Ексклюзив

Пайовий збір для будкомпаній: «кістка в горлі» забудовників або порятунок міст?

14 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Забудовники це завжди робили неохоче
  2. Розвивати інфраструктуру буде нікому

Нещодавно президент України підписав законопроект про зміни в законодавстві щодо стимулювання інвестиційної діяльності в країні. Цей документ ліквідує пайовий збір з компаній-забудовників на розвиток інфраструктури міст і селищ, правда, лише з 1 січня 2021 року, що дає більш року перехідного періоду. На думку самих девелоперів, це позитивно вплине на ринок. Ціни на житло повинні будуть впасти на 15%. Хоча багато фахівців, включаючи мерів міст, архітекторів і нардепів, вважають, що в цьому випадку будувати школи, дитячі садки та лікарні буде нікому.

Maanimo спробував більш конкретно розібратися, що обіцяє Україні цей новий закон у позитивному і негативному сенсах.

Забудовники це завжди робили неохоче

Навколо прийнятого закону з ще більшою, ніж кілька місяців тому, силою тривають суперечки, і існує чимало противників ліквідації цього збору.

Наразі компанії-забудовники, які беруть активну участь у зведенні будинків у українських містах, повинні відраховувати (в тому числі і в перехідний період до 2021 року) 4% від загальної кошторисної вартості будівництва для нежитлових будинків і 2% – для житлових будівель. Причому важлива деталь: грошове вираження цього збору розраховується щодо основних показників вартості такого будівництва по регіонах і затверджується центральним органом виконавчої влади.

Вже багато років компанії-забудовники при будівництві житла або нежитлових приміщень відраховують такий вид збору місцевій владі, які повинні ці кошти направляти самі на зведення об’єктів інфраструктури. І всі ці роки компанії таке робили вельми неохоче, що й зрозуміло. Як розповів maanimo начальник управління з реалізації об’єктів будівництва компанії «Ковальська» Дмитро Плосконос, сьогодні фірма в середньому на будівництві одного будинку змушена перераховувати у вигляді такого збору від 15 до 40 млн грн: «Дійсно, все це сприяє подорожчанню готових квартир. Адже ми, крім цього всього, прокладаємо підземні комунікації, будуємо дитячі майданчики і виробляємо інші роботи. Після скасування пайового збору, думаю, і падіння вартості квадратного метра житла може дійти до 15% ».

Затятим прихильником скасування пайового внеску також є президент Конфедерації будівельників України (КСУ) Лев Парцхаладзе. Як відомо, він до вересня 2019 року виконував обов’язки заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і брав активну участь в розробці законопроекту щодо скасування збору. «Протягом кількох років саме пайову участь тягнуло нас вниз, тому що була дуже складна процедура отримання дозволів на будівництво», – запевняє він.

У пояснювальній записці до вже прийнятого закону було написано, що, за даними рейтингу Doing Business 2017, існування цього збору збільшує витрати на адміністративні процедури, пов’язані з будівництвом об’єкта, до 15,2%. Та й в світі такий збір практично ніде не застосовується, тому в Україні це можна вважати анахронізмом.

Розвивати інфраструктуру буде нікому

Однак далеко не всі експерти підтримують скасування пайового внеску. Як зазначив в коментарі для maanimo лауреат Державної премії в галузі архітектури Георгій Духовичний, ліквідувати пайовий внесок в розвиток інфраструктури міст є великою помилкою. «Без нього просто не буде кому займатися зведенням шкіл, дитячих садків, лікарень. Одна місцева влада, на плечі якої будуть перекладені всі ці важливі завдання, не впорається », – каже Духовичний.

Критикує новоспечений закон і мер Переяслава (Київська обл.) Тарас Костін. За його словами, в минулому році до них зайшов дуже хороший забудовник, і мерія розраховує на значні надходження до міської казни саме від пайового внеску.

А колишній нардеп Юрій Левченко заявив, що в 2018 році бюджет Києва отримав від сплати цього внеску 543 млн грн, і цих грошей вистачить на будівництво 4-5 великих шкіл в столиці.

Проте Лев Парцхаладзе стверджує зворотне. За його словами, тих грошей, які отримувала столична влада від пайових внесків будівельників, було дуже мало. І вирішити багато проблем Києва на ці кошти просто неможливо. Експерт каже, що в 2018 році до місцевих бюджетів країни мало надійти 3,5 млрд грн від пайового внеску. Однак фахівці розрахували, що ці надходження були набагато скромніші – до 1 млрд гривень. І тільки 1% від цих коштів було використано за призначенням. Таким чином, на обличчя не тільки несуттєве пряме фінансування з будівництва об’єктів інфраструктури, а й небажання компаній-будівельників сплачувати такий податок.

Парцхаладзе також зазначає, що після закінчення реформи з децентралізації (а це має статися вже в лютому 2020 року) доходи місцевих бюджетів повинні вирости практично в шість разів. І у місцевої влади будуть пристойні фінансові ресурси для будівництва самих різних об’єктів інфраструктури.

Закон почне діяти через рік. Деякі експерти вважають, що якби цей документ отримав законну силу вже з 1 січня 2020 року, то через кілька місяців ціни на житло значно просіли б. Однак нам доведеться чекати довше. Можливо і зворотне: дію цього закону протягом року можуть скасувати прийняттям іншого, хоча це й малоймовірно.

Матеріал підготував Олег Громов

Залишіть коментар

Коментарі