Ексклюзив

Жити з інноваціями: ТОП технологічних міст України

11 Січня 2021
Tatiana Garkusha Читать на русском

Технологічне місто – це середовище, в якому безпечно, комфортно і цікаво не просто жити, а й розвивати бізнес. В інноваційних, розумних містах відкривається маса перспектив для створення бізнес-ідей, а для міської влади – можливість вирішувати щоденні завдання на основі даних, оброблених інтелектуальними системами. Maanimo розбирався, які міста України потрапили до списку найбільш технологічних, і як в них живеться українцям.

В Україні щорічно визначають ТОП кращих міст в рамках проведення Kyiv Smart City Forum. Цього року експерти в сфері технологій smart-city розглянули понад 100 заявок.

Список технологічних і розвинених міст визначається по тому, наскільки місцева влада впроваджує новаторські рішення по діджіталізаціі і розвитку інфраструктури міста, чи покращилися системи в результаті проведеної роботи і впровадження нововведень, наскільки ефективні прийняті рішення з точки зору економіки, а також чи надали вони позитивний вплив на життя простих українців і бізнесу.

Тернопіль

Кращим енергоефективним містом з населенням понад 100 тис. чоловік став Тернопіль. Тут вже з 2014 року активно впроваджується система «Розумне місто», яка дозволяє перейти до електронної системи управління містом. Це і система електронних петицій городян, і відкритий бюджет, і проблеми ЖКГ, електронні закупівлі, публічні фінанси і навіть база пошуку злочинців. Прикметно, що керівники проекту з задоволенням діляться своїм досвідом з іншими містами, передаючи свої напрацювання безкоштовно.

Дніпро

Кращими смарт-безпечними містами стали Дніпро і Вінниця. Місцева влада створила в Дніпрі ситуаційний центр, який запустили в тестовому режимі ще в 2018 році. В рамках проекту на дорогах міста і в самих людних місцях встановлені камери відеоспостереження, які забезпечують безпеку городян і гостей. Крім того, датчики встановлені на розподільчих щитках, мережах водоканалу, тягових підстанціях і ліфтах. На зупинках громадського транспорту працюють GPS-системи для зручності користувачів. Також GPS-системи підключені до машин швидкої допомоги і комунальної техніки.

Вся інформація стікає до єдиного центру з 12 великими моніторами, на яких постійно змінюється картинка і показуються різні частини міста. Прикметно, що до цієї смарт-системи підключені органи поліції, які постійно моніторять ситуацію і оперативно реагують в разі початку заворушень. Також правоохоронні органи в будь-який момент можуть запросити інформацію для пошуку злочинців або ж викрадених автомобілів.

Однак ідея проекту в іншому – щоб всі системи Дніпра працювали в унісон. І навіть якщо на одній з міських вулиць раптом зламається світлофор, то диспетчер зможе швидко зреагувати і викликати ремонтну бригаду. Крім того, в єдиному центрі здійснюється координація громадського транспорту, комунальників і машин швидкої допомоги.

Ще одне гідне нововведення в Дніпрі – це електронні табло на зупинках і системи безконтактної оплати за проїзд в громадському транспорті. Проект був впроваджений ще в 2017 році. Перші валідатори були встановлені в міських трамваях.

Вінниця

Журі високо оцінило рівень цифровізації і безпеки міста завдяки «розумній» роботі місцевого самоврядування. Ще з 2013 року у Вінниці працює місцевий портал, який надає електронні послуги городянам. Вінничани мають онлайн-доступ до документів міськради (рішення, розпорядження). Через особистий кабінет на сайті міськради жителі міста можуть записатися на прийом до керівників департаментів і служб Вінницької міськради, також можна залишити їм електронне звернення. На сьогоднішній день на сайті представлено більше 270 послуг, які надаються як городянам, так і бізнесу.

Місцева влада також подбала і про безпеку жителів Вінниці. На вулицях міста встановлено понад 70 відеокамер, інформація з яких надходить до серверу міськради і в центр МВС. Енергоефективність – ще один напрямок, над яким працює Вінниця. Тільки з початку року встановлено понад 600 світлодіодних ліхтарів, які економлять електроенергію. Громадський транспорт в місті ходить виключно за розкладом, подивитися який можна на сайті або ж на зупинках. За аналогією з Дніпром, транспорт оснащений системами GPS, що дозволяє городянам бачити час очікування трамвая/тролейбуса.

Харків

Кращим цифровим містом став Харків. Він підкорив журі злагоджено працюючою системою відеоаналітики з метою забезпечення безпеки міста, автоматизації служб швидкого реагування, моніторингу систем водопостачання і вивезення сміття.

У місті працює портал електронних сервісів, який дозволяє мешканцям користуватися електронними послугами, відстежувати транспортні потоки, планувати поїздки таким чином, щоб не стояти в пробках. За допомогою єдиного кабінету жителя харків’яни мають можливість отримати в своєму смартфоні довідкову інформацію, послуги, платежі, показання лічильників і т. п. Також в Харкові працює проект, що допомагає відслідковувати громадський транспорт онлайн.

Залишіть коментар

Коментарі