Податки для підприємців: чого очікувати в 2020-2021 році
Нинішня влада продовжує активно реформувати законодавство, що не могло обійти і українських платників податків, а саме підприємців. Разом з підтримкою малого і середнього бізнесу, уряд готує кілька нововведень, які вступлять в силу в кінці 2020 і початку 2021 року. Maanimo вирішив розібратися, до чого готуватися українським підприємцям в наступному році.
Кожна нова зміна в податкове законодавство, які вносять нардепи, українські бізнесмени чекають із завмиранням серця. Оскільки не знають, як сильно ці нововведення вдарять їм по кишені. І в наступному році підприємцям доведеться несолодко, тому що в силу вступлять ще кілька законопроектів.
Зростання ЄСВ
Протягом наступного року податки для підприємців зростуть двічі. І все завдяки зростанню мінімалки і прожиткового мінімуму. З 1 січня Кабмін планує збільшити мінімальну зарплату до 6000 грн, а з 1 липня – до 6500 грн. Перший раз ЄСВ збільшиться 1 січня 2021 року. Розмах подорожчання варіюється від 277 до 1320 грн залежно від групи єдиного податку. Друге підвищення ЄСВ заплановано на 1 липня 2021 року, воно буде варіюватися від 237 до 1430 грн.
Крім того, платити ЄСВ буде більше українців, ніж це було в 2020 році. Парламент пропонує зобов’язати підприємців (крім спрощенців), а також осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, поєднуючи її з основною роботою, платити єдиний податок із суми перевищення доходів від підприємництва над заробітною платою.
Наприклад, людина працює на посаді бухгалтера в компанії і отримує зарплату в розмірі 15 тис. грн, і платить податки в казну. Але і одночасно є ФОПом, і від своєї «побічної» діяльності отримує в середньому дохід 20 тис. гривень. на місяць. Відповідно до нової постанови, цей громадянин повинен заплатити ЄСВ з різниці між заробітною платою і підприємницької діяльності. У нашому випадку ця різниця дорівнює 5 тис. грн, тобто ЄСВ становить 1100 грн.
Однак є і хороші новини – з 1 січня 2021 року непрацюючі ФОП зможуть не платити єдиний соціальний внесок. Зараз же податки платять навіть ті підприємці, які вже давно не здійснюють підприємницьку діяльність. Деякі ФОП за неробочий період встигли накопичити вельми пристойні борги перед державою. Тому Кабмін вирішив піти на поступки – підприємці, які мають заборгованості по сплаті ЄСВ, можуть звернутися в податкову і подати відповідну декларацію, щоб борг був списаний.
Бізнес за кордоном
Уряд планує поповнювати державну казну, отримуючи доходи від іноземних підприємств наших співвітчизників. Законопроект передбачає встановлення двох ставок оподаткування – 9% і 18%. У першому випадку ставка буде діяти, якщо дохід розподіляється, у другому випадку – якщо ні. Нардепи вже проголосували за законопроект №1210, але його вступ в силу заплановано на 2021 рік. Поки ж документ чекає своєї черги на підпис у президента.
Податки для IT
На початку року до Верховної Ради було подано законопроект, який пропонує створити 5-у групу платників єдиного податку, до якої входитимуть працівники креативних індустрій, а саме IT.
Законопроект передбачає поступове підвищення податку з 5 до 10%. Вже в 2021 році фахівці в сфері інформаційних технологій будуть платити податок у розмірі 6% від отриманих доходів. В 2025 році ставка дійде до 10%.
Але Рада виділяє окрему групу IT-підприємців, які будуть платити в казну набагато більше – в районі 15% від доходу. Це стане можливо, якщо річний дохід ФОП перевищує 7,5 млн гривень, якщо дохід отриманий за допомогою інших систем розрахунку замість дозволених ПК України, а також в разі отримання доходу від діяльності, яка не дає право на користування спрощеною системою оподаткування.
Підвищення акцизів
У 2021 році влада знову планує підвищення акцизів на алкоголь, що, можливо, і не вдарить по кишені самих підприємців, оскільки їм доведеться підвищувати ціни на напої, але вдарить по гаманцю простих українців. Чи стануть громадяни купувати менше? Питання залишається відкритим.
Екологічний податок і рентна плата
Підприємства хімічної та переробної галузі також стануть платити більше податків в прийдешньому році. Екологічний податок сплачується з фактичних обсягів різних викидів, тому за викид певних продуктів розпаду, наприклад, двоокису вуглецю, підприємства повинні будуть сплатити 30 грн за тонну замість 10.
Також в 2021 році планується підвищення рентної плати за користування надрами на 12%. Зміни торкнуться підприємств, які користуються лісовими або водними ресурсами держави, а також платити більше стануть мобільні оператори, що використовують радіочастотний ресурс. Відповідно, зміниться і тарифна сітка таких компаній, що знову ляже тягарем на простих українців.
За оцінками Міністерства фінансів України, набуття чинності цих законопроектів у 2021 році допоможе державі залучити до бюджету понад 2,7 млрд гривень. За рахунок збільшення податків місцеві бюджети отримають на 500 млн гривень більше, ніж у 2020 році. Але урядом не враховується один момент – підвищення акцизів, ренти та ЄСВ відіб’ється на добробуті простих українців. Це означає, що податковий тиск з кожним роком буде тільки збільшуватися.
Коментарі