Ексклюзив

Час Діяти: що пропонує українцям «держава в смартфоні»

9 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Цифрова держава
  2. Реєстр Всемогутній
  3. Кіберарсенал майбутнього

Ще під час президентської кампанії Володимир Зеленський пообіцяв викорінити корупцію інноваційним шляхом. Рішення проблеми він бачить у мінімізації бюрократії і обмеження контактів держорганів з населенням. Реалізувати це збираються за допомогою додатку «Дія». Передбачається, що він буде в кишені у кожного українця – в їх смартфонах. Maanimo з’ясовував, що додаток вміє зараз і який функціонал планують додати в майбутньому.

Цифрова держава

«Держава і я» або просто «Дія» – частина проекту уряду по цифровій трансформації країни. Розробкою програми, яка суттєво спростила б взаємодію держави і громадян, займається спеціально створене у вересні минулого року Міністерство цифрової трансформації.

Ініціатива «Держави в смартфоні» стала одним з козирів нинішньої влади під час виборів. Українцям пообіцяли повну оцифровку державних послуг до 2024 року – дати припинення каденції президента. Додаток, який обіцяв під час своєї президентської кампанії Володимир Зеленський, розробляли майже півроку.

«Інші країни йдуть до цього роками, а ми змогли за півроку. Наскільки мені відомо, ми стали третьою країною Європи, яка має щось подібне. На створення цього додатка не було витрачено жодної гривні з державного бюджету України», – заявив президент під час презентації додатку «Дія» 6 лютого.

З моменту релізу його скачали вже більше 1,7 млн ​​українців, а свою копію електронних прав видали 750 тисячам водіїв.

Смартфон

Реєстр Всемогутній

Додаток доступний для завантаження в Google Play і App Store. Вхід здійснюється тільки за допомогою BankID. Таким чином, Мінціфри миттєво і без болісної реєстрації отримує докладну інформацію про вас, але в той же час не має доступу до фінансових даних.

В особистий електронний кабінет можна увійти тільки за допомогою пароля, який необхідно вводити кожен раз. Однак по можливості можна використовувати й сканер відбитків пальців, що, як показує практика, набагато зручніше.

На даний момент додаток відверто сирий. В арсеналі зараз лише водійське посвідчення і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Зате вже підключені електронні держреєстри. Витяг можна отримати з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Державного реєстру прав на нерухоме майно; Єдиного державного реєстру транспортних засобів; Державного земельного кадастру.

Крім основного додатка діють також допоміжні. Наприклад, для завантаження вже доступний додаток «Дія: Бізнес», в якому можна за спрощеною програмою відкрити і закрити ФОП. Так, замість 58 полів для оформлення пропонують заповнити всього 12. Крім того, в додатку доступний каталог бізнес-ідей для відкриття своєї справи зі зручними шаблонами; довідник підприємця; історії людей, які досягли успіху в бізнесі; онлайн-сервіси та програми підтримки підприємців. Фішкою програми є консалтинг-зона для підприємців. Рішення своєї проблеми можна отримати як в офлайн, так і онлайн режимі.

Кіберарсенал майбутнього

Ще в червні 2019 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявляв, що плани на додаток дуже амбіційні. Наприклад, до 2024 року планують перевести 90% всіх державних послуг в режим онлайн, втричі зменшивши кількість взаємодії громадян і бізнесу з владою і досягнувши нульового рівня корупції в цій сфері.

Услуги ДИИ

Однак звернемося до підтверджених фактів. Уже в березні в додаток планують додати студентський квиток, щоб не довелося довго возитися з гаманцем на касах вокзалу, кіно і т.д.

Автомобілістів позбавлять сумнівного задоволення возити з собою паперовий варіант автоцивілки. Її пообіцяли додати в «Дію» в найближчому оновленні.

ID-карта теж скоро з’явиться в додатку. Якщо ви забули гаманець будинку, то не біда. У банках, магазинах та інших місцях можна буде пред’явити електронний варіант.

Останньою серйозною новацією, запланованою на найближче майбутнє, обіцяють впровадження в додаток закордонного паспорта. Однак потрібно мати на увазі, що дійсний він, як і всі інші документи, лише на території України.

На квітень заготували ще більш істотне розширення функціоналу. Кожному українцеві в електронному варіанті стануть доступні всі штрафи на його авто, витяг персональних даних з розширеного списку держреєстрів, а також цифровий податковий номер, виданий на час оформлення паспорта.

У довгострокових планах обіцяють ввести ще і платіжку за комуналку. У Мінцифри підкреслюють, що це багаторазово спростить процедуру оплати комунальних послуг для населення. Задум похвальний, але його логіка сумнівна: комуналку давно можна оплачувати через мобільний банкінг багатьох фінустанов.

Поки непідтвердженими фактом є розробка можливості електронного голосування через додаток. Володимир Зеленський під час передвиборної гонки ручився реалізувати подібну ініціативу. Найімовірніше, що в разі прийняття закону про референдуми ці дві ініціативи будуть реалізовані саме таким чином.

Залишіть коментар

Коментарі