Ексклюзив

Зростання кредитування: до чого готуватися бізнесу і населенню? (опитування банків)

18 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Євген Заіграєв, виконавчий директор напрямку корпоративного бізнесу та МСБ АТ «Кредобанк»
  2. Олег Пахомов, заступник голови правління – директор із роздрібного бізнесу Банку «Кредит Дніпро»
  3. Олександр Ніколенко, керівник ТАС24 Бізнес, першого онлайн-банку для малого та середнього бізнесу
  4. Дмитро СЕМЕНОВ, голова відділу розробки продуктів корпоративного бізнесу АТ «АБ «РАДАБАНК»
  5. Дмитро Замотаєв, начальник департаменту роздрібного бізнесу Банку «ГЛОБУС»
  6. Ігор Жмуренко, начальник сектору розвитку кредитування та страхування АТ «ОТП БАНК»

У НБУ повідомили, що українські банки планують збільшити кредитування бізнесу і населення протягом 2020 року. Maanimo запитав у банкірів, які чинники будуть цьому сприяти, на що буде зроблено акцент – на кредитування бізнесу або фізосіб, як зміняться критерії банків щодо позичальників, а також як фінустанови будуть вирішувати проблему з кредитуванням бізнесу наступного року.

Евгений Заиграев

Євген Заіграєв, виконавчий директор напрямку корпоративного бізнесу та МСБ АТ «Кредобанк»:

Оптимізм банків базується на зростанні індексу споживчих настроїв, зменшенні інфляції до однозначного розміру та планів НБУ щодо подальшого зниження до 5%, зростання рівня реальних доходів населення, стабілізації політичної ситуації (рік подвійних виборів пройшов, владу «перезавантажено»), зниження військової напруги на Донбасі, плани реформ, у т. ч. запуску ринку землі, стратегії Президента, Уряду та НБУ на зниження вартості грошей в Україні (% ставок за кредитами), стабільності на валютному ринку.

Увага банків розділиться порівну, приблизно 50/50 між бізнесом та приватними особами.

Зокрема, ми очікуємо збільшення попиту бізнесу на інвестиційні кредити для оновлення парку машин і обладнання, розвитку логістичної інфраструктури, придбання землі і вкладення в ремонти/реконструкції/будівництво.

При цьому зростання бізнесу наших клієнтів в абсолютних величинах – буде вимагати вкладення додаткових оборотних коштів, які також профінансують банки у вигляді кредитних ліній терміном на 1-3 роки, овердрафтів та документарних операцій.

Загалом, ми прогнозуємо зростання кредитування бізнесу у банківській системі на рівні 5-9%, а в «Кредобанку» – на 14-20% залежно від сценаріїв розвитку.

Критерії для позичальників переважно не зміняться: будуть прокредитовані прозорі, прибуткові клієнти із помірним борговим навантаженням, позитивною кредитною історією і чіткою стратегією розвитку/вкладення кредитних коштів. Національний банк вимагає від банків вивчати і аналізувати не тільки компанію – фактичного позичальника, але й усю групу пов’язаних осіб. Вже у 2019 р. клієнти зіткнулися із додатковими вимогами щодо надання інформації щодо учасників групи, звітності (індивідуальної та консолідованої), уточненню інформації з Реєстру, внесеної туди іншими банками-кредиторами.

Конкуренція за бажаного клієнта змусить банки спрощувати/прискорювати процеси, знижувати витрати і втрати за рахунок диджитализации процесів (у т. ч. кредитних), трохи підвищить апетит до ризику (отже, трохи пом’якшаться вимоги до забезпечення/застави за кредитами та збільшаться максимальні суми кредитування в одні руки).

Зниження ставок кредитування у гривні для бізнесу у 2020 році прогнозуємо на рівні 1,5-2,5% пункту (протягом року). Це зниження може відбутися тільки паралельно зі зниженням облікової ставки НБУ, вартості залучення коштів Міністерством фінансів, а також ставок за депозитами.

