Розвиток бізнесу в Україні: проблеми, шляхи вирішення, необхідні умови
Український бізнес все частіше демонструє песимістичні настрої щодо розвитку підприємництва в Україні в умовах пандемії. І навіть спроби влади покращити бізнес-клімат у країні завдяки впровадженню програм підтримки МСБ не додають впевненості українцям у майбутньому, оскільки питання поборів, корупції і недосконалості правоохоронної та судової системи залишаються невирішеними.
Про те, що заважає українському бізнесу працювати і розвиватися, в експертній колонці для Maanimo розказала Світлана Михайловська, заступник директора Європейської Бізнес Асоціації.
Настрої українського бізнесу
У цілому компанії-члени Європейської Бізнес Асоціації стримано-оптимістично налаштовані на ситуацію, адже більшість вже змогли адаптуватись під час перших локдаунів і далі будуть намагатися зберегти робочі місця і підтримувати персонал, тощо. Але, звісно, це не весь бізнес країни. Безумовно, ситуація, яку ми спостерігаємо в країні, виглядає досить напруженою. Адже складно було і буде всім – комусь більшою, комусь меншою мірою.
Проблеми, з якими стикається малий та середній бізнес в Україні
Вже не перший рік бізнес говорить про важливість структурних змін в країні – ефективну боротьбу з корупцією, ефективно працюючу судову та правоохоронну систему, якісну боротьбу з тіньовою економікою. Адже ці фактори впливають на бізнес та інвестиційний клімат країни. Ми в Асоціації моніторимо, наскільки комфортно бізнесу працюється в країні та які плани компаній на найближчий час, в тому числі, за допомогою наших Індексів та досліджень, яких наразі близько 10. Так, наприклад, минулого року ми побачили, що Індекс інвестиційної привабливості знизився в другій половині 2020 року до 2,40 балів з 5-ти можливих.
Варто заважити, що результати індексу демонструють безпрецедентне зниження настроїв генеральних директорів, яке можна порівняти з оцінками 2013 року. Хоча за останні півроку директори помітили не надто багато змін на краще, серед позитиву бізнес-лідери все ж виділили відносно швидке відновлення економіки після спаду внаслідок карантину, контрольовану інфляцію, зниження облікової ставки, стабільний курс національної валюти, спрощення валютних операцій, лібералізація ринку землі, впровадження державних е-сервісів.
Шляхи вирішення проблем
Однак, щоб поліпшити ситуацію, а не просто топтатись на місці, потрібні фундаментальні зміни – перезавантаження судової системи, працюючі правоохоронні органи, що захищають інтереси чесного та прозорого бізнесу та керуються буквою закону у своїй діяльності, дієва боротьба з корупцією. Більше того, ситуація з коронавірусом чітко продемонструвала напрямки, на яких конче потрібно робити акценти вже зараз, аби остаточно не зневірити бізнес. Йдеться про рівність правил гри в країні абсолютно для всіх, без пріоретизації. Водночас, послідовність дій влади у прийнятий рішеннях. Крім того, передбачуваність, адже часом прийнятим регуляціям важко знайти пояснення, а, відповідно, і бізнесу майже неможливо планувати свою діяльність – і особливо чітко це виражається в контексті податкової системи.
Інвестиційна привабливість України в 2021 році
Щодо майбутнього, відповідно до нашого опитування, половина директорів, а саме 50% вважають, що новим інвесторам буде невигідно заходити в Україну найближчим часом. Звісно, коронакриза вплинула на таку не радісну ситуацію, однак, не меншу роль зіграла і відсутність фундаментальних змін в країні. І якщо реформи в цьому напрямку зрушать з місця, відповідно, це і створить більш сприятливий клімат для інвестицій та розвитку бізнесу. Звісно, це не дасть миттєвого ефекту, але бізнес буде розуміти, що країна рухається в правильному напрямку.
Коментарі