Ексклюзив

Підтримка бізнесу на час локдауну: до чого готуватися МСБ?

28 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Що вже зроблено?
  2. Що планують?

Локдауну в Україні все-таки бути! Хоча уряд довгий час відкладав введення повного карантину на території країни розуміючи, що сегмент малого та середнього бізнесу сильно, можливо, навіть непоправно постраждає. Не змогли пригальмувати статистику захворюваності більш м’які заходи – карантин вихідного дня, але і він занадто дорого обійшовся українському бізнесу, чим викликав підприємницький гнів і вивів бізнесменів на пікети під будівлю Кабміну. Maanimo розбирався, до чого готуватися українським підприємцям в еру нового локдауну, і чим здивує їх уряд.

За словами протестувальників, саме у вихідні бізнес втрачає левову частку прибутку, але підприємці все так же змушені платити зарплати персоналу, оренду та податки, що в подальшому призведе їх до закриття. І найбільше від карантинних обмежень страждають представники креативної індустрії, ресторанного і готельного бізнесу.

25 листопада Денис Шмигаль заявив, що Кабмін вже розробив план підтримки підприємців, але з кожним новим посиленням обмежень представники бізнесу вірять словам уряду все менше. Як же допомагають підприємцям в Україні зараз, і що їх чекає напередодні Нового Року?

Що вже зроблено?

З самого початку карантину навесні уряд запровадив часткові податкові канікули і мораторій на перевірки. Підприємці звільнялися від сплати ЄСВ, а також не платили штрафи за порушення податкового законодавства. Крім того, для ФОП продовжили термін подачі річної декларації про майновий стан і дохід. Але зі скасуванням жорстких карантинних обмежень сплата податків відновилася.

Закрыто

Ще один не менш важливий момент – запуск програми підтримки малого та середнього підприємництва «Доступні кредити 5-7-9%», яка діє і до цього дня. Вона не раз змінювалася, Кабмін розширював список причин надання кредитних коштів. Наприклад, зараз отримати кредит можуть навіть дрібні підприємці. Крім того, уряд спростив вимоги в частині підвищення максимального рівня річного доходу ФОП до еквівалента 10 млн євро і виключив вимоги до прибутковості підприємств. Подібні зміни були внесені в програму з метою підтримки малого і середнього підприємництва в тому числі і в сферах туризму, креативних індустрій і культури.

Місцева влада також намагалися послабити тиск карантину на підприємців. Наприклад, у Львові діючий мер скасував вихідні для салонів краси, фітнес-центрів, ресторанів, кафе і ринків до 30 листопада. А в Ужгороді міська рада звільнила ФОП 1 і 2 груп платників від сплати податку на землю, оренду комунального майна та єдиного податку до кінця грудня.

Що планують?

Минулого тижня Кабмін, президент і народні депутати виступили з ініціативами, які покликані допомогти бізнесу в Україні пережити повний локдаун. Однак поки слів набагато більше, ніж реальних справ. Народні депутати запропонували на розгляд два законопроекти – № 4421 та № 4423.

Гривны

У першому пропонується розширити мораторій на перевірки бізнесу під час дії карантинних обмежень, також встановити на рік мораторій на зміну ставок ПДВ, на 3 місяці скасувати військовий збір, продовжити ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновою та алкогольною продукцією, а також знизити ЄСВ до 11% для підприємців, що працюють в сфері ресторанного бізнесу, магазинів, ТРЦ, спортзалів.

У законопроекті № 4423 депутати пропонують звільнити від сплати ЄСВ фізосіб-підприємців та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, з 1 грудня 2020 року по 31 січня 2021 року. Також документ передбачає можливість місцевої влади вносити зміни до діючої системи оподаткування для підприємців в сторону зменшення ставок. Якщо ці законопроекти будуть прийняті, то положення вступлять в силу на наступний день після опублікування.

Кабмін за ініціативою президента також підготував ряд заходів для підтримки бізнесу на випадок повного локдауну, про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Кабмін пропонує виплатити разову допомогу в розмірі 8 тис. гривень представникам малого та середнього бізнесу, яким доведеться закритися через карантин, а також найманим працівникам в разі втрати роботи. Отримати компенсацію можна за допомогою програми «Дія». Крім того, отримати одноразову допомогу на кожного співробітника зможуть роботодавці, яким доведеться значно скоротити час роботи своїх підприємств. Всього на компенсації уряд планує виділити 10 млрд гривень.

Гривны 2

Також влада пропонує звільнити від сплати ЄСВ та інших зборів майже 200 тис. підприємців. А підприємства, яким доведеться повністю зупинити роботу на час локдауну, отримають компенсацію витрат на сплату єдиного податку за найманих працівників. Поки ці програми подано на розгляд Верховної Ради. Крім того, уряд відновив роботу програми допомоги на дітей ФОП 1 і 2 груп.

Підприємці, які вже отримували цю допомогу навесні, зможуть отримати її знову без подачі будь-яких документів. Також особи, які не отримували подібну допомогу, але звернулися до відповідних органів до 15 грудня 2020 року, зможуть її отримати. І ще одна ініціатива для підтримки українців, про яку заявив глава держави, стосується анулювання податкового боргу до 3,06 тис. грн, який буде прощений майже 4 млн наших громадян.

А поки більша частина законопроектів знаходиться на розгляді Ради, реальної допомоги від держави українські підприємці поки не бачать і намагаються всіма силами не піддаватися панічним настроям, але мало кому це вдається, з огляду на щоденне зростання статистики захворюваності на коронавірус.

Залишіть коментар

Коментарі