Кредитні ставки в іноземній валюті у нас сьогодні майже такі ж, як в Європі: бізнесу, доступні кредити удоларах та євро під 4-6% річних. Тому потенціал зниження валютних ставок дуже низький.

Окрім зниження ставок за кредитами, доступність кредитування може покращитися завдяки:

– низці міжнародних програм (за участю Німецько-Українського Фонду, ЄБРР, Європейського Інвестиційного Банку, IFC, фонду EFSE тощо), у рамках яких планується надання банкам часткових кредитних гарантій за інвестиційними кредитами, що збільшить апетит до ризику, знизить вимоги до застави за кредитами, а також кілька знизить собівартість кредитування.

– розвитку Урядом досвіду НУФ в частині організації регіональних програм часткової компенсації % ставок за кредитами – очікуємо уніфікацію програм та запуск їх у всеукраїнському масштабі.

– зміни критеріїв програми Уряду щодо стимулювання кредитування/компенсацій, у частині таргетування масового сегменту клієнтів МСБ, замість великих корпоративних клієнтів.

– розвитку інструменту аграрних розписок в Україні (за активної участі IFC).

– створення НБУ механізму для можливості видачі кредитів міжнародними фінансовими організаціями українським банкам – в гривні.

Олег Пахомов

Олег Пахомов, заступник голови правління – директор із роздрібного бізнесу Банку «Кредит Дніпро»:

Роздрібне споживче кредитування залишається у фокусі бізнес-стратегій банків і є однозначним драйвером зростання їхніх кредитних портфелів, що підтверджує статистика: за три квартали 2019 року сукупний портфель роздрібних гривневих кредитів (валютне роздрібне кредитування, як відомо, заборонено) збільшився на 25,7 млрд грн (+19%), саме за рахунок споживчого сегмента.  При цьому портфель корпоративних кредитів у гривні за той же період скоротився на 21,8 млрд грн (-4,6%), у валюті – на 0,8 млрд доларів (-5,7%).

Споживче кредитування населення цікаво банкам хорошою маржинальністю, швидкою оборотністю портфеля і високим рівнем клієнтського попиту: зростання популярності споживчих кредитів у населення пояснюється поступовим зростанням платоспроможності і запитів, підвищенням рівня фінансової грамотності, розумінням зручності кредиту як інструмента «швидкої фінансової допомоги» та планування.

Причини, що стримують бізнес-кредитування: 

– слабка економічна динаміка, драйвером якої виступає не реальний сектор економіки, а споживчий попит та роздрібний товарообіг;

– «короткі гроші», переважаючі в фондуванні банків, та обмежений доступ до дорогого зовнішнього фондування не дають ресурсу для розвитку довгострокового інвестиційного кредитування; поточна ціна ресурсів не дозволяє брати їх на довгий термін, тому «довгим долларом» кредитуються лише нечисленні проекти з валютною прибутковістю, наприклад, «зелена» енергетика;

– недолік якісних платоспроможних позичальників та їхня висока закредитованість;

– слабка правова захищеність кредиторів, що змушує підвищувати “плату за ризик” у вартості кредитів та мотивує банки віддавати перевагу менш ризиковим інструментам розміщення коштів, наприклад, ОВДП Мінфіну.

Вартість кредитування не безпосередньо прив’язана до облікової ставки, вона знаходиться в залежності від ряду факторів: ціна і доступність ресурсів, якість кредитних портфелів банків, рівень і прозорість доходів позичальників, правова захищеність кредиторів, інфляційні та курсові очікування.

Відповідно, розраховувати на істотне пожвавлення і здешевлення корпоративного і довгострокового іпотечного кредитування в 2020 році можна лише при наявності умов, що забезпечують економічне зростання, прогнозованість фінансових ринків, впевненість кредиторів у захисті своїх прав і платоспроможний відповідальний попит з боку позичальників.

