Ексклюзив

Фінансова розвідка: «відмивати» гроші в Україні стане складніше

27 Листопада 2020
Tatiana Garkusha Читать на русском

Новий закон про фінансовий моніторинг, який вступить в чинність 28 квітня 2020 року, багаторазово посилить контроль над переміщенням фінансових потоків по країні. Поріг грошових операцій виросте, але відстежувати походження коштів стануть сильніше. Maanimo розбирався, як даний документ вплине на банківську сферу і грошові операції українців в цілому.

Що ж нового можна прочитати в законі?

По-перше, суму порогових фінансових операцій збільшили з 150 тисяч гривень до 400 тисяч. Також тепер планується застосовувати ризикоорієнтованої підхід до об’єктів звітів, дати можливість використовувати результати перевірки, що була здійснена іншим об’єктом, здійснити перехід до кейсових звітів про підозрілу діяльність своїх клієнтів. Крім того, серед основних положень створення прозорого інструменту залучення до відповідальності за порушення, а також удосконалення процедури розкриття кінцевих бенефіціарних власників.

Передбачається, що закон повинен захистити права і інтереси українців і держави, забезпечити національну безпеку за рахунок визначення правового механізму запобігання та протидії «відмиванню» доходів, отриманих злочинним шляхом.

Що робити банкам?

Банки та інші фінансові організації тепер самі зацікавлені в фінмоніторингу своїх клієнтів і операцій, які вони здійснюють.

Граничний розмір штрафу для банківських установ складе 5 млн євро. Щоб уникнути таких великих штрафних санкцій, банки будуть змушені відстежувати складні фінансові операції, підозріло великі перекази, операції, які проведені незвичайним способом, або які не мають очевидної економічної або законної мети.

Тепер для проведення будь-яких фінансових операцій банк може вимагати від клієнта вичерпні відомості про платника і одержувача переказу, і зобов’язаний, наскільки це можливо, проводити аналіз і вивчення підстав і цілей усіх фіноперацій.

Проте, це не означає, що банки кожен раз будуть допитувати одного і того ж клієнта, який проводить однакові операції. Клієнту достатньо надати інформацію про свої дії і походження коштів. Інформація збережеться в базі даних банку, і поки характер операцій клієнта не зміниться і не виникне підозрілих дій, чіпати його не будуть.

Що це означає для пересічного українця?

Тепер стежити за переміщенням фінансів громадян України будуть пильніше. І хоча порогову суму підвищили до 400 тисяч гривень, Держфінмоніторинг відстежуватиме всі перекази на суму від 30 тисяч гривень, якщо рахунок не відкривався в платіжній системі. У такому випадку суб’єкт повинен надати вичерпну інформацію про себе, призначення платежу і походження коштів.

Нові правила не оминули й криптовалюту. З кінця квітня стане набагато складніше проводити будь-які операції з цифровими грошима. Всі угоди на суму понад 30 тис. грн будуть ретельно перевіряти, і в разі виявлення незаконних дій зможуть блокувати кріптогаманці і вилучати монети.

Банки, біржі та обмінники зобов’язані будуть запросити документи про походження активів, призначення платежу і особистості тих, хто скоює операцію. Досить буде один раз прояснити ці нюанси, і якщо не буде виникати підозри в незаконності операцій, то клієнта залишать в спокої.

У Міністерстві фінансів вважають, що це зведе кількість шахрайських дій з електронними грошима до мінімуму. Важливо розуміти, що контроль за віртуальною валютою здійснювався і раніше, проте зараз вийде на новий рівень. На думку міністра фінансів Оксани Маркарової, вже зараз є всі передумови говорити про легалізацію звороту кріптомонет в Україні.

Додамо, що «крипта» – універсальний платіжний засіб в мережі даркнет (прихована мережа). Електронними монетами оплачується істотна частина заборонених законом дій. Ухвалення нового законопроекту і посилення контролю за криптовалюта може змінити криміногенну обстановку в фінансово-економічній сфері України на краще, а також звести кількість злочинів, скоєних в мережі інтернет, до мінімуму.

У світлі прийняття закону про гральний бізнес логічною виглядає міра фінансового контролю і в цій сфері. Суб’єкти первинного фінмоніторингу повинні будуть перевіряти клієнта, коли приймають ставки або віддають виграні гроші. Перевіряти будуть суми також від 30 тисяч гривень. Тепер виправдати появу великих грошових коштів в декларації виграшем в азартні ігри буде куди складніше.

У разі виявлення будь-яких порушень і підозри в шахрайських діях будь-яка операція буде заморожена. Максимальний штраф для суб’єктів первинного фінмоніторингу встановлений на рівні 204 тис. грн. Для небанківських суб’єктів штраф може скласти дворазову суму вигоди, отриману в результаті порушення.

Крім того, тепер в разі найменших підозр у фінансуванні суб’єктом поширення зброї масового ураження і тероризму рахунок цього суб’єкта заблокують. Після ретельної перевірки СБУ його можуть або розблокувати, або передати справу до компетентних правоохоронних органів. Домогтися розблокування можна через суд – закон встановлює таку можливість, але для цього потрібен розгляд відразу трьома суддями. У випадку з частим виявленням подібних порушень це буде вельми проблематично.

Залишіть коментар

Коментарі