товари тільки за заздалегідь підготовленим списком. А для того, щоб не витратити зайві гроші, в тому ж додатку можна встановити добовий ліміт на оплату карткою. Наприклад, не більше 700 грн в день.

Японський уряд прекрасно усвідомлює користь і необхідність безготівкових платежів. Тому що в країні щороку витрачають близько 73 млрд доларів на обслуговування операцій, які здійснюють за готівку. У зв’язку з цим Японія встановила план: до 2025 року необхідно вийти на показник по оплаті пластиковими картами в 45%. Але населення провінційних міст і селищ все ще ставиться скептично до таких нововведень.

Залишіть коментар

Коментарі