Центральний інвестор Голлівуду: як заробляє актор Ештон Кутчер, крім зйомок
Актор, продюсер, філантроп, підприємець – чим тільки не займався Кутчер, але за останні десять років він створив собі ще й ім’я як талановитий інвестор в Кремнієвій долині. Видання Business Insider назвало його найактивнішим інвестором серед зірок Голлівуду, а можливо, і найдосвідченішим серед них в технологічній сфері. Maanimo розповість про один з найуспішніших інвесторів-акторів, куди він «діває» гонорари за фільми і скільки отримує.
Ештон Кутчер глибоко переконаний: підхід до інвестування необхідно будувати на втіленні «американської мрії», а не на простому підприємництво. Тобто краще почати з чогось невеликого, і з часом воно може вирости в щось величезне.
Ештон виділяє всього три правила успішного інвестування, і по суті, всі вони сконцентровані на тому, що він бачить в підприємців: глибоко розуміти свій продукт і галузь, мати стійкий до невдач характер і вміти добре презентувати себе.
Не так давно Кутчер зізнався, що, коли він зустрічається з новими людьми, перше, що просить їх зробити – подивитися вміст їх смартфонів. Так він розуміє, які програми цікавлять нових знайомих, в яких сервісах вони потребують і що може стати перспективним в майбутньому.
Будь-яка різноплановість
У далекому 2009 році Кутчер вклав гроші в Skype. За порадою інвестора з Кремнієвої долини Марка Адріссена він інвестував 1 млн доларів. Що цікаво, після вкладення в Skype програму викуповує компанія Microsoft, і інвестиції актора збільшуються аж в чотири рази.
Вирішивши не зупинятися на досягнутому, на наступний рік Ештон об’єднав зусилля з музичним менеджером Мадонни Гаєм Осірі, який теж максимально зацікавився інвестуванням. І хлопці поїхали прямо в Кремнієву долину.
Осірі зізнавався Forbes, що коли дізнався про це місце, то зрозумів, що в ньому досить мало інвесторів конкретно з шоу-бізнесу. І тільки один-єдиний «зоряний» хлопець займався подібними інвестиціями, укладав тільки правильні угоди і обігравав всіх. Не важко здогадатися, що цим хлопцем є Ештон Кутчер.
Сам же Осірі був знайомий з мільярдером і інвестором Роном Берклі. Разом вони створили венчурний фонд A-Grade Investments. Згідно з даними Forbes, в цей фонд вклалися мільярдери Марк Кьюбан, Девід Геффен, Марк Беніоф і інші.
Компанія продовжила інвестувати в різні проекти, особливо успішним виявилося вкладення в технологічні стартапи. У 2013 році A-Grade Investments оцінювали в 100 млн доларів, а ще через три роки капіталізація збільшилася до 250 млн доларів.
Вони дуже успішно вклали 2,5 млн доларів в Airbnb і в кінці отримали прибуток в 90 млн доларів, а інвестиції в Uber з 500 тисяч доларів переросли в 60 мільйонів. Також крім цих компаній фонд інвестував в Shazam, Spotify, Soundcloud, Foursquare і Duolingo.
Вічний успіх – міф дурнів
Протягом інвесторської діяльності Ештон кілька разів переживав моменти втрати грошей. Найперше вкладення було невдалим. У ще більш далекому 2007 році він інвестував гроші в телекомунікаційну компанію Ooma, яка оснащувала домашні телефони технологією по типу Skype. Актор навіть якийсь час працював її креативним директором.
Коли компанія вирішила розмістити акції на Нью-Йоркській фондовій біржі в 2015 році, то інвестори, м’яко кажучи, були розчаровані. Чому? А все досить просто: Ooma планували розмістити 500 млн акцій по 13 доларів за штуку. При цьому вони очікували, що цінні папери будуть торгуватися від 16 до 18 доларів. Але все пішло трохи не за планом. Перші торги на біржі відкрилися з ціною в 12,1 доларів за акцію. І з цього моменту ціна брала висоту в 17,5 доларів всього один раз, інший же час були збитки.
Крім цього, Кутчер невдало інвестував в компанію BlackJet, яка була схожа на Uber, але для приватних літаків. Хоч сама концепція була дуже цікавою, в 2016 році, через чотири роки з дня заснування, фірма закрилася. До речі, крім Ештона цю компанію підтримував Вілл Смітт, Гаррет Кемп і фірма репера Jay-Z – Roc Nation.
Крайньою невдалою інвестицією став сайт Fab.com. Він виріс з соціальної мережі для геїв Fabulis, а сьогодні продає дизайнерські речі. Сім років тому його оцінювали в 1 млрд доларів. Але через 2 роки портал придбала компанія PCH International всього за 15 млн доларів. За весь час існування Fab.com витратили 200 млн доларів, але так і не змогли придумати або знайти стійку бізнес-модель.
Зоряний підхід з розумом
При виборі стартапу актор шукає в першу чергу людей, які намагаються максимально швидко вирішувати складні проблеми.
Суть його інвестиційної стратегії досить просто зрозуміти – знайти і дати можливість підприємцям створити краще майбутнє.
Також Кутчер звертає уваги на того, хто створив стартап. На його думку, це повинен бути морально сильна людина, яка готова подолати всі труднощі на шляху до успіху. При цьому він також повинен дуже глибоко розуміти поле діяльності, в якому планує розвивати продукт і самовдосконалюватися.
А ще він влаштовує Челлендж для підприємців, які хочуть отримати його гроші. Дивиться, чи зможе директор компанії продати свою ідею дорого. За словами Ештона, у підприємця повинна бути харизма.
Актор вважає, що якщо такого почуття немає, то цей бізнесмен не зможе залучити кращих співробітників. Крім того, для нього важливі принципи, оскільки сам актор – дуже принципова людина. Кутчер працює тільки з тими, хто поділяє його погляди, поважає інших і має позитивні моральні якості.
Ось що радить Кутчер
Ештон радить інвестувати тільки в ті сфери, в яких ви добре розбираєтеся. Адже якщо ви весь час п’єте пиво, відвідуєте пивоварні та пробуєте різні сорти, ви, напевно, знаєте їх відмінності, переваги та недоліки. Але якщо ви чогось не знаєте, краще запитати і дізнатися, чим мовчати і боятися виставити себе дурнем.
Кутчер якось розповів, що, коли його вперше представили ключовим гравцям в світі технологій, він ставив абсолютно всі питання, які тільки міг придумати його «запалений» мозок. За його словами, якщо боятися власного незнання в певній сфері, це обмежує людини в можливості вчитися.
Ну і фінальне правило (або рекомендація) – інвестуйте гроші в те, що ви хочете втілити в життя. Коли справа вже добігає реалізації, краще створити план. Бізнесмен радить записувати, що було зроблено для досягнення мети, а потім подумати, виходячи із записів, що потрібно робити далі для розвитку.
Коментарі