Ексклюзив

Пошарудимо: чому в Україні так популярні готівкові розрахунки

10 Грудня 2020
Yaroslav Rizhok Читать на русском

Готівкові розрахунки в Україні до сих пір залишаються популярними, оскільки їх часто використовують бізнес і фізичні особи. Іноді підприємці вважають за краще не користуватися POS-терміналами, тому що розрахунки через них дорожче. З тієї ж причини українські трудові мігранти не хочуть платити податки зі своїх грошових переказів із-за кордону. Щоб вирішити цю проблему, держава повинна розробити і впровадити низку законів, що дозволяють вигідно використовувати легальні безготівкові розрахунки і перекази.

Maanimo розбирався, чому українці досі вважають за краще розраховуватися готівкою, незважаючи на те, що весь світ так активно переходить до безготівкової оплати.

Скільки витрачати готівки?

Не секрет, що в Україні, незважаючи на її значні успіхи у діджіталізації ринку фінансових і банківських послуг, існує досить низька податкова культура і мізерні обсяги безготівкових розрахунків.

Багато експертів сходяться на думці, що вже давно пора знижувати максимальний рівень готів кого платежу. Так, за словами старшого директора, голови департаменту взаємодії з державними органами VISA країн СНД і Південно-Східної Європи Святослава Сенюти, на сьогодні рівень таких платежів обмежується 50 тисячами гривень, що становить близько 2 тисяч доларів:

«Цей рівень необхідно знизити до 500-1000 доларів, і всі операції необхідно ретельно контролювати. А то виходить, що зараз можна придбати квартиру або машину за ці гроші. Держава повинна стимулювати безготівкові платежі і дестимулювати готівку».

Дорогі POS-термінальні розрахунки

Уряд досить слабо популяризує і робить вигідними безготівкові платежі, тому триває масована практика розрахунків бізнесу саме готівкою. Так вважає керівник напрямку обслуговування торгових підприємств ПриватБанку Євген Васильцов.

«Протягом минулого року ми встановили 60 тисяч POS-терміналів. Однак багато бізнесменів відмовляються ними користуватися і вдаються до старого доброго методу розрахунків готівкою. Ми розмовляли з деякими з підприємців. Вони заявляють, що основною перешкодою в питанні переходу на безготівкові розрахунки є їхня висока вартість. Так, дійсно, нині для бізнесмена такий платіж коштує 11% від суми транзакції », — говорить банкір.

Деякі підприємці ставлять справедливе запитання: навіщо мені сплачувати такі високі відсотки, якщо можна безвідсотково і без втрат грошей користуватися готівковими розрахунками. До того ж, не секрет, що дуже часто юридичні особи або фізичні особи-підприємці не хочуть декларувати свої доходи, тому їм набагато простіше «дружити» з готівкою.

Зі своїм колегою згоден також глава комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він вважає, що в Україні повинні розробити комплексну програму для малого бізнесу, яка здатна підтримувати їх при переході на безготівкові розрахунки.

Декларуємо перекази з-за кордону

Такі ж проблеми характерні для фізичних осіб. Вони теж не хочуть «світити» свої доходи, тому часто вибирають платежі готівкою.

Керуючий партнер юридичної групи EUCON Ярослав Романчук вважає, що лише 5% осіб, які мають джерела доходів за кордоном, декларують їх:

«Згідно з податковим законодавством, українці повинні декларувати всі доходи, які були отримані ними за кордоном. А ось чи платити додаткові податки в Україні — це питання розрахунків. Думаю, що платити потрібно буде в тому випадку, якщо за кордоном було сплачено менше податків, ніж в Україні. З власного досвіду можу сказати, що мій син шість років працює в Польщі, і щорічно ми декларуємо ці доходи і оплачуємо податки в Україні».

З огляду на те, що в нашу країну в 2019 році трудові мігранти переказали з-за кордону 12 мільярдів доларів, ця проблема приймає особливе економічне значення. Деякі експерти вважають, що сума податків, якими можуть бути обкладені такі перекази, може скласти від 500 до 800 мільйонів доларів на рік. Дійсно, це дуже великі гроші, яких Україна недолічується щорічно.

Е-комерцію взагалі не легалізовано

Ще однією проблемою, яка гальмує розвиток безготівкових розрахунків, є несистематизованість е-комерції. На думку голови Спілки споживачів України Олега Цільвіка, цей величезний сегмент бізнесу і торгівлі сьогодні взагалі ніяк не контролюється Державною фіскальною службою.

«Необхідна реєстрація суб’єктів, які працюють на цьому ринку. Це властиво для багатьох країн світу, включаючи і не зовсім розвинуті азійські країни. Я вже не кажу про Європу. Скрізь е-комерцію ліцензовано, і таке необхідно зробити і в Україні», — зазначає він.

Таким чином, ми бачимо, що держава практично самоусунулася від контролю різних ринків, і в Україні створено всі можливі умови для активного використання готівкових розрахунків. При цьому всі гілки влади — і законодавчої, і виконавчої —  можуть вирішити цю проблему, розробивши і ухваливши відповідні законопроекти, які детенізують ринок внутрішньої торгівлі.

Матеріал підготував Олег Громов

Залишіть коментар

Коментарі