Ексклюзив

Про-рух: аналіз ситуації на ринку палива 3 — 17 липень

2 Грудня 2020
Yaroslav Rizhok Читать на русском

Минулий тиждень для ринку палива ознаменувався стабільним і плавним рухом в бік зростання по всіх позиціях. В цілому по бензину і дизельному паливу було більш істотне зростання цін, а газ показував щотижневий приріст близько 10 копійок за літр. Найбільше на зростання цін вплинули зростання оптових цін на паливо, здешевлення гривні та очікування можливого дефіциту продуктів на ринку.

Maanimo проаналізував ситуацію на українському ринку палива минулого тижня, а також дізнався, що про це думають експерти.

Бензин

Роздрібні ціни на бензин на минулому тижні показали різке і суттєве зростання.

За період з 3 по 10 липня середня ціна бензину А-95 зросла на 45 копійок (+2,01%) з 22,35 грн/літр до 22,80 грн/літр. Таким чином, ціна на бензин А-95 показує тенденцію на подальше підвищення, можливо і на більш істотне.

Середня ціна бензину А-92 також показала зростання як і А-95. За тиждень виросла на 30 копійок (+1,42%): з 21,13 грн/літр на минулому тижні до 21,43 грн/літр зараз.

Дизель

Дизельне паливо не стало винятком і теж весь минулий тиждень показувало стабільне зростання. Середня ціна за тиждень виросла на 46 копійок (+2,14%): з 21,48 грн/літр до 21,94 грн/літр.

Газ

Автогаз також не змінює вже давно визначений курс на підвищення вартості, правда більш планомірне і передбачуване ніж у “старших братів”. Зараз ціна за літр газу становить 11,56 грн, хоча ще минулої п’ятниці за літр просили 11,48 грн. Таким чином, за тиждень цей вид палива виріс в ціні всього на 8 копійок (+0,70%).

Геннадий Рябцев

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

Минулого тижня було зафіксовано зростання роздрібних цін на бензин і паливо приблизно на 10 копійок за всіма видами нафтопродуктів. Це стало наслідком зростання оптових цін на бензин і дизпаливо протягом останнього місяця і здешевлення гривні, яке відбулося внаслідок спекуляцій після написання головної правління НБУ заяви про відставку.

Якщо переводити наслідки цих двох процесів в цифри, то ми побачимо, що зростання цін на кордоні в середньому на 10% формував потенціал для зростання роздрібних цін в районі 1 грн за літр.

Зміна курсу гривні по відношенню до долара і євро приблизно на 50 копійок сформувало потенціал для зростання роздрібних цін в районі 30 коп на літрі.

Виходить в сумі ми маємо загальний потенціал в районі 1 грн 30-40 копійок, цей потенціал може бути реалізований протягом найближчих тижнів. З урахуванням того, що приблизно 30 коп в середньому на літрі ми вже маємо подорожчання, отже, десь близько 1 грн потенціал для зростання вже існує.

Однак він навряд чи буде реалізований в повному обсязі, оскільки курс гривні потроху зміцнюється, а трейдери не хочуть втрачати споживачів, тоді як посилюється конкуренція між операторами в міру зростання попиту на паливо через зняття карантинних обмежень.

Артем Куюн, заступник директора ТОВ «Консалтингова група А-95»:

Минулого тижня було підвищення ціни на автогаз. Основне підвищення пройшло на мережі Укрнафта і Авіас, які працює в нижньому ціновому діапазоні.

Чому так сталося? На ринку є очікування дефіциту і, в принципі, мережі, які працюють з мінімальною націнкою, вже на нього реагує. Мережі, які працюють з націнкою побільше, зреагують на наступному тижні.

Дефіцитні настрою також відбилися на попередніх результатах аукціону, оптові ціни зросли досить відчутно, і сьогодні є передумови для зростання на 1,50 грн в середньому.

Є такий потенціал, але за який період він буде використаний – поки неясно, тому що є декілька чинників. Може це буде за 2 тижні, може за місяць. Важко зараз прогнозувати стан ринку до кінця місяця, так як воно може змінитися абсолютно в різних напрямках.

Хтось чекає дефіцит ресурсу і додаткового зростання цін, а хтось навпаки говорить, що газу на ринку достатньо, але прозорою статистики, щоб оцінити цифри готівку, ще немає. Поки що ми бачимо на найближчий тиждень плавне подорожчання, а до кінця місяця поки складно що-небудь сказати.

Залишіть коментар

Коментарі