Александр Николенко

Олександр Ніколенко, керівник ТАС24 Бізнес, першого онлайн-банку для малого та середнього бізнесу:

Стабільний тренд зниження облікової ставки НБУ і черговий етап у 15,5% з 25/10/2019 свідчить про стабілізацію курсу гривні та робить кредитний ресурс дешевшим для банків. Відповідно, можна очікувати загального зниження процентних ставок за кредитами. Більш того, представники НБУ неодноразово заявляли і про подальші плани зниження облікової ставки.

Планується, що з кінця 2019 всі банки будуть зобов’язані використовувати дані Кредитного реєстру НБУ для оцінки кредитних ризиків. Використання банками повної інформації про позичальників повинно позитивно позначитися на розвитку кредитування сумлінних позичальників і призвести до збільшення сум, які можуть бути видані позичальникам із позитивною кредитною історією.

Заплановане в проекті держбюджету на 2020 збільшення мінімальної зарплати на 550 грн і зниження споживчої інфляції до 7,5% річних до жовтня 2019 (при цьому НБУ очікує, що за підсумками року інфляція складе 6,3% річних) може призвести до невеликого, але все ж підвищення купівельної спроможності населення та поліпшення індексу споживчих настроїв. Зростання споживчого попиту, у свою чергу, позитивно вплине на фінансовий стан бізнесу і дозволить одним приватним компаніям і підприємцям отримувати більші суми кредитів, а іншим вперше відкриє доступ до банківських кредитів.

Очікуване пожвавлення ринку кредитування торкнеться всіх сегментів клієнтів – і бізнесу, і роздрібу.

У кожного банку своя стратегія і пріоритети розвитку. ТАС24 Бізнес, перший онлайн-банк для малого і середнього бізнесу, буде продовжувати активно розвивати кредитування нашого сегменту ринку, і в першу чергу, за рахунок беззаставних кредитів. Ми – зовсім молодий банк, але вже видали понад 400 мільйонів гривень простих беззаставних кредитів для бізнесу. Секрет успіху простий – наші кредити видаються у 100%-ному онлайн-форматі із дуже швидкою процедурою (приймаємо рішення про видачу за 24 години) та з мінімальним пакетом документів.

На критерії оцінки позичальників значний вплив надасть використання даних Кредитного реєстру НБУ.

Розвиток кредитування – це не тільки питання рівня ставок, це також питання доступності, швидкості й зручності отримання та повернення кредиту. І в цьому напрямку ринок буде продовжувати рухатися в напрямку розвитку онлайн-формату роботи з бізнесом. На сьогоднішній день близько половини приватних підприємців у нашій країні працюють у дрібних містах і селах, де дуже обмежений вибір відділень банків або їх немає взагалі. І тільки відкриття рахунку і здійснення всіх операцій онлайн можуть зробити доступним якісний банківський сервіс і кредитування для бізнесу в будь-якому, найвіддаленішому куточку країни. Всі банки це розуміють і багато хто вже починають рухатися в цьому напрямку. Наш ТАС24 Бізнес спочатку був створений як 100% онлайн-банк, тому для наших клієнтів немає географічних обмежень, а всі необхідні документи і карту до рахунку наші мобільні банкіри доставляють навіть туди, де немає доріг.

Дмитрий СЕМЕНОВ

Дмитро СЕМЕНОВ, голова відділу розробки продуктів корпоративного бізнесу АТ «АБ «РАДАБАНК»:

На збільшення обсягів кредитування бізнесу та населення впливатимуть такі фактори:

– поліпшення споживчого попиту населення;

– зменшення інфляції, пожвавлення економічного зростання і зростання обсягів виробництва;

– прогнозоване зменшення облікової ставки НБУ і, як наслідок, зниження ставок по кредитуванню.

Кожен банк намагається диверсифікувати кредитний портфель і знайти рівновагу між прибутковістю кредитування та ризиками. Кредитні портфелі бізнес-клієнтів і приватних універсальних банків будуть пропорційно збільшуватися і залежати від макроекономічних показників. Зростання економіки, зниження процентних ставок, збільшення реальних зарплат сприятимуть збільшенню портфелів. Критерії банків щодо позичальників регламентуються НБУ і банки намагаються кредитувати клієнтів, які є платоспроможними, не мають дефолтів у минулому і мають налагоджений бізнес. Також буде збільшена частка кредитів, виданих клієнтам малого та мікробізнесу.

