100К за 100 г: як побудувати бізнес на спеціях
Навіть саме нудне блюдо здатне вразити уяву, якщо у вас на кухні є спеції. Вони роблять смак більш насиченим, пікантні, додають гостроту, сприяють травленню і позитивно впливають на організм. Але є серед приправ свої «королі» – ці прянощі не кожен в житті може спробувати в силу їх надзвичайної дорожнечі. Зате ті, хто можуть собі це дозволити, готові викласти будь-які гроші заради грама сушених пелюсток. І схоже, це непогана ідея для бізнесу.
Maanimo зібрав ТОП найдорожчих спецій, які не просто мають унікальний смак, але і можуть принести вам цілий статок.
Трішки історії
Навіть коли стародавні люди тільки починали добувати вогонь, вже тоді вони приправляли свою їжу: змішували сире м’ясо з корінцями і плодами рослин. Звідти і починається відлік історії спецій і їх ролі не просто в людському житті, а й культурі багатьох народів.
Спочатку люди використовували в їжу тільки ті приправи, які виростали в їх регіоні. Але з розвитком торгівлі географія поширення спецій розширилася, зробивши їх найціннішим товаром.
Єгиптяни по праву займають одне з перших місць в світі по використанню приправ. Ще 5 тисяч років тому там активно використовували аїр, хоча сьогодні він частіше виступає як засіб з народної медицини.
У стародавньому світі торгівлею прянощами займалися в основному араби з Близького Сходу. Каравани верблюдів і ослів, які везли кассию, кардамон, імбир, корицю і коштовності, йшли по дуже небезпечним шляхом з Китаю, Індонезії або Індії.
Завдяки стрімкому розвитку товарообігу виникли столиці спецій: Карфаген, Олександрія, Венеція і Візантія. Сьогодні їх замінили Лондон, Нью-Йорк, Гамбург, Сінгапур і Роттердам.
Підзаголовок
Торгівля спеціями приносить мільйони доларів в рік, тому перш, ніж помістити їх на зберігання в величезні склади, спеції ретельно оглядають, а вже потім продають або відправляють на обробку та упаковку.
Лідером за популярністю є чорний перець, за ним стоять чилі і кардамон.
Найбільші виробники прянощів на сьогодні – Індія, Індонезія, Малайзія, Бразилія і Мадагаскар. Торгівля спеціями приносить значну частину доходу в економіку цих країн і розвиток бізнесу регіонів. І між іншим, історія знає багато прикладів того, як імперії билися в битвах тільки для того, щоб сьогодні на наших кухонних полицях стояли улюблені багатьма господинями баночки зі спеціями, а рецептори дивувалися новим смакам. Заради цього одні викладають шалені гроші за рідкісні рослини, а інші роблять на них успішний бізнес.
Мускатний колір маціс
Ціновий діапазон такий спеції дуже широкий і залежить від того, в якій формі її продають, – в пелюстках або в порошку. Ціна варіюється від 100 до 700 доларів за один кілограм.
Мускатний колір – це червона плівка, яку знімають з плоду мускатного дерева і висушують на дерев’яних пластах. Тобто вкрай обережна і делікатна робота, яку виконують виключно вручну.
Кардамон
Кардамон відомий людству ще з часів Вавилона. На глиняних табличках того періоду ця назва і було зазначено вперше. Кілограм цієї спеції коштує 350-400 доларів.
Вирощують його в багатьох країнах, але центральними постачальниками є Шрі-Ланка і Індія. Вважається, що ця приправа є ліками від усіх хвороб. Також кардамон має інше, більш народна назва – «цар спецій».
Ваніль
Ще однією найдорожчою спецією вважається ваніль. Один кілограм справжньою ванілі (в стручках) коштує десь 800 доларів.
Не всі знають, що ваніль – це недозрілий плід орхідеї. Але якщо піти травмувати свою домашню орхідею в надії знайти дорогий стручок, то успіх цієї операції малоймовірний. Адже пряністю вважаються плоди тільки одного виду орхідеї.
До того ж, якщо ваніль правильно зберігати, її запах зберігається до 40 років. А головний виробник і постачальник ванілі в світі – Мадагаскар.
Шафран
Ще в Середньовіччя за шафран люди були готові віддати цілий статок. Адже сама Клеопатра, яка знала толк в красі, часто приймала ванну саме з шафраном. А Олександр Македонський таким способом заліковував свої рани.
Один кілограм шафрану коштує 6 тисяч доларів. Найдешевшим прийнято вважати іранський шафран, його ціна теж не так низька – близько 400 доларів. Найдорожчий – іспанська. Справжній шафран продається виключно по грамах.
Корінь дикого женьшеню
Не так давно в списку найдорожчих спецій шафран обігнало інша рослина – дикий женшень, а точніше, його корінь. Тому що лише 30 грам стоять понад 100 тисяч доларів.
Відповідно, ціна одного грама складає близько 4 тисяч доларів. Чому бізнесмени продають цю спецію за величезними цінами? Вся справа в її рідкості, тому що на її пошуки йдуть не дні або місяці, а роки.
У рік з Китаю приходять лише 4 кілограми коренів дикого женьшеню. Також він занесений в міжнародну Червону книгу.
Коментарі