Час Діяти: що пропонує українцям «держава в смартфоні»
Ще під час президентської кампанії Володимир Зеленський пообіцяв викорінити корупцію інноваційним шляхом. Рішення проблеми він бачить у мінімізації бюрократії і обмеження контактів держорганів з населенням. Реалізувати це збираються за допомогою додатку «Дія». Передбачається, що він буде в кишені у кожного українця – в їх смартфонах. Maanimo з’ясовував, що додаток вміє зараз і який функціонал планують додати в майбутньому.
Цифрова держава
«Держава і я» або просто «Дія» – частина проекту уряду по цифровій трансформації країни. Розробкою програми, яка суттєво спростила б взаємодію держави і громадян, займається спеціально створене у вересні минулого року Міністерство цифрової трансформації.
Ініціатива «Держави в смартфоні» стала одним з козирів нинішньої влади під час виборів. Українцям пообіцяли повну оцифровку державних послуг до 2024 року – дати припинення каденції президента. Додаток, який обіцяв під час своєї президентської кампанії Володимир Зеленський, розробляли майже півроку.
«Інші країни йдуть до цього роками, а ми змогли за півроку. Наскільки мені відомо, ми стали третьою країною Європи, яка має щось подібне. На створення цього додатка не було витрачено жодної гривні з державного бюджету України», – заявив президент під час презентації додатку «Дія» 6 лютого.
З моменту релізу його скачали вже більше 1,7 млн українців, а свою копію електронних прав видали 750 тисячам водіїв.
Реєстр Всемогутній
Додаток доступний для завантаження в Google Play і App Store. Вхід здійснюється тільки за допомогою BankID. Таким чином, Мінціфри миттєво і без болісної реєстрації отримує докладну інформацію про вас, але в той же час не має доступу до фінансових даних.
В особистий електронний кабінет можна увійти тільки за допомогою пароля, який необхідно вводити кожен раз. Однак по можливості можна використовувати й сканер відбитків пальців, що, як показує практика, набагато зручніше.
На даний момент додаток відверто сирий. В арсеналі зараз лише водійське посвідчення і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Зате вже підключені електронні держреєстри. Витяг можна отримати з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Державного реєстру прав на нерухоме майно; Єдиного державного реєстру транспортних засобів; Державного земельного кадастру.
Крім основного додатка діють також допоміжні. Наприклад, для завантаження вже доступний додаток «Дія: Бізнес», в якому можна за спрощеною програмою відкрити і закрити ФОП. Так, замість 58 полів для оформлення пропонують заповнити всього 12. Крім того, в додатку доступний каталог бізнес-ідей для відкриття своєї справи зі зручними шаблонами; довідник підприємця; історії людей, які досягли успіху в бізнесі; онлайн-сервіси та програми підтримки підприємців. Фішкою програми є консалтинг-зона для підприємців. Рішення своєї проблеми можна отримати як в офлайн, так і онлайн режимі.
Кіберарсенал майбутнього
Ще в червні 2019 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявляв, що плани на додаток дуже амбіційні. Наприклад, до 2024 року планують перевести 90% всіх державних послуг в режим онлайн, втричі зменшивши кількість взаємодії громадян і бізнесу з владою і досягнувши нульового рівня корупції в цій сфері.
Однак звернемося до підтверджених фактів. Уже в березні в додаток планують додати студентський квиток, щоб не довелося довго возитися з гаманцем на касах вокзалу, кіно і т.д.
Автомобілістів позбавлять сумнівного задоволення возити з собою паперовий варіант автоцивілки. Її пообіцяли додати в «Дію» в найближчому оновленні.
ID-карта теж скоро з’явиться в додатку. Якщо ви забули гаманець будинку, то не біда. У банках, магазинах та інших місцях можна буде пред’явити електронний варіант.
Останньою серйозною новацією, запланованою на найближче майбутнє, обіцяють впровадження в додаток закордонного паспорта. Однак потрібно мати на увазі, що дійсний він, як і всі інші документи, лише на території України.
На квітень заготували ще більш істотне розширення функціоналу. Кожному українцеві в електронному варіанті стануть доступні всі штрафи на його авто, витяг персональних даних з розширеного списку держреєстрів, а також цифровий податковий номер, виданий на час оформлення паспорта.
У довгострокових планах обіцяють ввести ще і платіжку за комуналку. У Мінцифри підкреслюють, що це багаторазово спростить процедуру оплати комунальних послуг для населення. Задум похвальний, але його логіка сумнівна: комуналку давно можна оплачувати через мобільний банкінг багатьох фінустанов.
Поки непідтвердженими фактом є розробка можливості електронного голосування через додаток. Володимир Зеленський під час передвиборної гонки ручився реалізувати подібну ініціативу. Найімовірніше, що в разі прийняття закону про референдуми ці дві ініціативи будуть реалізовані саме таким чином.
Коментарі