Ексклюзив

Хочу відкрити бізнес: що можуть запропонувати банки для МСБ? – опитування банкірів

13 Травня 2021
Yaroslav Rizhok Читать на русском

2020 рік став кризовим для всього сегмента підприємництва в Україні, але держава нарівні з українськими банками намагається допомогти малому і середньому бізнесу вижити в ці непрості часи. Сьогодні банки мають безліч програм для підтримки МСБ, але як підприємцю не загубитися в них і вибрати найбільш підходящу, про це Maanimo запитав у банкірів.

Наталя Згоба, заступник директора департаменту розвитку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку:

Якщо говорити про цілковитий start-up, то на сьогодні банки все-таки не поспішають видавати кредити для започаткування бізнесу. Про кредитування можна говорити з клієнтом, який пропрацював як підприємець хоча б рік. На сьогодні найбільш вигідним та, відповідно, найбільш затребуваним залишається пільгове кредитування за урядовою програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Це як інвестиційне кредитування на придбання обладнання, транспортних засобів чи спецтехніки під 7 або 9%, так і обігове кредитування по поточну діяльність під 3% річних.

Кредити для бізнесу поділяють на 3 основні категорії:

  • поточне фінансування на поповнення обігових коштів – відновлювальні кредитні лінії та строкові кредити на закупку товарів чи сировини – до 2 років, овердрафти – до 1 року;
  • інвестиційне довгострокове кредитування на придбання обладнання, устаткування, транспортних засобів, спецтехніки, комерційної нерухомості – до 7 років. Тут є важливою участь клієнта власними коштами в інвестиційному проекті – від 10%;
  • документарні операції – гарантії, акредитиви.

На розмір позики впливає, перш за все, фінансовий стан клієнта за останні 12 місяців, його кредитоспроможність, наявність власного капіталу. Крім того, враховуються кредитна історія позичальника та його пов’язаних осіб, ділова репутація, досвід в сфері, в яку хоче залучити кошти клієнт, запропоноване забезпечення.

Дмитро Семенов, начальник відділу розробки продуктів корпоративного бізнесу АТ «АБ «РАДАБАНК»:

АТ «АБ «РАДАБАНК» – надійний партнер для малого бізнесу, і під час пандемії ми підтримуємо наших клієнтів, пропонуючи різноманітні умови реструктуризації кредитної заборгованості для пом’якшення фінансового удару по бізнесу.

У продуктовій лінійці нашого банку є кредитні програми для фінансування бізнесу і підтримки будь-яких програм наших Клієнтів:

  • бланкові овердрафти, які дозволяють покривати розриви в надходженнях коштів від реалізації товарів або послуг;
  • бланкові овердрафти для нових клієнтів, які дозволяють їм користуватися овердрафтом з першого дня обслуговування в Радабанк, овердрафт розраховується виходячи з надходжень на рахунки в інших банках;
  • кредити і кредитні лінії для ведення поточної діяльності;
  • кредити на покупку основних засобів підприємств;
  • надання гарантій для участі в тендерах. Клієнти можуть взяти кредит в Радабанк на будь-які цілі, а також скористатися послугами банку для отримання гарантій на користь третіх осіб.

При розгляді кредитних заявок банк в першу чергу оцінює кредитоспроможність і платоспроможність клієнта, а також його кредитну історію і наявність бізнесу, який дозволяє обслуговувати позикові кошти і приносити прибуток Клієнту.

Костянтин Лежнин, заступник голови правління з питань роздрібного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group:

Останнім часом на фінансовому ринку виникає все більше пропозицій для розвитку малого бізнесу. Даний напрямок є дуже пріоритетним, оскільки ФОП займають важливе місце в кількості СГД України і складають понад 80%. Також кількість СПД навіть в умовах пандемії постійно зростає. Так, в 2020 р кількість ФОП виросло на 1,6% в порівнянні з 2019 р., і на 1,1% в 1-м півріччі 2020 р. Ця організаційно-правова форма діяльності є популярною серед представників бізнесу за багатьма критеріями таким, як оподаткування, простота управління, але в той же час і найбільш чутливою до змін.

Також на сьогоднішній день дуже актуальним є питання фінансування малого бізнесу і банки, держава розвиває даний напрямок, пропонує нові програми підтримки розвитку підприємців. Так, серед цих програм можна згадати програму «5-7-9», різноманітні грантові програми, які допомагають бізнесу не тільки отримати фінансування на розвиток, старт нового бізнесу, а й різноманітні навчальні програми, за допомогою яких підприємці можуть розширити, структурувати, вивести свій бізнес на нові горизонти.

Але дуже часто підприємці можуть загубитися в умовах безлічі і різноманітності існуючих пропозицій на ринку. Тому UKRSIBBANK BNP Paribas Group вирішив допомогти бізнесу і почав з 2020 р випускати електронний каталог грантів для різних сфер бізнес-діяльності. В даних каталогах зібрана вся необхідна інформація про існуючі міжнародні грантові програми в сфері консалтингу, фінансування, інновацій, енергоефективності, кліматичних змін, підтримки бізнесу в умовах COVID-19.

Існує безліч програм фінансування малого бізнесу як державних, так і пропонованих банками. Це як кредитні картки, так і кредитування у вигляді кредитних ліній, овердрафтів, кредитів. Основною метою фінансування є розвиток, розширення бізнесу, також покупка основних засобів (обладнання, транспорту, комерційної нерухомості). Існують кредитні програми, які вимагають наявність застави, але при цьому СГД може розраховувати на великі суми і нижчу вартість ресурсів.

