Ексклюзив

Оплата помахом руки: нові реалії шопінгу від Amazon

12 Травня 2021
Yaroslav Rizhok Читать на русском
  1. У чому особливість технології Amazon One?
  2. А що з безпеки?
  3. А чи є конкуренти?
  4. Як справи в Україні?

На початку жовтня Amazon презентував унікальний сервіс для безконтактної оплати покупок, який може розпізнавати людську долоню і зчитувати з неї дані банківського аккаунта. Це означає, що шопінг стане ще приємніше, оскільки більше не доведеться носити з собою гаманець з картами і відмовляти собі в покупках, коли його не виявилося під рукою. Як працює технологія і чи є аналоги в Україні, розбирався Maanimo.

Представники Amazon переконані, що ця технологія в майбутньому практично повністю замінить оплату банківськими картами і буде успішно використовуватися в соціальній сфері для ідентифікації людей, наприклад, в офісних будівлях.

У чому особливість технології Amazon One?

Для її використання необхідно перевірити відбитка долоні, яке буде враховувати її будова, наявність унікального візерунка і вен. Далі створений відбиток прив’язується до банківського рахунку користувача, а далі справа техніки – залишається піднести долоню до спеціального пристрою для проходження ідентифікації і, вуаля, покупки оплачені!

На першому етапі систему Amazon One планують тестувати в декількох магазинах фірми, розташованих в Сіетлі. Якщо тести пройдуть успішно, то новинку запустять і в інші роздрібні мережі Amazon.

Чому саме долоню? Представники компанії пояснюють, що розпізнавання відбиток долоні є більш конфіденційним, ніж інші біометричні показники такі, як відбиток пальця, оскільки неможливо встановити особу людини за відбитком його долоні. Крім того, він залишається незмінним протягом усього людського життя, саме з цієї причини його набагато складніше підробити або провести будь-які інші маніпуляції.

Цікавий і той факт, що для сканування і розпізнавання клієнтських долонь компанія використовує обладнання з унікальними алгоритмами на основі комп’ютерного зору, які дозволяють захоплювати і моментально шифрувати зображення. Щоб скористатися всіма перевагами нового сервісу, зовсім необов’язково мати обліковий запис Amazon, покупцеві досить усього лише підкріпити свій номер телефону і банківської карти. Клієнти, у яких є особистий кабінет в Amazon, можуть відстежувати в ньому все транзакції, які були здійснені за допомогою нового сервісу. Компанія залишає користувачам можливість назавжди видалити свої біометричні дані з бази компанії, якщо клієнт більше не захоче в майбутньому використовувати сервіс.

А що з безпеки?

Представники Amazon стверджують, що для забезпечення безпеки не стануть зберігати зображення відбитків долонь користувачів, а всю історію використання сервісу шифрують і відправляють зберігатися в захищене хмара. Однак наскільки сама технологія захищена від зломів і розкрадання даних, поки до кінця невідомо.

Хоча технологія зовсім недавно була представлена на суд споживачів, у неї вже з’явилися недоброзичливці. Таким прикладом є організація Big Brother Watch, що відстоює права людей на конфіденційність. Її представники переконані, що за допомогою своєї технології Amazon намагається вирішити проблему, якої насправді немає. Крім того, організація впевнена, що клієнти магазинів не зобов’язані залишати свої біометричні дані для покупки товарів або послуг. І введення технології Amazon One в повсякденне використання в майбутньому створить світ, де кожної людини буде легко ідентифікувати і відстежити.

А чи є конкуренти?

Amazon далеко не першими зайнялися розробкою технології сканування долоні, китайська компанія Melux навіть трохи випередила американців, в 2019 році презентувавши інтелектуальну систему, що розпізнає користувачів по малюнку вен руки. Технологія була представлена в ході Китайського конгресу зі штучного інтелекту.

Нова технологія називається AirWave Cactus, і, за словами експертів компанії, вона має високу точність і швидкістю обробки даних. В її основі лежить технологія ідентифікації по малюнку кровоносних судин людської долоні і її вродженим характеристикам. Як і Amazon, компанія Melux планує використовувати інноваційну технологію в різних областях – починаючи від традиційних платіжних систем до підтримання громадського порядку та державного управління.

Як справи в Україні?

І в Україні також успішно розвиваються новітні технології в сфері банкінгу. ПриватБанк спільно в Visa не так давно запустив технологію оплати покупок особою – FacePay24, яка вже досить успішно використовується в декількох торгових мережах. Технологія дозволяє розплачуватися в магазинах за допомогою фотографії.

Активувати нову функцію в своєму акаунті Приват24 можуть все, але скористатися її перевагами випала можливість тільки жителям Дніпра. Після успішного тестування ПриватБанк планує масштабний запуск довгоочікуваного проекту.

Принцип технології FacePay24 схожі з амазоновскім сканування відбитка долоні. Тільки замість долоньки на касі покупець буде демонструвати своє обличчя. Торгові точки будуть оснащені спеціальними планшетами з встановленою програмою Visa. У момент оплати покупець робить Селфі на планшеті, система звіряє фото в магазині з фотографією, підкріпленої до банківської карти, а потім приймає рішення, проводити оплату чи ні. Зчитування відбувається всього за пару секунд, тому і рішення довго чекати не доведеться. Примітно, що для оплати особою клієнтові не потрібен ні гаманець, ні свій смартфон. А це означає, що шопінг стане ще зручніше, швидше і приємніше.

Матеріал підготувала Христина Труфанова

Залишіть коментар

Коментарі