Ексклюзив

Безліміт: чого чекати від зняття валютних обмежень (опитування банків)

15 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Олег Курінний, директор Казначейства Банку Кредит Дніпро
  2. Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу

Нацбанк скасував денний ліміт на купівлю валюти і дорогоцінних металів для фізосіб. На думку регулятора, це не повинно викликати курсових стрибків. Крім того, тепер українцям не потрібно пред’являти підтверджуючі документи при купівлі валюти або металів, що може відбитися на «апетитах» населення. Maanimo запитав у банків, яким чином вони планують регулювати обсяги купівлі/продажу, а також як зняття ліміту на обмінні операції відіб’ється на співвідношенні обсягу операцій на «білому» і «чорному» ринках.

Олег Курінний

Олег Курінний, директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:

Скасування Нацбанком обмеження на купівлю іноземної валюти і банківських металів фізичними особами в еквіваленті 150 тис. грн в день стала черговим пунктом програми валютної лібералізації.

Передумовами для прийняття даного рішення регулятора виступив ряд факторів, зокрема, сприятливе співвідношення купівлі-продажу валюти на міжбанківському та готівковому ринках, більш ніж 10%-е зміцнення курсу гривні з початку року, стабільно зростаючий приплив валюти від українських трудових мігрантів.

У рамках валютної лібералізації в поточному році без потрясінь для валютного ринку скасовано вже понад 30 різних валютних обмежень для бізнесу і населення.

Суттєвого впливу на збільшення обсягів покупки валюти населенням рішення регулятора не зробить з урахуванням тієї обставини, що вимоги фінансового моніторингу банківських операцій на суму понад 150 тис. грн залишаються як і раніше актуальними. Та й у цілому рівень попиту на валюту визначається не стільки наявністю обмежень або вимог по пред’явленню документів, скільки макроекономічними факторами, інфляційними і девальваційними очікуваннями.

У той же час відсутність обмежень сприятиме стабільності валютного ринку, звужуючи його спекулятивний сегмент, який зазвичай виступає головним каталізатором валютного ажіотажу, і посиленню амплітуди курсових коливань: тепер банки зможуть задовольняти ситуативно зростаючий клієнтський попит у більших обсягах, отже, у громадян не виникне необхідності звертатися до спекулянтів, “розігріваючих” курс.

Обсяг інвестицій населення в дорогоцінні метали також був обмежений не стільки фінансовим лімітом, скільки тим, що прибутковість даного інструменту значно програє тим же депозитам, внаслідок волатильності світових цін на метали і високого спреду між ціною його купівлі та продажу, який може досягати 25%, повністю нівелюючи прибуток від інвестиції. Тому інвестиції в метали були і залишаться «тихою гаванню» і інструментом диверсифікації інвестиційного портфеля для незначного числа громадян.

Артем Красовський

Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу:

НБУ вибрав правильний час для проведення наступних етапів валютної лібералізації, оскільки поточна ринкова ситуація дозволяє це робити і навіть, можна сказати, кілька випереджаючими темпами. Практично весь 2019 рік курс національної валюти знаходиться під впливом ряду факторів, як макроекономічних, так і чисто психологічних, які сприяють істотній ревальвації. Як ми бачимо, поточний рівень зміцнення гривні вже багатьма аналітиками сприймається як зайвий і потенційно несе ризики для економіки України, зокрема, для експортно-орієнтованої галузі.

У подібній ситуації логічними діями НБУ є продовження покрокового зняття обмежень на валютному ринку, як, наприклад, вже була раніше скасована норма обов’язкового продажу валютної виручки експортерами, зняті обмеження на виведення компаніями дивідендів за кордон, і багато іншого. Скасування обмежень на купівлю іноземної валюти фізичними особами є наступним закономірним кроком валютної лібералізації, який не тільки не повинен надати зайвий тиск на курс гривні, але і навпаки, покликаний збалансувати надлишкову пропозицію валюти на ринку.

З іншого боку, ситуація на валютному ринку, яку ми спостерігаємо зараз, свідчить про відсутність якогось нереалізованого попиту на валюту з боку населення, якому б раніше перешкоджали дані обмеження. Навпаки, поки загальний психологічний настрій учасників ринку демонструє явний оптимізм із приводу майбутнього національної валюти і, незважаючи на вже зняті з 5 листопада обмеження на купівлю валюти фізособами, ніяких курсових стрибків не спостерігалося, а курс гривні продовжує зміцнюватися.

У будь-якому випадку, необхідно пам’ятати, що регулятор уважно стежить за ситуацією на валютному ринку, і в разі появи ознак турбулентності завжди зможе оперативно повернути як ці, так й інші обмеження на проведення валютних операцій.

В якості додаткової позитивної сторони зняття цих обмежень варто відзначити й очікуване зменшення частки операцій на тіньовому ринку, з відповідним збільшенням операцій через банки.

Залишіть коментар

Коментарі