Беззаставні кредити є більш дорогим джерелом фінансування, але в той же час і найбільш затребуваним на ринку, оскільки бізнес може отримати кредит в найкоротші терміни (1-2 дні), без застави, з мінімальними вимогами по пакету документів. Основними факторами, які впливають на розмір кредиту, є прибутковість і обсяги бізнесу, його стабільність, конкурентоспроможність на ринку та ін.

Оксана Шульга, начальник Департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ:

Як правило, Банки, які активно працюють з сегментом малого та середнього бізнесу, не обходять стороною і приватних підприємців. Для клієнта вигідніше отримати в банку кредит, безпосередньо розроблений для сегмента МСБ, що враховує його специфіку. Також деякі банки надають спеціалізовані кредити суто для підприємців – з певними обмеженнями по сумі, умов і терміну фінансування.

Банк «ГЛОБУС» надає широкий асортимент кредитних програм для МСБ – як для юридичних осіб, так і приватних підприємців. Фінансування представлено цільовими програмами на придбання комерційного і легкового транспорту, сільськогосподарського та виробничого обладнання, кредитами на розвиток бізнесу – придбання основних і поповнення оборотних коштів. Якщо приватний підприємець зайнятий в агросекторі, то, крім фінансування на придбання трактора, є можливість отримати кредит на покупку засобів захисту, добрив, ГСМ, посівного матеріалу.

Наш банк також активно бере участь в програмі «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативою Президента України через Фонд розвитку підприємництва та спрямована на всебічну підтримку МСБ, в тому числі і на фінансування стартапів.

Клієнти, яким необхідна банківська фінансова підтримка, завжди мають можливість отримати фінансування в Банку. Кредит може бути наданий на придбання основних засобів і поповнення оборотних коштів. Цілі кредитування можуть бути різними: це придбання транспортних засобів для бізнесу, виробничого обладнання, комерційних приміщень, модернізація і енергоефективність основних фондів; придбання сировини і матеріалів, розширення асортименту товарів.

Параметри цього кредиту безпосередньо залежать від мети кредитування і фінансового стану потенційного клієнта. Також дуже важливо розуміти, чи має клієнт вже діючий бізнес або ж кредит потребується на стартовий капітал. В такому випадку важлива наявність грамотного бізнес-плану. Якщо ж бізнес діючий, одними з головних чинників є наявність позитивної кредитної історії та ділова репутація клієнта.

Антон Переяславець, Директор Департаменту мікро-бізнесу ТАСКОМБАНК:

Для підприємців-початківців на сьогодні ми можемо запропонувати відкриття поточного рахунку в трьох валютах одночасно без відвідування відділення – повністю онлайн через наш додаток. У нинішніх умовах це дуже зручно, швидко, а на ринку таких пропозицій фактично немає. Клієнт може встановити додаток ТАС24 Бізнес на свій мобільний пристрій, дистанційно пройти ідентифікацію і абсолютно безкоштовно відкрити рахунок.

Після онлайн-верифікації документів кур’єр доставить карту до рахунку і оригінали документів клієнту в зручне місце і час. Приємний бонус – для всіх наших клієнтів обслуговування в банку перший місяць безкоштовне. Також не тарифікується надходження коштів на рахунок або поповнення рахунку через касу у відділеннях ТАСКОМБАНК.

Для отримання фінансування підприємець повинен вести свою діяльність не менше 6 місяців. Для підприємців-початківців ми можемо запропонувати кредитування в рамках програми «5-7-9» під заставу транспортного засобу. А для працюючого бізнесу при відкритті поточного рахунку ТАСКОМБАНК надає кредитний велком-ліміт до поточного рахунку в розмірі 10 000 грн.

Серед кредитних програм ми можемо запропонувати кілька варіантів в залежності від потреб клієнта. Кредитний ліміт до поточного рахунку, якщо клієнтові необхідні оборотні кошти для оплати поточних платежів. Програма працює за принципом овердрафту. Можна відкрити поновлювану кредитну лінію, якщо клієнту потрібні оборотні кошти з певною періодичністю.

Можна використовувати всю суму ліміту або його частину. Найпопулярніша серед наших клієнтів програма – Кредит на розвиток бізнесу. Це терміновий кредит, який видається на поточний рахунок підприємця, і клієнт може використовувати ці кошти на свій розсуд – здійснити необхідну покупку, зробити платежі онлайн або перевести в готівку.

Взявши Кредит на розвиток бізнесу, можна розраховувати на суму до 500 тис. грн без застави і до 5 млн. грн, надавши в заставу авто або нерухомість. Максимальна сума кредитного ліміту на рахунок складає 200 тис. грн.

Цілі кредитів у клієнтів можуть бути абсолютно різні. Це і поповнення оборотних коштів, і розширення бізнесу, придбання обладнання та інше. Основний критерій, що впливає на суму і термін кредиту, – це обсяг обороту, який проходив по рахунках підприємця в будь-якому банку України. Це основний фактор, який впливає на розмір ліміту. У кожному з кредитів є свої певні умови і вимоги і при одному і тому ж обороті за рахунком підприємця суми кредитування можуть бути абсолютно різними. Зазвичай максимальну суму кредитування можна отримати за Кредитом на розвиток бізнесу.

В рамках поточного карантину існують обмеження по кредитуванню тих бізнесів, які за законодавством потрапили під обмеження діяльності під час локдауну. Наприклад, розважальна сфера, заклади громадського харчування і т.д. Чекаємо завершення карантину.

Залишіть коментар

Коментарі