Ексклюзив

Народний контроль або жорстка звітність: що чекає новий транш МВФ

27 Листопада 2020
Yaroslav Rizhok Читать на русском

Однією з обговорюваних тем останніх двох тижнів стало те, що Україна нарешті отримала перший транш від МВФ у розмірі 2,1 млрд доларів. При цьому програма Stand-by розрахована на 18 місяців і передбачає ще чотири виплати. Тому виникає закономірне питання: куди ж підуть ці кошти. Maanimo вирішив розібратися, як уряд розпорядиться грошима і як черговий транш вплине на економіку України.

Перший транш в рамках короткострокової програми не поповнить золотовалютні резерви країни. Про це заявив сам прем’єр-міністр країни Денис Шмигаль. За його словами, фіндопомога піде в бюджет на латання дірок і подолання наслідків коронакризи. Також він зазначив, що більша частина коштів піде на соціальні виплати та підтримку малого і середнього бізнесу в Україні.

Слідуйте за грошима

Багатьох українців турбує питання, а чи підуть гроші за призначенням. Адже уряд отримує вже не перший транш, але умови життя в країні від цього досі не покращилися. У МВФ врахували цей момент, і в 2021 році кредитор зажадає від українського уряду повний звіт про те, куди були спрямовані кошти.

Наскільки ця інформація буде достовірною, і чи не будуть ці цифри доопрацьовуватися? Оскільки МВФ вже був в ситуації, коли уряд надавав дані, які не зовсім відповідали дійсності, кредитор планує провести масштабний аудит витрат із залученням іноземних фахівців. В даному випадку прем’єр-міністр і міністр фінансів повинні будуть відзвітувати, куди були витрачені отримані кошти, а відстежити цю інформацію можна буде на сайті Кабміну і Мінфіну.

Щоб платили, потрібно попрацювати

Загальна сума допомоги для України складе 5 млрд доларів. Після виділення першого траншу в розмірі 2,1 млрд доларів МВФ ще 4 рази планує переглядати програму. Для отримання іншої частини траншу Україна повинна буде виконати цілий ряд умов.

В рамках першого перегляду, який запланований на 1 вересня 2020 року, Україні доведеться до червня частково розібратися з проблемними кредитами в державних банках. Останні повинні будуть надати план щодо скорочення портфеля проблемних кредитів. Крім того, щоб отримати другий транш в розмірі 675 млн доларів, Україна повинна буде до серпня 2020 року переглянути тарифи на електроенергію.

Другий перегляд програми планується 1 грудня 2020 року. Україна зобов’язується посилити вимоги до корпоративного управління компаніями, а також до кінця жовтня ухвалити закон про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Для отримання траншу Україні необхідно буде провести реформу Вищої ради правосуддя і посилити вимоги до банків.

В рамках третього перегляду програми, який відбудеться 15 травня 2021 року, українському уряду доведеться провести реформу податкової і митної служб, а також провести аудит бюджетних витрат, пов’язаних з епідемією коронавірусу. Після виконання цих умови Україна отримає ще 550 млн доларів.

Останній перегляд програми відбудеться 15 жовтня 2021 року. Україні виділять фінальний транш в розмірі 1 млрд доларів, проте МВФ поки не описав свої умови в Меморандумі.

Україна витягне без допомоги МВФ?

Можливо, питання риторичне. Однак український уряд стверджує, що в 2021-2022 році, отримавши всі транші від МВФ, країна зможе вже своїми силами виходити з ситуації, що склалася, оскільки не завжди рішення МВФ діють в інтересах національної економіки України. Найбільше це позначилося на медицині та системі освіти.

Тому на даному етапі уряд планує користуватися коштами МВФ і паралельно проводити реформи в країні, в тому числі і виводити кошти з тіньової економіки. За різними підрахунками, поза банківською системою знаходиться від 20 до 90 млрд доларів. Повернення цих коштів в реальну економіку України допоможе в подальшому повністю відмовитися від допомоги МВФ.

Матеріал підготувала Христина Труфанова

Залишіть коментар

Коментарі