Не кожному дано: ТОП-5 стартапів світу, які «не змогли»
Для будь-якого бізнесмена при запуску стартапу дуже важливо отримати значні інвестиції, але на жаль, це тільки половина успіху. Фінансові багатомільйонні вливання не дають гарантій, що компанія зможе довго існувати на ринку. Багато стартапи «згасали» по ряду причин. Деякі не змогли вийти на стабільний дохід, у когось продукт виявився незатребуваним на ринку, хтось програв конкурентам, а комусь просто не вистачило коштів на розвиток.
Maanimo зібрав історії найбільших стартапів, які, незважаючи на величезні вкладення інвесторів, не змогли досягти успіху і закріпитися в лідерах ринку.
LeSports –1,7 млрд доларів
Найбільший стартап в плані залучення інвестицій був заснований в Гонконзі. Їм стала центральна китайська інтернет-компанія по трансляції спортивних заходів. Особливо популярним у підприємницькій сфері цей стартап став завдяки унікальній бізнес-моделі, яка охоплювала організаційні моменти роботи, платформу контенту та інші додаткові послуги.
За часів свого піку компанія володіла медіаправа на більш ніж 300 спортивних подій з усього світу, що охоплювало 10 тисяч матчів. Також завдяки своїм спортивним правам LeSports багато людей знали, як найбільшу спортивну медіаімперію.
Крім цього, компанія випустила інтелектуальний пристрій Super Bike і безліч інших продуктів, пропонувала різні послуги з навчання, ігор, електронної комерції та іншого.
Як організатор заходів, Le Sports представляла Міжнародний кубок чемпіонів (ICC) в Китаї, займалася роботою і просуванням Жіночої Суперліги, а також різними марафонами.
Але незважаючи на швидке зростання в індустрії інтернет-спорту КНР, закріпитися на лідерської позиції компанії не вдалося через борги перед кредиторами на суму 3,6 млн доларів.
Arrivo – 1 млрд доларів
У 2017 році інженер компанії SpaceX Броган Бемброган заснував стартап, який займався розробкою системи високошвидкісного транспорту Hyperloop. Ця ідея не була вкрадена у Ілона Маска через одну кардинальну відмінність.
У цій ідеї Броган пропонував замінити стандартну модель пересування тунелями в умовах, наближених до вакууму, на технологію магнітної левітації.
Стартап дуже швидко припинив свою діяльність через те, що не зміг залучити фінансування.
Jawbone Jawbone – 930 млн доларів
2017 рік для компанії, яка протягом 17 років продавала bluetooth-гарнітури, фітнес-трекери і колонки, став останнім.
Цей стартап заснували в 1999 році під назвою AliphCom випускники Стенфордського університету Хусейн Рахман і Олександр Ассілі. Спочатку компанія активно розвивалася, займаючись розробкою навушників. І все йшло досить успішно: прикладом цього став контракт з армією США на розробку військової версії навушників.
Далі було вирішено адаптувати технології, і в 2006 році вийшла перша модель гарнітури Jawbone, яку дуже високо оцінили користувачі. Через чотири роки компанія закріпила успіх і випустила bluetooth-колонку Jambox.
У 2011 році у Jawbone Jawbone почалися проблеми після виходу першої серії фітнес-браслетів UP, у яких було безліч багів. Проаналізувавши проблему, в 2013 році компанія випустила наступну модель фітнес-браслета Jawbone. Завдяки такому успіху стартап перетворився в лідера ринку на кілька років. У 2015 році їх капіталізація оцінювалася в 3 млрд доларів.
З появою розумних годин від Apple і дешевих браслетів китайського Xiaomi, компанія не змогла бути конкурентною і займати значну частину ринку, навіть з фінансуванням в 930 млн доларів.
Abound Solar – 614 млн доларів
Abound Solar була номер один серед компаній з виробництва сонячних батарей. За час існування отримала підтримку таких інститутів, як Державний університет Колорадо і Національний науковий фонд. А ще кредити від Міністерства оборони і грант Міністерства енергетики США.
При всіх привілеї в підтримці і фінансуванні на 614 млн доларів, яке припинилося в 2012 році, компанія не змогла успішно реалізувати свою продукцію і збанкрутувала.
Так вийшло через те, що Abound Solar влізли в борги на суму понад 100 млн доларів, не витримали конкуренції на ринку з китайськими виробниками дешевшої техніки, а також скоротилася фінансова підтримка з боку США.
Theranos – 500 млн доларів
Багатьом ця компанія знайома по історіям з найбільшими фінансовими аферами. Але незважаючи на це, Theranos успішно залучили 500 млн доларів інвестицій, представивши в 2003 році еволюційну технологію аналізу крові.
Суть стартапу в тому, що компанія розробляла апарат, який міг за допомогою одного уколу пальця аналізувати отриману кров і виявляти безліч захворювань.
Але в кінцевому підсумку афера не вдалася. Комісія з цінних паперів і бірж звинуватила колишнього президента компанії в шахрайстві і обмані інвесторів. «Інноваційна розробка» так і не була створена, а Theranos визнали банкрутом.
На піку капіталізація компанії досягала 9 млрд доларів. Елізабет Холмс, засновниця компанії, говорила, що завжди мріяла зробити аналіз крові дешевим і ефективним завдяки новим методикам і технологіям. Свого часу, за даними журналу Forbes, її стан оцінювали в 4,5 млрд доларів.
Коментарі