Основні проблеми — це високі процентні ставки, якість позичальників (клієнти, які не допускали дефолтів за старими кредитами), великий ризик неповернення кредиту та неефективність судової системи. Банки будуть намагатися кредитувати працюючий бізнес. Зниження процентних ставок буде залежати від облікової ставки НБУ.

Дмитро Замотаєв

Дмитро Замотаєв, начальник департаменту роздрібного бізнесу Банку «ГЛОБУС»:

Будь-який бізнес любить прогнозованість і позитивні зовнішні тренди, що дозволяє йому по максимуму отримати вигоду та наростити свої обсяги. Банківський бізнес не виняток, і в своїх прогнозах на 2020 рік більшість гравців ринку чекає на продовження зростання економіки країни, що сприятливо позначитьс як на платоспроможності, так і на зростання індексу споживчого настрою клієнтів. При цьому вже зараз НБУ почав активно втілювати політику щодо зниження вартості облікової ставки, що в подальшому повинно привести до зниження ставок по кредитах комерційних банків, що, в свою чергу ще більше розширить коло потенційних клієнтів банківських продуктів. 

Я думаю, що не можна виділити якийсь пріоритетний напрямок кредитування, оскільки кожен банк буде активізувати роботу в тому напрямку, де його компетентність найбільш сильна. Банки, що спеціалізуються на корпоративному кредитуванні, будуть і далі працювати над розширенням меж в своїх сегментах, а роздрібні банки продовжать технологічну експансію для завоювання більшої кількості клієнтів – фізичних осіб. При цьому із зростанням впевненості банків в правильності побудованих макроекономічних прогнозів і виявлених трендів розвитку банківського ринку, банки будуть все більш охоче змінювати свої підходи і критерії до відбору позичальників в бік більш лояльних, оскільки банки зможуть з більшою ймовірністю прогнозувати поведінкову модель клієнта на більш тривалий період у майбутньому.    

За останні роки банки, пройшовши ряд кризових явищ, накопичили досить солідний досвід як з відбору першокласних клієнтів, так і по претензійній роботі з несумлінними клієнтами, що дозволить їм в подальшому отримувати вигоду від такого роду знань. Все це в сукупності з ініціативами НБУ щодо формування єдиної бази недобросовісних клієнтів, а також кропіткою роботою Мін’юсту, дозволить додати кредиторам додатковий ступінь захисту від недобросовісних клієнтів і, як підсумок, привести надалі до зменшення вартості кредитів для клієнта. Адже ні для кого не секрет, що зараз банки змушені закладати у вартість кредиту досить високий відсоток неповернення, за який змушені платити сумлінні позичальники.

ОТП БАНК

Ігор Жмуренко, начальник сектору розвитку кредитування та страхування АТ «ОТП БАНК»:

Для багатьох банків зараз сприятливі умови для кредитування роздрібних клієнтів, що сприяє формуванню роздрібного портфеля та розвитку інших банківських продуктів.

Пропозиції для бізнесу так само будуть розвиватися, але повільніше. Концентрація в портфелі великих кредитів вимагають детальної експертизи і знань у сфері ризиків в даному сегменті.

ОТП Банк не зменшував обсяг кредитування, нарощуючи його щорічно. Ми продовжуємо утримувати лідерські позиції на ринку споживчого кредитування населення (товари і послуги).

У 2017 році банк істотно розширив сегмент клієнтів, реалізувавши одну з кращих пропозицій на ринку автокредитування з основними автосалонами по всій території України.

Флагманом 2019 року стала програма «Нова Будова», яка дозволяє оформити кредит на покупку нерухомості до 750 000 грн, з річною ставкою 0.01%, без страхування життя і майна, а також без застави.

Залишіть коментар

Коментарі