Ексклюзив

Кожному по його вчинках: чи наздожене Україна європейські країни за рівнем зарплат?

17 Травня 2021
3
Yaroslav Rizhok Читать на русском

За даними Держстату, середня зарплата в Україні приблизно в 2,8 рази вище мінімальної, а за 2020 рік, навіть не дивлячись на дію пандемії, доходи українців зросли на 10%. Однак ці показники тьмяніють на тлі того, що третина населення країни живе за межею бідності, тобто отримує зарплату нижче мінімалки. Як ці значення корелюють зі світовими, і яке місце займає Україна за рівнем заробітних плат, розбирався Maanimo.

По своїх місцях

Безумовно, на доходи українців впливає професія. Традиційно найвищу зарплату в Україні отримують IT-фахівці, вона становить в середньому 26,6 тис. гривень. Праця медиків і вчителів оплачується за нижчою ставкою, ніж в середньому по країнах Європи, такі фахівці отримують від 6,5 до 10 тис. гривень.

Що ж стосується рівня зарплат у світі, то Міжнародна організація праці, яка перебуває в Женеві, опублікувала рейтинг з 160 країн, в якому першу позицію за рівнем середньої зарплати зайняла Швейцарія. Там заробляють 5425,26 доларів. У десятку ж країн з найвищою середньою зарплатою потрапили і США з результатом 2834,06 доларів. Німеччина зайняла 16 позицію рейтингу із середнім доходом 2419,62 доларів, Італія виявилася на 30 місці, її жителі заробляють близько 1840,33 доларів на місяць.

Наші найближчі сусіди – улюблена заробітчанами Польща, а також Росія і Білорусь потіснили в рейтингу України. Поляки в середньому отримують 765,57 доларів в місяць, і це 58-й рядок рейтингу, Росія опинилася на 67-й позиції з доходом близько 636,6 доларів, а Білорусь зайняла 101-у позицію з середньою зарплатою в 346,88 доларів. Україна в світовому топі зайняла лише 127 місце з рівнем середнього доходу 193,87 долара. А замикають рейтинг Зімбабве (21 долар) і Малаві (22 долари). Висновок напрошується сам собою: Україна, на жаль, не далеко пішла.

Коли стане краще?

Український уряд поставив перед собою завдання вже до 2030 року поліпшити добробут громадян країни і зрівнятися за рівнем середньої зарплати з сусідніми Словаччиною і Польщею. Але чи здійсненна місія? У грудні минулого року середня зарплата в Україні склала 14 179 гривень, в еквіваленті європейської валюти це становить близько €418, що втричі менше, ніж у сусідніх Словаччині, де середня зарплата становить близько €1113, і Польщі – €1312.

Одним із шляхів вирішення даної задачі прем’єр-міністр Денис Шмигаль бачить впровадження програми реінтеграції заробітчан, в рамках якої держава планує виділяти допомогу трудовим мігрантам в розмірі 150 тис. грн на відкриття бізнесу, але тільки за умови, що і сам новоспечений бізнесмен вкладе свої кровно зароблені. Прем’єр зазначив, що це невелика допомога, але Кабмін упевнений, що це стане додатковою мотивацією для людей залишитися вдома, створювати тут робочі місця і розвивати власну громаду.

Однак прем’єр не уточнив, уряд планує наздогнати нинішні показники Польщі або ж ті, які будуть у неї через 9 років, до 2030 року. І навіть не дивлячись на кризу, пов’язану з пандемією, зростання середньої зарплати в Польщі склало 3,5%. Реальна середня зарплата в Україні та Польщі різниться на 620 доларів.

Прикметно, що, за мірками Кабміну, простим українцям потрібно чекати 9-10 років, щоб отримувати польські зарплати, але деякі українські чиновники і члени наглядових рад держкомпаній і банків вже вирішили для себе це питання. Наприклад, в Укренерго член наглядової ради отримує в рік більше 1,5 млн грн, ну а члени наглядової ради ПриватБанку отримують понад 500 тис. гривень на місяць.

Зростання зарплат безпосередньо залежить від показників економічного розвитку. У минулому році вони були практично нульовими. У 2010 році ВВП України становив $130 млрд, в 2020 році – всього $142,2 млрд. Це означає, що всі ці 10 років українська економіка ніби «біжить по колу». ВВП сусідньої Польщі, за оцінками МВФ, в 2010 році становив $479 млрд євро проти $580 млрд в 2020 році.

А різниця між мінімалкою в Україні і Польщі залишається на рівні в більш ніж 3,5 рази – 213 доларів проти 751 долара. Навіть за умови, що економічне зростання України буде щорічно становити не менше 5%, навряд чи можна буде прийти до польських показників навіть через 10 років. Хіба що, якщо Польща повністю зупиниться в розвитку.

Шляхи вирішення

Давно прогресуюча в європейських країнах демографічна криза також накладе свій відбиток на економіку і буде стимулювати їх підвищувати рівень життя своїх громадян, а також максимально сприяти приїзду заробітчан, в тому числі і з України. У справжніх українських реаліях трудові мігранти все так само стрімко їдуть зі своєї батьківщини в пошуках кращого життя і більш високих зарплат. І навіть програми підтримки підприємництва поки що не здатні зупинити відтік працездатного населення з країни. Краще зароблені за пару місяців 150 тис. гривень в Польщі, ніж туманні перспективи підприємництва в Україні. Поки це залишається неприємним, але фактом.

Українські зарплати підтягнуться під рівень сусідньої Польщі і Словаччини тільки в одному випадку, якщо Україна буде з року в рік розвивати галузі високотехнологічного виробництва, новітніх технологій, а також буде підвищувати якість своєї продукції, щоб поставляти її на світовий ринок. Це і дозволить вивести українську економіку на зовсім інший рівень, а також значно підвищити рівень зарплат у країні і поліпшить добробут простих українців.

Залишіть коментар

Коментарі

 1. Вадим Очеретяний
  07.03.2021

  скорее цены до европейских дорастут

 2. Антоніна Паладько
  05.03.2021

  Середня заробітня плата в Україні, як середня температура по лікарні. Якщо у Кобельова 1 млн дол у місяць, а у керівника укрзалізниці 1.8 млн в місяць а у суддів КС пів мільйона у місяцць, а в санітарки 4.5 тис/міс, середня оплата у них буде відповідна. Якщо мінімалка 5тис/місяць, то і 85% працівників отримують 5тис, то ж і пенсія їх буде 2.5 тис/міс.

  • Вадим Очеретяний
   07.03.2021

   Кобельов свою зп за год отдал на благотворительность (еще до Зе). ЧТо вы все к нему прицепились? Работай как он и у тебя тоже будет такая зп